Karnawał chemiczny z Marią Skłodowską -Curie

W styczniu i lutym nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły przystąpili do projektu e Twinning Chemiczny karnawał z Marią Skłodowską – Curie.

Celem tego projektu było:

1. Upowszechnianie wiedzy o osiągnięciach naukowych i życiu Marii  
       Skłodowskiej-Curie.

2. Integracja wiedzy między różnymi przedmiotami szkolnymi.

3. Aktywacja i integracja środowiska szkolnego.

4. Popularyzacja IT w nauczaniu przedmiotów ścisłych.

5. Promowanie przedmiotów ścisłych w szkole.

6. Organizacja szkolnego balu  chemicznego.

Uczniowie Jedynki poznali życiorys oraz dokonania wielkiej polskiej noblistki. W świetlicy szkolnej zorganizowany został kącik chemiczny. Uczniowie wykonywali doświadczenia  pod kierunkiem p. Joanny Korcz – Koralewskiej.

Podczas zajęć terapii pedagogicznej powstały portrety Mari Skłodowskiej – Curie wykonane w programie graficznym Paint 3 D.

Finałem projektu był bal chemiczny w świetlicy szkolnej, w którym brali udział uczniowie oraz nauczyciele. Uczestnicy tańczyli w pomysłowych kostiumach przy światowych przebojach muzyki POP.

Poniżej fotorelacja 🙂

Hanna Stasińska-Filary

Świetlica czy laboratorium chemiczne ?

Na kilka chwil świetlica zamieniła się w laboratorium chemiczne.  Prowadziliśmy różne obserwacje, sprawdziliśmy, jak zmienia się napięcie powierzchniowe pod wpływem płynu do zmywania. Na powierzchnię wody nasypaliśmy brokat, a na mleko wlaliśmy krople kolorowego tuszu. Potem dotykaliśmy powierzchni wody i mleka wacikami nasączonymi płynem do zmywania. Ale śmiesznie – brokat „uciekał” na brzeg talerzyka. Plamy tuszu rozchodziły się na wszystkie strony.

Zobaczyliśmy też, co się dzieje z zapaloną świeczką, kiedy nakryje się ją naczyniem, Świeczka stała w wodzie. Po przykryciu chwilę się paliła i zaraz zgasła, Do przykrywającego ją naczynia wpłynęła woda. Czy wiecie dlaczego?

Zrobiliśmy też mały wulkan z sody i octu. Powstały przy ich połączeniu gaz spienił wodę – nagazował ją!- i nadmuchał balony!

Świat chemii okazał się bardzo ciekawy.

                                                                                           J. Korcz – Koralewska