klasa 3b 2021/2022

Jesteśmy Trzecioklasistami!

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Cieszymy się, że w komplecie spotkaliśmy się 1 września.

Postanowiliśmy zaprojektować logo naszej klasy. Pomysłów było mnóstwo, a wygrał ten, który zdobył największe poparcie. Wiadomo, że w demokratycznym glosowaniu.

Wygrał projekt Lenki.

Gratulujemy!

Na zdjęciu pozostałe propozycje.

Wszystkim życzymy sukcesów i dobrej zabawy w nowym roku szkolnym.

PLAC ZABAW LIDER – NIE SAMYM SPORTEM I NAUKĄ UCZEŃ ŻYJE.

Nasze tancerki

Nasze dziewczyny są już mistrzyniami w tańcu. Dwukrotnie wystąpiły na Swarzędzkiej Unii w czasie zawodów sportowych. Wyglądały jak profesjonalne cheerleaderki!

Zresztą sami popatrzcie.

Dzień Chłopca w naszej klasie

Dzisiaj był Dzień Chłopca. W klasie nasze koleżanki wręczyły nam upominki. Każdy z chłopaków dostał jojo, popcorn, laurkę i słodycze. Następnie oglądaliśmy film pt. „Auta”. Na wf poszliśmy do muzeum i oglądaliśmy wystawę ” Stulecie sportu”.

Bardzo dziękujemy za upominki! Szkoda, że Dzień Chłopca nie jest organizowany codziennie.

Mateusz

Dzień Chłopaka zaczął się jak zazwyczaj. Wstałem rano, ubrałem się i zjadłem śniadanie. W szkole Pani Beata z dziewczynami uszykowały dla nas popcorn i przez następne lekcje oglądaliśmy film. Później poszliśmy do muzeum. Wróciłem do domu i czekała na mnie niespodzianka. Dzień Chłopaka to super dzień!

Olek

W czwartek obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W prezencie daliśmy chłopcom jojo i popcorn. Oglądaliśmy film o Zygzaku. N a wf poszliśmy do muzeum na Stulecie Unii. Najpierw rozwiązaliśmy ankietę, a potem zadanie interaktywne. Musieliśmy znaleźć w skrzynce stolarskiej zadanie. Pani opowiadała nam o sporcie. Na koniec bawiliśmy się w kalambury.

Ten dzień bardzo mi się podobał.

Majka

Dzień Chłopaka był super dlatego, że wstałem z łóżka i umyłem zęby:)

I właśnie sobie przypomniałem, że dziś jest Dzień Chłopaka. Bardzo się ucieszyłem i szybko zbiegłem po schodach do taty, aby mu o tym powiedzieć. Zjadłem śniadanie, spakowałem się i pojechałem do szkoły. Tam okazało się, że będziemy oglądać film. Dostaliśmy też od dziewczyn i pani popcorn, słodycze i jojo. A na wf poszliśmy do muzeum. Bardzo mi sie ten dzień podobał.

Wojtek

W szkole na Dzień Chłopaka było mega fajnie, bo oglądaliśmy film i jedliśmy popcorn.

W prezencie dostaliśmy jojo. Na wf byliśmy w muzeum sportu. W domu dostałem gniotka, królika do mojej kolekcji pluszaków i kwiatka do kąpieli. Na łóżku czekała na mnie niespodzianka. To laurka od mamy!

Janek L.

Dzień Chłopca spędziliśmy radośnie. Oglądaliśmy film zajadając popcorn. Chłopcy otrzymali upominek od dziewczynek. Jojo bardzo nam się podobało. Dziękujemy!

Tego dnia świętowaliśmy także urodziny Lilki. Na wf poszliśmy na wystaw o sporcie.

To był udany dzień.

Tomek

W czwartek obchodziłem wspólnie z kolegami „Dzień Chłopaka”. Tego dnia w szkole jedliśmy popcorn oglądając film pt.” Zygzak Mc Quenn”. Poza tym byliśmy całą klasą w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć wystawę pt.” 100 lat swarzędzkiego sportu”.

Miłą niespodzianką okazały się cukierki z okazji imienin koleżanki i drewniane jojo. Bardzo mi się podobał czas spędzony w ten sposób w szkole. Chętnie powtórzyłbym go za rok.

Kuba

W traperskiej osadzie w Bolechówku

15 października wybraliśmy się na pierwszą od ponad roku wycieczkę. Wybraliśmy Traperska osadę w Bolechówku. To miejsce przyjazne zwierzętom. Na początku spotkaliśmy się z panem Wojtkiem, który oprowadził nas po osadzie i opowiedział o jej mieszkańcach. Mogliśmy z bliska zobaczyć konie i młode kózki, a także strusia, który był bardzo duży! Wszyscy filmowali zwierzęta i robili zdjęcia. Potem pokonywaliśmy leśny tor przeszkód. Największa niespodzianka czekała na nas na końcu. Mogliśmy pogłaskać i przytulać się do psów husky. Dwanaście pięknych zwierzaków. W tym Montana o niebiesko brązowych oczach. To było niesamowite przeżycie. Na koniec odwiedziliśmy prawdziwy wigwam i zjedliśmy upieczone na ognisku kiełbaski. Nawet pogoda nam dopisała. To była bardzo udana wycieczka.

Polecamy!

Niespodzianka Jasia Fasoli

Wczorajsze zajęcia na basenie zakończyły się wielką niespodzianką. Wyszliśmy przed budynek, a tam czekał na nas…. prawdziwy samochód Jasia Fasoli! Tylko kolor był czerwony! Za kierownicą siedział tata Jasia, który wcielił się w rolę Jasia Fasoli i wszystkich przewiózł w honorowej rundzie po parkingu. Na dodatek samochód okazał się kabrioletem! Można było pokiwać kolegom. Oczywiście wszyscy chcieli sprawdzić, jak się jeździ takim autkiem.

Zabawa była super! Oczywiście zachowaliśmy zasady bezpieczeństwa. Po powrocie zabraliśmy się do przygotowania podziękowania pomysłodawcy. Miniaturki autka już chłopcy namalowali.

Dziękujemy!

Piszemy list do Łukasza Wierzbickiego

W drugiej klasie czytaliśmy Afrykę Kazika, której autorem jest pan Łukasz Wierzbicki. Była to opowieść o Kazimierzu Nowaku, który prawie 90 lat temu na rowerze objechał Afrykę!

Przygody bardzo nam się spodobały, dlatego w klasie trzeciej Pani przeczytała nam ( z naszym udziałem) kolejną książkę pt. ” Ocean to pikuś”. Tym razem była to opowieść o Aleksandrze Dobie, który samotnie przepłynął Atlantyk ….kajakiem! Niesamowite przygody jakie przeżył, zachęciły nas do napisania listu do pana Wierzbickiego. Pracowaliśmy w grupach, a potem Lilka przepisała pięknie tekst.

Załączyliśmy zdjęcia naszej gromady i prace plastyczne oraz projekty drogi na oceanie dla ozobotów.

Liczymy na odpowiedź i już zabieramy się do czytania kolejnej książki- tym razem o Chinach.

Jak uczciliśmy Święto Niepodległości?

11 listopada to ważna data w życiu każdego Polaka. Z powodu pandemii nie mogliśmy spotkać się na wspólnym świętowaniu, więc nasza klasa wraz z 3a przygotowała wirtualną lekcję patriotyzmu. Można ją oglądać na stronie „facebookowej” i Teams. Staraliśmy się bardzo i efekt okazał się udany. Dzięki temu, wiemy na czym polega patriotyzm i co to znaczy dla nas.

Niepodległość Polski można było uczcić na różne sposoby. Majka i Tomek wzięli udział w Biegu Niepodległościowym w Gruszczynie. Brawo! A oto trofeum naszej koleżanki.

Listopad, 2021r.

Tydzień dobrych myśli- jak być szczęśliwym

W tym tygodniu rozmawialiśmy o szczęściu i każdy z nas rozumiał je inaczej. Świadczą o tym rysunki i podpisy pod nimi. Na pytanie Co Cię uszczęśliwia? odpowiadaliśmy bardzo różnie.

Niektórym szczęście daje opieka nad zwierzętami, taniec, piłka nożna, układanie kostki Rubika, a niektórym granie na komputerze lub telefonie.

Uszczęśliwia nas także odwiedzanie Mc Donald’s, przygotowanie posiłków przez mamę czy jedzenie słodyczy.

Na jednym z rysunków pojawiło się także zdanie, że najbardziej uszczęśliwia mnie pomaganie innym- bardzo szlachetnie. A także dzień, w którym jadę do taty.

Tak więc dla każdego coś innego jest szczęściem! Ważne, aby pomagało nam to być radosnym i życzliwym.

Wszystkim Małym i Dużym życzymy szczęścia!

Redaktorzy z 3b

Nasze sukcesy

W klasie mamy talenty plastyczne! I tak w konkursie na „Portret Misia ” II miejsce zajął nasz kolega Janek L. W konkursie na „Jesienne drzewo” I miejsce otrzymała Jagoda, a konkursie „Biblioteka przyszłości ” nagroda przypadła w udziale Mateuszowi, a wyróżnienia otrzymały Lenka i Majka.

Serdecznie gratulujemy!

Grudzień, 2021r.

Niespodzianka od Mikołaja

Mikołajki zastały nas przed ekranami komputerów, ale dowiedzieliśmy się, że Mikołaj zostawił dla nas niespodziankę u p. woźnej!

Poszliśmy całą klasą, a tam wielka torba z upominkami, a na wierzchu …czapka Mikołaja i list.

Tyle, że po fińsku, bo przecież Mikołaj ma siedzibę w Laponii. Ale od czego jest Internet. Pani przetłumaczyła nam treść listu, a potem rozdała prezenty. Bardzo nam się podobały.

Dziękujemy!

Lubimy pomagać!

Najpierw pomogliśmy przygotować paczki świąteczne dla podopiecznych hospicjum Palium w Poznaniu. Potem każdy z nas wykonał piękną kartkę świąteczną dla innego ucznia z naszej szkoły. Okazało się, że my też dostaliśmy kartki z życzeniami.

Dzisiaj p. Pedagog przyszła osobiście podziękować nam za odruch serca. Od razu rozpoznaliśmy logo hospicjum.

Warto być dobrym, tak myślimy i zachęcamy do tego wszystkich!

Nasze wspólne świętowanie

Znów zaczynamy zdalne nauczanie i wigilia będzie wirtualna, ale dzisiaj poczuliśmy już nastrój świąt.

Każdy z nas dostał kartkę świąteczną z życzeniami dla rodziców, opłatek od naszej Pani i oczywiście prezent od Mikołaja! Zaśpiewaliśmy kolędę „Gore gwiazda Jezusowi” i zapamiętaliśmy przesłanie baśni Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji. Nie bądźmy obojętni wobec ludzkiego nieszczęścia.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Nareszcie Ferie!

Zimowych szaleństw, gdziekolwiek będziecie i zdrowego wypoczynku!

IIIB

Zamiana ról

W naszej klasie nastąpiła dzisiaj zamiana ról. Dwójka moich uczniów: Wojtek i Janek zastąpiła mnie na miejscu nauczyciela! Przygotowywali się do tego przez dziesięć dni.

Tematem zajęć było wyjaśnienie „Skąd się wzięły nazwy dni tygodnia?”

Najpierw chłopcy opowiedzieli o wierzeniach starożytnych Greków i Rzymian, a potem wyjaśnili w jaki sposób dni tygodnia nazwali Słowianie.

Dowiedzieliśmy się, że patronem poniedziałku był Księżyc, a niedzieli Słońce. Zaprezentowali ciekawe filmiki, które uzupełniły naszą wiedzę. Potem wszyscy napisali notatkę do zeszytu, a Wojtek i Janek mogli sprawdzić jak się z tego wywiązali. Postawili za wykonane zadanie 6 z plusem!

Jeszcze tylko odczytali ciekawostki i zadali kilka pytań i można było wspólnie zaśpiewać ulubioną piosenkę ” W Układzie Słonecznym”.

Teraz przyszła kolej na brawa i medale. Każdy otrzymał medal z napisem „Super Belfer”.

Spisali się wspaniale i już mają naśladowców. Następne zajęcia poprowadzą Janek i Kuba, a później Majka i Lena.

Serdecznie gratuluję pierwszej, samodzielnej lekcji !

Wychowawczyni

14 lutego – Walentynki

To nie tylko Dzień Zakochanych, ale także sympatii i przyjaźni. W tym dniu wszystko było związane „walentynkami”. Poznaliśmy historię święta i postać świętego Walentego.

Opisywaliśmy walentynkowe spotkanie, odkodowaliśmy serce i odpisaliśmy na e-mail.

Nawet na informatyce zaprojektowaliśmy kartki walentynkowe. Oto propozycja Sonii i Mateusza.

Życzymy wszystkim dużo szczęścia i przyjaciół wokół!

Super Belfrzy znowu w akcji!

Janek i Wojtek szybko znaleźli naśladowców. Tym razem Kuba i Janek L. postanowili zastąpić mnie w klasie. Ich zadaniem było szukanie odpowiedzi na pytanie ” Co to jest pamięć i jakie ma znaczenie w życiu człowieka?”

Przygotowali się wspaniale i zaprezentowali wszystkim prezentację, która odpowiadała na wszystkie pytania. Pokazali też 10 sposobów na szybkie uczenie się! Niektóre były sporym zaskoczeniem. Oczywiście był też czas na pytania i sprawdzenie notatki w zeszycie. Byli baaaardzo hojni, bo pojawiły się same szóstki z plusami!

Dostali w nagrodę brawa i medale ” Super Belfer”.

Serdecznie gratuluję!

A w kolejce już następne dwie pary chętnych do zamiany ról.

Pomagamy Ukrainie

8 marca Dzień Kobiet

To dzień, który przypomina o zdobyciu przez kobiety prawa wyborczego, możliwości edukacji i zajmowania wysokich stanowisk. Jest obchodzony na całym świecie.

Dla nas to czas na świętowanie i miłe gesty od chłopaków. Dostałyśmy od nich słodkie co nieco zawieszone na pięknym motylku z dedykacją.

Zajęcia też były związane z tym świętem. Mogłyśmy je obchodzić z radością . Pamiętamy jednak, że za naszą granicą toczy się okrutna wojna i 8 Marca na Ukrainie nie był radosnym czasem.

Życzymy wszystkim Dziewczynkom i Kobietom na świecie, aby mogły żyć w pokoju

i realizować swoje marzenia.

Sukces Mateusza

Spieszymy donieść, że nasz kolega Mateusz zdobył II miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego „Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej”. 

W tej edycji byli to Polacy, którzy zasłużyli się dla Rumunii. Mateusz wybrał naszego króla Jana III Sobieskiego. Tak, tego, który pokonał Turków pod Wiedniem.

Pięknie przedstawił malarsko postać bohaterskiego króla i zajął II miejsce spośród wielu innych prac. W piątek odbierał nagrodę w Poznaniu.

Serdecznie gratulujemy!

Sukcesów ciąg dalszy

W konkursie Polacy w Rumunii wzięli udział także Majka, Tomek, Jagoda i Lena.

Każdy zaprezentował swój talent i otrzymał piękną książkę oraz dyplom.

Serdecznie gratulujemy!

Od ziarenka do pizzerki

Dzisiaj odwiedziła nas Pani Beata, która prowadziła warsztaty kulinarne „Od ziarenka do pizzerki”.

Najpierw wytłumaczyła nam zasady zachowania, a potem zaczęliśmy robić ciasto na pizzę.

Zagniataliśmy ciasto, wałkowaliśmy, a potem kładliśmy składniki. Zaczęły się piec, a ja z Marcelem i Jankiem J. mieliliśmy ziarno na mąkę i robiliśmy sos czosnkowy.

Potem je zjedliśmy, a niektórzy wzięli na wynos tak, jak ja. Podsumowując- było fajnie!

Janek L.

Dzisiaj odwiedziła nas Pani Beata, która prowadziła warsztaty kulinarne „Od ziarenka do pizzerki”.

Przygotowaliśmy ciasto na pizzę z mąki, oleju i drożdży. Potem dostaliśmy dodatki i pizza piekła się w piekarniku.

Mogliśmy jeszcze zobaczyć mielenie mąki i piramidę żywności. Było fajnie!

Zuzia

Dzisiaj odwiedziła nas Pani Beata, która prowadziła warsztaty kulinarne „Od ziarenka do pizzerki”. Pokazała nam jak się robi pizzę.

Najpierw zagniataliśmy ciasto z mąki, soli, drożdży, wody i kilku kropelek oleju. Potem wałkowaliśmy i zaginaliśmy rogi oraz ozdabialiśmy.

Następnie Pani pokazała nam maszynki do mielenia ziarna i każdy mógł trochę zrobić.

Ja mieliłam aż trzy razy!

Było bardzo fajnie, mogłoby być tak codziennie!

Majka

Kiedy przyszliśmy do szkoły w czwartek, ku naszemu zdziwieniu wszystko było przygotowane do warsztatów. Osobą prowadzącą była Pani Beata. Kto by pomyślał, że będziemy mieć zajęcia z dwiema Paniami Beatami. Rozpoczęliśmy naszą kulinarna przygodę.

Wykonywaliśmy dokładnie polecenia, bo każdy chciał mieć dobra pizzę. Robiliśmy ciasto, dodawaliśmy różne składniki. Potem Pani włożyła je do mikrofalówki, aby się upiekły.

Kiedy pizze były gotowe, część dzieci zjadła je od razu, a niektóre zabrały do domu.

To był świetnie spędzony czas w szkole. Moglibyśmy częściej uczyć się różne dania!

Kuba

Kliknij w link, aby obejrzeć filmik
https://sp1swarzedz.pl/wp-content/uploads/2022/04/20220324_093000-1.mp4

Dzień bez plecaka

1 kwietnia Samorząd Szkolny zorganizował Dzień bez plecaka. Każdy mógł przynieść swoje książki i przybory w najbardziej dziwnym opakowaniu.

Oczywiście pomysł bardzo nam się spodobał! Mogliśmy podziwiać rozmaite „torby”.

Był pokrowiec na …wędki, pojemnik dla…kota, tobołek na kiju, biznesowa torba , walizka podróżna, a nawet ….garnek!

Zresztą zobaczcie sami.

Zabawa była super!

Wielkanoc- czas radości i nadziei

Nasze sukcesy

Spieszymy donieść, że nasi utalentowani koledzy i koleżanka zdobyli nagrody w konkursach szkolnych ” Wielkanocny zajączek” oraz Eko- zabawka.

Najbardziej spodobał się jurorom „Zajączek” Mateusza. który zajął I miejsce oraz Majki. która zajęła II miejsce.

W konkursie ekologicznym na Eko-zabawkę Majka również zajęła II miejsce, a Tomek otrzymał wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!

Z wizytą w pracowni krawieckiej

W majowy poniedziałek wybraliśmy się z wizytą do pracowni krawieckiej Pani Doroty. To mama Soni, która kocha swoją pracę i lubi wyczarowywać dla klientów piękne rzeczy. Mogliśmy poznać tajniki jej pracowni: specjalistyczne maszyny i manekina, który ….regulował się zależnie do figury!

Mogliśmy także usiąść przy takiej ekstra maszynie i zrobić sobie zdjęcie.

Szycie pięknych ubrań to bardzo inspirujące zajęcie. Może wśród nas znajdą się przyszli projektanci mody?

W pracowni czekała na nas niespodzianka! Dostaliśmy profesjonalna miarę krawiecką, a potem była druga część wizyty- w bajkowym ogrodzie. Biegaliśmy wśród kwiatów, skakaliśmy na trampolinie, huśtaliśmy się i wchodziliśmy na zjeżdżalnię.

Na deser każdy dostał pyszna babeczkę i sok. Zupełnie nie chciało nam się wracać do szkoły!

Mamie Sonii serdecznie dziękujemy!

Wyścig po przygodę i dobrą zabawę na Termach Poznańskich

W piątek 27 maja na Termach Maltańskich odbyły się szkolne zawody pływackie „Mali mistrzowie”. Rywalizacja odbyła się na dystansie 25 – metrów. Zawodnicy startowali tylko w swojej kategorii wiekowej. Zawody rozgrywane były w stylu dowolnym, więc każdy uczestnik mógł płynąć wybranym przez siebie stylem pływackim. Każdy zawodnik rozpoczynał wyścig startując z wody. O kolejności miejsc w danym roczniku (osobno dziewczyny i chłopcy) decydował najlepszy czas. Startowałem w zawodach razem z moim starszym bratem, który chodzi do klasy VIII. Obaj wybraliśmy styl pływacki zwany kraulem i obaj zajęliśmy I miejsce otrzymując złoty medal, każdy we własnej kategorii wiekowej. Jesteśmy z bratem zadowoleni z zajęcia I miejsc, gdyż były to nasze pierwsze szkolne zawody pływackie, w których braliśmy udział.

Kuba Zloch

DCIM\100MEDIA

Wszyscy uczestnicy to zwycięzcy! Każdy płynął na 100%. Publiczność najbardziej dopingowała tych, którzy nie bali się konkurencji i odważnie stanęli na starcie. Ale jak to na zawodach- podium było jedne. I tak wśród chłopców medale zdobyli: Kuba, Mateusz i Wojtek.

Dziewczynki to : Kornelia, Lenka i Maja.

Gratulujemy!

Z wizytą w bazie lotniczej w Krzesinach

23 maja byliśmy w bazie lotniczej w Krzesinach. Na początku Pan pokazał nam co się znajduje w hangarze, a później puszczaliśmy wodę z sikawki strażackiej. Następnie zaprowadził nas do samolotów F 16. Było tam całkiem fajnie. Najbardziej podobał mi się samolot ze zdjęciem tygrysa.

Sonia

W poniedziałek pojechaliśmy na wycieczkę do bazy lotniczej w Krzesinach. Na początku mogliśmy obserwować pracę strażaków i sami puścić wodę z pompy strażackiej. Potem oglądaliśmy startujące samoloty F16. Mogliśmy też zobaczyć katapultę , na której ćwiczą piloci.

Było bardzo fajnie!

Oliwia

Poznajemy zawody naszych rodziców

Odwiedziliśmy już pracownię krawiecką i bazę lotniczą. Teraz przyszedł czas na poznanie z bliska zawodu policjantki i stewardesy.

Mama Olka wraz z dwiema policjantkami odwiedziła nas w poniedziałek.

Wszyscy chcieli założyć hełm, ochraniacze i kamizelkę ochronną. Na dodatek mogliśmy potrzymać tarczę- była bardzo niewygodna. Dowiedzieliśmy jak ważny i niebezpieczny jest zawód policjantki.

Każdy mógł zrobić sobie odcisk daktyloskopijny dłoni. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że nie ma na świecie dwóch identycznych!

Następnego dnia odwiedziła nas mama Mateusza i zabrała w podróż podniebną.

Pracowała jako stewardesa w liniach British Airways i bardzo ciekawie opowiadała o swojej przygodzie z lataniem. Mogliśmy obejrzeć zdjęcia z różnych zakątków Ziemi.

Przed nami wizyta mamy Janka. Poprowadzi dla nas lekcje….chińskiego!

Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za pasjonujące spotkania.

Nareszcie wakacje!

Kochane Dzieciaki!

Nasza wspólna trzyletnia przygoda dobiegła końca. Rozstajemy się, ale nie mówimy „Żegnaj” tylko „Do zobaczenia”.

Dziękuję za ten piękny czas i życzę Wam wspaniałych wakacji, a po powrocie nowych wrażeń i sukcesów w klasie czwartej.

Wychowawczyni Beata Patryas

24 czerwca 2022r.