Biblioteka kronika

CZERWIEC

16 maja – 20 czerwca – Kiermasz książek
Już na końcówce roku roku szkolnego udało się zorganizować kiermasz książek. Tym razem swoje propozycje przysłały Księgarnia i Hurtownia taniej Książki Tuliszków i Księgarnia Drugi Tom.

MAJ

9-13 maja – Tydzień Bibliotek
8 maja przypada Dzień Bibliotekarza. Od tego dnia w całej Polsce rozpoczyna się Tydzień Bibliotek. Biblioteki szkolne mają swój szczególny czas w październiku w trakcie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w maju również zaprosić naszych czytelników do różnego rodzaju zabaw i konkursów. Co tym razem przygotowała nasza biblioteka? Dla młodszych i starszych uczniów zabawę „Jaka to książka?”. Okładkę książki należało uzupełnić o brakujące na niej informacje – imię i nazwisko autora oraz tytuł. Dla starszych konkurs „Rozpoznasz mnie po książce”, w którym to zadaniem było przypisanie tytułu konkretnemu pracownikowi szkoły. Natomiast dla lubiących większe wyzwania dwie biblioteczne rozsypanki i krzyżówki dla ambitnych. Spośród wszystkich osób, które wzięły udział w zabawach i konkursach rozlosowano nagrody. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do: Seweryna Zienkiewicza, Kariny Wieszczecińskiej, Martyny Kalińskiej, Natalii Wasyluk, Mai Kaźmierczak, Weroniki Fornal i Stefanii Dziczek. Książkę pt.: „Młodość” autorstwa Linn Skåber zdobyła Natalia Linkowska za pracę na temat Biblioteki Jagiellońskiej.

KWIECIEŃ

1 kwietnia – Dzień Książki dla Dzieci
W 1967 roku IBBY (międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją literatury dla dzieci i młodzieży) ustanowiła 2 kwietnia światowym Dniem Książki dla Dzieci. Data jest nieprzypadkowa – 2 kwietnia urodził się Hans Christian Andersen, duński autor wielu doskonale nam znanych baśni m.in. „Królowej Śniegu”, „Małej Syrenki”, „Dziewczynki z zapałkami”. Co roku gospodarzem tego święta jest inny kraj. W 2022 roku gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci była Kanada.
Trudno sobie wyobrazić, aby nasza biblioteka mogła zapomnieć o takim dniu. Nie mogliśmy świętować 2 kwietnia (sobota), więc przenieśliśmy obchody na 1 kwietnia. Nasi uczniowie mogli spróbować rozszyfrować tytuły książek dla dzieci lub tytuły baśni Hansa Christiana Andersena. Te pierwsze ukryto w ilustracjach lub krótkich opisach, te drugie za pomocą emotikon i emoji. Spośród wszystkich osób, które wzięły udział w zabawie rozlosowano nagrody. Tym razem trafiły one do 4 osób: Juli Chojnickiej, Seweryna Zienkiewicza, Mateusza Danyluka i Jagody Rytwińskiej.

7 kwietnia – Brzechwa w bibliotece
Naszych pierwszo- i drugoklasistów zaprosiliśmy na zabawę wierszami Jana Brzechwy. Z panem Marcinem poszliśmy na stragan, zjedliśmy jajeczko na śniadanie, wybraliśmy się do zoo, przycupnęliśmy na ławce w parku i spotkaliśmy dziewczynkę, wyjątkową kłamczuchę. Zmęczeni tym wszystkim w końcu zasnęliśmy na kanapie.

13 kwietnia – Dzień Scrabble
Święto najpopularniejszej gry słownej przypada w dniu urodzin jej pomysłodawcy – amerykańskiego architekta Alfreda Moshera Buttsa. Gra powstała w 1931 roku jest sprzedawana w ponad 120 krajach, w 29 różnych językach! W kilku z nich organizowane są międzynarodowe rozgrywki, a w czterech wersjach językowych rozgrywane są mistrzostwa świata: francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej i katalońskiej. W naszej bibliotece też można było spróbować swoich sił w scrabble z nieznacznie zmodyfikowanymi zasadami. Najwięcej punktów za ułożone słowa zebrała Natalia Wasyluk i w nagrodę otrzymała grę karcianą Ubongo.

21 marca – 22 kwietnia – Książki do biblioteki
Już po raz drugi nasza biblioteka dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa wzbogaci się o nowe książki. Do wydania mamy aż 15 tysięcy złotych. Wszyscy chętni uczniowie mogli na specjalnej tablicy składać propozycje tytułów, które chcieliby znaleźć na naszych bibliotecznych regałach. Już niedługo będziemy robić zakupy!

25-29 kwietnia – Tydzień z mangą
Po Tygodniu z komiksem, fantastyką i baśnią przyszedł czas na japoński komiks – mangę. Uczniowie mogli wziąć udział w specjalnie na tę okazję przygotowanych zajęciach.

25 kwietnia – „O języku japońskim”
Język japoński jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Współczesny Japończyk, aby móc swobodnie posługiwać się swoim ojczystym językiem musi opanować aż dwa sylabariusze (łącznie 92 znaki), 2136 znaków kanji, w którym jeden znak oznacza słowo i oczywiście doskonale znany nam alfabet łaciński i cyfry arabskie. Oprócz informacji o samym języku, na zajęciach spróbowaliśmy razem z Ignacym z Japonii nauczyć się kilku podstawowych zwrotów.

26, 29 kwietnia – „Mój przyjaciel Kemushi”
Pani Magdalena Ofierska-Majeran z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu przeprowadziła zajęcia dla naszych najmłodszych czytelników. Uczniowie klasy 1a i 1b obejrzeli i wysłuchali historii o Kemushim w postaci wywodzącego się z Japonii teatrzyku kamishibai, a następnie wykonali przepiękne kolorowe motyle. Pani Magdzie bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.

26 kwietnia – Gry i zabawy w bibliotece
Dla wszystkich fanów gier zorganizowano spotkanie z planszówkami i karciankami z motywem Japonii. Najwięcej emocji wzbudziły Gejsze i Maki Stack.

27 kwietnia – „Japonia – kraj kwitnącej wiśni”, „Japonia – sztuka składania origami”
Z Panią Kornelią-Choryńską z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu wyruszyliśmy w fascynującą podróż do Japonii. Oprócz wysłuchania opowieści o kraju kwitnącej wiśni, uczniowie klas V-VIII mogli zmierzyć się z obsługą pałeczek, wypić japońską herbatę z ryżem i zrobić z papieru żurawia. Było inspirująco. Dziękujemy!

29 kwietnia – Kino w bibliotece
W ramach kina w bibliotece wyświetlono film pt: „Spirited Away. W krainie bogów”. Ta japońska produkcja w 2003 roku została nagrodzona statuetką Oskara za najlepszy film animowany. Dla wszystkich chętnych uczniów oprócz przyjemności obcowania z filmem czekał popcorn i sok pomarańczowy.

29 kwietnia – „Podwieczorek z Twoim imieniem”
Na zakończenie Tygodnia z mangą uczniów klas V-VIII zaprosiliśmy na popołudnie z niezwykłą historią dwojga japońskich licealistów, którzy pewnego dnia zamieniają się ciałami. Jak zawsze przy okazji spotkań w ramach „Podwieczorku z…” przygotowano prezentację. Tym razem dotyczyła ona świata japońskich komiksów.

MARZEC

7 marca – 25 marca – Kiermasz książek
Po wielu miesiącach wrócił do biblioteki kiermasz książek i możliwość zakupienia ciekawych książeczek w dobrej cenie. Dzięki temu księgozbiór wzbogacił się o kilka pozycji.

8 marca – Dzień Kobiet
Święto obchodzone od 1910 roku stało się okazją do przypomnienia wyjątkowych kobiet – Marii Skłodowskiej-Curie, Alicji Dorabialskiej, Marii Siemionow, Ireny Sendlerowej i Wandy Rutkiewicz. Uczennice odwiedzające bibliotekę w tym dniu mogły również spróbować rozpoznać po krótkim opisie pisarki. Następnego dnia wylosowano upominki. Tym razem szczęście sprzyjało Ninie Grysce, Mai Smakowskiej, Mai Januszewskiej i Natalii Sperzyńskiej.

21,22 marca – Pasowanie na czytelnika
Po kilku miesiącach nauki liter najmłodsi uczniowie jedynki mogli dołączyć do grona czytelników naszej biblioteki. Czekały na nich krasnoludki, ostatnio zamartwiające się, że coraz mniej dzieci czyta książki. Julia i Olga z 8 klasy przygotowały zagadki dotyczące literackich bohaterów, a Natalia z 7 klasy wcieliła się w rolę przewodnika po bibliotece. Pierwszoklasiści złożyli obietnicę, że będą często odwiedzać bibliotekę. Otrzymali dyplomy, zakładki, sówki do pokolorowania i co najważniejsze książki – pierwszą książką wypożyczoną z serii czytam sobie i wyprawkę czytelniczą „Pierwsze abecadło” w ramach kampanii realizowanej przez Instytut Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych przy pasowaniu uczennic. Szczególne podziękowania dla niezastąpionej tłumaczki Anastasii z klasy 8, dzięki której nasi nowi uczniowie z Ukrainy mogli również aktywnie uczestniczyć w pasowaniu.

21 marca – Światowy Dzień Poezji

Wisława Szymborska
Niektórzy lubią poezję

Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Ten i inne wiersze czekały na wszystkich, którzy tego dnia odwiedzili bibliotekę. Starsi uczniowie na podstawie fragmentu wiersza musieli ustalić jego tytuł i autora. Wiersze w całości można było odszukać na terenie szkoły. Młodsi, aby określić autora i tytuł wiersza musieli go znaleźć w odpowiedniej książce. W zabawie wykorzystano wiersze: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Agnieszki Frączek, Michała Rusinka, Marii Konopnickiej, Danuty Wawiłow, Marcina Brykczńskiego, Adama Mickiewicza, Stanisława Barańczaka, Adama Asnyka, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana, Tadeusza Różewicza, Agnieszki Osieckiej, Jana Sztaudyngera i Wisławy Szymborskiej. Spośród wszystkich, którzy wzięli udział w zabawie rozlosowano nagrody. Tym razem trafiły do Olgi Walczak, Mai i Natalii Smakowskich oraz Kornelii Kuźmenko. Czytajcie poezję!

23 marca – wizyta w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu
Uczniowie klasa 2b wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Kruszoną w ramach podziękowania za zaangażowanie w wojewódzki konkurs „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej” organizowany przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, zostali zaproszeni do siedziby Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu. Tam na naszych drugoklasistów czekało mnóstwo atrakcji – Teatr Kamishibai „Mój przyjaciel Kemushi” , warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonali przepiękne motyle i oczywiście wręczenie nagród i upominków za udział w konkursie. Pani Kornelii Choryńskiej i Magdalenie Ofierskiej-Majeran bardzo serdecznie dziękujemy za tak fantastyczną gościnę.

25 marca – „Podwieczorek z Gwiazd naszych wina”
Tym razem piątkowe popołudnie pełne było wzruszeń. Wszystko to za sprawą filmu na podstawie powieści Johna Greena „Gwiazd naszych wina”. Oprócz seansu była oczywiście prezentacja dotycząca autora, jego książek, a także innych pozycji, które biblioteka szczególnie poleca. Obchodzony 21 marca Światowy Dzień Poezji był też okazją do zaprezentowania kilku wierszy Wisławy Szymborskiej: „Kot w pustym mieszkaniu”, „Pogrzeb”, „Nic dwa razy” i wiersza Stanisława Barańczaka „Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka…”

LUTY

21 lutego – Dzień Języka Ojczystego
Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto ustanowione w 1999 roku. Data ta upamiętnia wydarzenia z 1952 roku, kiedy to podczas demonstracji w Bangladeszu, podczas której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego zginęło pięciu studentów. Biblioteka po raz kolejny przygotowała tego dnia różnego rodzaju zadania – należało podać synonimy i antonimy konkretnych wyrazów, określić co oznaczają dane przysłowia lub związki frazeologiczne, wyjaśnić skąd pochodzą i co oznaczają słowa zapożyczone z innych języków, czy też słowa w gwarze poznańskiej. Spośród wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w zabawie wylosowano szczęśliwca, który otrzymał w nagrodę grę „Łap za słówka” od wydawnictwa Egmont. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Wojtka Taterki.

14 lutego – Walentynki w bibliotece
W Dniu Zakochanych w bibliotece wszyscy chętni mogli przeżyć wyjątkową randkę z książką. Na odważnych czekały książki o miłości i przyjaźni.

STYCZEŃ

13 stycznia – „Bestseller – najlepsze książki 2021 roku
Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły mieli okazję wybrać najciekawsze książki minionego roku. Każdy chętny musiał krótko opisać i zrecenzować przeczytaną w 2021 roku książkę. Nie musiała być to pozycja wydana w poprzednim roku.

Dwie uczennice – Natalia Smakowska i Marika Droszcz za najlepiej napisane recenzje otrzymały upominki w postaci notesu i ołówka. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział.

10-14 stycznia – Konkurs-zabawa „Poszukiwacz”
W ostatni tydzień przed feriami wszyscy chętni uczniowie mogli wziąć udział w zabawie, polegającej na wykonywaniu różnego rodzaju zadań powiązanych z wystawą zorganizowaną na stulecie biblioteki. Łącznie wykonano 72 zadania, z czego najwięcej (13) Natasza Gąsior i Julia Chojnicka. Na trzecim miejscu uplasowała się Olga Walczak, która poradziła sobie z 12 zadaniami. Dla dziewczyn przygotowano nagrody książkowe.

31 stycznia – Film na stulecie Biblioteki
Po kilku miesiącach przygotowań w grudniu udało się przygotować wystawę z okazji stulecia naszej biblioteki. Natomiast w styczniu powstał film podsumowujący obchody 100 urodzin biblioteki. Zapraszamy do obejrzenia!

GRUDZIEŃ

6-13 grudnia – „Mikołajki w bibliotece”
W tym roku niestety Mikołaj nie mógł do nas przyjechać na „Mikołajowe czytanie”. W związku z tym pojawił się pomysł napisania do niego listu. Przez kilka dni uczniowie klas II-III razem z swoimi wychowawczyniami na specjalnie przygotowanej papeterii skrobali swoje świąteczne marzenia. Napisać list zdecydowało się również kilkoro uczniów klas starszych. Łącznie powstało 85 listów, które zostały zapakowane i przesłane na adres Mikołaja w Laponii.
Dla chętnych uczniów odwiedzających 6 grudnia bibliotekę zostały również przygotowane krzyżówki, które sprawdzały ich wiedzę o Mikołaju. W nagrodę 6 uczniów otrzymało mikołaje.

15 grudnia – wystawa „100 i więcej zdjęć na stulecie biblioteki”
Po kilku tygodniach przygotowań w środę 15 grudnia w holu naszej szkoły zostały powieszone zdjęcia różnych osób z książką. Początkowo planowano 100 zdjęć, ale ze względu na to, iż przesłano ich więcej, tytuł wystawy uległ zmianie. Swoje fotografie przesłali: uczniowie, absolwenci, aktualni i emerytowani nauczyciele naszej szkoły, pracownicy obsługi i administracji, bibliotekarze z terenu gminy Swarzędz, osoby na co dzień popularyzujące literaturę dla dzieci i młodzieży i oczywiście autorzy książek. Łącznie na 7 tablicach zawieszono 145 zdjęć. Wszystkim, którzy przesłali swoje zdjęcie – serdecznie dziękujemy!

16-17 grudnia – wystawa prac konkursowych „Biblioteka przyszłości”
Z okazji 100-lecia biblioteki został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Biblioteka przyszłości”. Spośród wszystkich otrzymanych prac wyróżniono cztery. Nagrody otrzymali:
Michał Kurkowiak
Mateusz Sibiński
Maia Ratajczak
Klara Rybak
Mateusz Danyluk
Dodatkowo wszystkie osoby odwiedzające bibliotekę 16 i 17 grudnia mogły zagłosować na najlepszą pracę wystawy. Laur wystawy otrzymał Dominik Węgrzyn.
Dziękujemy za prace i gratulujemy zwycięzcom!

LISTOPAD

2-4 listopada – „W świecie baśni”
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku odbywał się pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. Z tej okazji uczniów klas trzecich biblioteka zaprosiła na zajęcia „W świecie baśni”. Nasze dzieci miały okazje dowiedzieć się skąd wzięły się baśnie, poznać nazwiska autorów baśni klasycznych, przenieś się w czasie i wysłuchać historii o Królewnie Śnieżce z ust bajarza, a także poznać współczesna wersję „Trzech świnek” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.: „Trzy obrotne świnki”. Uczennice klasy 7D – Maja, Natalia i Marika przygotowały wcześniej zagadki, dzięki czemu nasi trzecioklasiści mieli okazję sprawdzić się ze znajomości postaci z baśni oglądając przygotowany specjalnie na tę okazję film. Uczniowie klasy 3A pod wodzą p. Beaty Patryas zilustrowali wybrane przez siebie baśnie.

5 listopada – „Krasnoludki w Bibliotece”
5 listopada przypada Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji nasi drugoklasiści mieli okazję spotkać w bibliotece różne krasnoludki: z baśni o królewnie Śnieżce, zamieszkujące Wrocław czy też opisane przez Joannę Papuzińską krasnoludki pucybutki. Każdy z uczniów miał również za zadanie odnaleźć na terenie biblioteki własnego krasnoludka. Zadanie nie było jednak takie proste, gdyż małe skrzaty bywają przecież bardzo nieśmiałe.

5 listopada – Dzień Postaci z Bajek
Oprócz zajęć dla uczniów klas II „Krasnoludki w bibliotece” wszyscy chętni uczniowie mogli zmierzyć się z zadaniem rozszyfrowania różnych postaci z bajek. Tylko 4 osobom udało się poprawnie wskazać wszystkich bohaterów i to właśnie spośród nich wylosowano upominki – ołówek i brelok. Zwycięzcami okazali się Mikołaj Wróblewski i Maja Sarnikowska.

PAŹDZIERNIK

Październik to dla bibliotek szkolnych miesiąc bardzo intensywnych działań. Po żmudnej i nudnej pracy z podręcznikami możemy w końcu zająć się tym co lubimy najbardziej – organizacją różnych działań mających na celu promocję książki i czytania. W październiku przypada bowiem Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku odbywa się pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”.

2-3 października – 32.Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier
W dniach od 2 do 3 października 2021 roku w Łodzi odbył się 32. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. To niepowtarzalna okazja zapoznania się z komiksami, grami planszowymi, fabularnymi i komputerowymi, a także cosplayerami. Po raz kolejny bowiem odbył się konkurs na najlepsze przebranie i wcielenie się w fikcyjną postać. Festiwal gromadzi również autorów komiksów, zarówno scenarzystów jak i ilustratorów. Istniała więc możliwość spotkania naszych ulubionych twórców, a także zdobycia autografów.
Nasza biblioteka wzbogaciła się o kolejne tytuły komiksowe i kolejne autografy. Zachęcamy wszystkich do „buszowania” w naszych komiksowych półkach. Jest w czym wybierać.

4-8 października – „Przygarnij…”
4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Cele święta są od lat niezmienne: mają zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt. Przez cały tydzień chętni uczniowie mogli przygarnąć zwierzaka – wypożyczyć książkę o zwierzętach. Łącznie przygarnięto 45 zwierzaków.

8 października – Noc Bibliotek
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2015 roku. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Biblioteki publiczne zaprosiły swoich czytelników w sobotę 9 października, natomiast nasza biblioteka zorganizowała spotkanie dzień wcześniej czyli 8 października. Udział w nim wzięło 12 uczniów (wcześniej zapisanych) z klas 5 i 7. Tym razem bawiliśmy się od 17:30 do 21:30, ale mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się przetrwać niejedną wspólną noc.
Pomimo tego, że byliśmy razem krócej, nie oznacza to, że mniej intensywnie. Zgodnie z hasłem tegorocznej nocy skupiliśmy się na wzmacnianiu… naszych umysłów, relacji, mięśni i oczywiście naszej wiedzy o literaturze. W końcu celem Nocy Bibliotek jest m.in. propagowanie czytania. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy 4-osobowe, w obrębie których rywalizowali o punkty. Punkty można było zdobyć biorąc udział w różnych, specjalnie na tę okazję przygotowanych grach: 5 sekund, Bomba, Party time. Ostatnią konkurencją było mini-cinkowanie czyli biblioteczne podchody. Zadaniem uczniów było rozwiązanie zagadki tajemniczej zbrodni dokonanej wiele lat temu w startym domostwie.
Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie o przetrwaniu Nocy Bibliotek, natomiast najlepsza drużyna trofea w postaci … lizakowych zwierzątek. Zapraszamy za rok. Mamy nadzieję, że już na całą noc.

11-15 października – „Słodki cytat”
Dla wszystkich słodkich łasuchów i znawców literatury przygotowano zabawę, w której należało wskazać z jakiej książki pochodzi dany fragment tekstu. Przez cztery dni udało się rozszyfrować 65 cytatów i tym samem zjeść 65 cukierków.

12 października – „Poszukiwany, poszukiwana”
Konkurs-zabawa skierowany był do uczniów klas IV-V. Grupy 2-osobowe miały za zadanie znaleźć ukryte na terenie szkoły kartki z nazwiskami autorów. Następnie należało autorom przypisać tytuł książki i odszukać książki w bibliotece. Najbardziej wytrwałe okazały się 2 grupy: czerwona i niebieska i to jej uczestniczki nagrodzone zostały dyplomami i nagrodami książkowymi.
I miejsce – Magdalena Taterka, Marta Kiszka
II miejsce – Zofia Lewanowska, Stefania Dziczek
Gratulujemy!

18-22 października – „Rozgryź bohatera”
Przez cały tydzień chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o bohaterach literackich. Rozszyfrowano aż 80 różnych postaci. Spośród osób, które włączyły się do tej zabawy rozlosowano upominki: książki, gry i artykuły papiernicze.

22 października – „Tropiciel liter”
W piątek 22 października 10 uczniów z klas 7 stanęło do rywalizacji w konkursie-zabawie „Tropiciel liter”. Ich zadaniem było odszukanie ukrytych na terenie szkoły liter, z których następnie należało rozszyfrować nazwisko autora książek dla dzieci i młodzieży. Ostatnim zadaniem było wypisanie kilku informacji na temat danego autora: Pawła Beręsewicza, Barbary Kosmowskiej, Katarzyny Ryrych i Marcina Szczygielskiego. Wszystkie grupy bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami. Należało jednak wyłonić zwycięzców, którzy otrzymali nagrody w postaci notesu i kolorowych długopisów.
I miejsce – Marianna Puwałowska , Julia Grądziel
Gratulujemy!

29 października – „Podwieczorek z osobliwym domem pani Peregrine”
Po ponad rocznej przerwie udało nam się spotkać na kolejnym „Podwieczorku”. Tym razem dzięki autorowi książki „Osobliwy dom pani Peregrine” i nakręconemu na jej podstawie filmowi w reżyserii Tima Burtona. Uczestnicy dowiedzieli się kilku ciekawostek o autorze książki – Ransomie Riggsie , ale również o twórcy filmu. Spotkanie było również okazją do polecenia mrocznych historii i wysłuchania jednej z baśni osobliwej autorstwa Ransoma Riggsa ” Gołębie od świętego Pawła”.

WRZESIEŃ

Początek roku szkolnego to czas bardzo intensywnej pracy dla wszystkich pracowników szkoły. Bibliotekarze w tym czasie koncentrują swoje działania głównie na przygotowaniu i wypożyczeniu podręczników i materiałów ćwiczeniowych wszystkim uczniom. Ze względu na korzystanie z systemu bibliotecznego MOL NET+, sam proces obrotu podręcznikami jest już szybszy i prostszy.
Oto kilka danych:
Wypakowano 50 kartonów
Wprowadzono do systemu około 1700 nowych podręczników
Wydano około 3600 podręczników i około 1780 materiałów ćwiczeniowych
Większość uczniów podręczniki i ćwiczenia otrzymała w pierwszym tygodniu roku szkolnego. Niestety kilkoro uczniów musiało poczekać dłużej, ze względu na długi czas przesyłania domawianych materiałów. Na szczęście udało się wszystko zakończyć przed 1 października.

9-12 września – 11. Targi Książki w Warszawie
Przez 4 dni w stolicy naszego kraju odbywało się swoiste święto książki – 11 edycja Warszawskich Targów Książki. Wydarzenie to było niepowtarzalną okazją zapoznania się z propozycją poszczególnych wydawnictw, wysłuchania ciekawych wystąpień, spotkania naszych ulubionych autorów. Oczywiście, bibliotekarz naszej szkoły też tam był. Kupował książki, uczestniczył w spotkaniach i zdobywał dla naszych czytelników autografy.