Biblioteka kronika

LUTY

6 lutego – Pasowanie na czytelnika biblioteki

Po długich miesiącach oczekiwań do grona czytelników dołączyli nasi pierwszoklasiści. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, poznali nasze krasnoludki, wspierające nas w codziennej pracy. W ich rolę wcieli się uczniowie klasy 5 b: Wojtek, Maja i Jagoda. Krasnoludki zadały naszym najmłodszym uczniom zagadki dotyczące bohaterów różnych bajek. Pierwszoklasiści poradzili sobie z nimi doskonale. Zasady korzystania z biblioteki przybliżyła dzieciom nasza była uczennica Natalia, w specjalnie przygotowanym na pasowanie na czytelnika filmie. Kolejnym etapem było powtórzenie słów uroczystej przysięgi i umieszczenie na plakacie sowiej pieczątki będącej potwierdzeniem przystąpienia do grona czytelników biblioteki szkolnej. Następnie uczniowie wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę z serii Czytam sobie. Każdy pierwszoklasista otrzymał również kartę czytelnika, dyplom, ręcznie wykonaną zakładkę z prośbami książki oraz książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Nasi najmłodsi uczniowie solenne obiecali często do nas zaglądać.

8-9 lutego – Randka z książką

Walentynki w tym roku szkolnym wypadają w trakcie naszych ferii zimowych. Na randkę z książką można było jednak wybrać się już wcześniej. Swoją drugą połówkę odnalazło 21 uczniów.

9 lutego – „Bestseller – najlepsze książki 2023 roku”

Już tradycyjnie uczniowie naszej szkoły mieli okazję wybrać najciekawsze książki minionego roku. Każdy chętny musiał krótko opisać i zrecenzować przeczytaną w 2023 roku książkę. Nie musiała być to pozycja wydana w poprzednim roku. Nagrodę za najciekawszą recenzję otrzymała Inga Kaźmierczak. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział.

STYCZEŃ

Styczeń minął pod hasłem nietypowych świąt i ich obchodów. Dla uczniów przygotowano różne zabawy, a wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody.

23 stycznia – Dzień Pisma Ręcznego

Święto zostało ustanowione w 1977 roku przez Stowarzyszenie Producentów Przyrządów do Pisania (WIMA). Data 23 stycznia jest nieprzypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin Johna Hanckoka – pierwszego człowieka, który podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości i który znany był ze swojego charakterystycznego podpisu. Z okazji tego święta nasi uczniowie mogli zmierzyć się zadaniem polegającym na dopasowaniu fragmentu pisma ręcznego z jego autorem. 6 uczennicom udało się dobrze połączyć aż 10 z 12 par. „Brulion zabaw na zimę” w wyniku losowania trafił do Nikoli Wiśniewskiej.

25 stycznia – Dzień Kryptologii

Święto związane z sąsiadującym z nami Poznaniem, albowiem ustanowione przez Wydział Matematyki i Informatyki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 25 stycznia przypada rocznica złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma. Dokonali tego w 1932 roku trzej polscy matematycy i kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski. W tym dniu nasi uczniowie zajęli się kryptoanalizą, czyli odczytywaniem zaszyfrowanych wiadomości. Łącznie udało się złamać 70 szyfrów – tytułów książek oraz imion i nazwisk autorów. W wyniku losowania nagrody otrzymały: Magdalena Taterka, Natalia Sperzyńska i Violetta Stanko.

29 stycznia – Dzień Puzzli

Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński grawer i kartograf (1763 rok). W celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw. Międzynarodowy Dzień Puzzli to również Dzień Składanki i Łamigłówki. Tym razem zajęliśmy się tylko układaniem puzzli. Nasi uczniowie musieli ułożyć z 24 elementów obrazek przedstawiający okładkę książki. Następnie należało daną książkę odnaleźć w bibliotece, co niekiedy stanowiło spore wyzwanie. Nagroda z okazji Dnia Puzzli trafiła do Gabrysi Mądraszyk.

GRUDZIEŃ

27 listopada5 grudnia – Zbiórka książek

Przez kilka dni trwała w naszej szkole zbiórka książek dla dzieci z polskiej szkoły na Litwie. Celem było zebranie stu książek. Udało się uzyskać dużo więcej. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

27 listopada-21 grudnia – Kiermasz książek

6 grudnia – „Mikołajkowe czytanie”

Po kilku latach przerwy do naszej szkoły zawitał zaprzyjaźniony z nami Mikołaj. Spotkał się z najmłodszymi uczniami. Pierwszo- i drugoklasiści wysłuchali historii „O prawej skarpetce frotté, która została pomocnikiem Świętego Mikołaja” z książki Justyny Bednarek pt.: „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”. Okazało się, że skarpetka nadal służy Mikołajowi za worek na prezenty. Do nas nie mogła przybyć, ale w jej zastępstwie prezenciki przechowywane były w czapce jednego z elfów. Uczniowie trzeciej klasy spotkali się z Mikołajem, aby przekazać mu swoje listy. Mikołaj obiecał, że dowiezie jej bezpośrednio do Laponii i spokojnie zapozna się z marzeniami naszych dzieci. Do zobaczenia za rok!

15 grudnia – „Podwieczorek z Chłopcem zwanym Gwiazdką”

W piątkowe popołudnie grupa uczniów z klas 4-6 spotkała się w bibliotece na kolejnej już imprezie z cyklu „Podwieczorek z …”. Tym razem poznaliśmy twórczość Matta Haiga. Autora m.in. cudownych opowieści z magicznego świata Elfiego Jaru. Zbliżające się święta były okazją do poznania innych książek o tej tematyce, które można wypożyczyć w naszej bibliotece. Oczywiście nie mogło zabraknąć głośnego czytania – opowiadania Barbary Stenki „Wigilia na dwa łóżka”. Po poczęstunku obejrzeliśmy film „Chłopiec zwany Gwiazdką”.

4-20 grudnia – „Poczta Świąteczna”

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych na tę okazję kartek i napisać życzenia dla kolegi, koleżanki, nauczyciela lub innego pracownika szkoły. W środę 20 grudnia wszystkie życzenia zostały wywieszone na tablicach znajdujących się na terenie szkoły.