XIX EDYCJA KONKURSU „SWARZĘDZ – MIASTO, W KTÓRYM MIESZKAM” FINAŁ DLA KLAS IV-VII

XIX edycja konkursu „Swarzędz – miasto, w którym mieszkam”
finał dla uczniów klas V, VI i VII

W poniedziałek 09 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Swarzędzu odbyło się ogłoszenie wyników XIX edycji konkursu „Swarzędz – miasto, w którym mieszkam”.

Celem konkursu było uczczenie 380 rocznicy nadania praw miejskich Swarzędzowi oraz przybliżenie historii miasta w kontekście stu lat odzyskania niepodległości.

Odpowiedzialnej funkcji przewodniczącej komisji konkursowej podjęła się p. Barbara Czachura – Przewodnicząca Rady Miejskiej. Prace konkursowe oceniał m.in. Drugi Zastępca Burmistrza – p. Tomasz Zwoliński.

Nagrody uczestnikom wręczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz p. Marian Szkudlarek oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Barbara Czachura.

W kategorii plakat pt. „380-lecie Swarzędza” – dla klas V i VI zwyciężyły: Aleksandra Gwiazda, Nikola Kaźmierczak, Gabriela Ścibek ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Swarzędzu;

drugie miejsce zajęła Ewelina Adamska ze Szkoły Podstawowej w Wierzonce, a trzecie miejsce Daria Glapka ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy. Wyróżnienie otrzymała Martyna Mejzińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Swarzędzu.

W kategorii prezentacja multimedialna pt. „100-lecie w wolnej Polsce” – dla klas VII, pierwsze miejsce zajęła Natalia Nowak – Szkoła Podstawowa Nr 5 w Swarzędzu, drugie miejsce Paweł Świątek –Szkoła Podstawowa nr 4 w Swarzędzu, trzecie miejsce – Oliwia Kaczmarek, Szkoła Podstawowa nr 1 w Swarzędzu.

Konkurs przygotowała i przeprowadziła p. Anna Gibek, przy wsparciu p. Joanny Korcz – Koralewskiej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy.

 

XIX edycja konkursu „Swarzędz – miasto, w którym mieszkam”
finał dla uczniów klas IV

W czwartek 22 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Swarzędzu odbył się finał XIX konkursu „Swarzędz –  miasto, w którym mieszkam”, dla uczniów klas IV.

Konkurs miał charakter gry miejskiej. Wszystkie trzyosobowe drużyny – a zgłosiło się ich 9 – wyruszyły z mapami „w miasto”. Musiały odnaleźć 21 punktów zaznaczonych na planie, a przy niektórych wykonać dodatkowe zadania. Każda drużyna mogła pójść dowolną trasą. Liczył się czas przejścia, dotarcie do wszystkich miejsc oraz wykonanie dodatkowych poleceń.

Wyruszono o 10.00. O godzinie 11.10 zameldowała się pierwsza drużyna. Potem kolejno nadchodziły następne. Do południa wrócili wszyscy. Przemoczeni, zmęczeni, ale zadowoleni.

Po podliczeniu punktów okazało się, że potrzebna jest dogrywka. Na pierwszym miejscu, z jednakową liczbą punktów, znalazły się dwie drużyny. Podobnie na drugim – znów dwa zespoły miały tyle samo punktów.

Padły zatem pytania dodatkowe. Najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zalasewie. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 3 w Swarzędzu, a trzecie, po drugiej dogrywce, zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie.

Najlepsze zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez fundację PKO, a wszyscy uczestnicy obdarowani zostali drobiazgami od UMiG Swarzędz.

Gratulujemy zwycięzcom. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, bo gra miejska odbyła się w wyjątkowo niesprzyjającej aurze. Marzec pokazał, że jest psotnikiem, sypnął mokrym śniegiem, który utrudniał wędrówkę w terenie, ale mimo tego wszystkie drużyny stwierdziły zgodnie, że zabawa była wspaniała. Na przekór niesprzyjającej pogodzie i  dość długiej trasie.

Do zobaczenia za rok, na jubileuszowej edycji naszego konkursu.

Pomysł konkursu w formie gry miejskiej zrodził się rok temu. Już XVIII jego edycja miała taką formułę. Jednak tegoroczny konkurs miał uczcić zarówno 380 –  lecie założenia naszego miasta, jak i 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Musiał więc poruszać oba te tematy. Sprawę wzięła pod swoje skrzydła pani dyrektor Elżbieta Nawrocka  Przede wszystkim opracowano plan trasy, według którego wszyscy mieli się poruszać. Zaznaczono na nim ważne dla naszej przeszłości punkty w mieście. Pani dyrektor osobiście przebyła trasę i sfotografowała wszystkie te miejsca. Piękne zdjęcia tablic pamiątkowych i pomników umieszczone zostały na rewersie mapy wydanej przez swarzędzką drukarnię. Wśród 21 znaczących dla naszej historii miejsc znalazły się zarówno pomniki Augusta Cieszkowskiego i św. Józefa, jak i tablica pamiątkowa umieszczona w naszej szkole z okazji 10 – lecia odzyskania niepodległości.

 

pozostałe zdjęcia konkursowe