Biblioteka kronika

KWIECIEŃ

3 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W 1967 roku IBBY (międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją literatury dla dzieci i młodzieży) ustanowiła 2 kwietnia światowym Dniem Książki dla Dzieci. Data jest nieprzypadkowa – 2 kwietnia urodził się Hans Christian Andersen, duński autor wielu doskonale nam znanych baśni m.in. „Królowej Śniegu”, „Małej Syrenki”, „Dziewczynki z zapałkami”. Co roku gospodarzem tego święta jest inny kraj. W 2024 roku gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci była Japonia.
Trudno sobie wyobrazić, aby nasza biblioteka mogła zapomnieć o takim dniu. Ze względu na przerwę wielkanocną nie mogliśmy świętować 2 kwietnia, więc przenieśliśmy obchody na 3 kwietnia. Nasi uczniowie mogli spróbować rozszyfrować tytuły książek dla dzieci lub tytuły baśni Hansa Christiana Andersena. Te pierwsze ukryto w ilustracjach lub krótkich opisach, te drugie za pomocą emotikon i emoji. Dla ambitnych uczniów istniała możliwość rozwiązania czytelniczej krzyżówki lub stworzenia plakatu na temat swojej ulubionej książki. Spośród wszystkich osób, które wzięły udział w zabawie rozlosowano nagrody. Tym razem trafiły one do 4 osób: Julii Żurek, Zofii Szumskiej, Jagody Rytwińskiej i Violetty Stanko.
Nagrody za wykonanie zadań dla ambitnych otrzymali: Maja Januszewska i Wojciech Taterka.

17 kwietnia – Spotkanie autorskie z Zofią Staniszewską

17 kwietnia mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole Zofię Staniszewską-autorkę m.in. serii książek detektywistycznych „Ignacy i Mela na tropie złodzieja”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy 4A, 4B i 5B oraz klasy 1A i 2A. Autorka, na co dzień bibliotekarka, zaprezentowała nam swoją najnowszą książkę pt.: „Zagadka konia Jasira”. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki, a następnie podzieleni na grupy zostali sprawdzeni z umiejętności uważnego słuchania. Rywalizacja wśród starszych uczniów zakończyła się remisem, natomiast wśród młodszych lepszą pamięcią wykazała się klasa 2A. Każdy uczeń otrzymał zakładkę z autografem, a chętni mogli zakupić książkę autorki. Pani Zofia przekazała naszej szkole dwie książki: „Zagadkę konia Jasira” i „Dzieci w sieci czyli dobre maniery w internecie”. Niedługo ma się ukazać najnowsza książka autorki „Zagadka kotki Grzanki”, więc będzie okazja do kolejnego, tym razem „kociego” spotkania. Spotkanie odbyło się w ramach „Tygodnia z kryminałem” a było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców i rodziców uczniów biorących udział w spotkaniu.

MARZEC

4 marca – Dzień Gramatyki

Święto ustanowione w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Wymyślone przez Martha’e Brockenbrough założycielkę Towarzystwa na rzecz dobrej gramatyki (Society for the Promotion of Good Grammar). W ten dzień chętni uczniowie z klas 4-8 mogli wziąć udział w Gramatycznym Kole Fortuny i wylosować pytanie dotyczące zagadnień gramatycznych.

11 marca – Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim

W poniedziałek 11 marca uczniowie klasy 2a, 2b i 3a mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z Łukaszem Wierzbickim, autorem książek podróżniczych i historycznych dla dzieci, miłośnikiem bliskich i dalekich podróży, a także kolekcjonerem płyt i książek. Pan Łukasz opowiedział o swoich dziecięcych marzeniach zostania pisarzem. Mieliśmy okazję zobaczyć pierwszą książkę autora, którą napisał w wieku 6 lat. Następnie w niezwykle barwny sposób przedstawił nam bohaterów swoich książek: Kazimierza Nowaka z „Afryki Kazika” i niedźwiedzia Wojtka z „Dziadka i niedźwiadka”. Uczniom naszej szkoły szczególnie bliska była opowieść o Aleksandrze Dobie-absolwencie naszej szkoły i bohaterze książki „Ocean to pikuś”. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał autograf. Pan Łukasz zostawił nam również dwie książki: „Afrykę Kazika” w języku ukraińskim i „Ocean to pikuś”.

18 marca – Dzień Mózgu

Mózg to najbardziej złożony narząd w ciele człowieka. Często określany jest mianem „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu, gdyż odpowiada za wiele złożonych funkcji. Jak można zadbać o swój mózg? Przede wszystkim należy wykonywać regularne badania kontrolne, dbać o odpowiednią ilość snu, prawidłowe odżywianie i regularną gimnastykę mózgu. W bibliotece zadbaliśmy o dwa ostatnie elementy. Chętni uczniowie mogli wykonać różnego rodzaju łamigłówki, a w nagrodę zdobyć zdrową przekąskę – owoc lub babeczkę marchewkową. Dodatkowo na terenie szkoły pojawiły się karteczki z ciekawostkami dotyczącymi mózgu. Czy wiedzieliście, że mózg zużywa około 20% energii całego organizmu?

21 marca – Dzień Poezji

Kto chce bym go kochała, nie może być nigdy ponury
i musi potrafić mnie unieść na ręku wysoko do góry.
Kto chce, bym go kochała, musi umieć siedzieć na ławce
i przyglądać się bacznie robakom i każdej najmniejszej trawce.
(…)

Ten i inne wiersze czekały na wszystkich, którzy tego dnia odwiedzili bibliotekę. Starsi uczniowie na podstawie fragmentu wiersza musieli ustalić jego tytuł i autora. Wiersze w całości można było odszukać na terenie szkoły. Młodsi, aby określić autora i tytuł wiersza musieli go znaleźć w odpowiedniej książce. Dla najbardziej ambitnych czekała karta pracy, na której należało połączyć zdjęcie poety/poetki z imieniem i nazwiskiem oraz krótką notą biograficzną. W zabawie wykorzystano wiersze: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Agnieszki Frączek, Michała Rusinka, Marii Konopnickiej, Danuty Wawiłow, Marcina Brykczńskiego, Adama Mickiewicza, Stanisława Barańczaka, Adama Asnyka, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana, Tadeusza Różewicza, Agnieszki Osieckiej, Jana Sztaudyngera i Wisławy Szymborskiej. Spośród wszystkich, którzy wzięli udział w zabawie rozlosowano nagrody. Tym razem trafiły do Martyny Zalewskiej i Emilii Nowakowskiej. Karty pracy bezbłędnie wypełniły dwie uczennice: Maja Januszewska i Jagoda Rytwińska. Czytajcie poezję!

22 marca – „Podwieczorek z Cudownym chłopakiem

Kolejne piątkowe spotkanie z cyklu „Podwieczorek z …” za nami. Tym razem pretekstem do spędzenia wspólnego czasu była historia stworzona przez amerykańską pisarkę J.R. Palacio, której głównym bohaterem jest 10-letni August urodzony ze zdeformowaną twarzą. Tradycyjnie już nasze popołudnie rozpoczęliśmy prezentacją dotyczącą autorki „Cudownego chłopaka” i przedstawieniem ciekawych tytułów dotyczących inności i jej akceptacji. Następnie przeczytaliśmy książkę „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” i przekąsiliśmy małe co nieco. Po zjedzeniu muffinek i babki cytrynowej nastąpił czas na projekcję filmu.
„Wiem, że nie mogę zmienić tego, jak wyglądam. Ale może, tylko może… ludzie mogą zmienić sposób, w jaki na mnie patrzą”. W czasach wszechobecnego hejtu pamiętajmy o słowach wyjątkowego chłopca.

LUTY

6 lutego – Pasowanie na czytelnika biblioteki

Po długich miesiącach oczekiwań do grona czytelników dołączyli nasi pierwszoklasiści. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, poznali nasze krasnoludki, wspierające nas w codziennej pracy. W ich rolę wcieli się uczniowie klasy 5 b: Wojtek, Maja i Jagoda. Krasnoludki zadały naszym najmłodszym uczniom zagadki dotyczące bohaterów różnych bajek. Pierwszoklasiści poradzili sobie z nimi doskonale. Zasady korzystania z biblioteki przybliżyła dzieciom nasza była uczennica Natalia, w specjalnie przygotowanym na pasowanie na czytelnika filmie. Kolejnym etapem było powtórzenie słów uroczystej przysięgi i umieszczenie na plakacie sowiej pieczątki będącej potwierdzeniem przystąpienia do grona czytelników biblioteki szkolnej. Następnie uczniowie wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę z serii Czytam sobie. Każdy pierwszoklasista otrzymał również kartę czytelnika, dyplom, ręcznie wykonaną zakładkę z prośbami książki oraz książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Nasi najmłodsi uczniowie solenne obiecali często do nas zaglądać.

8-9 lutego – Randka z książką

Walentynki w tym roku szkolnym wypadają w trakcie naszych ferii zimowych. Na randkę z książką można było jednak wybrać się już wcześniej. Swoją drugą połówkę odnalazło 21 uczniów.

9 lutego – „Bestseller – najlepsze książki 2023 roku”

Już tradycyjnie uczniowie naszej szkoły mieli okazję wybrać najciekawsze książki minionego roku. Każdy chętny musiał krótko opisać i zrecenzować przeczytaną w 2023 roku książkę. Nie musiała być to pozycja wydana w poprzednim roku. Nagrodę za najciekawszą recenzję otrzymała Inga Kaźmierczak. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział.

STYCZEŃ

Styczeń minął pod hasłem nietypowych świąt i ich obchodów. Dla uczniów przygotowano różne zabawy, a wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody.

23 stycznia – Dzień Pisma Ręcznego

Święto zostało ustanowione w 1977 roku przez Stowarzyszenie Producentów Przyrządów do Pisania (WIMA). Data 23 stycznia jest nieprzypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin Johna Hanckoka – pierwszego człowieka, który podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości i który znany był ze swojego charakterystycznego podpisu. Z okazji tego święta nasi uczniowie mogli zmierzyć się zadaniem polegającym na dopasowaniu fragmentu pisma ręcznego z jego autorem. 6 uczennicom udało się dobrze połączyć aż 10 z 12 par. „Brulion zabaw na zimę” w wyniku losowania trafił do Nikoli Wiśniewskiej.

25 stycznia – Dzień Kryptologii

Święto związane z sąsiadującym z nami Poznaniem, albowiem ustanowione przez Wydział Matematyki i Informatyki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 25 stycznia przypada rocznica złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma. Dokonali tego w 1932 roku trzej polscy matematycy i kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski. W tym dniu nasi uczniowie zajęli się kryptoanalizą, czyli odczytywaniem zaszyfrowanych wiadomości. Łącznie udało się złamać 70 szyfrów – tytułów książek oraz imion i nazwisk autorów. W wyniku losowania nagrody otrzymały: Magdalena Taterka, Natalia Sperzyńska i Violetta Stanko.

29 stycznia – Dzień Puzzli

Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński grawer i kartograf (1763 rok). W celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw. Międzynarodowy Dzień Puzzli to również Dzień Składanki i Łamigłówki. Tym razem zajęliśmy się tylko układaniem puzzli. Nasi uczniowie musieli ułożyć z 24 elementów obrazek przedstawiający okładkę książki. Następnie należało daną książkę odnaleźć w bibliotece, co niekiedy stanowiło spore wyzwanie. Nagroda z okazji Dnia Puzzli trafiła do Gabrysi Mądraszyk.

GRUDZIEŃ

27 listopada5 grudnia – Zbiórka książek

Przez kilka dni trwała w naszej szkole zbiórka książek dla dzieci z polskiej szkoły na Litwie. Celem było zebranie stu książek. Udało się uzyskać dużo więcej. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

27 listopada-21 grudnia – Kiermasz książek

6 grudnia – „Mikołajkowe czytanie”

Po kilku latach przerwy do naszej szkoły zawitał zaprzyjaźniony z nami Mikołaj. Spotkał się z najmłodszymi uczniami. Pierwszo- i drugoklasiści wysłuchali historii „O prawej skarpetce frotté, która została pomocnikiem Świętego Mikołaja” z książki Justyny Bednarek pt.: „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”. Okazało się, że skarpetka nadal służy Mikołajowi za worek na prezenty. Do nas nie mogła przybyć, ale w jej zastępstwie prezenciki przechowywane były w czapce jednego z elfów. Uczniowie trzeciej klasy spotkali się z Mikołajem, aby przekazać mu swoje listy. Mikołaj obiecał, że dowiezie jej bezpośrednio do Laponii i spokojnie zapozna się z marzeniami naszych dzieci. Do zobaczenia za rok!

15 grudnia – „Podwieczorek z Chłopcem zwanym Gwiazdką”

W piątkowe popołudnie grupa uczniów z klas 4-6 spotkała się w bibliotece na kolejnej już imprezie z cyklu „Podwieczorek z …”. Tym razem poznaliśmy twórczość Matta Haiga. Autora m.in. cudownych opowieści z magicznego świata Elfiego Jaru. Zbliżające się święta były okazją do poznania innych książek o tej tematyce, które można wypożyczyć w naszej bibliotece. Oczywiście nie mogło zabraknąć głośnego czytania – opowiadania Barbary Stenki „Wigilia na dwa łóżka”. Po poczęstunku obejrzeliśmy film „Chłopiec zwany Gwiazdką”.

4-20 grudnia – „Poczta Świąteczna”

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych na tę okazję kartek i napisać życzenia dla kolegi, koleżanki, nauczyciela lub innego pracownika szkoły. W środę 20 grudnia wszystkie życzenia zostały wywieszone na tablicach znajdujących się na terenie szkoły.