Uczymy dzieci programować 2019/2018

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy przygodę z kodowaniem i programowaniem. Uczniowie klasy II b, wychowankowie p. Magdaleny Kolasińskiej, biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Uczymy Dzieci Programować”.

Program edukacyjny ,,Uczymy Dzieci Programować” to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci. Logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych to umiejętności, które warto kształcić już od najmłodszych lat. Ich uniwersalność sprawia, że przydadzą się dzieciom na każdym etapie ich życia.

Programowania można uczyć odpowiedzialnie, wplatając je do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści.

Na jednych, z pierwszych zajęć, Pani Magda poprosiła nas, abyśmy przygotowali na dywanie matę i kubki w kilku kolorach, następnie mieliśmy postępować według instrukcji – rymowanki, dzięki której mieliśmy dowiedzieć się dokąd zmierza grupa dzieci wesoła.

Kiedy już udało się nam ułożyć wzór na macie – SZKOŁĘ, odwzorowywaliśmy ją na karcie pracy przy pomocy podanych współrzędnych.

Nasze wakacyjne wspomnienia…

Wakacje za nami…ale wakacyjne wspomnienia ciągle są w nas…Na  zajęciach przenieśliśmy się do czasu wakacyjnych  wyjazdów…przypomnieliśmy  sobie  miejsca,  które  odwiedziliśmy, przygody, które przeżyliśmy, nowo poznanych znajomych.

Wakacyjne  wspomnienia  połączyliśmy z tworzeniem offlinowego kodu.

Kubeczkowa matematyka

Odwzorowywanie układu kubeczków, czyli budowanie wieży według wzoru bardzo nam się spodobało. Zanim ułożyliśmy wieżę na macie do kodowania, musieliśmy w parach/grupach ustalić, w których kolorach kubki będą ją tworzyć. Na pierwszym etapie trzeba było wykonać obliczenia w zakresie 20, tu wspieraliśmy się nawzajem i uczyliśmy się od siebie. Kiedy już to było gotowe, spokojnie mogliśmy zająć się układaniem wieży z kolorowych kubeczków.

# CodeWeek

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

Historia Code Week z Uczymy Dzieci Programować

Dowiedzieliśmy się co to właściwie jest ten Code Week, o co w nim chodzi, dlaczego warto kodować i jak nauka podstaw programowania może przełożyć się na nasze późniejsze życie…

Na podstawie podanych koordynatów kolorowaliśmy pola, następnie wypowiadaliśmy się na temat powstałego wzoru, ich skojarzeń oraz gdzie można go spotkać w codziennym życiu.

Następnie przeszliśmy do samodzielnego pisania programu, w końcu wiedzieliśmy już na czym polega praca programisty i jakie predyspozycje trzeba posiadać, żeby móc ją wykonywać.

Szukamy kodu w codziennych czynnościach z Uczymy Dzieci Programować

Zwykłe, codzienne czynności, stały się świetną okazją do zorganizowania aktywności z elementami kodowania.

W grupach rozpisywaliśmy skrypty wybranej aktywności, w taki sposób, żeby pozostałe zespoły były w stanie ją wykonać.

Kody rozpisywaliśmy do takich czynności, jak:

mycie rąk, zakładanie butów, ubieranie się i droga do szkoły.

Tworzymy zakodowane obrazy z Uczymy Dzieci Programować

Podczas zajęć dotyczących zdrowego i aktywnego trybu życia, tworzyliśmy symetryczne części obrazków:

WALENTYKOWE KODOWANIE

Dzisiejsza propozycja zajęć utrzymana była w walentynkowym klimacie… czyli kilka prostych aktywności z elementami kodowania i programowania.

Zakończenie IV edycji Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować.

Jesteśmy dumni, że po raz kolejny braliśmy w nim udział.

Mamy nadzieję, że nie ostatni 🙂 także do zobaczenia 😉

klasa II b

PROJEKTOWANIE

Zawsze chętnie podchodzimy do zajęć dotyczących projektowania.
Czekam na ten dzień – Borys
Super frajda – Jędrzej
Ale one szybko nam uciekają – Klara i Vanessa
Te zajęcia są superowe – klasa IIc

KODOWANIE

Umiemy również kodować!

Klasa 2c

PROGRAMOWANIE

Uwielbiamy pracę z ozobotami. Rozwija to naszą wyobraźnie, refleks i spostrzegawczość.

Borys:

To moje ulubione zajęcia. Chciałbym, aby było ich więcej!

Jędrzej:

Takie lekcje mogą być codziennie.

Klasa 2c

WALENTYNKI

W ten wesoły i pogodny dzień przygotowaliśmy ciekawe zajęcia. Efekty naszej pracy i zabawy widać na poniższych zdjęciach.

Klasa 2c

JESIENNE KODOWANIE

klasa 2a

Kodowanie na dywanie w klasie 1b

W naszej klasie bardzo lubimy bawić się w kodowanie. Potrafimy już kodować proste zadania nie tylko na diagramie, ale i na macie edusense. Bawimy się także w kodowanie na dywanie korzystając z kolorowych kubeczków. Najczęściej ćwiczymy w grupach. To ciekawe i bardzo pożyteczne. Niestraszne nam już strzałki i kody. Próbowaliśmy ostatnio kodować drogę dla ozobotów, która prowadziła ze szkoły na basen. Ale to były projekty! Ozoboty pokonywały niezwykle kolorową trasę- tak się postaraliśmy!