Miejsce do nauki

MIEJSCE DO NAUKI

Było już o biurku. Dzisiaj zajmiemy się innymi elementami, które mogą nam pomagać lub szkodzić w nauce.

  • Atmosfera w pokoju– to ważne, aby się dobrze czuć w pokoju, w którym się uczysz. Zadbaj o to, abyś z przyjemnością przebywał/ła w tym miejscu. Jeśli w miejscu, w którym się uczysz źle się czujesz, to nie chce Ci się uczyć, a to z kolei przekłada się na efekty nauki i oceny;
  • Muzyka– są osoby, które lubią uczyć się przy muzyce. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to zadbaj jednak o to, aby nie była włączona zbyt głośno, bo w ten sposób będziesz sobie przeszkadzać w nauce (głośna muzyka to hałas, a hałas nie służy uczeniu się).

A jaki rodzaj muzyki?

W wyniku przeprowadzonego w Denver eksperymentu badającego wpływ muzyki rockowej oraz klasycznej na rosnące w odrębnych pokojach rośliny okazało się, że tam, gdzie odtworzono muzykę rockową rośliny albo rosły szybko w górę, a ich liście pozostawały małe, albo karłowaciały. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku ich łodygi zdecydowanie odchylały się od źródła muzyki. Natomiast w pomieszczeniu z muzyką klasyczną (utwory Brahmsa i Bethovena) rozwijały się lepiej niż rośliny w trzecim pomieszczeniu bez żadnej muzyki i pochylały się w kierunku źródła dźwięku.

Z przytoczonego fragmentu wynika, że nawet rośliny reagują na rodzaj muzyki. Dlatego, jeśli lubisz uczyć się przy muzyce, wybieraj raczej spokojną i najlepiej jeśli będzie to muzyka instrumentalna. Słowa utworów mogą Cię rozpraszać.

  • Ozdoby– obrazy, zdjęcia, plakaty, figurki, pamiątki, prezenty. Zasada jest jedna- nie za dużo i tylko te, które wywołują pozytywne skojarzenia.
  • Oświetlenie- najkorzystniejsze do uczenia się jest światło dzienne. Dlatego dąż do tego, aby wszelkie sprawy związane z nauką zrobić zanim zapadnie zmrok. Jeżeli nie uda się tego dokonać pamiętaj, aby:
    • światło podczas uczenia się padało z tyłu lub przynajmniej tak było osłonięte, aby nie raziło w oczy;
    • sztuczne światło było dostatecznie silne, aby dokładnie oświetlało czytany tekst;
    • unikać padającego prosto w oczy światła, czy to słonecznego, czy pochodzącego z lampki światła sztucznego, gdyż jaskrawe światło zmusza oczy do nadmiernego napięcia, co powoduje szybkie zmęczenie (ta sama uwaga dotyczy ekranu monitora komputerowego);

Życzymy przyjemnej nauki w sprzyjającej atmosferze

Na podstawie „Jak być lepszym uczniem w szkole i człowiekiem w życiu”- Z.W. Brześkiewicz