Biblioteka kronika

GRUDZIEŃ

6-13 grudnia – „Mikołajki w bibliotece”
W tym roku niestety Mikołaj nie mógł do nas przyjechać na „Mikołajowe czytanie”. W związku z tym pojawił się pomysł napisania do niego listu. Przez kilka dni uczniowie klas II-III razem z swoimi wychowawczyniami na specjalnie przygotowanej papeterii skrobali swoje świąteczne marzenia. Napisać list zdecydowało się również kilkoro uczniów klas starszych. Łącznie powstało 85 listów, które zostały zapakowane i przesłane na adres Mikołaja w Laponii.
Dla chętnych uczniów odwiedzających 6 grudnia bibliotekę zostały również przygotowane krzyżówki, które sprawdzały ich wiedzę o Mikołaju. W nagrodę 6 uczniów otrzymało mikołaje.

15 grudnia – wystawa „100 i więcej zdjęć na stulecie biblioteki”
Po kilku tygodniach przygotowań w środę 15 grudnia w holu naszej szkoły zostały powieszone zdjęcia różnych osób z książką. Początkowo planowano 100 zdjęć, ale ze względu na to, iż przesłano ich więcej, tytuł wystawy uległ zmianie. Swoje fotografie przesłali: uczniowie, absolwenci, aktualni i emerytowani nauczyciele naszej szkoły, pracownicy obsługi i administracji, bibliotekarze z terenu gminy Swarzędz, osoby na co dzień popularyzujące literaturę dla dzieci i młodzieży i oczywiście autorzy książek. Łącznie na 7 tablicach zawieszono 145 zdjęć. Wszystkim, którzy przesłali swoje zdjęcie – serdecznie dziękujemy!
W przygotowaniu film, który zostanie opublikowany na stronie internetowej szkoły w styczniu.

16-17 grudnia – wystawa prac konkursowych „Biblioteka przyszłości”
Z okazji 100-lecia biblioteki został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Biblioteka przyszłości”. Spośród wszystkich otrzymanych prac wyróżniono cztery. Nagrody otrzymali:
Michał Kurkowiak
Mateusz Sibiński
Maia Ratajczak
Klara Rybak
Mateusz Danyluk
Dodatkowo wszystkie osoby odwiedzające bibliotekę 16 i 17 grudnia mogły zagłosować na najlepszą pracę wystawy. Laur wystawy otrzymał Dominik Węgrzyn.
Dziękujemy za prace i gratulujemy zwycięzcom!

LISTOPAD

2-4 listopada – „W świecie baśni”
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku odbywał się pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. Z tej okazji uczniów klas trzecich biblioteka zaprosiła na zajęcia „W świecie baśni”. Nasze dzieci miały okazje dowiedzieć się skąd wzięły się baśnie, poznać nazwiska autorów baśni klasycznych, przenieś się w czasie i wysłuchać historii o Królewnie Śnieżce z ust bajarza, a także poznać współczesna wersję „Trzech świnek” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.: „Trzy obrotne świnki”. Uczennice klasy 7D – Maja, Natalia i Marika przygotowały wcześniej zagadki, dzięki czemu nasi trzecioklasiści mieli okazję sprawdzić się ze znajomości postaci z baśni oglądając przygotowany specjalnie na tę okazję film. Uczniowie klasy 3A pod wodzą p. Beaty Patryas zilustrowali wybrane przez siebie baśnie.

5 listopada – „Krasnoludki w Bibliotece”
5 listopada przypada Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji nasi drugoklasiści mieli okazję spotkać w bibliotece różne krasnoludki: z baśni o królewnie Śnieżce, zamieszkujące Wrocław czy też opisane przez Joannę Papuzińską krasnoludki pucybutki. Każdy z uczniów miał również za zadanie odnaleźć na terenie biblioteki własnego krasnoludka. Zadanie nie było jednak takie proste, gdyż małe skrzaty bywają przecież bardzo nieśmiałe.

5 listopada – Dzień Postaci z Bajek
Oprócz zajęć dla uczniów klas II „Krasnoludki w bibliotece” wszyscy chętni uczniowie mogli zmierzyć się z zadaniem rozszyfrowania różnych postaci z bajek. Tylko 4 osobom udało się poprawnie wskazać wszystkich bohaterów i to właśnie spośród nich wylosowano upominki – ołówek i brelok. Zwycięzcami okazali się Mikołaj Wróblewski i Maja Sarnikowska.

PAŹDZIERNIK

Październik to dla bibliotek szkolnych miesiąc bardzo intensywnych działań. Po żmudnej i nudnej pracy z podręcznikami możemy w końcu zająć się tym co lubimy najbardziej – organizacją różnych działań mających na celu promocję książki i czytania. W październiku przypada bowiem Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku odbywa się pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”.

2-3 października – 32.Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier
W dniach od 2 do 3 października 2021 roku w Łodzi odbył się 32. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. To niepowtarzalna okazja zapoznania się z komiksami, grami planszowymi, fabularnymi i komputerowymi, a także cosplayerami. Po raz kolejny bowiem odbył się konkurs na najlepsze przebranie i wcielenie się w fikcyjną postać. Festiwal gromadzi również autorów komiksów, zarówno scenarzystów jak i ilustratorów. Istniała więc możliwość spotkania naszych ulubionych twórców, a także zdobycia autografów.
Nasza biblioteka wzbogaciła się o kolejne tytuły komiksowe i kolejne autografy. Zachęcamy wszystkich do „buszowania” w naszych komiksowych półkach. Jest w czym wybierać.

4-8 października – „Przygarnij…”
4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Cele święta są od lat niezmienne: mają zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt. Przez cały tydzień chętni uczniowie mogli przygarnąć zwierzaka – wypożyczyć książkę o zwierzętach. Łącznie przygarnięto 45 zwierzaków.

8 października – Noc Bibliotek
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2015 roku. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Biblioteki publiczne zaprosiły swoich czytelników w sobotę 9 października, natomiast nasza biblioteka zorganizowała spotkanie dzień wcześniej czyli 8 października. Udział w nim wzięło 12 uczniów (wcześniej zapisanych) z klas 5 i 7. Tym razem bawiliśmy się od 17:30 do 21:30, ale mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się przetrwać niejedną wspólną noc.
Pomimo tego, że byliśmy razem krócej, nie oznacza to, że mniej intensywnie. Zgodnie z hasłem tegorocznej nocy skupiliśmy się na wzmacnianiu… naszych umysłów, relacji, mięśni i oczywiście naszej wiedzy o literaturze. W końcu celem Nocy Bibliotek jest m.in. propagowanie czytania. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy 4-osobowe, w obrębie których rywalizowali o punkty. Punkty można było zdobyć biorąc udział w różnych, specjalnie na tę okazję przygotowanych grach: 5 sekund, Bomba, Party time. Ostatnią konkurencją było mini-cinkowanie czyli biblioteczne podchody. Zadaniem uczniów było rozwiązanie zagadki tajemniczej zbrodni dokonanej wiele lat temu w startym domostwie.
Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie o przetrwaniu Nocy Bibliotek, natomiast najlepsza drużyna trofea w postaci … lizakowych zwierzątek. Zapraszamy za rok. Mamy nadzieję, że już na całą noc.

11-15 października – „Słodki cytat”
Dla wszystkich słodkich łasuchów i znawców literatury przygotowano zabawę, w której należało wskazać z jakiej książki pochodzi dany fragment tekstu. Przez cztery dni udało się rozszyfrować 65 cytatów i tym samem zjeść 65 cukierków.

12 października – „Poszukiwany, poszukiwana”
Konkurs-zabawa skierowany był do uczniów klas IV-V. Grupy 2-osobowe miały za zadanie znaleźć ukryte na terenie szkoły kartki z nazwiskami autorów. Następnie należało autorom przypisać tytuł książki i odszukać książki w bibliotece. Najbardziej wytrwałe okazały się 2 grupy: czerwona i niebieska i to jej uczestniczki nagrodzone zostały dyplomami i nagrodami książkowymi.
I miejsce – Magdalena Taterka, Marta Kiszka
II miejsce – Zofia Lewanowska, Stefania Dziczek
Gratulujemy!

18-22 października – „Rozgryź bohatera”
Przez cały tydzień chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o bohaterach literackich. Rozszyfrowano aż 80 różnych postaci. Spośród osób, które włączyły się do tej zabawy rozlosowano upominki: książki, gry i artykuły papiernicze.

22 października – „Tropiciel liter”
W piątek 22 października 10 uczniów z klas 7 stanęło do rywalizacji w konkursie-zabawie „Tropiciel liter”. Ich zadaniem było odszukanie ukrytych na terenie szkoły liter, z których następnie należało rozszyfrować nazwisko autora książek dla dzieci i młodzieży. Ostatnim zadaniem było wypisanie kilku informacji na temat danego autora: Pawła Beręsewicza, Barbary Kosmowskiej, Katarzyny Ryrych i Marcina Szczygielskiego. Wszystkie grupy bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami. Należało jednak wyłonić zwycięzców, którzy otrzymali nagrody w postaci notesu i kolorowych długopisów.
I miejsce – Marianna Puwałowska , Julia Grądziel
Gratulujemy!

29 października – „Podwieczorek z osobliwym domem pani Peregrine”
Po ponad rocznej przerwie udało nam się spotkać na kolejnym „Podwieczorku”. Tym razem dzięki autorowi książki „Osobliwy dom pani Peregrine” i nakręconemu na jej podstawie filmowi w reżyserii Tima Burtona. Uczestnicy dowiedzieli się kilku ciekawostek o autorze książki – Ransomie Riggsie , ale również o twórcy filmu. Spotkanie było również okazją do polecenia mrocznych historii i wysłuchania jednej z baśni osobliwej autorstwa Ransoma Riggsa ” Gołębie od świętego Pawła”.

WRZESIEŃ

Początek roku szkolnego to czas bardzo intensywnej pracy dla wszystkich pracowników szkoły. Bibliotekarze w tym czasie koncentrują swoje działania głównie na przygotowaniu i wypożyczeniu podręczników i materiałów ćwiczeniowych wszystkim uczniom. Ze względu na korzystanie z systemu bibliotecznego MOL NET+, sam proces obrotu podręcznikami jest już szybszy i prostszy.
Oto kilka danych:
Wypakowano 50 kartonów
Wprowadzono do systemu około 1700 nowych podręczników
Wydano około 3600 podręczników i około 1780 materiałów ćwiczeniowych
Większość uczniów podręczniki i ćwiczenia otrzymała w pierwszym tygodniu roku szkolnego. Niestety kilkoro uczniów musiało poczekać dłużej, ze względu na długi czas przesyłania domawianych materiałów. Na szczęście udało się wszystko zakończyć przed 1 października.

9-12 września – 11. Targi Książki w Warszawie
Przez 4 dni w stolicy naszego kraju odbywało się swoiste święto książki – 11 edycja Warszawskich Targów Książki. Wydarzenie to było niepowtarzalną okazją zapoznania się z propozycją poszczególnych wydawnictw, wysłuchania ciekawych wystąpień, spotkania naszych ulubionych autorów. Oczywiście, bibliotekarz naszej szkoły też tam był. Kupował książki, uczestniczył w spotkaniach i zdobywał dla naszych czytelników autografy.