Jedynka czyta

Spotkanie autorskie

28 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkolnej bibliotece autorkę książek dla dzieci – p. Agatę Widzowską. Autorka spotkała się z klasą 1b oraz 2b. Pani Agata opowiedziała m. in. o serii książek „Psierociniec”, w której bohaterem jest pies o imieniu Remik, były także zagadki, quizy oraz „językowe łamańce”. Na zakończenie spotkania, każde dziecko otrzymało wiersz napisany przez naszego gościa z indywidualną dedykacją.Pani Agacie serdecznie dziękujemy za wspaniale spędzony czas. Uczniowie uśmiechnięci i w dobrych nastrojach wrócili do klas. Celem spotkania było rozwijanie i utrwalanie nawyków czytelniczych, przybliżenie twórczości pisarki oraz zachęcenie do korzystania ze zbiorów biblioteki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia, był znakomitą okazją, aby w bibliotece szkolnej przybliżyć dzieciom literaturę, której bohaterami są misie. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o historii powstania tego święta, zapoznały się z najbardziej znanymi postaciami misiów. Wszyscy obecni uczniowie zgodnie stwierdzili, że miś jest najlepszym przyjacielem dzieci. Na zakończenie uczniowie obejrzeli krótki film o przygodach Misia Uszatka.

Uwaga! Uwaga!

Biblioteka Publiczna w Swarzędzu ogłasza konkursy:

  1. Konkurs na „Kartkę Świąteczną”
  2. Konkurs „list do Świętego Mikołaja” ( konkurs na osiedlu Raczyńskiego)

Szczegóły na stronie internetowej Biblioteki Publicznej.

Zachęcamy do udziału.

Spotkanie autorskie

W poniedziałek 24.10.2022 r. dzięki uprzejmości Pani Bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu, uczennice z klasy 2a oraz 2b miały możliwość udziału w spotkaniu z autorką książek dla dzieci p. Małgorzatą Swędrowską – inicjatorką czytania wrażeniowego. Pani Małgorzata spędziła czas, czytając dzieciom, nucąc, wyliczając oraz rymując. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się także, iż wcale nie musimy znać liter, żeby czytać książki, wystarczy nasza wyobraźnia…

Dzień Wynalazcy

W poniedziałek 24.10.2022 r. w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Wynalazcy. Dzieci wysłuchały historii z serii „Czytam sobie” pt.”Teoria Pana Alberta” Anny Czerwińskiej-Rydel. Wykorzystując książki z serii „Nazywam się” poznaliśmy także postać Mikołaja Kopernika oraz Marię Skłodowską -Curie. Na zajęciach plastycznych wykorzystując własną wyobraźnię oraz materiały plastyczne narysowaliśmy następujące wynalazki: widelco – łyżkę, latający rower, szybką deskorolkę, robot drogowy, chip do uciszania dzieci.Druga grupa do tworzenia wynalazków wykorzystała klocki konstrukcyjne. Może w przyszłości uda się komuś zostać wynalazcą?

Tydzień z detektywami

W naszej świetlicy bardzo lubimy rozwiązywać zagadki. W związku z tym cały tydzień od 17.10-21.10.2022 r. czytaliśmy historie detektywistyczne . Poznaliśmy bohaterskiego i odważnego Detektywa Pozytywkę oraz razem z Lassem i Mają odkrywaliśmy „Tajemnicę gazety”, „Tajemnicę kawiarni”, „Tajemnicę cyrku”. Przy wykorzystaniu pisaków, kredek i pasteli, mieliśmy możliwość stworzenia własnego detektywa. Oto efekty naszej pracy.

Uwaga ! Uwaga !

Biblioteka Publiczna w Swarzędzu zaprasza na wystawę obrazów swarzędzkiej poetki i malarki Wszystkie szczegóły na stronie internetowej Biblioteki.

Zapraszamy!

Jedynka kartki i listy pisze...

W związku z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych dzieci w świetlicy pisały kartki i listy do Pani Bibliotekarki z naszej szkoły. Prace i kartki zostały wykonane w technice trójwymiarowej. Uczniowie mieli możliwość wyboru swojej ulubione okładki książki i stworzenia czytającego stworka. Prace zostały wyeksponowane na korytarzu przy świetlicy. Oto galeria naszych prac- zobaczcie sami.

Uwaga ! Uwaga !

Biblioteka Publiczna w Swarzędzu zaprasza na wystawę P. Ewy Brożyńskiej. Wszystkie szczegóły na stronie internetowej Biblioteki.

Zapraszamy i polecamy!

,,Zeszyt graficzny – niezbędnik ułatwiający uważne czytanie lektur szkolnych”

Pani Karolina Andrzejewska, nauczycielka języka polskiego stworzyła innowację, po to by uczniowie częściej i chętniej sięgali po lektury szkolne. Czas realizacji innowacji obejmował cały rok szkolny 2021/2022 i jest kontynuowany w roku szkolnym 2022/2023 z możliwością wykorzystania jej w następnych latach szkolnych. Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach lekcji języka polskiego przed i w trakcie omawiania lektury. Innowacja realizowana będzie przez uczniów w szkole podczas lekcji języka polskiego oraz w domu ucznia podczas czytania lektury i przygotowywania się do jej omawiania.

Prowadzenie graficznego zeszytu ma za zadanie nauczyć dzieci rozpoznawania fikcji literackiej oraz rozróżniania rodzajów powieści. Dzięki działaniom z osobnym zeszytem uczniowie pracują na różnego rodzaju źródłach i potrafią zrozumieć czym jest adaptacja utworu. Uczniowie analizują treści lektur w domu i w szkole, co pomaga im budować własne zdanie na temat lektury i wymieniać swoje poglądy na ich temat na forum klasy. W czasie wykonywania tych zadań uczą się prawidłowego konstruowania zdań.

Podczas pierwszych zajęć uczniowie dostają tytuły lektur zapisane szyfrem. Ich zadaniem jest odszyfrować, jakie lektury będą omawiane w danej klasie. Następnie otrzymują od nauczyciela listę lektur z imionami i nazwiskami autorów. Do wklejenia otrzymują wskazówki, jak prowadzić zeszyt lektur. Po podaniu terminu lektury uczniowie otrzymują NaCoBeZu.

Czytające przerwy

W klasie 3a wychowawczyni Pani Hania Janowska, wprowadziła czytające przerwy. Dzięki temu uczniowie mają możliwość poznania wielu bohaterów literackich i wraz z nimi przeżywania ciekawych przygód. W takiej formie przerwy nigdy nie są nudne, a książkowi bohaterowie dbają o dobry humor i zabawę naszych milusińskich.

Biblioteka Publiczna w Swarzędzu

Zachęcamy do korzystania ze zbiorów w Bibliotece Publicznej

Biblioteka Publiczna w Swarzędzu
os. Czwartaków 1
62-020 Swarzędz

Tel.:
Oddział dla Dzieci i Młodzieży: 61 817 31 02,
Wypożyczalnia dla Dorosłych: 61 817 31 03
Dyrekcja: 61 818 63 14

Adresy e-mail:
Dyrekcja:
biblio@biblioteka.swarzedz.pl

Informacje o książkach i wydarzeniach w oddziale dla dorosłych:
katalog@biblioteka.swarzedz.pl

Informacje o książkach i wydarzeniach w oddziale dla dzieci:
dzieci@biblioteka.swarzedz.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Swarzędzu od 1.09.2022 r.

Os. Czwartaków 1:

Poniedziałek11:00 – 20:00
Wtorek9:00 – 18:00
Środa9:00 – 18:00
Czwartek8:00 – 16:00
Piątek8:00 – 16:00
Pierwsza sobota miesiąca9.00 – 14.00

Filia Os. Raczyńskiego 19

Poniedziałek11:00 – 19:00
Wtorek10:00 – 18:00
Środa10:00 – 18:00
Czwartek8:00 – 16:00
Piątek8:00 – 16:00
Trzecia sobota miesiąca9.00 – 14.00