ROK SZKOLNY 2019/2020

ROK SZKOLNY 2019/2020

WITAMY NOWY ROK SZKOLNY

A Z NIM ZACZYNAMY KONTYNUACJĘ PROGRAMU EDUKACYJNEGO „TRZYMAJ FORMĘ”

W tym roku szkolny 2019/2020 objęliśmy programem następujące klasy: V a, V b, V c, V d oraz VI a, VI b, VI c, VI d.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony!

Koordynator Programu: Joanna Kunkel

Trzymaj formę! To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu:
propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Program „Trzymaj Formę!” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki.
Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami;)

TALERZ ZDROWIA

Zróżnicowany i zbilansowany sposób odżywiania to podstawa. Sprawdź na Talerzu Zdrowia, jakie produkty powinna zawierać Twoja dieta. Nie zapomnij o aktywności fizycznej – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.

 
1. Zbilansowana dieta, to taka, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych oraz odpowiednią ilość energii. Powinna być jak najbardziej zróżnicowana i uwzględniać produkty ze wszystkich grup wyszczególnionych w Talerzu Zdrowia w odpowiednich proporcjach.
Dlatego sam musisz w odpowiedni sposób zestawiać spożywane produkty. Ważne, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin, składników mineralnych i energii, pamiętając jednocześnie o tym, żeby nie przesadzać z cukrem, tłuszczem i solą. Gdy w jednym posiłku zjesz ich więcej, postaraj się, aby w kolejnym było ich mniej. Pamiętaj również, że energia, którą przyjmujesz w posiłkach i ta, którą spalasz, powinny się równoważyć.  Stosując powyższe zasady w łatwy sposób zbilansujesz całodzienną dietę.
WARZYWA I OWOCE NA PIĄTKĘ:)
Warzywa i owoce to również bogactwo makro- i mikroelementów – np. magnezu, potasu czy wapnia.
Ponadto, tak jak wszystkie produkty roślinne, warzywa i owoce zawierają również błonnik. Ma on kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Nie jest on wprawdzie trawiony ani wchłaniany, ale zapewnia prawidłowe działanie twojego układu pokarmowego. Błonnik wpływa m.in. również na ograniczenie wchłaniania węglowodanów oraz cholesterolu z pożywienia, ponadto wypełnia żołądek zapewniając uczucia sytości na dłużej. Dlatego ważne jest, aby sięgać po produkty, które go zawierają. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi ok. 19 g.
Nie musisz od razu decydować się na szpinak. Wystarczy, że pięć razy dziennie sięgniesz po witaminową przekąskę: jabłko, pomidor, banan, kiwi, czy sałatka warzywna . Spróbuj zmiksować w swoich posiłkach jak najwięcej spośród tych odżywczych produktów. Szybko przekonasz się, że daty, wzory i trudne angielskie słówka zapamiętują się niemal same!

PRODUKTY ZBOŻOWE NA ZDROWIE!

Produkty zbożowe powinny stanowić dla Ciebie główne źródło energii i być spożywane z każdym posiłkiem w ciągu dnia. Są one najlepszym źródłem węglowodanów złożonych, które zgodnie z zaleceniami powinny pokrywać od 50% do 70% Twojego dziennego zapotrzebowania na energię.
W codziennej diecie wykorzystuj różnorodne produkty: kasze, makarony, pieczywo, ryż, płatki zbożowe, otręby.
Najlepiej, jeśli wybierasz produkty pełnoziarniste. Spożywasz wówczas nie tylko energię, ale również cenne witaminy (szczególnie z grupy B) i składniki mineralne (magnez, potas czy żelazo)  oraz błonnik, który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.
Pamiętaj, aby produktów zbożowych nie podtapiać w tłustych sosach. Szczególnie, jeżeli Twoja aktywność fizyczna jest niska, staraj się ograniczać te dodatki. Ograniczaj również spożywanie potraw smażonych. Sprawdzaj także informacje o zawartości tłuszczów w produkcie zamieszczone na opakowaniu.

MLEKO I PRODUKTY MLECZNE

Mleko i produkty mleczne stanowią źródło łatwo przyswajalnego wapnia – podstawowego składnika budulcowego naszych kości. Dlatego też, mleko i jego przetwory muszą się znaleźć w codziennej diecie.
Produkty z tej grupy dodatkowo są również źródłem wysokowartościowego białka i witamin z grupy B oraz witamin A i D.
Częstotliwość spożycia mleka i produktów mlecznych związana jest głównie z zapotrzebowaniem na wapń i zależy od wieku. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanka czy sery.  Natomiast osobom dorosłym zaleca się, aby spożywały produkty z tej grupy dwa razy dziennie.

PRODUKTY BIAŁKOWE

Ryby, mięso, drób, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych – to produkty będące źródłem pełnowartościowego białka. Ale po co tak naprawdę potrzebujesz tego składnika?
Białko to podstawowy budulec tkanek organizmu, który zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój, a także właściwą jego regenerację. Białka uczestniczą w przemianie materii i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Budują mięśnie, wchodzą również w skład enzymów, hormonów i przeciwciał. Podczas trawienia,  spożywane w codziennej diecie białka rozkładają się na różne aminokwasy, które są wykorzystywane przez nasz organizm. Wśród aminokwasów wyróżniamy tzw. aminokwasy niezbędne (egzogenne), czyli te, których   organizm  człowieka sam nie wytworzy i muszą być dostarczone z pożywieniem oraz te produkowane w Twoim ciele – czyli aminokwasy endogenne.
W normalnej diecie białko stanowi 10-15% wartości energetycznej. To, ile białka potrzeba człowiekowi zależy od jego płci, wieku, aktywności fizycznej. Pamiętaj, żeby codziennie jeść 2 porcje produktów, które są źródłem białka – w ten sposób zapewnisz swojemu organizmowi odpowiednią ilość tego „budulca”.
TŁUSZCZE Z UMIAREM!
OGRANICZAJ SPOŻYCIE TŁUSZCZÓW ZWIERZĘCYCH NA RZECZ TŁUSZCZÓW ROŚLINNYCH (W UMIARKOWANYCH ILOŚCIACH).
 
Każdy organizm potrzebuje określonej ilości tłuszczów. Stanowią one ważny składnik żywności niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.
Tłuszcze dostarczają i uczestniczą w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), stanowią materiał budulcowy błon komórkowych, a także biorą udział w wielu przemianach biochemicznych.
Niestety, tłuszcze są również najbardziej kalorycznym paliwem dla naszego organizmu. Mają dwa razy więcej kalorii niż węglowodany czy białka. Dlatego spożycie tłuszczów nie powinno przekraczać 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Kobiety zjadające 2000 kalorii dziennie mogą spożywać do 70 g tłuszczu, a mężczyźni – do 80 g. Taka porcja odtłuszczowej energii całkowicie wystarczy.
Ważny jest również rodzaj spożywanych tłuszczów. Dlatego jedz mniej tłuszczów pochodzenia zwierzęcego zawierające niezdrowe kwasy tłuszczowe nasycone (smalec, tłuste mięsa). Dziennie spożywaj nie więcej niż 20 g tłuszczów o dużej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych. W miarę możliwości zastępuj je tłuszczami roślinnymi, które dostarczają niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Nienasycone kwasy tłuszczowe powinny stanowić przynajmniej 2/3 wszystkich spożywanych kwasów tłuszczowych zawartych w tłuszczach.
Pamiętaj!
Spożywanie nadmiaru tłuszczów i jednoczesny brak ruchu, to pierwszy krok do nadwagi! Dlatego zwracaj uwagę na to, co i w jakiej ilości jesz i oczywiście bądź aktywny. Sprawdzaj również informacje o zawartości tłuszczów w produkcie zamieszczone na opakowaniu.
Pamiętaj również o tłuszczach zawartych w domowych potrawach.
Podziel się swoją wiedzą z rodzicami, może razem coś zmienicie w swoim codziennym jadłospisie tak, aby był dobrze zbilansowany.
PAMIĘTAJ O PICIU WODY, CO NAJMNIEJ 1,5 L DZIENNIE
Woda stanowi ok 65-70% masy ciała ludzkiego i pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy m.in. od aktywności fizycznej, masy ciała i ilości przyjmowanego pożywienia, a także od czynników zewnętrznych.
Podstawowe znaczenie wody dla organizmu wynika z tego, że jest ona doskonałym rozpuszczalnikiem i środkiem transportu składników odżywczych do komórek naszego ciała. Woda usuwa również zbędne produkty przemiany materii oraz związki toksyczne z organizmu. Ma także udział w procesie regulacji temperatury ciała.  Służy też jako materiał budulcowy, gdyż stanowi strukturalną część wszystkich komórek i tkanek.

Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy m.in. od aktywności fizycznej, masy ciała i ilości przyjmowanego pożywienia, a także od czynników zewnętrznych – jak temperatura otoczenia czy wilgotność powietrza. Według aktualnych zaleceń, nasz organizm potrzebuje średnio ok 1,5 – 2 litrów płynów dziennie.
Pamiętaj, że w czasie upalnych dni  i podczas  ciężkiego wysiłku fizycznego potrzebujesz większego nawodnienia, gdyż tracisz ok. 0.5 litra wody na godzinę!

RUSZAJ SIĘ CODZIENNIE!

Dlaczego aktywność fizyczna?
Gdy jesteś aktywny fizycznie Twój mózg jest też bardziej aktywny. Liczne badania medyczne wykazały, że mózg ludzi uprawiających aktywność fizyczną ma większe możliwości poznawcze, bo jest lepiej dotleniony. Więc gdy się ruszasz, pomagasz sobie w nauce.
Jeśli chcesz osiągnąć swoje marzenia zawodowe – ćwicz! Naukowcy udowodnili, że osoby regularnie aktywne fizycznie skuteczniej osiągają swoje cele zawodowe, jednocześnie w mniejszym stopniu ulegając stresowi.
Aktywność, która sprawia ci przyjemność, poprawia stan Twojego zdrowia i wygląd ciała.
Ruszaj się! Codziennie!
Bycie aktywnym fizycznie nie oznacza od razu wyczynowego uprawiania sportu. Nie musisz  biegać maratonów, startować w wyścigach kolarskich czy bić rekordów sportowych. Aktywnością jest każda forma ruchu – również chodzenie po schodach, spacer czy sprzątanie.Najważniejsze, żeby dążyć do 60 minut aktywności każdego dnia.
Pamiętaj, że im wcześniej zadbasz  o dobry wygląd  i kondycję, tym łatwiej będzie Ci to kontynuować w przyszłości. Nawet jeśli teraz, tak zwyczajnie po ludzku, po szkole nie chce Ci się już nawet kiwnąć palcem…
Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, dzięki którym dowiesz się, jak sprytnie, małymi kroczkami opanować ten temat.
Pierwszy krok – zacznij już teraz
Każdy rodzaj aktywności sprawi, że Twoja forma będzie powoli rosła. Z dnia na dzień zobaczysz, że życie jest coraz mniej męczące. Nawet po kilku godzinach z matematyką, zostanie Ci jeszcze wystarczająco dużo energii na spotkanie ze znajomymi!
Codzienną aktywność fizyczną rozkręcaj stopniowo, aby uniknąć zakwasów i zniechęcenia.
Proste sposoby na aktywny styl życia.
Na początek spróbuj tego:
 schody zamiast windy
spacer z psem
jazda na rowerze
Drugi krok – ruszaj się regularnie
Odpoczywaj aktywnie! Codziennie 60 minut ruchu to opcja dla ambitnych. Dla średnio zaawansowanych 2 x 30 minut. Dla początkujących – 30 minut ruchu dziennie też przyniesie efekty, które poczujesz po kilku dniach.
Nie musisz od razu zostać wyczynowym sportowcem.  Ale pomyśl tylko – ile spóźnień zaliczyłeś, bo uciekł Ci autobus? Czas się ogarnąć!
Sam zdecyduj, co dla Ciebie jest najlepsze. cokolwiek wybierzesz – będzie dobrze!
Trzeci krok – zaproś przyjaciół
Ćwicz z ludźmi, których lubisz! Wspólne ćwiczenia w dobrej atmosferze pomagają w rozwijaniu umiejętności społecznych takich jak empatia i umiejętności liderskie. Podnoszą też samoocenę. Ćwicząc poznajesz nowych ludzi i poszerzasz swoje grono znajomych.
Spacery, bieganie, rolki, rower, piłka. Razem jest fajniej i weselej. Można urządzić konkurs lub wyścigi. A przy okazji pogadać. Jeśli chcesz być na bieżąco w sprawach towarzyskich, nie ograniczaj się do siedzenia na fejsie!
Jak się zorganizować?
  • Próbujcie rożnych dyscyplin i unikajcie nudy. To pomoże Wam utrzymać zainteresowanie i motywację.
  • Wciągnij rodzinę! Pomóż im zrozumieć jak dużo dobrego daje sport.
  • Zaproponujcie nauczycielowi WF nowe dyscypliny i aktywności, które chcielibyście poznać.
  • Idź na spacer! Odpoczniesz i dotlenisz swój mózg.
  • Znajdźcie miejsce w swojej okolicy, w którym wspólnie ze znajomymi będziecie bawić się w sport. Ważne, żeby było blisko i nie wymagało trudnej organizacji. To pomoże Wam utrzymaniu aktywności.
  • Umówcie się ze znajomymi na konkretny dzień, kiedy będziecie aktywni. To tez może pomóc w regularności.
  • Unikajcie nudy!
Spróbujcie takich aktywności jak: taniec, spacery, gimnastyka, bieganie, friesbee, bule czy rugby tag!

źródło: https://www.trzymajforme.pl/strona-glowna-1?lang_id=1

Joanna Kunkel

Nasze działania podejmowanie w czasie realizacji programu Trzymaj Formę.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Podczas prowadzenia lekcji wychowania fizycznego zachęcamy naszych uczniów do podejmowania aktywności fizycznej w szkole ale również poza nią;)… wykorzystując również przy tym nowoczesną technologię np.przygotowanie prezentacji multimedialnych na lekcję wf, zajęcia z wykorzystaniem programu „Just Dance”, Platformy Brain Breaks, wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem opasek monitorujących aktywność fizyczną, korzystanie z aplikacji np. Zdrowe zakupy, GetSet, Poranne ćwiczenia dla dzieci, Trening bez sprzętu w domu i wiele innych!!!
https://brain-breaks.com/
Opaski monitorujące aktywność fizyczną.
Lekcje wychowania fizycznego prowadzone są w naszej szkole w atrakcyjny, innowacyjny oraz nowoczesny sposób. Uczniowie mają możliwość wykonywania ćwiczyć na lekcji wychowania fizycznego wykorzystując opaski monitorujące aktywność fizyczną w czasie uprawiania danego sportu
 
Zachęcamy naszych uczniów do podejmowania aktywności fizycznej w czasie lekcji oraz poza nią. Jak wiemy aktywność fizyczna jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Ruch rozwija nasze mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo – oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną.
Opaska Xiaomi M3 monitorująca aktywność fizyczną, rozpoznaje 6 różnych rodzajów treningu: bieżnia, ćwiczenia, bieganie, spacer, jazda na rowerze, pływanie. Dzięki opasce otrzymujemy dokładne informację na temat efektywności swoich zmagań, takie jak ilość spalonych kalorii, przebyty dystans oraz pomiar tętna.

źródło:https://www.dobreprogramy.pl/Mi-Fit,Program,Android,74172.html

„Just Dance”
…dla małych i dużych tancerzy, znajdziecie tam kilka fajnych i ciekawych układów tanecznych, przy których można się dobrze bawić oraz doskonalić poczucie rytmu, synchronizację ruchu z muzyką.
Uczniowie kl.V d na lekcji wychowania fizycznego, która odbyła się w formie klasowo-lekcyjnym na bazie poznanych wiadomości tworzyli Piramidę zdrowego żywienia.
Nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w zawodach  sportowych:
Udział dziewcząt z kl. V b w Projekcie innowacyjnym Zabawy i gry różnych kultur:
Zabawa „Labirynt”

„Pierścieniówka”

Pokaz Talentów podczas Charytatywnego Balu „Jedynki”

Joanna Kunkel