KWIECIEŃ
31 marca – 4 kwietnia – Tydzień z dreszczykiem
Na kilka dni bibliotekę opanowały m.in. nietoperze, kościotrupy i pająki. W związku z Tygodniem z dreszczykiem przenieśliśmy się do mrocznego i tajemniczego świata. Na uczniów czekały zabawy, escape roomy, przerwy dla odważnych, filmy i książki dla lubiących się bać.







31 marca – 4 kwietnia – Bestiariusz słowiański
Po szkole rozbiegły się rożnego rodzaju fantastyczne istoty doskonale znane naszym przodkom: mumacz, maruda, subela, martwiec, cmentarna baba, tęsknica i wiele innych. Zadaniem uczniów było zidentyfikowanie poszukiwanej postaci na podstawie krótkiej informacji. W nagrodę czekały zawieszki. Łącznie w zabawę zaangażowało się 28 uczniów.


31 marca-3 kwietnia – Escape room w bibliotece
Pierwsze escape roomy w bibliotece pojawiły się w poprzednim roku szkolnym w ramach Tygodnia z kryminałem. Ta forma zabawy okazała się być bardzo atrakcyjna dla naszych uczniów, w związku z tym postanowiliśmy je zorganizować również w Tygodniu z dreszczykiem. Trójka reprezentantów z każdej klasy musiała zmierzyć się z różnymi szyframi, zagadkami, łamigłówkami. Klasy 4 i 5 miały za zadanie odnaleźć ukryte w bibliotece elementy stwora, a następnie stworzyć jego rysunek. Uczniowie klasy 6 i 7 poszukiwali 4 słów kluczowych na podstawie, których powstały mrożące krew w żyłach opowiadania. Natomiast ósmoklasiści przenieśli się do starego, nawiedzonego domostwa i w oparciu o odnalezione wskazówki mieli zrekonstruować okoliczności zbrodni sprzed wielu lat. Łącznie w escape roomie w bibliotece wzięło udział 35 uczniów z klas 4-8.













2, 4 kwietnia – Kino w bibliotece
W ramach Kina w bibliotece wyświetlono dwa filmy. Dla uczniów klas 4-8 „Zegar czarnoksiężnika”, nakręcony na podstawie powieści Johna Bellairsa. Natomiast dla uczniów przebywających w świetlicy „Między nami wampirami – animację zrealizowaną w oparciu o książkę dla dzieci „Wampirek” Angeli Sommer-Bodenburg.


2, 3 kwietnia – Przerwa dla odważnych
W środę na długiej przerwie na uczniów czekała tajemnicza postać, która przeczytała opowiadanie Edgara Allana Poego „Czerwona śmierć”. Natomiast w czwartek uczniowie mieli okazję zmierzyć się z różnymi ekstremalnymi smakami – bardzo kwaśnymi lub ostrymi cukierkami.




4 kwietnia – Podwieczorek z za niebieskimi drzwiami
Tydzień z dreszczykiem zakończył się podwieczorkiem w ramach, którego wyświetlono film nakręcony na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentacji na temat autora i głośnego czytania. Tym razem uczniowie wysłuchali historii Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby „Tajemnica Mrocznego Lasu”. Na podwieczorek zaserwowano oczy w galarecie, babeczki i owoce.





9, 10 kwietnia – ogłoszenie wyników rywalizacji klas w ramach escape room w bibliotece
Escape room zorganizowany w Tygodniu z dreszczykiem miał charakter konkursu. Uczniowie rywalizowali między sobą na poziomie klas. Zwycięscy otrzymali pamiątkowy dyplom, nagrodę i cukierki dla klasy. Pozostali uczestnicy dyplom i drobny upominek.
Wyniki rywalizacji:
Klasy 4:
I miejsce – klasa 4A (Paweł Wiśniewski, Anna Podlasińska, Dominika Rokicka)
I miejsce – klasa 4B (Helena Jarek, Wiktoria Łenc, Martyna Korzeniowska)
Klasy 5:
I miejsce – klasa 5B (Jakub Miękiszak, Klim Buts, Dawid Lisiecki)
Klasy 6:
I miejsce – klasa 6C (Paula Rosińska, Amelia Hauser)
Klasy 7:
I miejsce – klasa 7C (Martyna Łuczak, Maja Sarnikowska, Izabela Głąb)
Klasy 8:
I miejsce – klasa 8A (Olivia Klaszczyńska, Jan Sikorski, Filip Maj)
I miejsce – klasa 8B (Szymon Wolny, Wojciech Jędrzejczak, Krzysztof Fąferek)







MARZEC
4 marca – Dzień Pisarzy i Pisarek
Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club (międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 roku). 3 marca w naszej szkole obchodzone było Święto Patrona – Stanisława Staszica, który jaki wiemy również był pisarzem. Dla wszystkich, którzy postanowili zajrzeć do biblioteki 4 marca czekała tablica, na której umieszczono zadania. Na podstawie krótkiej informacji i zdjęcia należało odgadnąć imię i nazwisko pisarza. Oprócz jednej autorki (Olgi Tokarczuk), wszystkich łączyło to, że tworzą lub tworzyli książki dla dzieci i młodzieży. W nagrodę za rozszyfrowanie imienia i nazwiska pisarza czekała nagroda – długopis, który być może posłuży naszym uczniom do stworzenia wyjątkowej historii.




6 marca – Pasowanie uczniów klas I na czytelnika
Pasowanie uczniów klas I na czytelnika to dla biblioteki szkolnej bardzo ważne wydarzenie, do którego długo i bardzo starannie się przygotowujemy. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to przecież wyjątkowy moment, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli krótkie przedstawienie odegrane przez uczniów klasy 5 a: Natalię, Ignacego i Jasia, którzy wcielili się w role Księżniczki, Harry’ego Pottera i Pirata. Bohaterowie książek zdradzili dlaczego ostatnio są tacy smutni – martwią się, że coraz mniej dzieci czyta. Zasady korzystania z biblioteki przybliżyła dzieciom ich starsza koleżanka Maja, w specjalnie na tę okazję przygotowanym filmie. Kolejnym etapem było powtórzenie słów uroczystej przysięgi i umieszczenie na plakacie sowiej pieczątki będącej potwierdzeniem przystąpienia do grona czytelników biblioteki szkolnej. Następnie uczniowie wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę z serii Czytam sobie. Każdy pierwszoklasista otrzymał również kartę czytelnika, dyplom, ręcznie wykonaną zakładkę z prośbami książki oraz książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi uczniowie w końcu wywołają uśmiech na twarzach książkowych bohaterów.








7 marca – Poznańskie Targi Książki
Od 7 do 10 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywało się swoiste święto książki – Poznańskie Targi Książki. Wydarzenie to było niepowtarzalną okazją do zapoznania się z propozycją poszczególnych wydawnictw, wysłuchania ciekawych wystąpień, spotkania naszych ulubionych autorów. Oczywiście, bibliotekarz naszej szkoły też tam był i miał ogromną przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Martinem Widmarkiem – autorem m.in. bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Już niedługo 19 marca zapraszamy do biblioteki na urodziny pisarza.




18 marca – Dzień Mózgu
Mózg to najbardziej złożony narząd w ciele człowieka. Często określany jest mianem „centrum
dowodzenia” ludzkiego organizmu, gdyż odpowiada za wiele złożonych funkcji. Jak można zadbać o swój mózg? Przede wszystkim należy wykonywać regularne badania kontrolne, dbać o odpowiednią ilość snu, prawidłowe odżywianie i regularną gimnastykę mózgu. W bibliotece, tak jak w poprzednim roku, zadbaliśmy o dwa ostatnie elementy. Chętni uczniowie mogli odpowiedzieć na pytania z różnych dziedzin nauki, a w nagrodę zdobyć zdrową przekąskę. Kto nie był w stanie wydobyć z odmętów swojej pamięci pewnych informacji, mógł skorzystać z odpowiednich książek. Dodatkowo na terenie szkoły pojawiły się karteczki z informacjami dotyczącymi mózgu.




19 marca – Urodziny w bibliotece – Martin Widmark
Tak jak już wcześniej zapowiadaliśmy, 19 marca obchodziliśmy w bibliotece 64 urodziny Martina Widmarka. Szwedzkiego pisarza, autora kilku fantastycznych serii książek dla dzieci m.in.: Biura Detektywistycznego Lassego i Mai, Nelly Rapp, Dawida i Larisy. Każdy uczeń, który zapoznał się z biografią pisarza i odpowiedział na pięć pytań otrzymał babeczkę. Chętnych było więcej niż słodkości, na szczęście dysponowaliśmy jeszcze pomarańczami. W końcu trudno sobie wyobrazić urodziny bez poczęstunku dla gości.



LUTY
11 lutego – Urodziny w bibliotece – Seweryna Szmaglewska
27 stycznia obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Seweryna Szmaglewska w obozie przetrwała 1000 dni. Wstrząsającą relację z pobytu w nazistowskim łagrze opisała w książce pt.: „Dymy nad Birkenau”. W czasie procesów norymberskich (sądowe postępowanie karne prowadzone przeciw zbrodniarzom III Rzeszy) jej dzieło zostało włączone w poczet dowodów, a sama autorka złożyła zeznania. Naszym uczniom Seweryna Szmaglewska znana jest przede wszystkim z lektury „Czarne stopy”. 11 lutego w rocznicę urodzin autorki chętni uczniowie z klas 4-8 mogli zapoznać się z jej biografią. Tradycyjnie czekały zestawy pytań i urodzinowe babeczki.



14 lutego – „Randka z książką”
W Walentynki w bibliotece wszyscy chętni mogli przeżyć wyjątkową randkę z książką.
Na odważnych czekały tym razem piękne książki obrazkowe. Dodatkowo każdy wypożyczający w tym dniu książkę otrzymywał ołówek i zakładkę – oczywiście z walentynkowym motywem.




21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto ustanowione w 1999 roku. Data
ta upamiętnia wydarzenia z 1952 roku, kiedy to podczas demonstracji w Bangladeszu, podczas
której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło pięciu
studentów. Tego dnia na naszych uczniów czekały różnego rodzaju zadania – należało podać synonimy i antonimy konkretnych wyrazów, określić co oznaczają dane przysłowia lub związki frazeologiczne, wyjaśnić skąd pochodzą i co oznaczają słowa zapożyczone z innych języków, czy też słowa w gwarze poznańskiej. Na uczestników zabawy czekały nagrody – breloki i mapy Polski.



STYCZEŃ
9 stycznia – Urodziny w bibliotece – Małgorzata Musierowicz
W czwartek 9 stycznia swoje 80-te urodziny świętowała Małgorzata Musierowicz – autorka m.in. cyklu powieściowego Jeżycjada. Nie mogliśmy przegapić tak ważnej rocznicy. Tego dnia w naszej bibliotece każdy chętny uczeń z klas 4-8 mógł zapoznać się z biografią poznanianki i odpowiedzieć na jeden z zestawów pytań. Zestawów przygotowano 21, każdy zawierał 5 pytań, a wysiłek nagradzany był urodzinową babeczką.


10 stycznia – Bestseller 2024 roku
W tym roku napisanie recenzji na najciekawszą książkę przeczytaną w 2024 roku stało się jednym z zadań bibliotecznego kalendarza adwentowego. Udało się wytypować 10 tytułów. Drobne upominki w postaci zestawów świątecznych karteczek trafiły do Martyny Łuczak i Wojtka Taterki.
13 stycznia – Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – wręczenie nagród
Zainteresowanie wykonywaniem zadań w ramach bibliotecznego kalendarza adwentowego na poziomie klas 4-8 przerosło nasze oczekiwania. Spośród 66 osób biorących udział w zabawie aż 20 wykonało więcej niż połowę zadań (łączna ich liczba wynosiła 17). Zamiast planowanej jednej nagrody głównej i losowania 3 upominków, postanowiliśmy nagrodzić aż kilkanaście, najbardziej zaangażowanych osób.
Nagroda główna (17, 16 wykonanych zadań):
Martyna Łuczak
Nikola Wiśniewska
Barbara Zalewska
Nagroda (14 wykonanych zadań):
Natalia Sperzyńska
Nagroda (13,12 wykonanych zadań):
Julia Żurek
Natasza Gąsior
Magdalena Biedna
Maja Januszewska
Zuzanna Młynarczak
Nagroda (11 wykonanych zadań):
Maja Sarnikowska
Jaśmina Kurkowiak
Kornelia Rybak
Spośród pozostałych uczestników zabawy rozlosowano upominki, które trafiły do: Anny Maistrenko, Izabelli Głąb, Marty Gończyńskiej, Leny Dziczek, Klaudii Skibińskiej, Kariny Wieszczecińskiej i Mateusza Danyluka.
Na poziomie klas 1-3 najwięcej, bo aż 11 zadań wykonała Aleksandra Sperzyńska i to do niej trafiła nagroda główna.
Za niektóre zadania podczas trwania zabawy przydzielane były dodatkowe nagrody związane ze świętami (zawieszki na choinkę, mikołaje, długopisy, świąteczne naklejki i zestawy karteczek).
Świąteczna Kolorowanka:
Nikola Wiśniewska
Andrii Andrushchenko
Kira Herasymenko
Mikołajowa krzyżówka:
Barbara Zalewska
Martyna Łuczak
Natasza Gąsior
Magdalena Biedna
Jaśmina Kurkowiak
Hiuzel Bandaryk
Zakładka do książki z motywem świątecznym:
Antonina Reimann
Kornelia Rybak
Barbara Zalewska
Martyna Łuczak
Nikola Wiśniewska
Zwyczaje świąteczne w innych krajach:
Maja Sarnikowska
Vanessa Myćka
Barbara Zalewska
Ulubione tradycje związane z Bożym Narodzeniem:
Kornelia Rybak
Zuzanna Młynarczak
Ignacy Podzerek
Opisy świątecznych książek:
Kornelia Kuźmenko
Izabella Głąb
Martyna Łuczak
Kartka świąteczna:
Martyna Łuczak
Martyna Świgoniak



GRUDZIEŃ
1-20 grudnia – Biblioteczny Kalendarz Adwentowy
Od 1 do 20 grudnia codziennie na naszych uczniów czekały zadania w ramach bibliotecznego kalendarza adwentowego. Robiliśmy m.in. łańcuchy na choinkę, pisaliśmy kartki świąteczne i listy do św. Mikołaja, kolorowaliśmy, czytaliśmy bajki, opisywaliśmy świąteczne zwyczaje w innych krajach i nasze ulubione tradycje bożonarodzeniowe, rozwiązywaliśmy łamigłówki i sprawdzaliśmy swoją wiedzę na temat świątecznych utworów. Wyniki zostaną ogłoszone w styczniu, ale już wiemy, że w zabawie wzięło udział 66 uczniów.
Biblioteczny kalendarz adwentowy w liczbach:
1. „Wesołych świąt” w 4 językach – 26
2. Świąteczne kolorowanki – 26
3. Łańcuch na choinkę – 55 metrów
4. List do św. Mikołaja – 71
5. Mikołajowa krzyżówka – 26
6. Zakładka do książki z świątecznym motywem – 12
7. Zwyczaje świąteczne w innych krajach – 15
8. Przeczytana bajka podczas przerwy w bibliotece – 28
9. Tytuły filmów świątecznych na podstawie książek – 18
10. Ulubione tradycje bożonarodzeniowe – 16
11. Opisy świątecznych książek – 21
12. Świąteczna kartka – 6
13. Świąteczne życzenia – 32
14. Świąteczne łamigłówki – 33
15. Wypożyczone książki do czytania w trakcie przerwy świątecznej – 21
16. Świąteczny utwór – 22
17. Besteller 2024 roku – 10
















13 grudnia – „Podwieczorek z Ekspresem polarnym”
Grudniowe spotkania w ramach „Podwieczorku z …” zawsze odbywają się w świątecznym klimacie. Tym razem okazją do spędzenia piątkowego popołudnia w bibliotece była króciutka, bo zaledwie 32 stronicowa książeczka autorstwa Chrisa van Allsburga. Oprócz „Ekspresu polarnego” jest on również autorem innej bestsellerowej historii – „Jumanji”. W ramach głośnego czytania uczniowie wysłuchali „Jak Grinch stracił święta”, a w ramach poczęstunku zajadali się ciastem mandarynkowym, czekoladowymi muffinkami, popcornem i … mandarynkami.





LISTOPAD
5 listopada – Dzień Postaci z Bajek
Dzień Postaci z Bajek przypadający 5 listopada był kolejną okazją do wspólnej zabawy. Data nie jest zresztą przypadkowa – jest to dzień urodzin Walta Disney’a (1901-1996). Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych producent filmowy stworzył takie postaci jak Myszka Miki, pies Pluto, Kaczor Donald. W 1955 roku założył pierwszy park rozrywki Disneyland. Otrzymał aż 26 Oskarów i 46 nominacji do tej prestiżowej nagrody.
Tego dnia chętni uczniowie mogli sprawdzić się ze znajomości bajkowych postaci. Dla starszych przygotowano 20 postaci do rozszyfrowania, dla młodszych 16. Spośród 32 osób biorących udział w zabawie aż 19 udało się zidentyfikować wszystkie. W wyniku losowania nagrody trafiły do Pauliny Hoedt, Marty Kiszki, Jana Lenza, Kacpra Truskolawskiego, Aleksandry Sperzyńskiej i Zofii Steinke.
Ogromną niespodziankę sprawiły nam bajkowe postaci z klasy 2b, które postanowiły do nas zajrzeć. Dziękujemy za odwiedzimy!







12 listopada – „Polska – mój kraj”
Z okazji Święta Niepodległości dla naszych uczniów biblioteka przygotowała różnego rodzaju zadania, sprawdzające wiedzę dotyczącą naszego kraju. Były pytania z zakresu geografii, historii, przyrody, wiedzy o społeczeństwie i oczywiście pytania związane z literaturą – o znanych polskich autorów, ilustratorów, wydawnictwa, legendy polskie. Jednym z zadań było zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Za dobrze wykonane zadanie każdy uczeń otrzymał słodką przekąskę. Dodatkowo spośród wszystkich biorących udział w zabawie rozlosowano nagrody. Materiały piśmiennicze trafiły do Mai Januszewskiej i Antoniego Balickiego.


14 listopada – „Warsztaty rogalowe”
Uczniowie klasy 3 a wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu na zajęcia z p. Magdaleną Ofierską-Majeran. Trzecioklasiści wysłuchali „Legendy o rogalach świętomarcińskich” autorstwa Elizy Piotrowskiej, a następnie sami przygotowali z masy solnej rogale. Pani Magdzie dziękujemy za świetną zabawę.





21 listopada – Kino w bibliotece
Kontynuujemy biblioteczne spotkania z Biurem detektywistycznym Lassego i Mai – serią książek Martina Widmarka. Tym razem nasi trzecioklasiści zostali zaproszeni na film „Sekret rodziny von Broms”. Tradycyjnie już na każdego ucznia czekał popcorn i soczek.


27 listopada – Kiermasz książek
Dzięki współpracy z Księgarnią Tuliszków i sklepem internetowym Drugi Tom w bibliotece można zakupić kolorowanki, książeczki z naklejkami, edukacyjne, repetytoria, opowiadania i powieści dla młodszych i starszych. Wszystko w okazyjnej cenie. Zapraszamy.
28 października – Urodziny w bibliotece – Arkady Fiedler
Arkady Fiedler znany podróżnik, przyrodnik i reportażysta był bohaterem kolejnej zabawy w bibliotece. W rocznicę jego urodzin uczniowie klas 4-8 mogli zapoznać się z jego biografią. Wystarczyło przeczytać informacje umieszczone na tablicy i odpowiedzieć na wybrany przez siebie zestaw 5 pytań. Każdy z 24 zestawów zawierał inne pytania. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi, jak na prawdziwych urodzinach przystało, uczniowie otrzymywali słodką przekąskę – babeczkę.




PAŹDZIERNIK
Październik to jeden z naszych ulubionych miesięcy. Po żmudnej i nudnej pracy z podręcznikami przychodzi czas na organizację rożnego rodzaju działań mających na celu promocję książki i czytania. W październiku przypada bowiem Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku odbywa się pod hasłem „Poznajmy się…”.
30 września-4 października – „Zaopiekuj się mną”
4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. Święto ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji (Włochy). Dzień obchodów odnosi się do wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. Cele święta od lat są niezmienne: mają zmienić zachowania ludzi w stosunku do zwierząt.
Od poniedziałku do piątku chętni uczniowie mogli wziąć udział w akcji „Zaopiekuj się mną” polegającej na wypożyczaniu książek o zwierzętach „w ciemno”. Dodatkowo każdy oprócz tajemniczego pakunku mógł zabrać zwierzęcą kolorowankę.

7-10 października – „Rozgryź książkę”
Dla wszystkich słodkich łasuchów i znawców literatury przygotowano zabawę, w której należało na podstawie trzech słów kluczowych rozszyfrować tytuł książki i określić jej autora. Przez cztery dni udało się rozgryź 94 tytuły.




11 października – Noc Bibliotek
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2015 roku. Tegoroczna jubileuszowa już edycja odbyła się 11 października pod hasłem „Moc Bibliotek” i wpisała się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
W naszej Nocy Bibliotek wzięło udział 11 uczniów (wcześniej zapisanych) z klas 5-8. Ze względów organizacyjnych nie mieliśmy do dyspozycji całej nocy, a czas między 17:30 a 21:30. Krócej nie oznacza jednak, że mniej intensywnie. Zgodnie z hasłem tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych skupiliśmy się na poznawaniu… siebie nawzajem, biblioteki, księgozbioru i wybranych autorów książek dla dzieci i młodzieży.
Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy, w obrębie których rywalizowali o punkty. Punkty można było zdobyć biorąc udział w różnych, specjalnie na tę okazję przygotowanych grach: 5 sekund, Bomba, Tabu. Ostatnią konkurencją było mini-cinkowanie czyli biblioteczne podchody. Zadaniem uczniów było zebranie informacji na temat jednego z autorów książek. W ten sposób poznaliśmy Pawła Beręsewicza, Elizę Piotrowską i Katarzynę Ryrych. Po intensywnych zabawach przyszedł czas na odpoczynek i seans filmowy. W ramach Nocy Bibliotek obejrzeliśmy „Mój brat ściga dinozaury”, włoską produkcję nakręconą na podstawie książki autorstwa Giacomo Mazzariolego, niezwykłą historię o rodzinie, przyjaźni i akceptacji.
Każdy z uczestników na zakończenie Nocy Bibliotek otrzymał zaświadczenie o jej przetrwaniu, natomiast najlepsza drużyna nagrodę w postaci notesika i zawieszki. Zapraszamy za rok.











15, 16 października – „Tajemnica diamentów. Odgadnij kto jest złodziejem”
Uczniowie klasy 2a i 2b zostali zaproszeni na zajęcia, w trakcie których spróbowali wcielić się w rolę detektywów. Na podstawie pierwszych rozdziałów książki Martina Widmarka „Tajemnica diamentów” spróbowali spośród trzech podejrzanych wytypować złodzieja kamieni szlachetnych. Okazało się, że każda klasa poradziła sobie z tym zadaniem znakomicie. Następnie uczniowie mieli okazję rozwiązać kilka detektywistycznych łamigłówek. Spotkanie było również okazją do przedstawienia pozostałych książek z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, która liczy już 31 tomów.

18 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw
Światowy Dzień Owoców i Warzyw obchodzony jest co roku w trzeci piątek października. Pierwsze obchody święta miały miejsce w Nowej Zelandii 18 października 2013 roku. W tym dniu każdy miłośnik zdrowego odżywiania mógł zdobyć owocową przekąskę za odnalezioną w bibliotece książkę, a odszukanie wśród bogatego księgozbioru konkretnego tytułu często nie było łatwym zadaniem. Łącznie wyszukano 40 książek i tym samym rozdano 40 owocowych przekąsek (jabłek, pomarańczy, słodkich grejpfrutów, kaki, kawałków arbuza i ananasa).

21-25 października – konkurs „Poznajmy się”
Szkoła to ogromna społeczność. Są wśród niej uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Każdy pełni w szkole określoną rolę i każda z tych ról jest bardzo ważna. Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie „Poznajmy się” było skompletowanie 12 miłośników literatury pracujących w swarzędzkiej jedynce. Na podstawie opisu, należało zidentyfikować tę osobę, podać imię i nazwisko, zajmowane stanowisko, określić zainteresowania czytelnicze, ostatnio przeczytaną książkę oraz książkę, która wywarła szczególne wrażenie. Zadanie nie było jednak łatwe. Wymagało dużo pracy, biegania po szkole i dopytywania. Najlepiej poradziły sobie trzy uczennice: Maja Januszewska, Lena Dziczek i Natalia Sperzyńska. Gratulujemy wytrwałości.


22, 23 października – Kino w bibliotece
Po zajęciach bibliotecznych zorganizowanych na podstawie książki Martina Widmarka „Tajemnica diamentów”, nasi drugoklasiści zostali zaproszeni na seans filmowy. W ramach kina w bibliotece wyświetlono filmy nakręcone na podstawie serii Biuro detektywistycznego Lassego i Mai – „Sekret rodziny von Broms” i „Cienie nad Valleby”. Na każdego uczestnika czekał również soczek i popcorn.


25 października – „Podwieczorek z Koraliną”
Pierwszy „Podwieczorek z …” został zorganizowany 28 października 2016 roku i wzięło w nim udział 20 uczniów. Wyświetliliśmy „Koralinę” zrealizowaną na podstawie książki Neila Gaimana. Niektóre opowieści nigdy się nie starzeją, więc po 8 latach znowu wróciliśmy do Koraliny. Tym razem w popołudniowym spotkaniu wzięło udział 14 uczniów. Była oczywiście prezentacja dotycząca autora, a także krótki przegląd polecanych książek z dreszczykiem. W ramach czytanej historii zaprezentowaliśmy „Wilki w ścianach” Gaimana, a w ramach przekąski zaserwowaliśmy oczy w formalinie, paluchy wiedźmy, halloweenowe babeczki i mandarynkowe dynie.


29-31 października – konkurs-zabawa „Łowca bohaterów”
Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie było zidentyfikowanie 5 bohaterów literackich. W tym celu uczniowie klas V-VII musieli rozwiązać krzyżówkę, ułożyć puzzle, rozszyfrować napis i zestaw emotikonów, odszukać konkretną książkę w bibliotece i rozwiązać zagadkę. Do zabawy przystąpiło 6 grup. Zadania można było wykonywać tylko podczas przerw lekcyjnych. Spośród wszystkich uczniów biorących udział w konkursie najlepiej poradziły sobie: Maja Sarnikowska i Martyna Łuczak. Gratulujemy!







