klasa 7d 2020/2021

Nowy rok szkolny 2020 /2021

W tym roku szkolnym jest nas 20 . Rozpoczęliśmy naukę bardzo radośni Cieszyliśmy się ,że mogliśmy spotkać się w realu , w murach szkoły . Mamy nadzieję ,że stan ten potrwa jak najdłużej. Czas wziąć się do pracy , ponieważ doszło nam kilka przedmiotów , w tym fizyka i chemia . Ciekawi jesteśmy , czego się nauczymy Bierzemy udział w innowacji pedagogicznej ,,Jesteśmy – eko- ekspertami ” To już drugi rok pracy w dziedzinie ekologii .

Dominika

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Naszym Nauczycielom składamy najlepsze życzenia : cierpliwości , spokoju , radości z nas i efektów naszej pracy Życzymy zdrowia i czasu dla siebie .

JESTEŚMY EKO- EKSPERTAMI

Dzisiaj pracowaliśmy nad zagadnieniem , w jaki sposób segregować śmieci . Omówiliśmy szczegóły ., podzieleni zostaliśmy na grupy i otrzymaliśmy zadania i funkce w grupie . Mamy wykonać plakaty , a po dwóch tygodniach zaprezentować efekty naszej pracy .

Ziemię możemy ratować poprzez używanie papierowych torebek oraz ograniczyć kupowania jedzenia I picia w plastikowych opakowaniach. Jest dużo rodzajów śmietników takich jak żółty do plastiku,niebieski do papieru czy zielony do szkła, lecz ludzie na całym świecie I tak wyrzucają

 wszystkie śmieci do śmietnika na odpady zmieszane.Jednym z  najczęstszych błędów ludzkim  jest także posiadanie starego kominka lub  pieca ,  co zagraża ludzkiemu życia,ponieważ zbyt duża ilość dwutlenku  węgla w powietrzu powoduje wyschnięcię wszystkich drzew I roślin dającym nam 

tlen. 

Zagrożenia  różne ,  lecz praktycznie największym jest zabijanie wielorybów oraz połowów ryb ,  które oczyszczają wodę  i   pożywieniem.  Kamil 

JESTEŚMY EKO- EKSPERTAMI

Prezentujemy wytwory – plakaty wspólnej pracy . Niektóre są imponujące Już wiemy , jakie tworzywa wrzucamy do poszczególnych koszy Przypominać będziemy o tym zarówno naszym rodzicom , znajomym , rodzeństwu i rówieśnikom.

OGLĄDAMY FILM D.ATTENBOROUGHA ,,Życie na Ziemi „

Film dokumentalny opowiada o zmianach , które nastąpiły w ciągu ostatnich 50 lat . Są one zatrważające : wycinamy lasy równikowe , zmieniamy ekosystemy , zanieczyszczamy środowisko , doprowadzamy do wyginięcia tysięcy gatunków zwierząt , które do tej pory miały swoją funkcję w ekosystemie Film rozpoczyna się od ukazania zniszczonego środowiska w Czarnobylu i kończy się obrazem zwycięskiej przyrody też w Czarnobylu JESZCZE NIE JEST ZA PÓŹNO . MUSIMY DZIAŁAĆ OD DZIŚ . Martyna

Film „Nasza planeta” 

Na godzinie wychowawczej razem z całą klasą oglądaliśmy film pt. „Nasza planeta”. Jest to film, w którym David Attenborough opowiada o tym ,  jak bardzo Ziemia zmieniła się podczas jego życia i jakie zjawiska zaobserwował. Film ten świetnie uświadamia ludziom ,  w jakim niebezpieczeństwie jest świat i jak bardzo ludzie potrafią zepsuć nasze środowisko naturalne. Film świetnie zmienia postrzeganie świata i pomaga nam lepiej o niego zadbać, gdyż to ludzie przeważają na tym świecie i mają największy wpływ na jego zmiany. 

                                                               Olga 

Znowu zdalnie … od 26.10 .2020 …..??????????

Moje wrażenia o pracy zdalnej 

Według mnie praca zdalna ma swoje plusy i minusy, ponieważ dla jednych jest to wspaniały okres, a dla drugich więzienie domowe. 

Praca zdalna ma dla niektórych plusy dlatego, bo jest mniej nauki, ale jednak później , gdy wracamy do szkoły okazuje się, że nic się nie wyniosło z tych zajęć ponieważ zamiast słuchać nauczyciela,  robiło się zupełnie inne rzeczy. 

Niektóre osoby nie widzą w tym żadnych minusów, ale jednak są one widoczne chociaż dla tej mniejszej grupy osób m.in brak kontaktu z rówieśnikami, mniejsza wiedza, ale jednak większa część tych minusów jest związana z brakiem kontaktu z rówieśnikami.  

Sądzimy, że jest internet i dzięki temu mamy ten kontakt,  jednak się mylimy ponieważ to nie jest to samo. Ja lubię spędzać czas z przyjaciółmi i jest mi z tym ciężko, że ich nie widzę, ale mam nadzieję, że niedługo ich zobaczę .

Osobiście wolę naukę stacjonarną .

                                                                                              Julia Chojnicka 

Moje wrażenie podczas pracy zdalnej jest takie że  z jednej strony jest to dobre, lecz z drugiej negatywne, ponieważ przebywamy bardzo dużo czasu przed kom – puterem,  co doprowadza do uszkodzenia wzroku . Lecz z dobrej strony nie spotykany się ,  co doprowadza do mniejszej ilości zakażeń koronawirusem . 

                                            Olek  

Praca zdalna według mnie jest ciężka i  niebezpieczna ,bo spędzamy dużo czasu przed komputerem I to prowadzi do uszkodzenia wzroku. Ale są pozytywy ,  bo nie spotykamy się w szkole I jest mniejsze ryzyko zarażenia . I nie musimy tak wcześnie wstawać  , ponieważ nie musimy dochodzić do szkoły. 

 Michał

TAK PISZEMY NASZE WYPRACOWANIA

  

Temat: Która z postaci dramatu J.Słowackiego miałaby większe szanse na odniesienie sukcesu we współczesnym świecie? 

Pierwsze pytanie jakie trzeba sobie zadać ,aby odpowiedzieć na powyższy pytanie to – Czym jest sukces ? oraz kolejne – Jakie osoby odnoszą współcześnie sukces ?  

Znając odpowiedź na te pytania, znacznie łatwiej będzie określić, która z postaci ma szanse na sukces współcześnie . 

W moim odczuciu aktualnie sukcesem jest radzenie sobie w życiu – zarówno tym szkolnym, rodzinnym jak i w pracy, wśród znajomych, na treningu itd. Tylko niektórzy odnoszą sukcesy,a dla pozostałych jest to zbyt trudne, gdyż nie posiadają odpowiedniego nastawienia do życia oraz cech charakteru  .  

W dramacie J.Słowackiego występuje wiele postaci . Część z nich jest  zdecydowanie negatywna ( Balladyna, Kostryn  ) , część pozytywna ( Alina, Wdowa, Pustelnik , Kirkor  ) a pozostali nie dają się  jednoznacznie określić (  Kirkor, Goplana , Filon ). 

Wszystkie te postacie  żyją w nierealnym, baśniowym świecie stworzonym przez poetę w omawianym utworze napisanym w  epoce romantyzmu. Problemy omawiane w tym dramacie są uniwersalne , bo dotyczą tematu prawa i władzy oraz konfliktu polityczno-etycznego. 

Jednak dzieje bohaterów toczą się w alternatywnym świecie  baśni osadzonej  historycznie w początkach państwa polskiego. 

Tak czy inaczej główni bohaterowie dramatu to postacie z krwi i kości, jakie mogły rzeczywiście  żyć u progów państwowości polskiej – tj. ok. roku 1000 n.e. 

Postacie o takich cechach charakteru jak Alina, Balladyna, Kirkor, Kostryn mogłyby także żyć współcześnie. Jednak z uwagi na rozwój instytucji państwa i prawa nie mogłyby tak bezkarnie dziś postępować . 

Osoby, które postępują dbając o interesy pozostałych, zgodnie z oczekiwaniami innych członków społeczeństwa, w myśl przepisów prawa  zawsze lepiej sobie radzą, gdyż  sprzyja im otoczenie. Są oni dobrze postrzegani przez co mają wsparcie innych osób oraz ich poważanie . 

Z kolei osoby, które postępują wbrew prawu – np. gdy zabijają i torturują niewinnych, spiskują przeciwko innym – te  żyją w ciągłym stresie i ulegają presji tych,którzy znają ich czyny i mogą je zdradzić. Takie osoby, których synonimem jest w dramacie Balladyna ostatecznie źle kończą . 

Sam autor zatem podpowiada nam zakończeniem, że zło się nie opłaca i w końcu zostaje napiętnowane . W życiu współczesnym jest podobnie – świat baśni nie tak bardzo się różni od świata realnego w tym zakresie.  

Ludzie działający zgodnie z prawem i moralnymi z oczekiwaniami innych , zawsze będą sobie lepiej radzili i nie będą potępiani przez otoczenie . Przykładem takich osób w dramacie są Alina, Wdowa, Pustelnik i  Kirkor. 

Postacie negatywne, które uosabiają  Balladyna i  Kostryn  są  wyposażone przez autora w negatywne cechy charakteru takie jak : zawiść , brak wrażliwości, skłonność do zbrodni, kłamstwo . 

Cechy te nieuchronnie prowadzą ich do zguby, która moim zdaniem czekałaby by ich także w dzisiejszych czasach. 

Zatem wg mnie osoby działające pozytywnie, mające tzw. dobre cechy charakteru  także współcześnie poradziłyby sobie lepiej w życiu.  

Nina Gryska

Która z postaci dramatu J.Słowackiego miałaby większe szanse na odniesienie sukcesu we współczesnym świecie ? 

        Jeśli ktokolwiek zapytałby się mnie: czym dla mnie jest sukces, odpowiedziałabym,  że jest odnalezienie w swoim życiu właściwej drogi,  którą chce się podążać oraz dojściem do momentu, w którym moglibyśmy szczerze powiedzieć , że jesteśmy po prostu szczęśliwi. Kierując się moją definicją sukcesu, uważam,  że w naszym współczesnym świecie większy sukces osiągnęłaby Alina-  siostra Balladyny. Postaram się to udowodnić, odwołując się do różnych sytuacji, wydarzeń i przede wszystkim cech bohaterki.  

        Pierwszym argumentem potwierdzającym moją tezę jest to,  że Alina jest bardzo miłą, kochaną osobą i moim zdaniem dość łatwo przychodzi jej zauważenie i odnalezienie szczęścia w każdej rzeczy oraz docenienie każdego faktu. Według mojej wcześniejszej tezy to właśnie taka radość jest podstawą do sukcesu. A zatem uważam że w tym poradziłaby sobie lepiej od Balladyny, którą bardzo często męczyłyby myśli i strach spowodowany jej zabójstwami, kłamstwami i licznymi intrygami z jej strony. 

     Kolejnym poparciem mojego stwierdzenia jest, to że bohaterka jest bardzo pracowita i nie boi się żadnego obowiązku,  który musi wykonać. Potwierdza to np. fragment powieści „Ach, pełno malin – a jakie różowe! A na nich perły rosy kryształowe, usta Kirkora takie koralowe jak te maliny… fiołeczki świeże. Wzdychacie próżno, bo ja nie mam czasu. Zrywać fiołków – bo siostrzyczka zbierze”. Możemy tutaj zauważyć dążenie  Aliny do celu, który został jej wyznaczony. Skupia się ona na zadaniu i chce wykonać je rzetelnie. Sądzę ,  że to na pewno pomogłoby jej w naszym świecie  , gdzie każdy pracuje na swój własny sukces. 

     O możliwości jej sukcesu świadczy również to, że Alina nie jest osobą skłonną do wykorzystywania innych ludzi dla swoich potrzeb. Zawsze doceniała każdego taki,  jaki był, oraz mówiła wprost o swoich uczuciach. Taką cechę zauważyłam u niej podczas jej spotkania z Kirkorem. Powiedziała ona wprost, że prawdziwie go kocha i nie interesowała się jego bogactwem, a raczej chciała się czuć po prostu dobrze u jego boku. Przez to zawsze ludzie postrzegali ją jako szczerą, dobrą i uczciwą dziewczynę, a myślę że w naszym współczesnym świecie dobrze mieć wokół siebie ludzi, którzy ci ufają i widzą w tobie dobro. 

     Mam nadzieję że udało mi się uargumentować moje stanowisko, i dobrze wyjaśnić  ,  jak  widzę tę postać w naszym środowisku oraz dostrzec i docenić jej cechy. Podsumowując, uważam ,  że we współczesnym świecie, większy sukces odniosłaby Alina ze względu na swoją uczciwość, życzliwość i docenianie szczęścia oraz fakt ,  że Alina nigdy nikogo nie udaje. Te cechy razem z pracowitością i rzetelnością , to moim zdaniem ,  dobra droga do sukcesu.  Olga Walczak

Przesyłam mój opis sytuacji wybranego fragmentu z tekstu pt. ,,Reduta Ordona”. 

Obserwowałam z daleka cały dzień żołnierzy, którzy przygotowują się do walki. Widziałam kobiety z dziećmi, które żegnają się ze swoim mężem i ojcem. Walka miała rozpocząć się za godzinę. Polacy przygotowali sześć armat, gdyż więcej nie mieli. Przebierali się w wojskowe ubrania, przygotowywali bronię. Wszystko działo się tak szybko. Oddałabym wszystko, co mam by im pomóc i z nimi bronić Reduty. Do walki tylko półgodziny. Polscy żołnierze dopracowywali ostatnie szczegóły. Rozstawali się z bliskimi z płaczem. Gdy tak ich obserwowałam z zachodu zauważyłam ruch.  Dopiero po chwili zorientowałam się, że nadchodzi wojna. Z gęstego lasu nieopodal reduty wyłoniły się olbrzymie wojska rosyjskie. Było ich zdecydowanie więcej niż Polaków. Zaczęli strzelać do siebie. Matki z dziećmi musiały się szybko ewakuować. Armaty zaczęły strzelać, jedna za drugą. Rosyjska armia miała przewagę zarówno z liczbą broni i armat jak i żołnierzami. Byłam przerażona tym,  co się działo. Schowałam się za drzewami, ale nadal ich widziałam. Dzielnych żołnierzy, którzy za wszelką cenę bronią naszą Redutę i walczą do ostatniej kropli krwi. Nie poddawali się, ale czy uda im się ocalić Redutę Ordona ?Julia  

Temat: Czy sport może nas czegoś uczyć? 

Sportowcy , podczas odbierania nagród,  zwracają uwagę, że sport wniósł dużo wartości do ich życia oraz  nauczył ich mnóstwo pozytywnych cech. Ja jak najbardziej podzielam ich zdanie, wyobrażam sobie ile motywacji oraz nowej siły do działania daje nam sport, a to tylko nieliczne z cech,  jakimi jesteśmy obdarowywani trenując. W mojej pracy postaram się udowodnić racje mojego stanowiska.  

Duża część sportu to gry zespołowe, a grając w nie, niewątpliwie mamy najlepszą okazję ,  aby nauczyć się umiejętności zdrowego rywalizowania. Ta umiejętność nie tylko przejawia się w sporcie, ale może okazać się niezbędna, chociażby w naszej przyszłej pracy lub nawet w życiu prywatnym. Kiedy będziemy posiadać tę  umiejętność, nie będzie sprawiało nam problemu rozróżnienie zdrowej, miłej rywalizacji od zaciętej i nieprzyjemnej walki. W mojej opinii, sport bardzo rozwija w nas również wzajemną, bezinteresowną pomoc. Często nadarzają się takie okoliczności,  w których to zawodnicy , aby pomóc drugiemu sportowcowi, na przykład w sytuacji zranienia lub upadku, sami rezygnują z swojej wygranej lub z zajęcia znaczącego miejsca. Uważam, że taka cecha w życiu codziennym jest doceniana u każdej osoby i jestem przekonana, że warto ją posiadać. Wydaje mi się że trenowanie jakiejś dyscypliny, uczy nas bardzo mocno w dążenia do wyznaczonych celów. Stajemy się wtedy bardziej zawzięci i mamy chęć osiągania sukcesów, co w moim przekonaniu jest  pozytywną cechą, którą wielu ludzi w sobie kształci. Poza cechami charakteru, istotne jest oczywiście to , że sport niewątpliwie rozwija nas bardzo pod względem fizycznym. Sprawia,  że jesteśmy bardziej mobilni i rozciągnięci. Potrafimy szybciej i łatwiej się poruszać i mamy większy refleks.  

Mam nadzieję, że udało mi się w choć małym procencie przekonać, że sport służy nam nie tylko pod względem fizycznym.  

 Myślę też, że nawet jeśli nie uprawia się sportu,  to naprawdę warto zacząć i przekonać się lub sprawdzić ,  jakie zmiany w naszej osobie wprowadzi.

    Olga Walczak  

WIELKANOC

Tegoroczne Święta Wielkanocne spędziłam w gronie najbliższej rodziny. Około godziny 10:30 zjadłam śniadanie wielkanocne, oglądając transmisje mszy świętej oraz rozmawiając z rodziną. Następnie wszyscy razem, siedząc przy wspólnym stole jedliśmy inne świąteczne posiłki,  wspominając dawne rodzinne wydarzenia. W ten dzień nie zabrakło również wspólnego spaceru, ponieważ była bardzo słoneczna pogoda. Resztę dnia spędzałam podobnie w domu, ponieważ niestety nie mogliśmy spotkać się z resztą rodziny, jak to było co roku. Natomiast wieczorem usiedliśmy razem z rodzicami i oglądaliśmy nasz ulubiony serial. Święta Wielkanocne to jeden z najbardziej radosnych dla mnie dni w roku i zawsze wielką radość sprawia mi spędzenie ich w rodzinnym gronie, nawet w tym najmniejszym. 

Olga

Ciąg dalszy przygód Pustelnika

Po pojawieniu się ducha męża żona , nie dowierzała , tak jak jego bracia. Wszyscy zrobili się bladzi na twarzy a najbardziej żona wiedząc ,że zabiła męża i zakopała głęboko jego ciało. W tym samym momencie bracia postanowili jak najszybciej uciec z kapliczki , myśląc tylko o sobie. Po chwili długiej ucieczki , bracia schowali się w pobliskim lesie , mając nadzieję ,że zjawa ich nie znajdzie. Duch na razie nie myślał o swoich braciach tylko nad zemstą dla żony. Po krótkiej chwili zastanawiania się , postanowił zamknąć żonę na wieki w kapliczce i odejść w zaświaty. Gdy udało mu się to , postanowił jeszcze nie odchodzić , tylko poszukać swoich braci i ich ,również ukarać. Pomyślał ,że im też się należy kara za to ,że chcieli poślubić jego żonę. Jako ,iż był duchem , miał nadprzyrodzone zdolności mógł latać, teleportować się , gdzie chciał i do kogo chciał , czytać w myślach ,przenosić różne przedmioty niewidzialną siłą oraz być niewidzialnym. Wymyślił plan ukarania swoich braci i jako ,iż wiedział ,że znajdują się w lesie ,ponieważ wyczytał to w ich myślach, postanowił nasłać na nich niedźwiedzia. Gdy się przeteleportował zrobił tak , jak chciał , a sam zniknąL w zaświaty, zostawiając ich na pewną śmierć. Wiktoria Niemier

MOJE ZAINTERESOWANIA

Gdy przeszłam do piątej klasy podstawówki nie było mi łatwo, ponieważ było więcej nauki i więcej przedmiotów .Jednak bardzo spodobała mi się biologia. Na początku nie byłam do końca do niej przekonana, ale dzisiaj już wiem, że chcę z tym wiązać swoją przyszłość. Interesuje mnie głównie zoologia czyli nauka o zwierzętach. Chciałabym w przyszłości je badać, ale nie w sposób , jaki robi to weterynarz , tylko w taki, że będę je obserwować, odkrywać nowe gatunki i pracować w laboratorium. Choć to trudne , mam nadzieję, że dam sobie radę ponieważ to jest coś co mnie fascynuje.  Julia Chojnicka

Moje zainteresowanie to zwierzęta .Jestem bardzo związany z nimi , ponieważ sam posiadam ich trochę. Mam różne rodzaje papug takie jak Aleksandretta obrożna,falista,Nimfy, Barabandy,Nierozłączki,Rozallie królewską ,Amandyny wspaniałe,gołąbki diamentowe i świergoty łącznie wszystkich papug jest ponad siedemdziesiąt z czego dwie papugi Nimfy są oswojone przeze mnie . Olek

NASZE RODZINNE WYCIECZKI

Dzień 24 lipca 2019r. na długo pozostanie w mojej pamięci.Tego dnia razem z moją rodziną wybraliśmy się do zoo we Wrocławiu. O godz.6:30 wsiedliśmy do pociągu i wyruszyliśmy. Dokładnie 3 godziny później byliśmy już na miejscu. Następnie wsiedliśmy do tramwaju i po przejechaniu kilku przystanków, byliśmy na miejscu. Gdy dotarliśmy , zastaliśmy bardzo długą kolejkę do kas. Po odstaniu swojego czasu i zakupie biletów w końcu mogliśmy zacząć zwiedzanie. Zaczęliśmy od Afrykarium – pierwszego w Polsce oceanarium. Można tam poczuć klimat gorącej Afryki i podziwiać wodne zwierzęta tego kraju. Jest ich ponad 200 różnych gatunków.Następnie przeszliśmy zwiedzać resztę wrocławskiego zoo. Jest to wspaniałe miejsce Są tam m.in. lwy, tygrysy,słonie,żyrafy, zebry ,małpy,niedźwiedzie i wiele innych zwierząt,które naprawdę warto zobaczyć. Zmęczeni ale szczęśliwi po dniu pełnym atrakcji wróciliśmy do domu. Szymon Betka

WRESZCIE WRACAMY

Opisuję powrót do szkoły. Czułem radość zachwyt ,że mogliśmy wrócić do szkoły ,bo trudno mi się było uczyć online .W szkole było dużo zasad w związku z koronawirusem , na które zareagowałem źle , ponieważ wiele rzeczy było ograniczonych. Na szczęście wszystko poszło dobrze .Byłem z tego zadowolony , mimo zasad panujących w szkole i ograniczeń. Wolę naukę w szkole, ponieważ mam bliższy kontakt z przyjaciółmi z czego jestem zadowolony.

Olek

Kiedy wróciłem do szkoły ,  nie byłem do końca zadowolony. Musiałem godzinę wcześniej wstawać żeby zdążyć na autobus. Czułem trochę strachu jak to będzie po tak długim czasie. Od razu czułem przemęczenie. Z drugiej strony, fajnie było zobaczyć kolegów I nauczycieli na żywo a nie z monitora. 

                                                                                  Paweł Fąfara 

Powrót do szkoły 

Po tak długim czasie zdalnych lekcji w końcu wróciliśmy szkół. Pomimo tego , że nie zostało dużo czasu do zakończenia roku i tak bardzo cieszę się z powrotu. Ostatnie chwile klasy 7 możemy spędzić razem z klasą. Dość ciężko było mi się przestawić na powrót. Najgorzej było z wstawaniem rano…czasem ciężko wstać tak wcześnie. W pierwszy dzień dziwnie było też po tak długiej przerwie pakować się do plecaka a nie trzymać książki na swoim biurku przy komputerze,  ale bardzo miło przeżywam dni w szkole więc cieszę się , że chociaż na ostatni miesiąc udało się wrócić. ???? 

                                                              Martyna Kowalska 

Uczucia ze zdalnych i stacjonarnych. 
 

Moje uczucia ze zdalnych lekcji były mieszane, raz miałam wrażenie ,że chcę wracać a drugi raz ,że nie chcę wracać ale jak się okazało, to wolałam wrócić do szkoły .W końcu mogliśmy się spotkać stacjonarnie a nie przed komputerami I też nauczycielom było łatwiej przygotować materiał do lekcji , bo my mogliśmy się domyślać ,że możecie mieć trudności  z przygotowaniem na lekcji, I tez dużo materiałów mogło nam przeminąć , ale moje uczucia są bardzo dobre i złe ze zdalnych, ponieważ też niekiedy nie było mnie na lekcjach I źle się z tym czułam , ale jak wróciliśmy do szkoły po zdalnych strasznie byłam zmęczona  przez to całe siedzenie w

 domach to naprawdę na niektórych źle wpłynęło .  Bardzo się cieszę , że mogłam wrócić do szk-oły.  
Natalia Linkowska 7d. 

NADCHODZĄ WAKACJE hurrrra !!!!!!!