Jubileusz 180 – lecia

Jubileusz 180-lecia Jedynki

W  2014 roku Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica obchodziła 180 rocznicę powstania. W dniu 3 marca w uroczystej akademii udział wzięli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych: poseł Bożena Szydłowska, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz  – Anna Tomicka, wiceburmistrz Adam Trawiński. Wśród zaproszonych gości byli Radni Rady Powiatu Poznańskiego Barbara Antoniewicz i Paweł Bocian oraz radni Rady Miejskiej w Swarzędzu przewodniczący Marian Szkudlarek oraz wiceprzewodniczący: Barbara Czachura, Grzegorz Taterka, Tadeusz Witkowski. Na uroczystość przybyli absolwenci, przyjaciele szkoły, byli nauczyciele i pracownicy oraz rodzice. Dyrektor szkoły pani Elżbieta Nawrocka przypomniała istotne fakty z życia patrona szkoły. Wspominała tych, którzy wpływali na atmosferę szkoły, poświęcali swój cenny czas, tych którzy interesowali się jej sprawami i wspierali. Wszystkich, którzy oddali jej serce i dużą część swojego życia.

Cała uroczystość została przygotowana w formie balu. Dzieci z klasy III d i I b zatańczyły walca i poloneza. Były życzenia, gratulacje a na koniec okolicznościowy tort. W szkole panował niecodzienny, inny niż zwykle gwar.  Jedynka była w centrum zainteresowania. Goście zwiedzali sale lekcyjne, podziwiali wytwory uczniów. „Wisienką na torcie” była publikacja jubileuszowa, wydana specjalnie na tą okazję, stworzona przez uczniów, absolwentów, nauczycieli oraz dyrekcję szkoły.


Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!

Obchody 180-lecia szkoły i jednocześnie Święta Patrona, to bardzo ważne wydarzenie w życiu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica. Szkoły postrzeganej nie przez pryzmat budynków, w których się mieści, ale przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzą: uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców a także przedstawicieli instytucji, współpracujących z nią na co dzień.
Obchodzony 3 marca jubileusz to symbol pamięci o tych wszystkich, którzy w różny sposób byli związani z Jedynką od początku jej istnienia aż po dzień dzisiejszy. To absolwenci, nauczyciele i pracownicy stanowią doskonałą wizytówkę szkoły. Ich życie i wspomnienia są wspaniałym wkładem do tradycji Jedynki i mogą posłużyć jako wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży.
Szanowni Państwo, dzień 3 marca to także hołd oddany Patronowi Szkoły – Stanisławowi Staszicowi. A kim tak naprawdę był Stanisław Staszic, że jego imię możemy przeczytać na tablicy przed wejściem do szkoły? Czym zasłużył na to, że jego imieniem nazwano wiele innych szkół, nazwano place i ulice? Co o nim wiemy?
Jeżeli sięgniemy po jakąkolwiek notkę biograficzną, to przeczytamy tam: działacz i pisarz polityczny, przyrodnik, ojciec geologii polskiej, filozof, publicysta, ksiądz. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli politycznych oświecenia. W opracowaniach bardziej szczegółowych przeczytamy, że życiowe motto Staszica brzmiało: „być narodowi użytecznym”. I pod tym jak i wieloma innymi względami świadectwo jego życia może stanowić dla nas inspirację w podejmowaniu własnych wyborów na gruncie zawodowym, a także osobistym.
Rocznicowe obchody Święta Patrona Szkoły z całą pewnością nie są jedynie powtórką z historii. To okazja do wielu spotkań i wspomnień. Zapraszając do szkoły liczne grono gości chcieliśmy zachęcić ich do przywołania niepowtarzalnej atmosfery opartej na tradycji szkoły. W tym celu powstała też okolicznościowa publikacja pt. „Opowiem Ci o mojej szkole…”, w której zamieszczono teksty napisane przez uczniów Jedynki.
Bardzo ważne było dla mnie zaangażowanie w organizację jubileuszowych uroczystości nauczycieli i pracowników. Rozkładanie wykładzin w sali gimnastycznej, ustawianie krzeseł, wykonanie dekoracji w sali gimnastycznej, w salach lekcyjnych, na szkolnych korytarzach, przygotowanie części artystycznej i oficjalnej, wymagało wiele czasu i ogromnego nakładu sił. Dziękuję Państwu za ogromne zaangażowanie w przygotowanie obchodów jubileuszowych oraz Święta Patrona.
Dziękuję Uczniom i Rodzicom za zaangażowanie w organizację uroczystej akademii i wspaniałe stroje. Dziękuję autorom wierszy, wspomnień, opowiadań i wywiadów za wzruszające chwile, które przeżyłam podczas ich czytania.
I na koniec dziękuję wszystkim Gościom przybyłym na jubileusz Jedynki, za niepowtarzalną atmosferę jaką wspólnie udało nam się tego dnia stworzyć.

Elżbieta Nawrocka

dyrektor szkoły

odznaczenie dla jedynki    jubileusz1

Z kronik szkolnych