Biblioteka

Rok Szkolny 2022/23

Święto Bibliotek i Dzień Bibliotekarza

8 maja przypada święto bibliotek i bibliotekarzy. Dzieci ze świetlicy wraz z Panią Anią przygotowały piękną kartkę. W imieniu wszystkich dzieci ze świetlicy z życzeniami do biblioteki dotarli Stenia, Nikola i Mikołaj. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek uczniowie uczestniczyli w zajęciach propagujących czytelnictwo – rozwiązywali zagadki, krzyżówki, anagramy, dopasowywali bohaterów książkowych do tytułów, zapoznali się także z ciekawostkami znajdującymi się na gazetce w bibliotece „Książkowe naj…”

Dzień Książki

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypada każdego roku 2 kwietnia – w rocznicę urodzin H.Ch Andersena. Głównym celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa. Uczniowie przebywający w świetlicy wzięli udział w zajęciach czytelniczych. Dowiedzieli się jakie są etapy powstawania książek, jakie funkcje pełnią składowe części książek.Dzieci w swobodnych wypowiedziach opowiedziały o swoich ulubionych bohaterach literackich. Następnie w grupach odpowiedzieli na pytanie „Dlaczego warto czytać książki”?

Konkurs dla Pierwszoklasistów

Dnia 27.03.2023 r. został rozstrzygnięty biblioteczny konkurs plastyczny dla klas I „Moja pierwsza wizyta w bibliotece”. Konkurs adresowany był do uczniów z klas I, którzy podczas uroczystości Pasowania na Czytelnika rozpoczęli swoją przygodę z biblioteką szkolną. Wszyscy autorzy prac zasługują na uznanie i pochwałę. Podczas oceny jury wzięło pod uwagę aktywność twórczą, zagospodarowanie przestrzeni oraz estetykę. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrody za I, II, III miejsce będą wręczone na zakończenie roku szkolnego. Dziękujemy wszystkim dzieciom, które podjęły wyzwanie i samodzielnie wykonały pracę plastyczną.

Nagrodzeni uczniowie z klasy I a: Laura, Andrii, Victor.

Nagrodzeni uczniowie z klasy I b: Hana, Nadia, Ola.

Dzień Kobiet

8 marca to niezwykłe święto – Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym dniu uczniowie odwiedzający bibliotekę mogli obejrzeć przygotowaną wystawkę książek o znanych kobietach. Natomiast wszystkie dziewczynki – młodsze oraz starsze, które tego dnia przyszły do biblioteki i wypożyczyły książkę, mogły wybrać sobie zakładkę i kolorowe naklejki.

Pasowanie na czytelnika

Dnia 6.03.2023 r. w naszej bibliotece odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów z klas I. Wszyscy uczniowie stali się czytelnikami biblioteki. Głównym celem uroczystości było propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów, zachęcanie ich do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. W czasie uroczystości uczniowie przypomnieli o zasadach obowiązujących w bibliotece, omówili „kodeks młodego czytelnika”, odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły znajomość bohaterów baśni, bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, naklejki oraz zakładkę do książki. W czasie uroczystości Pasowania na Czytelnika został ogłoszony konkurs dla wszystkich pierwszoklasistów „Moja pierwsza wizyta w bibliotece”.

Pierwszoklasiści w bibliotece szkolnej

Dnia 27.02.2023 r. uczniowie z klasy 1 a i 1 b uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, w czasie której dowiedzieli się , co można robić w bibliotece, jakie obowiązują zasady zachowania i wypożyczania książek, a także jak i dlaczego należy dbać i szanować książki. Już niedługo nasi najmłodsi uczniowie będą mogli samodzielnie wypożyczać książki, bowiem 6.03. odbędzie się uroczystość Pasowania na Czytelnika.

Międzynarodowy Dzień Kota

Dzień 17 lutego to święto wszystkich kotów. Dzieci ze świetlicy uczestniczyły w zajęciach w bibliotece szkolnej. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą o kotach, zarówno tych domowych, dzikich, jak i tych, które znają z filmów i bajek. Następnie wysłuchały opowiastki pt. „Płaczliwa Kotka”. Spotkanie ze zwierzakami babci Lejli wprawiło wszystkich w doskonały humor.Jednak dzieciom najbardziej podobały się zajęcia plastyczne z wykorzystaniem farb i kredek – oczywiście postać, którą namalowały był KOT. Wspólnie przygotowaliśmy wystawkę książek, w których bohaterami są koty.

Spotkanie autorskie

28 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkolnej bibliotece autorkę książek dla dzieci – p. Agatę Widzowską. Autorka spotkała się z klasą 1b oraz 2b. Pani Agata opowiedziała m. in. o serii książek „Psierociniec”, w której bohaterem jest pies o imieniu Remik, były także zagadki, quizy oraz „językowe łamańce”. Na zakończenie spotkania, każde dziecko otrzymało wiersz napisany przez naszego gościa z indywidualną dedykacją.Pani Agacie serdecznie dziękujemy za wspaniale spędzony czas. Uczniowie uśmiechnięci i w dobrych nastrojach wrócili do klas. Celem spotkania było rozwijanie i utrwalanie nawyków czytelniczych, przybliżenie twórczości pisarki oraz zachęcenie do korzystania ze zbiorów biblioteki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia, był znakomitą okazją, aby w bibliotece szkolnej przybliżyć dzieciom literaturę, której bohaterami są misie. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o historii powstania tego święta, zapoznały się z najbardziej znanymi postaciami misiów. Wszyscy obecni uczniowie zgodnie stwierdzili, że miś jest najlepszym przyjacielem dzieci. Na zakończenie uczniowie obejrzeli krótki film o przygodach Misia Uszatka.

Spotkanie autorskie

W poniedziałek 24.10.2022 r. dzięki uprzejmości Pani Bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu, uczennice z klasy 2a oraz 2b miały możliwość udziału w spotkaniu z autorką książek dla dzieci p. Małgorzatą Swędrowską – inicjatorką czytania wrażeniowego. Pani Małgorzata spędziła czas, czytając dzieciom, nucąc, wyliczając oraz rymując. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się także, iż wcale nie musimy znać liter, żeby czytać książki, wystarczy nasza wyobraźnia…

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Dzięki przystąpieniu do tego programu, zbiory biblioteki szkolnej w październiku i w listopadzie wzbogaciły się o 630 egzemplarzy nowiutkich książek. Wśród nich znalazły się książki – życzenia, które zostały zakupione specjalnie na prośbę uczniów, którzy w marcu i kwietniu w bibliotece, na tablicy składali propozycje tytułów.

Godziny otwarcia

Aktualności

Kronika

Ciekawe materiały

Przeczytaj, polecam…

Podręczniki

Materiały archiwalne