ROK SZKOLNY 2013/2014

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w programie edukacyjnym „Trzymaj Formę”. Tegoroczne hasło programu brzmi” Trzymaj Formę! Bądź aktywny”. Program skierowany jest do uczniów klas V szkoły podstawowej oraz ich rodziców.

Celem programu „Trzymaj formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę” współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

„JEDZ WARZYWA I OWOCE, ZYSKASZ PRZEZ TO NOWE MOCE”.

 „SKACZ, ĆWICZ I RÓB PRZYSIADY, BO INACZEJ NIE DASZ RADY”

Uczniowie w czasie lekcji wychowania fizycznego poznają nowe dotąd nie znane formy aktywności fizycznej.

kolaz vb
lyzwy gr
rolki

Jak „Trzymaj formę” może ci pomóc?

Odżywianie się według zbilansowanej diety zarówno pod kątem odżywczym, jak i energetycznym  jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Pomaga nam czuć się lepiej i faktycznie zapobiega niektórym poważnym chorobom. Dobrą wiadomością jest to, że możesz jeść zdrowo i nadal cieszyć się Twoim ulubionym jedzeniem.

AKTYWNOŚĆ

Chcesz zachować zdrowie i dobrą formę? – Zostań Aktywistą!!!

Nie wiesz jak?

Nic prostszego!

ODPOCZYWAJ…TYLKO  AKTYWNIE;)

Możesz zostać Aktywistą bez odjazdowych gadżetów i karnetu na siłownię. Nawet nie musisz być  typem sportowca.

 Zdziwiony? Zdradzimy ci kilka sprawdzonych sposobów:

 Jeśli do tej pory byłeś raczej Minimalistą niż Aktywistą, nie próbuj od razu robić za wiele, bo skończy się to tylko bólem mięśni i zniechęceniem. Krok po kroku zwiększaj swoją codzienną aktywność fizyczną, aż w końcu twój organizm sam będzie domagał się kolejnej porcji ruchu. Namów swoich znajomych, aby dotrzymywali ci towarzystwa.

Po co komu być aktywnym? Przecież bieganie po parku
w spoconym dresie to tzw. obciach. Biegać bez sensu w kółko? Porażka.
Lepiej posiedzieć na czacie lub obejrzeć ulubiony  serial. Wolisz domowe ciepełko i wirtualny świat?
Kto z nas tego nie lubi? Ale pamiętaj,  są też inne przyjemności… POWER PLAY 60 MIN. RUCHU DZIENNIE.

Ta sama frajda, co czacik i googlik, tylko zdrowsza. A przy okazji może totalnie odmienić twój wygląd i samopoczucie. Oko ci zabłyśnie, pierś nabierze powabu, łydka wysmukleje. Podoba ci się ta wizja? To nie jest trudne! Bądź aktywny, to się naprawdę opłaca!

Jeżeli natomiast lubisz prace zespołowe, a  czas bez twoich przyjaciół uważasz za stracony…W takim razie wybierz siatkówkę, piłkę nożną, koszykówkę.
Rób wszystko, co przyjdzie ci do głowy (w granicach rozsądku), byle rozruszać sztywne kości. Opcja dla ambitnych – przynajmniej 60 minut ruchu codziennie. Jeśli szybko się męczysz podziel to na dwa razy po 30 minut, ale nawet już tylko 30 minut systematycznego codziennego wysiłku powinno przynieść dobre efekty. Po kilku takich sesjach poczujesz, że serducho nie wali już jak młot pneumatyczny. To znak, że twoja forma rośnie. Pamiętaj, żeby ją TRZYMAĆ!

DIETA

Zbilansowana dieta – to jest możliwe

„Bilans” chyba nie kojarzy ci się dobrze, mimo że nie jesteś księgowym… Z dietą jest podobnie.
Myślisz, że to jakaś pomyłka?
Zero słodyczy, zero ulubionych przekąsek,  zero przyjemności.
Spokojnie. To wcale nie tak…Zbilansowana dieta ma dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Ale trzeba uważać, aby nie przesadzić. Pamiętasz, co powtarzała babcia?
„Co za dużo, to nie zdrowo“. I po to właśnie nam zbilansowana dieta – aby zjadać wszystkiego po trochu, być zdrowym, a przy tym nie chodzić przez pół dnia głodnym i wkurzonym na cały świat.

Jeszcze nie wynaleziono takiego produktu  spożywczego, który miałby w sobie wszystkie  składniki odżywcze potrzebne naszemu  organizmowi i dostarczałby je we właściwych proporcjach.
Nawet kosmonauci mają przynajmniej dwie tubki z jedzeniem.
Tak to już jest – albo rybki albo akwarium…albo tłuszcze,albo skrobia, albo sól, albo cukier.

Dlatego sami musimy zestawiać różne produkty, które w efekcie dają nasz całodzienny jadłospis. Ważne, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energii, pamiętając przy tym, żeby nie przesadzać z cukrem, tłuszczem i solą. O ile stosujesz te zasady, a Twój jadłospis nie jest monotonny jak kolejne odcinki brazylijskiego serialu, to możesz stwierdzić, że stosujesz zbilansowaną pod względem odżywczym dietę. To jednak nie wszystko …Nie musisz odstawiać wszystkich produktów zawierających więcej soli, tłuszczów czy cukru.Wystarczy, że gdy w jednym posiłku zjesz więcej produktów o większej zawartości, następnym razem wybierzesz coś, gdzie jest go naprawdę mało.

Energia (czyli kalorie), która przyjmujesz w posiłkach i energia, którą spalasz powinny się pokrywać.

Jeśli więc zjesz ulubiony batonik , to dobrze jest porządnie się poruszać.

Będzie super, gdy uda się połączyć to, co jesz z tym, jak żyjesz. Nasze rady ci w tym pomogą!

Naukowcy przeprowadzili badania i stwierdzili, że wystarczy żyć zgodnie z czterema
przykazaniami, aby zachować zdrowie i dobrą formę.
Oto one:
– Bądź aktywny! Trzymaj formę!
– Kontroluj ilość zjadanych tłuszczów, zwłaszcza nasyconych!
– Staraj się, aby bazą dla twoich posiłków była skrobia!
– Jedz warzywa i owoce co najmniej 5 razy dziennie!

WYJĄTKOWE LEKCJE WF

Dnia 11.04.2014r. w piątek miałyśmy dwie lekcje WF, dziewczyny z kl. V a i kl.  V b. Na pierwszej godzinie lekcyjnej pani Asia rozdała nam kijki do Nordic Walking, starając się dobrać do wzrostu każdej z nas. Następnie pani powiedziała nam kilka słów na temat Nordic Walking i zaprezentowała  nam prawidłową technikę chodzenia z kijkami. Podczas przerwy na boisku szkolnym przeprowadziłyśmy razem z panią  rozgrzewkę. Inne dzieci przyłączyły się do nas. Było wesoło;)
Po rozgrzewce wyruszyłyśmy na spacer w kierunku Jeziora Swarzędzkiego. Na miejscu przeprowadziłyśmy z panią jeszcze kilka nowych ćwiczeń i ruszyłyśmy dalej w drogę.Maszerując w grupie śpiewałyśmy sobie piosenki poznane na lekcji muzyki, słuchałyśmy dźwięków natury. Nasza koleżanka Marysia znalazła sobie kolegę – dzięcioła. Gdy krzyczała „daj głos” od razu zaczął stukać.
Na samym końcu zrobiłyśmy sobie zdjęcie i ruszyłyśmy w drogę powrotną.
To była wyjątkowo przyjemna lekcja. Taki typ zajęć jest bardzo atrakcyjny. Odbywa się na świeżym powietrzu. Nie jest nudno, a wręcz bardzo ciekawie. Poza ruchem fizycznym można podziwiać przyrodę.
 
Martyna Piechowiak kl. V b

Joanna Kunkel

KONKURS NA NAJLEPSZE HASŁO PROZDROWOTNE

Uczniowie klas piątych wzięli udział w konkursie na najciekawsze hasło lub krótki wierszyk o tematyce prozdrowotnej.

Poniżej prezentujemy najciekawsze prace:

„Jedz kapustę i brokuły, to wyrosną Ci muskuły”

” Gdy Ci smutno, gdy Ci źle zjedz owoc i uśmiechnij się”

Joanna Kasztelan kl. V a

„Chcesz dużo zdrowia mieć musisz witaminki jeść”

Monika Ślebioda kl.V b

„Jeśli chcesz znaleźć do zdrowia klucz, wyłącz komputer i na rower rusz”

Martyna Rybak kl. V b

„Więcej warzyw i owoców precz chorobom, to jest sposób”

Wiktoria Kowalska kl.V a

„Kto je warzywa i pije soki, ten będzie zdrowy i wysoki”

Martyna Stasik kl.V b

„Napij się soczku z malinki, to dostarczysz organizmowi witaminki”

„Jedz mało i kolorowo a będziesz żył zdrowo”

Karolina Gończyńska kl. V b

” Chodź na rower, to zabawa….telewizor kiepska sprawa,

Graj w zbijaka, ringo też, nie leń się to fajna rzecz”

„Każdy Ci to powie, że sport, owoce i warzywa to samo zdrowie”

Martyna Piechowiak kl. V b

„Jeśli chcesz być piękny i zdrowy…biegaj, ćwicz i jedz pomidory”

Maria LESIŃSKA KL. V b


Wychowanie fizyczne to nie tylko aktywność fizyczna ale także zdrowe, prawidłowe odżywianie.. wiedzą o tym uczennice klasy V a oraz V b. Dziewczynki na zajęciach miały okazję porozmawiać trochę na ten temat a także sprawdzić się w praktyce przygotowując pyszne, zdrowe koktajle….sałatki owocowe i inne rarytasy:)

User comments

W piątek 30 maja 2014r.  (dziewczynki z klas V a i V b) miałyśmy zupełnie inną lekcje W-F niż zwykle. Nie było gimnastyki, gier ani przebierania w strój gimnastyczny. Pani Asia na poprzedniej lekcji poprosiła nas  abyśmy przyniosły owoce, mleko, jogurty i jeśli ktoś posiada blendery. Nie mogłyśmy się doczekać. Zanim zaczęłyśmy wyciągać nasze składniki nasza koleżanka Sandra opowiedziała nam o zdrowym stylu życia. Po wysłuchaniu informacji rozpoczęłyśmy przygotowywanie samych pyszności. Podczas przygotowania słychać było stukanie, pukanie i oczywiście blendery. Przez dwie godziny lekcyjne powstały pyszne koktajle, soki i sałatki. Później zajadałyśmy się tymi pysznościami, a także poczęstowałyśmy panie dyrektor. Wszystkim bardzo smakowało.

Ta lekcja była wyjątkowa:)

Martyna Piechowiak kl. V b

Jedz warzywa i owoce, bo to zdrowe i urocze

Raz gruszeczka raz jabłuszko i już zdrowe masz serduszko;)