XVIII MIEJSKO – GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „KWIAT POEZJI ZŁOTY”

Już osiemnasty raz uzdolniona recytatorsko młodzież szkół podstawowych naszej gminny spotkała się 20 kwietnia b.r. w murach swarzędzkiej „Jedynki” na konkursie „Kwiat poezji złoty”. Zebranych gości powitała dyrektor Elżbieta Nawrocka, która podkreśliła, że w czasach zdominowanych przez pośpiech i nowoczesne technologie, są jeszcze na szczęście uczniowie pragnący zatrzymać się na chwilę  nad poezją, propagować kulturę żywego słowa.  

W rywalizacji udział wzięło 12 uczestników z ośmiu szkół naszego miasta i gminy. Komisja w składzie: I. Metler – Matuszewska, E. Lewicka i M. Maciołek – brała pod uwagę interpretację utworu, dobór tekstu do percepcji uczestnika, zaangażowanie i dykcję.  

Poziom uczniowskich interpretacji był wysoki. Pierwsze miejsce zajęła Julia Panek ze Szkoły Podstawowej we Wierzonce. Większość zebranych ujęła pięknym wykonaniem utworu W. Młynarskiego „Chirurgia plastyczna”. Drugie miejsce zdobyła Konstancja Petryk ze Szkoły Podstawowej nr 5, trzecie ex aequo – Ines Matela ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Natalia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 5. 

Tegorocznym zmaganiom towarzyszyła sylwetka poety Z. Herberta. Jego słowa: „Kiedy się człowiek czymś interesuje, to książki przychodzą do niego.” stały się motywem przewodnim konkursu. Zebrani goście obejrzeli przygotowaną przez uczniów prezentację poświęconą poecie.  

Konkurs przygotowały i prowadziły nauczycielki języka polskiego – E. Talarczyk i M. Brzezińska.  

Do zobaczenia na XIX Konkursie. 

MB.