Klasa I B – grupa o profilu pływackim

Trening mentalny w pływaniu.

Trening mentalny w pływaniu jest bardzo ważny. Oprócz wysokiej wydolności fizycznej oraz doskonałej techniki młody sportowiec musi nabyć takie cechy jak: wola walki, determinacja w osiągnięciu zamierzonego celu, a także odporność na stres. Wszystkie te cechy przydają się nie tylko w sporcie, ale również w całym życiu.

Ważnym aspektem dla trenerów jest przeprowadzenie treningu w taki sposób, aby te cechy z uczniów wydobyć i odpowiednio ukształtować. 

W naszej klasie I d doskonale sprawdza się forma emulacyjna, czyli rywalizacja. Najwięcej emocji towarzyszy sztafetom, gdzie osoba dopingowana przez swój zespół wspina się na wyżyny swoich możliwości. Zazwyczaj taką formę wykorzystujemy pod koniec treningu, żeby pod wpływem emocji towarzyszących rywalizacji wykrzesać z siebie jeszcze więcej.

Pod pojęciem trening mentalny kryje się również umiejętność zwizualizowania, czyli wyobrażenia sobie np swojego startu na zawodach metr po metrze. Liczne badania wykazały, że tego typu praktyki pomagają osiągnąć wcześniej założony cel sportowy. Elementy te wdrażamy na lekcjach przez pokaz i utrwalenie ruchu. Uświadamiamy również uczniom, że w wyobrażeniu i skupieniu na danym ruchu tkwi cała moc.