Aktualności świetlicy

Wakacje

Wszystkim uczniom oraz rodzicom życzymy bezpiecznych, pogodnych wakacji.

WAKACJE TUŻ, TUŻ ! – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w  Głubczycach

Wiosna

Wiosna wreszcie nadeszła. Robi się ciepło, miło, świeci słońce, ptaki śpiewają, wszystko kwitnie. W przyrodzie stale coś się dzieje. W świetlicy poznajemy tajemnice natury, śpiewamy wiosenne piosenki i bawimy się na placu zabaw. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy wiosenne dekoracje, które zdobią świetlicę i korytarz. Wykorzystując tablicę interaktywną rozwiązywaliśmy zagadki i quizy dotyczące ptaków, zwierząt i roślin.

Wielkanoc

W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową, dużo rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach związanych z Wielkanocą – o potrawach wielkanocnych, robieniu palm, malowaniu jajek i szukaniu zajączka. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy pisanki, kurczaczki i zajączki.

Święto Szkoły

Dnia 24 marca nasza szkoła obchodziła 189- lecie powstania. W świetlicy już od kilku tygodni przygotowywaliśmy się do świętowania. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą Patrona szkoły – Stanisława Staszica, zapoznaliśmy się z historią szkoły, a także śpiewaliśmy hymn szkoły „Staszicowe ziarno”. Wykonaliśmy prace plastyczne, które zdobiły hol szkoły, korytarz przy świetlicy, a także salę gimnastyczną, w której odbywały się uroczyste akademie. Pani Ania wykonała kilka ilustracji związanych ze szkołą, które zostały wykorzystane w publikacji „Opowiem Ci o mojej szkole…”wydanej z okazji 189 – lecia powstania szkoły.

Zima, zima…

Styczeń to miesiąc aktywnych działań w naszej świetlicy. Dzieci wykonały prace plastyczne inspirowane zimą. Może w ten sposób namówimy zimę, aby do nas przywędrowała ze … śniegiem.

Święta tuż, tuż…

W naszej świetlicy rozpoczęły się przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci wykonały świąteczne dekoracje, które ozdobiły świetlicę oraz gazetki na szkolnym korytarzu. Wspólnie ubieraliśmy też choinki w holu szkoły i w świetlicy. Teraz pozostaje już tylko czekać na prezenty!!

Hokus – pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”

 Ostatnie dni listopada upłynęły nam na przygotowaniach do świętowania Andrzejek. Rozpoczęliśmy od poznania historii tego dnia. Wykorzystaliśmy w tym celu tablicę interaktywną. Informacji szukaliśmy w słowniku języka polskiego, w malarstwie. Okazało się, że tradycja ta, obecna w naszej kulturze już od kilku setek lat, wciąż pozostaje żywa.

Po zapoznaniu się z historią przeszliśmy do działań praktycznych. W kąciku zainteresowań umieściliśmy gazetkę tematyczną, wykonaliśmy klucze andrzejkowe, sylwety czarnych kotów. Zapoznaliśmy się z treścią opowiadania M. Terlikowskiej „ Andrzejki ”. Dużo radości sprawiły nam szyfrowane kolorowanki i zabawa przy piosence „ Czary – mary ”.

Środa 30 listopada przebiegała w naszej świetlicy pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci miały możliwość zajrzeć w przyszłość, sprawdzić, co je czeka. Poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów; przekłuwały papierowe serca, aby poznać imię swojej sympatii, ustawiały buty. Wróżby przeplatane były zabawą przy poznanej piosence „ Czary – mary ”.

Tego dnia wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały. Wszystkim tym, którzy nie wierzą w moc wróżb mówimy, że mogą się one zawsze spełnić, jeśli tylko zechcemy.

Święto Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci-Pluszowy Miś. W naszej świetlicy przygotowania do tego święta rozpoczęły się już dwa tygodnie wcześniej. Na zajęciach dzieci wyklejały misie, korzystając z różnego rodzaju materiałów, uczyły się piosenek o misiach, kolorowały misiowe kolorowanki ,a także  zostały zapoznane z historią tego święta. Dzieci wykazały się dużą aktywnością, pomysłowością i kreatywnością, a efekty ich pracy można zobaczyć w świetlicy oraz na tablicy dekorującej korytarz szkolny.

Narodowe Święto Niepodległości

Przygotowania do obchodów Święta Niepodległości rozpoczęliśmy już
4 listopada.  Poznaliśmy wybrane fakty historyczne przybliżające to święto.  Dzieci z zainteresowaniem  obejrzały film o polskich symbolach narodowych. Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami historycznymi, postanowiliśmy  uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć plastycznych.  Uczniowie wykonali flagi i godła Polski. Zwieńczeniem tych wszystkich działań było stworzenie w świetlicy kącika patriotycznego, do którego wykorzystano prace wykonane  przez dzieci.

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada, to święto wszystkich postaci z bajek. W tym roku święto przypada w sobotę, więc w naszej świetlicy obchodziliśmy je już 3 i 4 listopada. Dzień ten był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów oraz zwrócić uwagę na rolę wychowawczą i edukacyjną bajek, które uczą rozróżniania dobra od zła, chęci niesienia pomocy innym oraz koleżeństwa. Na zakończenie zajęć, uczniowie podzieleni na grupy wykonali plakaty z ulubionymi postaciami.

Jesień wokół nas

Jesień, to piękna pora roku obdarowująca nas skarbami przyrody. W naszej świetlicy rozpoczęliśmy pierwsze rozmowy o jesieni. Dzieci zauważyły, że na placu zabaw słońce coraz częściej chowa się za chmurami, a drzewa powoli przybierają złote kolory. Zainspirowani obserwacją przyrody wykonaliśmy prace plastyczne, które  zostały wyeksponowane w świetlicy oraz   na korytarzu, na gazetce świetlicowej.