Klasa VB – grupa o profilu gimnastyczno-tanecznym 2023/2024

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pobrane.png

Witam wszystkich bardzo serdecznie w naszym świecie, gdzie gimnastyka i taniec to jest to, co kochamy!

Głównym celem naszych zajęć jest kształtowanie postaw prospołecznych oraz prozdrowotnych. Gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, akrobatyka sportowa oraz taniec są dyscyplinami sportowymi, które podnoszą pewność siebie, samoocenę, kształtują
zdolności motoryczne takie jak: siła, szybkość, skoczność, gibkość, wytrzymałość, zwinność, równowaga oraz poprawiają ogólny wygląd sylwetki.

W tym roku szkolnym czekają nas kolejne wyzwania! Są to między innymi: tworzenie układów gimnastyczno-tanecznych, praca z przyborem (wstążką), nauka figur gimnastycznych (stanie na rękach, stanie na głowie, podpór tyłem leżąc łukiem z leżenia oraz ze stania, przejście w przód oraz w tył), wzmacnianie siły mięśni całego ciała, testy sprawnościowe, układanie torów przeszkód oraz wiele innych 🙂

We wrześniu poznaliśmy nowe piramidy gimnastyczne. Piramidy wykonywaliśmy w dwójkach oraz trójkach.

W październiku tworzyliśmy tor przeszkód według własnej inwencji twórczej. Doskonaliliśmy zdolności motoryczne, a przy tym dobrze się bawiliśmy 🙂

11 listopada – Święto Niepodległości

Z okazji 105. rocznicy odzyskania Niepodległości uczennice klas sportowych o profilu gimnastyczno-tanecznym zaprezentowali krótkie układy taneczne.

W układach wystąpiły uczennice z:

  • klasy 5b: Zuzanna Dymek, Lena Dziczek, Nadia Garasz, Maja Januszewska, Lilianna Jęczmionka, Kornelia Kuźmenko, Sonia Ochowiak, Jagoda Rytwińska, Oliwia Skórzanek, Klara Urbaniak;
  • klasy 6b: Jagoda Bandosz, Stefania Dziczek, Amelia Knade, Natasha Mierzejewska, Vanessa Myćka, Natasza Piekarska, Martyna Świgoniak;
  • klasy 7b: Marta Kiszka, Zofia Lewanowska, Laura Sarnikowska, Natalia Smakowska, Zofia Sosnowska, Magdalena Taterka.

Przed feriami postanowiliśmy troszkę poskakać 🙂

Uczyliśmy się salta w przód oraz doskonaliliśmy różne skoki gimnastyczne tj. skok kuczny, rozkroczny i tygrysi. Salto w przód jest trudnym elementem w akrobatyce i wymaga sporo czasu, aby go opanować. Dziewczyny jak na parę lekcji naprawdę świetnie sobie poradziły. Najważniejsza jest zabawa i odwaga, której gimnastyczkom nie brakowało 🙂

W marcu mieliśmy lekcję z przyborem, który dobrze już znaliśmy – maczugi!

Maczugi – jedne z obowiązkowych przyborów, z jakimi występują zawodniczki gimnastyki artystycznej. Wykorzystywane są zarówno w wyczynie jak i w rekreacji. Występuje się z nimi indywidualnie lub w układzie zbiorowym.

Zawodniczki zawsze występują z dwiema maczugami. Maczugi są wykonane z tworzywa sztucznego. Mają od 40 do 51,6 cm długości i ważą min. 149 g. Ich końcówki są zaokrąglone, co ułatwia chwytanie i operowanie nimi. Mają magnesiki w środku by łączyć maczugi ze sobą Ich kolor jest dowolny, dopasowany zwykle do stroju zawodniczki. Czasami są obklejone taśmą.

Ćwiczenia z maczugami wiążą się głównie z rzucaniem nimi, przy jednoczesnym wykonywaniu wag, skoków i piruetów.

Na ostatnich zajęciach ćwiczyliśmy oraz doskonaliliśmy układ ćwiczeń równoważnych na ławeczce gimnastycznej.