W styczniu i lutym nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły przystąpili do projektu e Twinning Chemiczny karnawał z Marią Skłodowską – Curie.
Celem tego projektu było:
1. Upowszechnianie wiedzy o
osiągnięciach naukowych i życiu Marii
Skłodowskiej-Curie.
2. Integracja wiedzy między różnymi przedmiotami szkolnymi.
3. Aktywacja i integracja środowiska szkolnego.
4. Popularyzacja IT w nauczaniu przedmiotów ścisłych.
5. Promowanie przedmiotów ścisłych w szkole.
6. Organizacja szkolnego balu chemicznego.
Uczniowie Jedynki poznali życiorys oraz dokonania wielkiej polskiej noblistki. W świetlicy szkolnej zorganizowany został kącik chemiczny. Uczniowie wykonywali doświadczenia pod kierunkiem p. Joanny Korcz – Koralewskiej.
Podczas zajęć terapii pedagogicznej powstały portrety Mari Skłodowskiej – Curie wykonane w programie graficznym Paint 3 D.
Finałem projektu był bal chemiczny w świetlicy szkolnej, w którym brali udział uczniowie oraz nauczyciele. Uczestnicy tańczyli w pomysłowych kostiumach przy światowych przebojach muzyki POP.
Poniżej fotorelacja 🙂
Hanna Stasińska-Filary
Świetlica czy laboratorium chemiczne ?
Na kilka chwil świetlica zamieniła się w laboratorium chemiczne. Prowadziliśmy różne obserwacje, sprawdziliśmy, jak zmienia się napięcie powierzchniowe pod wpływem płynu do zmywania. Na powierzchnię wody nasypaliśmy brokat, a na mleko wlaliśmy krople kolorowego tuszu. Potem dotykaliśmy powierzchni wody i mleka wacikami nasączonymi płynem do zmywania. Ale śmiesznie – brokat „uciekał” na brzeg talerzyka. Plamy tuszu rozchodziły się na wszystkie strony.
Zobaczyliśmy też, co się dzieje z zapaloną świeczką, kiedy nakryje się ją naczyniem, Świeczka stała w wodzie. Po przykryciu chwilę się paliła i zaraz zgasła, Do przykrywającego ją naczynia wpłynęła woda. Czy wiecie dlaczego?
Zrobiliśmy też mały wulkan z sody i octu. Powstały przy ich połączeniu gaz spienił wodę – nagazował ją!- i nadmuchał balony!
Świat chemii okazał się bardzo ciekawy.
J. Korcz – Koralewska