„Kolorowy Uniwersytet” dla dzieci

 Uroczysta inauguracja roku akademickiego „Kolorowego  Uniwersytetu” dla dzieci   w Auli UAM  w Poznaniu

 Klasa IIIa pisze nową historię szkoły. Zapytacie dlaczego?  Po raz pierwszy uczniom  swarzędzkiej Jedynki, udało się zarejestrować do „Kolorowego Uniwersytetu” dla dzieci, który już od kilku lat działa  przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  W tym roku rozpoczęła się szósta edycja tego dziecięcego uniwersytetu. W środę 28 września miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego „Kolorowego Uniwersytetu”, w  której wzięli udział  uczniowie klasy IIIa wraz ze swoją wychowawczynią Małgorzatą Wesołowską. Było to dla Nas ogromne przeżycie.

Piękne wnętrze Auli UAM wypełnione po brzegi uczniami z różnych szkół i ich opiekunami, galowe stroje, wykonanie utworów „Gaude Mater Polonia” i „Gaudeamus” przez Kameralny Chór Uniwersytecki, złożenie „Ślubowania” studenckiego, to wszystko sprawiło, że ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Świeżo upieczeni studenci  mieli możliwość rozmowy z wykładowcami Uniwersytetu.  Podczas tej uroczystości   wykład inauguracyjny wygłosiła Tosia Ratajszczak, uczennica  klasy IIIa, która wygrała ogłoszony wcześniej konkurs na prezentację o swoich zainteresowaniach. Tematem wykładu Tosi był oczywiście balet klasyczny, który jest jej ogromną pasją.  Niespodzianką dla uczniów klasy IIIa było  spotkanie z Rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Jego gabinecie. Wszyscy uczniowie będący na inauguracji roku akademickiego „Kolorowego Uniwersytetu” otrzymali na koniec Indeksy studenckie i  kolorowe koszulki będące symbolem tej dziecięcej uczelni. Każdy z nich przyjechał na tę uroczystość jako uczeń szkoły podstawowej, a wracał jako student „Kolorowego Uniwersytetu”.  Dla mnie, wychowawczyni klasy IIIa było to wspaniałe i pełne wzruszeń popołudnie. Radosne twarze moich uczniów i zaciekawienie w ich oczach to obraz wart zapamiętania.  Przed nami comiesięczne zajęcia na różnych wydziałach poznańskiego uniwersytetu. Myślę, że   udział dzieci w wykładach i warsztatach pozwoli im zrozumieć, że warto zdobywać wiedzę, dbać o własny rozwój i  obcować z nauką i sztuką. W czerwcu odbędzie się kolejna uroczystość czyli Absolutorium moich uczniów, a właściwie małych studentów.

                                                                                Wychowawczyni klasy IIIa

                                                                                  Małgorzata Wesołowska