STYCZEŃ W BIBLIOTECE

STYCZEŃ

Styczeń minął pod hasłem nietypowych świąt i ich obchodów. Dla uczniów przygotowano różne zabawy, a wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody.

23 stycznia – Dzień Pisma Ręcznego

Święto zostało ustanowione w 1977 roku przez Stowarzyszenie Producentów Przyrządów do Pisania (WIMA). Data 23 stycznia jest nieprzypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin Johna Hanckoka – pierwszego człowieka, który podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości i który znany był ze swojego charakterystycznego podpisu. Z okazji tego święta nasi uczniowie mogli zmierzyć się zadaniem polegającym na dopasowaniu fragmentu pisma ręcznego z jego autorem. 6 uczennicom udało się dobrze połączyć aż 10 z 12 par. „Brulion zabaw na zimę” w wyniku losowania trafił do Nikoli Wiśniewskiej.

25 stycznia – Dzień Kryptologii

Święto związane z sąsiadującym z nami Poznaniem, albowiem ustanowione przez Wydział Matematyki i Informatyki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 25 stycznia przypada rocznica złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma. Dokonali tego w 1932 roku trzej polscy matematycy i kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski. W tym dniu nasi uczniowie zajęli się kryptoanalizą, czyli odczytywaniem zaszyfrowanych wiadomości. Łącznie udało się złamać 70 szyfrów – tytułów książek oraz imion i nazwisk autorów. W wyniku losowania nagrody otrzymały: Magdalena Taterka, Natalia Sperzyńska i Violetta Stanko.

29 stycznia – Dzień Puzzli

Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński grawer i kartograf (1763 rok). W celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw. Międzynarodowy Dzień Puzzli to również Dzień Składanki i Łamigłówki. Tym razem zajęliśmy się tylko układaniem puzzli. Nasi uczniowie musieli ułożyć z 24 elementów obrazek przedstawiający okładkę książki. Następnie należało daną książkę odnaleźć w bibliotece, co niekiedy stanowiło spore wyzwanie. Nagroda z okazji Dnia Puzzli trafiła do Gabrysi Mądraszyk.