klasa 8c 2020/2021

NASZE WYPRACOWANIA :

Agata

Scrooge na co dzień prowadził kantor po swoim przyjacielu. Był człowiekiem oziębłym i samolubnym. Jednak pewnego dnia postanowił zająć się czymś innym. 

Poranek wyglądał tak, jak zawsze. Scrooge wstał już o 5 godzinie. Pościelił łóżko, zrobił sobie kawę. Po 30 minutach był gotowy do wyjścia. Pogoda  była piękna, niebo było całe błękitne, nie było na nim ani jednej chmurki, na dodatek w oddali było słychać śpiew ptaków. Bohater pieszo przeszedł się do swojego miejsca pracy. O 6 był już na miejscu. Zrobił mały porządek i był już gotowy na przyjęcie klientów. 

Wybiła godzina 10 – jeszcze nie było żadnego klienta. Mężczyzna zrobił sobie drugą kawę, usiadł i cierpliwie czekał na wizytę. 

Zegar wybił godzinę 12. Scrooge miał dosyć siedzenia, więc stwierdził, że przejrzy swój regał z książkami. Przypatrywał się każdej książce po kolei. W końcu natknął się na coś ciekawego.,, Quo Vadis’’ Henryka Sienkiewicza. Uwagę mężczyzny przyciągnęła okładka – piękna kobieta i mężczyzna na tle Rzymu. Bohater zaczął czytać książkę. Jego pierwsze odczucia nie były najlepsze, początek był strasznie nudny. Później akcja się rozwinęła. 

Tak minęła jedna godzina, druga i trzecia… a Scrooge nadal czytał. Zaciekawiła go historia głównych bohaterów, ale życie chrześcijan w tamtejszych czasach było jeszcze ciekawsze. Inni ludzie na początku ich akceptowali, ale wystarczyło, że wydarzyło się coś złego i ci ludzie za to odpowiadali. 

Bohater przejął się tą historią i zainspirowało go to do zagłębienia się w historię Rzymu. Od tamtego czasu pogłębiał swoją wiedzę jako hobby.  

Zuza Grzempa

Pewnego ciepłego, letniego wieczoru Mały Książę rozmawiał z Lisem – jego nowym przyjacielem, którego zaprosił na swoją planetę. Dyskutowali o różnych rzeczach aż do zmroku. Spędzając miło czas, Mały Książę zaproponował że pójdzie po coś do picia. Przyjaciel się zgodził.  

Jednak chłopiec nie przewidział tego, że w ciemności łatwo jest się zgubić. Zrezygnowany usiadł na kamieniu, a przynajmniej myślał, że to był kamień. Przechylając się w tył, wpadł w ciemną dziurę pustej studni. Na jego szczęście studnia nie była głęboka, więc oprócz paru siniaków nic poważnego mu się nie stało.  

Świetnie, pomyślał, zastanawiając się co teraz zrobi. Jest sam, w środku nocy i to w dodatku w studni. Kiedy już miał się rozpłakać z bezsilności i strachu, jego dłoń otarła o coś miękkiego. Była to książka.  

– Kamienie na szaniec – przeczytał na głos. – Aleksander Kamiński. – ciekawość wzięła górę i chłopiec otworzył książkę na pierwszej stronie. Książka opowiadała o trzech młodych chłopakach, walczących o wolność podczas II wojny światowej. Małego Księcia zachęciła tematyka lektury, więc bez zastanowienia dał się jej pochłonąć. Nawet zapomniał o sytuacji w jakiej się znalazł. Nie miał pojęcia ile czasu minęło, czytał do końca.  

– Hej! Żyjesz tam? – z transu wyrwał go głos lisa. Podniósł głowę i ujrzał błyszczące oczy przyjaciela wpatrujące się w niego.  

– Tak! Pomożesz mi? – krzyknął pełen nadziei, mimo iż był pewien, że lis mu pomoże. Przecież są przyjaciółmi. A przyjaciele sobie pomagają, tak jak w lekturze którą przed chwilą przeczytał. Przyjaciel rzucił mu linę, po której chłopiec wspiął się na zewnątrz. – muszę ci coś pokazać powiedział. 

Lis i Mały Książę ruszyli do jego domu, gdzie Książę pokazał mu swoją zdobycz. Drapieżnik również zaciekawił się lekturą i razem z przyjacielem zaczął ją czytać.  

Po skończeniu dyskutowali na temat lektury. Doszli do wniosku, że przyjaźń i oddanie to najważniejsze wartości w życiu, bez tego nic nie ma sensu. Przyjaźń odgrywała bardzo ważną rolę – na przykład w momencie, kiedy odbijali Rudego z rąk gestapo. Wykazali się odwagą i oddaniem swojemu przyjacielowi.  

Książka wywarła na nich ogromne wrażenie i wspólnie zadecydowali, że będą przyjaciółmi już do końca życia – będą się nawzajem wspierać i pomagać, mimo, że mieszkają na dwóch różnych planetach. Z pewnością ta lektura pozostanie na półce Małego Księcia już na zawsze, a on chętnie będzie do niej wracał i na nowo przeżywał historię trzech odważnych chłopaków. 

Przyjaźń, wierność, oddanie i odwaga to ważne cechy. Powinno się brać przykład z głównych bohaterów Kamieni na szaniec, którzy dowiedli jak bardzo są one ważne.  

25.06.2021

Ukończyliśmy już etap edukacji podstawowej i pożegnaliśmy naszą szkołę. Wiele wspomnień będzie nas wiązało z tym miejscem i z pewnością będziemy często wracać do niego pamięcią .

Cieszymy się, że chociaż końcówkę roku szkolnego mogliśmy spędzić na nauce stacjonarnej i przeżyć wspólnie radosne zakończenie.

Tymczasem w październiku pisaliśmy :

Jest pandemia koronawirusa. Wróciliśmy do szkoły po 4 miesiącach e-lekcji i 2 miesiącach wakacji. Jesteśmy już zmęczeni zdalną nauką. Niestety liczba zakażeń rośnie i wkrótce znowu będziemy musieli siedzieć w domu. Mamy nadzieję, że jak najdłużej będziemy się uczyć w szkole. 

Cieszymy się , że to już za nami i rozpoczynamy z radością wakacje !