Aktualności świetlicy

Dzień Ziemi

Chociaż o naszą planetę powinniśmy dbać każdego dnia, to czasami w natłoku codziennych spraw, łatwo nam o tym zapomnieć. Uczniowie uczęszczający do świetlicy, włączyli się w obchody tego święta i na kilka dni przed 22 kwietnia uczestniczyli w zajęciach edukacyjno – plastycznych. W trakcie zajęć dzieci poznały zasady zachowań proekologicznych, wykonały prace plastyczne. Uczennica z klasy 2b – Zosia wzięła udział w konkursie ekologicznym „Pokaż, jak dbasz o planetę Ziemię” zorganizowanym przez SP 3 w Swarzędzu i uwaga… zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

WIOSNA

Wraz z nastaniem wiosny, uczniowie ze świetlicy, z  wielkim zapałem i energią przystąpili do wiosennych działań artystycznych. Z wykorzystaniem pasteli, kolorowego papieru, artykułów z recyklingu wykonywali prace plastyczne. Dzieci miały także możliwość uczestniczenia w przesadzaniu świetlicowych kwiatów. Wykorzystując tablicę interaktywną uczniowie  oglądali filmy przyrodnicze, ukazujące życie ptaków, rozpoznawali i nazywali pierwsze wiosenne kwiaty, śpiewali wiosenne piosenki, rozwiązywali zagadki, quizy, dobrze bawili się przy wykreślankach literowych i układaniu puzzli. Wykonaliśmy dekoracje związane z wiosną.

Wiosna

WIELKANOC

W tygodniu poprzedzającym Święta, dużo rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach związanych z Wielkanocą – o potrawach wielkanocnych, robieniu palm, malowaniu jajek i szukaniu zajączka.

WIELKANOC

ŚWIĘTO SZKOŁY

Dnia 6 marca nasza szkoła obchodziła 190- lecie powstania. Już od zeszłego roku trwały przygotowania do uroczystych obchodów. Specjalnie na tę okazję nauczyciele, pracownicy szkoły, absolwenci, a także uczniowie wykonali 190 puzzli. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą Patrona Szkoły, filmy promujące szkołę, zapoznaliśmy się z historią szkoły, a także śpiewaliśmy hymn szkoły „Staszicowe ziarno”.

ZIMA W ŚWIETLICY

Za oknami zimy nie ma, ale w świetlicy mogliśmy się z nią spotkać. Wędrując po polarnych krainach poznaliśmy życie Innuitów, pingwinów i niedźwiedzi polarnych.

Śpiewając piosenki nie daliśmy się zimie zastraszyć, bo „my się zimy nie boimy”! Zapoznaliśmy się też ze sportami zimowymi, choć tylko na zajęciach plastycznych mogliśmy je „uprawiać”. Przypomnieliśmy sobie również zasady bezpiecznej zimowej zabawy, ponieważ już czekamy na ferie.

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ…

W naszej świetlicy rozpoczęły się przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci wykonały świąteczne ozdoby i dekoracje, które ozdobiły świetlicę oraz gazetki na szkolnym korytarzu. Wspólnie ubieraliśmy choinkę w świetlicy, śpiewaliśmy zimowo – świąteczne piosenki oraz uczyliśmy się świątecznych wierszyków. Teraz pozostaje już tylko czekać na prezenty!!

ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY – KARTKA ŚWIĄTECZNA

Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-VI naszej szkoły. Zadaniem jest stworzenie kartki świątecznej o wymiarach 14cmx20cm (kartka formatu A4 – złożona na pół). Kartka powinna być wykonana w dowolnej technice z różnych materiałów. Do dekoracji należy wykorzystać tylko pierwszą część kartki (bez życzeń w środku). Uczeń może stworzyć tylko jedną pracę, która powinna być na odwrocie podpisana imieniem, nazwiskiem oraz klasą.

Jury będzie oceniało: zgodność z tematyką, samodzielność wykonania, estetykę pracy oraz oryginalność.

Prace proszę składać do 20.12.2023 r. w świetlicy szkolnej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 12 stycznia 2024r. Nagrody zostaną wręczone na najbliższej uroczystości szkolnej.

Organizatorzy: Anna Szczodrowska, Danuta Wróbel

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci-Pluszowy Miś. W naszej świetlicy przygotowania do tego święta rozpoczęły się już dwa tygodnie wcześniej. Na zajęciach dzieci wyklejały misie, korzystając z różnego rodzaju materiałów, uczyły się piosenek o misiach, kolorowały misiowe kolorowanki, a także  zostały zapoznane z historią tego święta. Dzieci wykazały się dużą aktywnością, pomysłowością i kreatywnością, a efekty ich pracy można zobaczyć w świetlicy oraz na tablicy dekorującej korytarz szkolny.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Przygotowania do obchodów Święta Niepodległości rozpoczęliśmy już
6 listopada.  Poznaliśmy wybrane fakty historyczne przybliżające to święto.  Dzieci z zainteresowaniem  obejrzały film o polskich symbolach narodowych. Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami historycznymi, postanowiliśmy  uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć plastycznych.  Uczniowie wykonali flagi Polski, książeczki „Nasza Ojczyzna”. Zwieńczeniem tych wszystkich działań było stworzenie w świetlicy kącika patriotycznego.

SPOTKANIE Z JESIENIĄ

W naszej świetlicy rozpoczęliśmy pierwsze rozmowy o jesieni. Dzieci zauważyły, że na placu zabaw słońce coraz częściej chowa się za chmurami, a drzewa powoli przybierają złote kolory. Zainspirowani obserwacją przyrody wykonaliśmy prace plastyczne.