klasa 2a 2021/2022

W drugiej klasie już jest dużo przygód, można się bawić, pani czyta nam do śniadanka i będą nowe roboty. W tym roku codziennie ktoś rysuje na tablicy a pani zrobi z tego galerię prac. I już mamy zaplanowane wycieczki!”. Jaś

„Nasza pani jest czarodziejką, zawsze jak coś robimy albo czegoś nie rozumiemy, to pani nam pomoże. Jest dużo lekcji na tablicy interaktywnej”. Inga

„Bardzo dobrze było wrócić do szkoły i spotkać się z przyjaciółmi”. Igor

Wybory do Samorządu klasowego

W nowym roku szkolnym należało wybrać tzw. trójkę klasową, czyli przedstawicieli Samorządu klasowego. Wybory odbyły się według wszelkich niezbędnych zasad – były tajne, co przełożyło się na sprawiedliwy i uczciwy wynik. Naszym drogim przedstawicielom życzymy powodzenia w pełnieniu tak zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji.

Oto MY!

08.09.2021

Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.   Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.  Nasza klasa obchodzi już to święto po raz drugi – niektórzy uczniowie nawet po raz trzeci lub czwarty, pamiętając jeszcze czasy przedszkola 🙂

08.09.2021

„Dzień Kropki to jest taki dzień, który uświadamia nam że, że nawet jak myślisz, że nic nie umiesz – to ta kropka pokazuje, że jednak umiesz bardzo dużo”. Jaś

„Z kropki można zrobić wszystko!”. Ksawery

„Dzień Kropki przypomina nam, żeby na końcu zdania zrobić kropkę :)”. Inga

Dzień Chłopca 🙂

30.09.2021

Prezenty, upominki, niespodzianka – dzień pełen cudów, ale Chłopcy chyba zadowoleni 🙂

Co Tygryski lubią najbardziej?

No właśnie to….

05.10.2021

Tablety w ruch!

Dzisiaj uczniowie samodzielnie przygotowali do pracy tablety, które już od przyszłego tygodnia będą doskonałym urozmaiceniem wybranych zajęć. W końcu „klasa z nowoczesnymi technologiami” do czegoś zobowiązuje :)))))))))))))))))

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

19.10.2021

Pierwsza wizyta w kinie Muza w Poznaniu za nami! Tym razem rozpoczęliśmy cykl spotkań stacjonarnych, także był autobus, był tramwaj czyli komunikacja miejska nasza kochana 🙂 Dlaczego kino Muza? Bo to kino wyjątkowe! Kino niszowe – z prelekcją przed seansem, bez kolorowych komercyjnych produkcji – to kino, które proponuje ambitny repertuar, który zmusza młodego widza do refleksji i głębszych przemyśleń. Polecamy każdemu, kto jeszcze nie próbował!!!! Pierwszy film, który mieliśmy okazję obejrzeć to: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai „Pierwsza tajemnica”.

Pierwsze zlecenie dla Detektywistycznego Biura Lassego i Mai! Przed rozpoczęciem ważnego konkursu, w szkole w Valleby, znika cenna nagroda. Czy dzieciom uda się ją odnaleźć?

Bohaterowie popularnej serii filmów otrzymują pierwsze poważne zlecenie. Konkurs Hammarabi ma szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą jest starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka znika w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie może się odbyć! Uczniowie szykowaliby się na próżno, a w dodatku szkoła straciłaby swój prestiż. Od początku zaangażowani w sprawę Lasse i Maia podejmują próbę odnalezienia zguby. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lasse. Czy dzieci dojdą po nitce do kłębka do finału sprawy i jak w rozwiązaniu zagadki pomoże im biała gołębica?

Wielka SZTUKA w wykonaniu najmłodszych!

Jan Matejko, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Edvard Munch, Paul Cézanne, Iwan Ajwazowski, Jan Vermeer van Delft, Henri Matisse, Michał Anioł….. Imponujące prawda? To wybrane DZIEŁA w wykonaniu moich zdolnych uczniów :)))))))))))))))))))) Jeśli się wie, jaki potencjał kryje się w Małych – Wielkich ludziach, to aż grzech tego nie wykorzystać. Sposób, w jaki odtworzyli dzieła wielkich malarzy jest tak niesamowity, że dech w piersiach zapiera. Od dzisiaj w każdym razie mówię do nich per „Mistrzu” :))

eTwinning 2021/2022

Nowy rok szkolny to czas na nowy projekt eTwinnig. Tym razem projekt całoroczny „Cztery poru roku z kamishibai”. Projekt ma na celu zainteresowanie dzieci literaturą oraz rozwijanie ich wyobraźni i kreatywności. Wykorzystany zostanie do tego japoński teatr kamishibai oparty na tekście i ilustracji. W ramach projektu uczniowie będą przygotowywać ilustracje do tekstów rożnych autorów i własnych opowieści, redagować opowiadania twórcze, spotykać się…

W ramach pierwszego zadania uczniowie poznali historię papierowych teatrzyków rodem z Japonii, i ( z małą pomocą rodziców, za którą oczywiście bardzo dziękuję ) przygotowali swoje teatrzyki kamishibai.

Teatrzyki Kamishibai

Dash i Dot 🙂

Dash i Dot to najprawdziwsze roboty! Wyposażone w liczne sensory dają się zaprogramować na mnóstwo sposobów. Dash to większy robot na kółkach, który reaguje na głos, odnajduje przedmioty, tańczy i śpiewa. Dot to jego mniejszy przyjaciel, z którym może się komunikować. Robotami kieruje się za pomocą intuicyjnych, graficznych aplikacji, które dziecko z łatwością obsłuży z tableta lub smartfona. Pierwsze dwa roboty już zostały ochrzczone: Jadzia i Mirek 🙂 Reszta czeka na propozycje… Chyba będzie konkurs na imię dla robota…?

Wycieczka do Torunia!

No i doczekaliśmy się! Pierwsza, całodniowa wycieczka, na której mieliśmy okazję być naprawdę się odbyła 🙂 Wybraliśmy Toruń, ponieważ to piękne miasto z wieloma atrakcjami i ciekawą historią. Jeśli ktokolwiek zapytałby moich uczniów co najbardziej zapamiętali, to na pewno wymieniliby: pierniki, Planetarium, Mikołaj Kopernik, Kalendarz, Kot Maciej, Anioł, Flisaczek i żaby, kościoły, Osiołek no i oczywiście pamiątki: łuki, totemy, tarcze itp…:))) Już nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki!

Po wycieczce było oczywiście mnóstwo emocji, przeżyć, spostrzeżeń – ale przede wszystkim wiedzy! Jako podsumowanie uczniowie wykonali plakaty o Toruniu:

Julka

Lekcja z tabletami

Tablety wielu kojarzą się z grami i marnowaniem czasu. Otóż nie! W naszej klasie tablety to forma atrakcyjnej lekcji i bezpieczne korzystanie z Internetu. Dzięki nowoczesnym technologiom można pokazać uczniom, w jaki sposób korzystać z przeglądarki internetowej i pozyskać potrzebne informacje. Tak właśnie zadziało się przy okazji pracy do projektu eTweening „Cztery pory roku z kamishibai” – aby poznać piękny kraj jakim jest Japonia – najważniejsze informacje i ciekawostki, należało zajrzeć właśnie do Internetu. Uczniowie pracując w parach doskonale sobie poradzili i niewątpliwie wzbogacili wiedzę o kraju kwitnącej wiśni.

Święto Niepodległości

Uczczenie 11 listopada czyli Święta Odzyskania Niepodległości, to obowiązkowy przystanek dla każdego dziecka, dla każdego młodego człowieka – dla każdego Polaka. Pamięć o tym co było, o WSZYSTKICH, którzy mieli odwagę zawalczyć o wolną Polskę – to sacrum każdego patrioty. Hymn w wykonaniu moich drugoklasistów brzmi niezwykle dumnie, godnie i daję wiarę, że rośnie DOBRE pokolenie 🙂 Brawo!!!!!!

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

17.11.2021

Norweska produkcja detektywistyczna dla najmłodszych widzów. Powstała na podstawie książki Horsta von Liera „Operacja Mumia”. Historia dwójki dzieci-detektywów, którzy szukając kolejnych zagadek do rozwiązania trafiają na tajemnicę klątwy prastarej mumii Tutenchamona. 

Do miasteczka Elvestad przybywa Mumia Tutenchamona, która razem ze złotą, pośmiertną maską faraona ma być najważniejszym eksponatem organizowanej tam wystawy o Egipcie.  Niestety jak głosi legenda, na mumii spoczywa klątwa. W czasie przygotowań wystawy dochodzi do serii nieszczęśliwych wypadków. Pracownicy są przerażeni i pewni, że to skutek klątwy. Dwójka młodych detektywów (oraz ich pies) postanawia rozwikłać tajemnicę mumii. Uważają, iż wszystko co się dzieje jest dziełem człowieka, a nie prastarych duchów. Czy mają rację? Ten film to wspaniały świat z kultury i sztuki Egiptu oraz tradycji północnej Afryki pokazany w przyjemnej i ciekawej dla dzieci formie.

Oczywiście było wspaniale!!!!

Dzień Pluszowego Misia

Pierwszy raz „Dzień Pluszowego Misia”  obchodzono już w 2002 roku. Jednak historia tego święta rozpoczęła się już dużo wcześniej, a dokładniej w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Niestety łowy nie należały dla niego do zbyt udanych, więc jego współtowarzysze postanowili mu pomóc, przywiązując schwytanego małego niedźwiadka do drzewa. Roosvelt nie zdecydował się jednak na oddanie do niego strzału uznając, że byłoby to niesportowe zachowanie. „The New York Times”  i „The Washington Post” rozpisywały się o niefortunnych polowaniach głowy państwa. Powstały na ten temat również komiksy. Opisana przez prasę historia stała się inspiracją dla niejakiego Morrisa Mitchoma, właściciela małego sklepu z zabawkami i słodyczami. Wykonał on projekt nowej zabawki, wyglądającej jak niedźwiadek, nazywając ją Teddy’s Bear, czyli miś Teddy’ego. Pluszowe misie do dziś w języku angielskim noszą właśnie taką nazwę. 

Chyba każdy z nas miał choć raz w życiu swojego misia – mniejszego lub większego, ale na pewno milutkiego i sympatycznego :))) Bo przecież takie właśnie są miśki! Dzień Pluszowego Misia może być zatem małym świętem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

U nas w tym roku było nieco nowocześniej 🙂 ale tradycyjne portrety oczywiście też były!

25.11.2021

MIKOŁAJKI

06.12.2021

Bo kto nie lubi prezentów? Słodkie i herbaciane upominki wszystkim bardzo sprawiły wielką radość :)))) Dziękujemy Mikołaju, że o nas pamiętałeś…

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

„Sonia”. Co prawda nie w kinie, tylko w klasie – ale i tak warto było obejrzeć!

Przepiękna opowieść o dziecięcej wyobraźni, odwadze i przyjaźni. Film zabiera w podróż do krainy fantazji i pozwala spojrzeć na rzeczy zwykłe zupełnie inaczej. To historia o świecie, w którym zwierzęta na obrazach żyją, a przytulanki stają się przyjaciółmi.

W klasie Soni pojawia się nowa koleżanka – Celestyna. Dziewczynka ubiera się, wygląda i zachowuje zupełnie inaczej niż pozostałe dzieci. Sonia jest nią zafascynowana i niezwykle szczęśliwa, gdy Celestyna zaprasza ją do swojego domu na noc. Pierwsza w życiu noc poza domem okazuje się niezwykłą przygodą. Dom Celestyny wygląda inaczej i pachnie inaczej niż mieszkanie Soni. W nocy natomiast dzieją się w nim rzeczy niezwykłe. Przenosimy się razem z Sonią w nowy, nieznany świat.

16.12.2021

Wesołych Świąt

22.12.2021

Prezent od partnerów eTwinning

W ramach projektu uczniowie wszystkich szkół partnerskich wykonali kartki bożonarodzeniowe, które dotarły do każdego jednego ucznia. Był to bardzo miły, tradycyjny gest. Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie!

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

„Ludwik i Solan”

14.01.2022

Nowy Rok i nowe przygody z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej zaczęliśmy przepiękną bajką! Kto nie wiedział, koniecznie musi ją obejrzeć. Przekona się, jakie przesłanie na świata się w niej kryje…

Czy gra się, aby wygrać, czy gra się, tylko aby grać? Pewny siebie i uwielbiający rywalizację Solan nie ma wątpliwości – marzy o zwycięstwie w wielkim serowym wyścigu.

Zawadiacki Solan jest mistrzem w niejednej dyscyplinie. Łyżwiarstwo, skok wzwyż czy warcaby – zawsze jest najlepszy. Remis? Dla niego to słowo mogłoby nie istnieć. Liczy się tylko sukces, a on zawsze wygrywa. Pewien kolejnego zwycięstwa bez zastanowienia staje do wielkiego wyścigu z serem. Jeśli wygra, zyska kolejny mistrzowski tytuł, jeśli przegra, on i jego przyjaciele stracą dach nad głową. Na trasie czekają liczne niebezpieczeństwa. Przeciwnicy zastawiają pułapki (w końcu wszystkie chwyty dozwolone). Czy Solan i jego drużyna zwyciężą?

Bezpiecznych ferii!

17.01.2022

Projekt eTwinning

„Cztery pory roku z Kamishibai” to bardzo ciekawy projekt, który dostarcza nam wiedzy, doświadczenia, rozwija naszą wyobraźnię i bawi nas do łez :))) „Legenda o Bazyliszku”, którą musieliśmy przygotować dla naszych partnerów naprawdę dostarczył nam wiele humoru :)))

„Podróż do Japonii” – kolejne zadanie projektowe, które miało na celu przybliżyć nas do kraju kwitnącej wiśni. Wszyscy po tej lekcji mieliśmy ochotę na sushi :)))

WALENTYNKI

Dzisiaj każdy wyszedł ze swoją Walentynką ???? Wszyscy wpisywaliśmy się sobie nawzajem na dużych kartkach, dzięki czemu powstały WALENTYNKOWE PLAKATY! Moja jest przepiękna!!!!! Chyba sobie oprawię w ramkę ????????

14.02.2022

Święto Patrona Szkoły

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej „Filonek Bezogonek”

04.03.2022

Życie bez ogonka pełne jest wyzwań. Zwłaszcza w zupełnie obcym miejscu! Czy zagubiony Filonek odnajdzie się wśród obcych w wielkim mieście? Bycie innym to na szczęście nie tylko trudności!

Kiedy w domu Birgitty pojawia się kotek – Filonek, dziewczynka nie posiada się z radości. Jednak Filonek, jak każdy kot, chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. Niebezpieczna wędrówka prowadzi go do wielkiego miasta, gdzie poznaje całą zgraję kolorowych postaci. Może znajdzie się ktoś, kto wskaże mu drogę do domu? Jednak zanim to nastąpi Filonek stanie się gwiazdą estrady, pomoże kociakom w tarapatach, zaprzyjaźni się z pewną siebie Mają i stanie oko w oko z gangiem psów.

Filonek Bezogonek to klasyczna, przygodowa animacja opowiadająca o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy. Ukochana i kultowa postać szwedzkiej literatury dla dzieci w nowej ekranizacji!

Było zaciemnienie, były przekąski, były emocje – prawie jak w kinie :))))

Dzień Kobiet

„Dzień Kobiet” to bardzo ważne święto, doskonała lekcja historii – dzień, w którym warto przypomnieć, ile kobiet wpłynęło na losy całego świata. Kobiety są wielkie, Kobiety są silne – Kobiety są WAŻNE ????
W naszej klasie zdecydowaną faworytką była dzisiaj Maria Skłodowska-Curie i Joanna d’Arc!

Dzień bez plecaka

1 kwietnia 2022 roku uczniowie naszej klasy wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Pomysłów było co nie miara: wózek dla lalek, doniczka, chlebak, walizka, -plecak z dżinsów i wiele, wiele innych… Wszyscy wykazali się ogromną kreatywnością i wszystkim ten dzień bardzo, ale bardzo się podobał 👍

Spotkanie partnerów eTwinning

W czwartek 7 kwietnia odbyło się spotkanie online partnerów eTwinning do projektu „Cztery pory roku z Kamishibai”. Oprócz uczniów naszej klasy w spotkaniu wzięli także udział uczniowe Szkoły Podstawowej nr3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Dzieci zaprezentowały teatrzyki na trzy różne sposoby, wylosowaliśmy także temat nowego opowiadania, które każda ze szkół musi najpierw napisać a potem stworzyć z niego teatr Kamishibai. Co wiemy? Wiemy, że akcja dzieje się „dawno, dawno temu…..nad jeziorem”. Dobra postać to Gejsza – zła rola przypadła wilkowi a tematem przewodnim jest zabawa. Tak więc – wyobraźnio przybywaj!!!!!

Brzechwa w bibliotece

7 kwietnia gościliśmy w bibliotece, gdzie wysłuchaliśmy fantastycznej recytacji kilku wierszy Jana Brzechwy. Pani Iza jak zwykle przygotowała wszystko bardzo starannie a dzieciom naprawdę się podobało – byli rozbawieni i szczerze raczyli się poezją. Miło było na to patrzeć 📚💙

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej „Klara Muu”

13.04.2022

Historia młodej, uroczej krówki Klary, która pragnie zostać sławną gwiazdą muzyki. Niestety nie wszyscy uważają, że ma talent… Kiedy trafia prosto z dużego miasta na farmę swojego ojca, czekają ją tam nie lada wyzwania. Najważniejszym okaże się ocalenie farmy taty przed chciwym biznesmenem. Bohaterka będzie musiała wykazać się pomysłowością, a przy tym odkryje w sobie talenty, o jakich nie miała pojęcia!

Klara – młoda, ale bardzo ambitna krowa – chce być gwiazdą! Marzy o sławie i karierze piosenkarki, chce pójść w ślady taty, którego od dawna nie widziała. Niestety, nie ma szczęścia w konkursach talentów… Kiedy po kolejnym nieudanym występie zrezygnowana wraca do domu, znajduje list z zaproszeniem na Bydlęce Wzgórze. Krówka bez zastanowienia wyrusza w podróż na wieś, by spotkać się z ojcem. Wychowaną w mieście Klarę czeka tam wiele wyzwań, a najważniejszym okaże się ocalenie farmy taty przed chciwym biznesmenem. Bohaterka będzie musiała wykazać się nie lada pomysłowością, a przy tym odkryje w sobie talenty, o jakich nie miała pojęcia!

Dzień Ziemi

Z okazji „Dnia Ziemi” nasza klasa postanowiła zaprezentować krótkie, wiosenne przedstawienie. Jesteśmy pełni nadziei, że świadomość ekologiczna z roku na rok jest coraz większa i wszyscy, nawet małymi działaniami możemy – a wręcz powinniśmy dbać o naszą planetę.

Wycieczka do Bydgoszczy

I kolejna wycieczka wycieczka za nami! 27 maja 2022. Bydgoszcz to miasto, które zadziwia i zaskakuje. Bydgoszcz oferuje turystom i mieszkańcom moc atrakcji kulturalnych, sportowych i turystycznych. Nie sposób poznać tego niezwykłego miasta w jeden dzień, można jednak poczuć charakterystyczny klimat XIX –wiecznego, portowego miasta, które spowija mgła tajemnicy. Serdecznie polecamy!

27.05.2022

Dzień Dziecka!

W tym roku znowu lody 🙂🙂🙂 ale tym razem w pobliskiej lodziarni, do której zostaliśmy zaproszeni przez rodziców jednego z uczniów. Pysznie nas ugościli, za co bardzo serdecznie dziękujemy i oczywiście polecamy to miejsce!!!

Projekt eTwinning

Kolejny teatrzyk do projektu eTwinning „Cztery pory roku z Kamishibai”. Tym razem zadanie było utrudnione, ponieważ dzieci musiały same stworzyć opowiadanie według następujących kryteriów:
Bohater pozytywny: Gejsza
Bohater negatywny: Wilk
Miejsce akcji: Nad jeziorem
Czas akcji: Dawno, dawno temu…
Zdarzenie: Zabawa

Projekt eTwinning

To już nasz ostatni teatrzyk w projekcie „Cztery pory roku z Kamishibai” Tym razem naszym zadaniem było zilustrowanie historii, którą wymyśliła dla nas klasa druga ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Olsztyna. Oj, nie było łatwo, ale jak zwykle daliśmy radę!