Jak odpoczywać, żeby czuć się wypoczętym?

Jak odpoczywać, żeby czuć się wypoczętym?

1. Wpisz odpoczynek w swój plan dnia

Potraktuj odpoczynek, jak jedno z zadań, które masz do wykonania. Układaj listę swoich zadań tak, żeby znalazło się na niej miejsce, na odpoczynek. Rozdzielając obowiązki, z których musisz się wywiązać, sprawy, które masz do załatwienia i lekcje, których nie możesz sobie odpuścić, pozostaw wolne miejsce i wpisz w nim dużymi literami: ODPOCZYNEK. Odhaczając codziennie to, co już udało się zrealizować, na pewno nie przegapisz tego, który nakazuje Ci odpocząć. Tym samym nie powiesz, że znowu nie znalazłeś czasu na odpoczynek.

2. Zapomnij o tym, co musisz, bądź elastyczny

W obecnej sytuacji samodzielne odrabianie lekcji jest bardzo ważne. Jednak ważne jest również to, ąby rytm swojej pracy dostosować do siebie i swoich możliwości. Jeśli jesteś skowronkiem i nauka najłatwiej przychodzi ci rano, to zaczynaj swoja aktywność wcześnie. Jeśli wolisz dłużej pospać, popracuj po południu. Kiedy czujesz, że czas na odpoczynek, odpoczywaj. Możesz potańczyć. Wypróbować nowy przepis na ciasto. Wejść do wanny z gorącą wodą i wyjść z niej po godzinie. Rób to, co sprawia ci przyjemność.

3. Zrób coś odwrotnego !

Oczywistym jest, że jeśli cały dzień upłynął Ci „na nogach”, to w ramach odpoczynku usiądziesz, ale czy wiesz, że podobnie sprawa się ma z relaksowaniem mózgu? Dlatego po pracy, która wymaga użycia głównie lewej półkuli (np. liczenie), najlepiej odpocząć używając przez jakiś prawej półkuli (np. tańcząc – prawa półkula jest odpowiedzialna za rytm!)

4. Na kilka godzin wyloguj się z sieci

Jeśli masz możliwość – wyłącz telefon i komputer. Nie sprawdzaj maila co kilka minut, nie odświeżaj fejsa co pół godziny. Wyłącz też telewizor. Na pewno nie przegapisz niczego, co mogłoby znacząco wpłynąć na Twoje życie. A polepszysz sobie znacząco jakość odpoczynku.

5. Uwolnij emocje

Nie bardzo wiedziałam, jak zatytułować ten punkt, ale już wyjaśniam, co mam na myśli. Dobry odpoczynek to taki, podczas którego odpoczywają nasze ciało i umysł. I nie polega on tylko na tym, że mamy odpoczywać z uśmiechem na ustach. Jest to właśnie ten czas, podczas którego możemy pozwolić naszym emocjom wyjść na zewnątrz. Nie musimy silić się na uśmiech, udawać, że mamy wspaniały nastrój, gdy tymczasem chce nam się wyć do poduszki. Płacz, jeśli tego potrzebujesz. Tańcz przed lustrem, jeśli najdzie Cię na to ochota. Śpiewaj tak głośno, jak tylko potrafisz. Wywal z siebie, to co gnębi i smuci. Oczyść duszę, wycisz się, zresetuj głowę. Daj odpocząć swoim myślom.

6. Ćwiczenia oddechowe

Moim ulubionym i chyba najprostszym z możliwych, jest wykonanie kilka razy pod rząd (do skutku?) zwykłego wdechu przez nos i bardzo powolnego wydechu przez usta. W tym zakresie sprawdzą się też wszelkie ćwiczenia fizyczne, które angażują oddech takie jak np. joga.

Ćwiczenia oddechowe mogą być także dobrą zabawą także dla Najmłodszych. Wystarczy, że położysz ulubioną zabawkę na brzuchu i spróbujesz ukołysać ją do snu. Gdy oddech trafia do brzucha, zabawka unosi się. Gdy wydychasz powietrze, pluszak opada. Ot, takie oddechowe kołysanie…

7. Zastosuj autosugestię

Jakkolwiek “magicznie” to nie brzmi… autosugestia jednak działa. Reakcja ciała na emocje wywołane tylko przez naszą wyobraźnię jest taka sama, jak na prawdziwe wydarzenia. Znaczy to dokładnie tyle, że marzenia o leżeniu na plaży pomogą zredukować stres, podobnie jak prawdziwa wycieczka! Jasne, lepiej byłoby spędzić tam cały dzień, ale 15 minut też brzmi ok, nie?

8. Zadbaj o odpowiednia muzykę.

Odpowiednią czyli…taką, która lubisz, która sprawia ci przyjemność. Nie można  komukolwiek narzucać, co ma go odprężać. Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości, że muzyka doskonale relaksuje, trzeba tylko znaleźć swoją ścieżkę dźwiękową i… mieć ją przy sobie 🙂 Ta metoda wypoczynku ma ogromny plus – można jej używać nawet w trakcie nauki.

 Zadbaj o sen. Żaden relaks w ciągu dnia nie da Ci tyle, co efektywnie wykorzystana w tym celu noc!

Sposobów na odpoczynek jest naprawdę dużo. Można cały dzień przeleżeć w łóżku z książką. Niezależnie jednak od tego, jak chcemy odpoczywać, nauczcie się robić to dobrze. I dbajcie o jakość wypoczynku. Dzięki temu dbacie o siebie.