Oddział przygotowawczy 1OP

ROK SZKOLNY 2023/2024

Serdecznie witam Was w naszej szkole w dniu, który jest wyjątkowy dla nas wszystkich. Dziś rozpoczynamy wspaniałą przygodę z nauką języka polskiego. Przygodę, która będzie pełna odkryć, zabawy i nowych znajomości.

Witajcie w polskiej szkole

Kochane Dzieci, przed Wami wiele ciekawych wyzwań i wspaniałych chwil, które razem spędzimy w tej klasie. Będziemy się uczyć, bawić, śmiać
i pomagać sobie nawzajem. Wierzę, że każde z Was będzie się tutaj dobrze czuło i że razem stworzymy wyjątkową społeczność.

Cieszę się, że mogę być częścią tej niezwykłej przygody. Mam nadzieję, że ten rok będzie pełen radości, sukcesów i że wspólnie odkryjemy wiele wspaniałych rzeczy.

Życzę nam wszystkim owocnego i radosnego roku szkolnego!

Wychowawczyni Magdalena Bazela

15 września Dzień Kropki

Dziś w naszej szkole królowały kropki na bluzach, czapeczkach, skarpetkach, plecakach. Zainspirowały nas do wykonania kropkowych prac. Pozdrawiamy kropkowo .

29 września Dzień Chłopaka

Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy szczególny dzień dedykowany chłopcom. Dziewczynki złożyły życzenia kolegą z naszej klasy i zostały rozdane drobne upominki. Wszystkiego dobrego chłopcy !!.

Spacer do pobliskiego lasu – Jesteśmy obserwatorami przyrody

10 października wybraliśmy się na spacer do pobliskiego lasu. Obserwowaliśmy  zmieniającą się przyrodę. Słyszeliśmy śpiewy mieszkających tam ptaków. Podczas naszego jesiennego spaceru nazbieraliśmy piękne dary jesieni- kasztany i kolorowe liście, z których zrobiliśmy piękne bukiety oraz prace plastyczne, które zabraliśmy następnie do naszych domów, aby pochwalić się naszą pracą.

Dzień postaci z bajek

Tego dnia w naszej szkole większość naszych polskich kolegów i koleżanek przebrało się za różne postacie z bajek. My woleliśmy oglądać przebrania dzieci z polskich klas. Było to dla nas nowe, inspirujące doświadczenie.

31 października – Halloween

Tego dnia mieliśmy lekcję co możemy stworzyć z dyni. Dynia w ogrodzie, na polu, w kuchni w pracowni plastycznej. Nasze dynie także powstawały z różnych materiałów, masy solnej, papieru, plasteliny. Nawet malowaliśmy dynie w tzw. martwej naturze. Było, to nowe, inspirujące doświadczenie artystyczne.

11 listopada Święto Niepodległości

To święto jest bardzo ważnym świętem dla Polski i Polaków. Nasza wychowawczyni opowiedziała nam historię Polski, nauczyliśmy się śpiewać hymn państwowy, wykonaliśmy  biało – czerwone flagi. Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej akademii. Tego dnia o godzinie 11.11 cała społeczność SP1 zaśpiewała hymn państwowy. My również włączyliśmy się w projekt ogólnopolski – „Szkoła do hymnu”. Wierzymy, że nasz kraj – Ukraina też niebawem będzie Wolna i Niepodległa tak samo jak Polska.

17 listopada poznaj język polski przez zabawę

W naszym oddziale mieliśmy w tygodniu aż 6 godzin języka polskiego, aby nam się nie znudził często uczyliśmy się polskich słów i zwrotów poprzez zabawę np. pierwsze słowa, historyjki słowne i obrazkowe, szukaj wyrazu, kalambury. Dzięki zabawie język polski nie był aż tak straszny jak nam się wydawało.

Nasz oddział przygotowawczy stworzony tylko z uczniów pochodzenia ukraińskiego tworzyła także rysunki własnego autorstwa przedstawiający naszą szkołę. Rysunki te posłużyły do wydania książeczki pt. Poznaj moją szkołę. Nasze autorskie prace plastyczne można zobaczyć właśnie w tej niesamowitej książeczce. Zachęcamy do lektury….

25 listopada Święto Pluszowego Misia

 25 listopada na całym świecie obchodzony jest dzień pluszowego misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Pluszowy miś to symbol miłości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa i niejednokrotnie wielu ważnych wspomnień.

W naszej szkole od ponad 20 lat obchodzimy Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji odbył się konkurs plastyczny pt. ” PORTRET MISIA”. My również wzięliśmy udział
w szkolnym konkursie wprawdzie nie zdobyliśmy miejsca, ale mogliśmy pochwalić się pięknymi, samodzielnie wykonanymi pracami plastycznymi.  

29 listopada – Andrzejki

Pod koniec listopada poznaliśmy kolejne polskie święto zwane Andrzejki. Pani Magda opowiedziała nam etymologię tego święta. Dowiedzieliśmy się, że w wieczór andrzejkowy leje się wosk przez dziurkę od klucza, można poznać imię przyszłej żony, albo męża. Podczas andrzejek jest dużo radości, zabawy i słodkości.

 6 grudnia –  Mikołajki

Doczekaliśmy się, to było wspaniałe spotkanie z Mikołajem. My braliśmy udział w takim spotkaniu pierwszy raz. Wcześniej nie znaliśmy Mikołaja, u nas przychodzi tylko Dziadek mróz i to zdecydowanie później. Spotkanie z długo oczekiwanym gościem odbyło się w bibliotece szkolnej. Tam czekał na nas Mikołaj z prezentami . Bardzo podobało się nam wspólne spotkanie, później w naszej klasie były wspólne zabawy, słodkości… to był bardzo fajny dzień. 

12 grudnia – grudniowe inspiracje

Zimowy czas sprzyja tworzeniu różnych prac plastycznych i technicznych. Oto kilka  dzieł, które wyszły bardzo łanie, też tak myślicie ?

22 grudnia 2023 – Klasowe spotkanie świąteczno-zimowe

Tego dnia odbyły się spotkania świąteczne w salach lekcyjnych. My spędzaliśmy ten czas z 4 oddziałem przygotowawczym oraz 7 oddziałem przygotowawczym, czyli naszymi starszymi kolegami i koleżankami. Oprócz pysznych poczęstunków, były prezenty, a następnie quizy, gry, zgadywanki, piosenki. To był miło spędzony czas.

09 luty 2024 Pogadanka na temat bezpiecznych ferii zimowych

Dziś rozmawialiśmy jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe w domu oraz poza domem. Utrwaliliśmy numery alarmowe , obejrzeliśmy film edukacyjny . Teraz wiemy jak postępować, aby być bezpiecznym i zdrowym.

26 luty 2024- PRACA Z ALBIKIEM -Interaktywne książki

Czytaj z Albikiem to seria książek z mówiącym piórem (pióro niedołączone do książki). Pióro pozwala dzieciom odkryć treści zakodowane w książkach, zadaje zagadki, recytuje wierszyki i śpiewa. W książkach znajdują się setki informacji, każdy element graficzny książki przemawia do czytelnika.

28 luty 2024– uczymy się programować 


Poznaliśmy małe roboty-Ozoboty. Ozoboty, to małe i sympatyczne roboty stworzone specjalnie z myślą o nauce programowania. Roboty są proste w obsłudze i w programowaniu, dzięki czemu zyskały wielu fanów na całym świecie.

Już 1 marca 2024 – My wypatrujemy wiosnę 

Razem z naszą panią stwierdziliśmy, iż w oczekiwaniu na wiosnę weźmiemy sprawy w swoje ręce i założymy własną plantację fasolki. Od ziarenka do roślinki. Będziemy obserwować wzrost naszych roślin, następnie przesadzimy je do ziemi i będziemy nadal pielęgnować w naszych domach. 21 marca przesadzaliśmy nasze fasole do doniczek z ziemią. Udało się …. Osiągnęliśmy sukces J

6 marca – uroczyste obchody 190 – lecie szkoły

190 -lecie szkoły. Szkoły, do której chodzimy My. Jak to dumnie brzmi!
Długo przygotowywaliśmy się do obchodów  z okazji 190 lecia naszej swarzędzkiej Jedynki. Ozdobiliśmy sale portretami naszego patrona Stanisława Staszica.
Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, która odbyła się w sali gimnastycznej. Było pięknie .Uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy, śpiewaliśmy hymn szkolny „Staszicowe ziarno”. Byli też zaproszeni goście.

W trakcie akademii uczniowie otrzymali nagrody, za udział i zdobyte miejsca w różnych konkursach i zawodach sportowych. Na zakończenie odbyły się występy przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Jesteśmy dumni, że my również  jesteśmy uczniami tej, najstarszej szkoły w mieście.

20 marca 2024 – Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa przypada 21 marca. Data jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy 21 Chromosom. Aby zainteresować społeczeństwo sytuacją osób z tą wadą, zachęcamy do okazania solidarności z nimi poprzez założenie w tym dniu kolorowych skarpet nie do pary.
Celem akcji „Załóżmy różne skarpetki” jest szerzenie wiedzy na temat Zespołu Downa i solidaryzowanie się z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzinami. W tym roku po raz kolejny do akcji postanowiła włączyć się społeczność naszej szkoły.
Już dziś wykonaliśmy piękne kolorowe skarpetki, które będą dumnie wisiały na plakatach w holu szkoły, a jutro założymy różne skarpetki.

27 marca 2024 – wielkanocne śniadanie


Tego dnia odbyło się w naszej szkole oraz w klasie wielkanocne śniadanie. Zgodnie
z tradycją. Dużo dowiedzieliśmy się o tradycjach wielkanocnych obchodzonych
w Polsce. Niektórych nie znaliśmy jak tradycja oblewania wodą w lany poniedziałek. Kuchnia i potrawy z okazji zbliżających się świat wielkanocnych jest podobna do naszej, tylko daty obchodzenia świat znacznie się różnią.
W tym dniu kultywowaliśmy  tradycje wielkanocne,  wspólne spędziliśmy czas oraz otrzymaliśmy upominki od Zajączka.

18  kwietnia 2024

WYCIECZKA DO JAŚKOWEJ DOLINY – LAWENDA I ALPAKI


Nareszcie doczekaliśmy się. Nasza pierwsza poważna wycieczka. Do Jaśkowej Doliny pojechaliśmy wraz z uczniami klasy 3a oraz 3b.  Pojechaliśmy autokarem , w którym już było wesoło od samego początki. Na miejscu zapoznaliśmy się z historią Alpak skąd pochodzą, czym się odżywiają jak należy dbać do te parzystokopytne, aby cieszyły się zdrowiem. Następnie razem z właścicielami poszliśmy do domku Alpak, specjalnie wybudowanego przez pana Pawła. Dowiedzieliśmy się, że domek podzielony jest na izby lub inaczej strefy (jedzenia, spania, toaletę). Otrzymaliśmy także szczegółowe informację jak należy zachowywać się w towarzystwie Alpaki, że zwierzę to widzi kto stoi za nią, a wcale nie musi obracać głowy. Super, prawda!

Mogliśmy samodzielnie karmić Alpaczki ich przysmakami, czyli marchewką oraz wysuszonym siankiem, głaskać ich mięciutkie futerka. Po tej ekscytującej i bardzo pouczającej części wycieczki poszliśmy razem z właścicielami oglądać pola lawendy, poznaliśmy kilka odmian tej niesamowitej rośliny. Następnie udaliśmy się na warsztaty podczas, których wszyscy ( nawet nasze panie) wyłuskiwały kwiatki lawendy
z przygotowanych pęczków. Wszystkie własnoręcznie wyłuskane kwiatki przekładaliśmy do lnianych woreczków i zabieraliśmy do domów. Wszystko pachniało od tej pory lawendą. Na pewno na długo zapamiętamy tą wycieczkę.

29 kwietnia 2024 – Szkolny konkurs Mam Talent

 Tego dnia na naszej szkolnej Sali gimnastycznej odbył się pokaz talentów. Nasi koledzy i koleżanki z polskich klas pokazywali na scenie swoje ukryte talenty. Był śpiew, tanieć, gimnastyka artystyczna, i inne. Wszystkim gratulujemy odwagi !.

30 kwietnia 2024 – Święta majowe tuż, tuż

Tego dnia poznawaliśmy święta obchodzone w maju w Polsce 1 maja Święto Pracy,
2 maja Święto Flagi, 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja. Na podstawie czytanego tekstu oraz filmów edukacyjnych wzbogaciliśmy swoją wiedzę o kolejny skrawek historii tego pięknego kraju.

28 maja – Z piramidą zdrowego żywienia jestem za pan brat

Tego dnia wykonaliśmy wspólnie duży plakat przedstawiający piramidę ZDROWEGO JEDZENIA. Dowiedzieliśmy się jak ważna jest zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Poznaliśmy polskie powiedzenie „ W ZDOWYM CIELE ZDROWY DUCH !”.

4 czerwca –  impreza z okazji Dnia Dziecka organizowana przez SU , SP1

Oj działo się dziś działo w naszej szkole
KONKURSY ZRĘCZNOŚCIOWE, RYSOWANIE wspólnego obrazu robiliśmy biżuterię z koralików, były też konkury zręcznościowe i ….popcorn. Były tańce i grał DJ Maciej.

14 czerwca – teatr i przedstawienie pt. Pszczółki

Tego dnia uczestniczyliśmy w przedstawieniu teatralnym. Aktorzy w naszej szkolnej sali gimnastycznej wystawili sztukę pt. Pszczółki. Był śpiew, piękne kolorowe stroje,
a co najważniejsze bardzo, ale to bardzo ważny przekaz – Mamy dbać o zapylacze, bo bez nich zginie świat. Nie będzie owoców, warzyw ani kwiatów. To było piękne, pouczające przedstawienie. Na długo zostanie w naszej pamięci.

21 czerwca 2024 – UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Nadszedł wreszcie przez wszystkich oczekiwany dzień. Ostatni dzień szkoły. Tego dnia odbyła się uroczystość na naszej szkolnej sali gimnastycznej.  Został wprowadzony sztandar szkoły, śpiewaliśmy hymn polski. Nauczyliśmy się wszystkich zwrotek
w języku polskim. Następnie pani Beatka odczytała Prymusów naszej szkoły, uczniów z czerwonym paskiem. A w dalszej kolejności zostali nagrodzeni uczniowie, którzy brali udział w różnych konkursach w naszej szkole, było ich w sumie 9 i zajęli miejsca.
Z naszego oddziału III miejsce zajął Yehor w konkursie ekologicznym
„ Woda – Mała kropelka, ale moc wielka”. Jesteśmy bardzo dumni i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach. Co najważniejsze braliśmy udział razem z klasą 1a w części artystycznej pięknie nauczyliśmy się tekstu w języku polskim oraz piosenki. Jednak  wszystkich artystów trochę zjadła trema. Ogólnie wyszło pięknie, więc mamy nadzieję, że kolejnym razem wyjdzie jeszcze lepiej. Był to nasz pierwszy występ na scenie, przed tak liczną publicznością.

Mimo ogarniającej nas radości, że ukończyliśmy oddział przygotowawczy trochę zakręciła się nam łezka w oku….

Nie mówimy do widzenia, mówimy do zobaczenia  na szkolnych korytarzach swarzędzkiej jedynki J  

Rozpoczęcie roku szkolnego w oddziale przygotowawczym.

Drodzy Uczniowie!

Życzę Wam samych radosnych i spokojnych dni, abyście dobrze czuli się w naszej szkole. Nauczyciele i pracownicy szkoły każdego dnia będą służyć Wam pomocą.

Wychowawczyni Mariola Malicka

Flaga Polska - Ukraina, przypinka Pamiątki z Polski | Souvenirs from Poland  | Gadżety w barwach narodowych

TO MY:

Ustym, Maksym, Mikołaj, Albina, Kiriil, Lukian, Tymur, Anna, Pavel, Daniil, Nikita,

Sofia, Hlib, Vova, Yaryna, Mykhailo, Maksym, Kostia.

Liczba uczniów w naszej klasie zmienia się, gdyż jedne dzieci wyjeżdżają, przyjeżdżają, inne przechodzą do klas ogólnych. Obecnie jest nas 19.

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

Na zajęciach oglądaliśmy filmy edukacyjne, w jaki sposób dbać o zdrowie i jak chronić się przed wirusami. Poznaliśmy słownictwo związane ze zdrowiem. Wykonaliśmy prace plastyczne. Często słuchaliśmy piosenki „Przegoń wirusa”.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

Jak kropka staje się inspiracją. 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień  Kropki | Lubimyczytać.pl

Na zajęciach poznaliśmy historię dziewczynki, która dzięki kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

Tworzyliśmy prace, których motywem przewodnim była kropka.

ZAJĘCIA MOGĄ BYĆ CIEKAWE

Uczymy się od siebie, poprzez zabawę doskonalimy tabliczkę mnożenia.

30 WRZEŚNIA – DZIEŃ CHŁOPCA

W tym dniu złożyliśmy chłopcom najlepsze życzenia.

Dziewczynki z Panią.

NASZA WSPÓLNA WYCIECZKA DO MUZEUM ROGALA W POZNANIU

SZKOŁA DO HYMNU

Narodowy Dzień Niepodległości 2022 | Kalendarz - Niepołomice

W 1795 roku Polska utraciła wolność. Nie było jej na mapach przez 123 lata. Trzej sąsiedzi – Rosja, Austria i Prusy podzielili polskie ziemie między siebie. Polacy byli w niewoli , ale walczyli o wolną Ojczyznę. Dopiero 11 listopada 1918 roku odzyskano niepodległość.

10 listopada poszliśmy z Panią na Rynek i słuchaliśmy jak dzieci z różnych szkół i przedszkoli śpiewały hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Było to bardzo podniosłe wydarzenie.

Nasza Ojczyzna – Ukraina cały czas dzielnie walczy o swoją suwerenność.

Wszyscy pragniemy, aby Ukraina była wolna. Nie chcemy wojny!!!

25 listopada ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia-najlepszego przyjaciela dzieci |  Gazetacodzienna

6 grudnia – Mikołajki

Na lekcji słuchaliśmy opowiadania – Kim był Mikołaj, zanim został świętym. Mówiliśmy , jak dobrze jest pomagać innym i że dobro powraca. Na zajęciach plastycznych wykonywaliśmy z papieru mikołajkowe buty i słuchaliśmy piosenek o mikołajach. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie. To był miły dzień.

19 grudnia – Mikołajki na Ukrainie

Dzieci ukraińskie, podobnie jak dzieci polskie czekają na Mikołaja i podarki. Na Ukrainie dzieci dostają podarki pod poduszką, w Polsce dzieci wystawiają wyczyszczone buty. Dzisiaj dla dzieci to był wspaniały dzień. W klasie przy małej choince Mikołaj z Ukrainy zostawił dla Nich prezenty. Miło było patrzeć na radość i uśmiech uczniów.

Dziękujemy bardzo za upominki.

POMAGAMY

Na lekcji wykonywaliśmy witraże: bombki i aniołki dla fundacji „Gdy liczy się czas”, dla onkologicznie chorych dzieci. Oto nasze prace:

WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK W GNIEŹNIE

Dnia 10 grudnia wybraliśmy się z klasami drugimi na kolejną wycieczkę. Tym razem pojechaliśmy do Gniezna – pierwszej stolicy państwa polskiego. Byliśmy w fabryce bombek i zobaczyliśmy wszystkie etapy powstawania niezwykłych bombek. Uczestniczyliśmy także w warsztatach i sami dekorowaliśmy dwie bombki. Bardzo nam się podobało. Na zakończenie otrzymaliśmy bombkę ze swoim imieniem do domu.

ZAJĘCIA W PRACOWNI KOMPUTEROWEJ

W I Z Y T Y W B I B L I O T E C E

W środy udajemy się do naszej szkolnej biblioteki. Tam pani Kasia wypożycza nam książeczki do czytania. Każdy wypożycza według swoich możliwości. Na lekcji wspólnie czytaliśmy już i omawialiśmy legendę „Wars i Sawa” oraz legendę „W kraju Polan”. Dzisiaj wypożyczyliśmy baśń Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka”. Bardzo lubimy chodzić do biblioteki.

21 stycznia DZIEŃ BABCI

Na zajęciach lekcyjnych opowiadaliśmy o swoich babciach. Nauczyliśmy się piosenki pt.: „Moja Babciu”, układaliśmy i pisaliśmy zdania o babci. Wiele dzieci tęskni za kochanymi babciami, które zostały w Ukrainie. Na plastyce wykonaliśmy piękne laurki. Na zajęciach z informatyki tworzyliśmy laurki w edytorze grafiki. Oto nasze prace:

22 stycznia DZIEŃ DZIADKA

DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

Tuż przed feriami urządziliśmy w klasie dzień gier. Każdy, kto miał w domu grę planszową przyniósł do szkoły. Były warcaby, chińczyk, bierki, domino, karty do gry oraz gra kreatywna. Dzieci świetnie się bawiły.

M A M Y F E R I E !

Drodzy uczniowie!

Życzę Wam udanych i bezpiecznych ferii zimowych.

WALENTYNKI

Walentynki obchodzone są 14 lutego. Jest to dzień, w którym wręczamy kartki, upominki, kwiaty, serduszka, słodkości osobom bliskim naszemu sercu. Okazujemy w ten sposób swoją miłość.

Na zajęciach wykonywaliśmy specjalne zadania walentynkowe.

Patron – Stanisław Staszic

Na zajęciach poznaliśmy życie i działalność Stanisława Staszica. Dowiedzieliśmy się dlaczego , to właśnie Staszic jest patronem szkoły, w której się uczymy. Nauczyliśmy się hymnu „Staszicowe ziarno” oraz poznaliśmy historię najstarszej szkoły w Swarzędzu.

DZIEŃ BEZ PLECAKA

Samorząd Uczniowski po raz kolejny zorganizował w naszej szkole „Dzień bez plecaka”. Kto chciał mógł tego dnia zapakować swoje rzeczy w wymyślony sposób. Zobaczcie, jak zrobiła to Yaryna i Maksym.

ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Zdrowych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych oraz wiele radości i nadziei, niech spełniają się Wam marzenia.

Spokojnych świąt wielkanocnych kartka

TEATR

28 kwietnia udaliśmy się do Teatru Animacji w Poznaniu. Oglądaliśmy spektakl pt. „Podróż nie z tej ziemi”. Bohaterami byli: Kret, ćma Anita, żółwica Roza i Nieznośne Dziecko. Przeżyliśmy wspaniałą przygodę.

PODRÓŻ NIE Z TEJ ZIEMI - Teatr Animacji w Poznaniu

Wycieczka do Jarocina – 17 maja 2023r.

Ostatnie dni przed wakacjami spędzamy na wspólnych grach. Zobaczcie sami.

Zakończenie roku szkolnego w oddziale przygotowawczym. Otrzymujemy zaświadczenia i udajemy się na wymarzone wakacje.

WAKACJE! WAKACJE!

Moi Kochani!

Życzę Wam słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Wychowawczyni 🙂