Jak zorganizować Dzieciom warunki do pracy w domu?

 I. Zadbaj o otoczenie miejsca nauki i czas.

 • Jeśli chcesz pomóc dziecku w nauce, zarezerwujcie na nią czas, w którym Twojemu dziecku uczy się najlepiej. Spróbuj poznać jego rytm, zamiast dostosowywać czas  odrabiania zadań wyłącznie pod siebie. Jeśli Twoja pociecha będzie zmęczona lub śpiąca, nauka potrwa dłużej. Nie będzie również efektywna. A mało efektywny, długi czas nauki to bardzo prosty sposób by zniechęcić dziecko do nauki i wykształcić w nim przekonanie: „nie potrafię się uczyć”.

II . Zadbaj o porządek i brak rozpraszaczy

 • Na czas nauki i odrabiania zadań wyłącz telewizor i muzykę (zwłaszcza tę z tekstem). Uważaj również, by samemu nie rozpraszać dziecka np. dopytując je, co będzie jadło na kolację.
 • Zadbajcie o porządek na biurku. Pamiętaj, by biurko było dostosowane do wzrostu dziecka. Zbyt niskie będzie wywoływało garbienie, a stąd już krótka droga do wad postawy oraz spadku koncentracji – przez ograniczone krążenie.
  Jeśli zdarza Ci się pracować w domu – daj swojemu dziecku dobry przykład i miej porządek w swoich dokumentach oraz na biurku, przy którym pracujesz.
 • Coraz więcej dzieci korzysta ze smartfonów i telefonów komórkowych. Jeśli Twoja pociecha również go posiada,  niech na czas nauki wyłączy dźwięk, wibracje, a sam telefon odłoży gdzieś za siebie. Dzięki temu nie będzie kusiła go chęć sprawdzenia Facebooka, czy odpisania na smsa.

III. Naucz dziecko robić przerwy

 • Gdy widzisz pojawiające się u dziecka zniechęcenie lub frustrację, zróbcie krótką przerwę. Od najmłodszych lat ucz dziecko przeplatać naukę aktywnym odpoczynkiem (nie przed komputerem). Proces utrwalenia wiedzy oraz analizy postawionych przed mózgiem problemów zachodzi w momencie odprężenia.
 • Pamiętaj, że długość sesji nauki powinna zależeć od wieku dziecka. Nie powinny one jednak  przekroczyć 45 minut.

IV. Zadbaj o zdrowie i kondycję swojego dziecka

 • Nie zapomnij o diecie dla umysłu i zdrowych przekąskach. Ciężki obiad z pewnością nie służy nauce, za to garść bakali czy sałatka warzywna będzie doskonałą przekąską przed nauką oraz w przerwie pomiędzy zadaniami.
 • Przed nauką przewietrz pokój, a jeśli pogoda na to pozwala pozostaw otwarte okno. Dotlenienie mózgu jest kluczowe w pracy umysłowej, a poza tym, jak pokazują badania, niższa temperatura sprzyja koncentracji.
 • Zadbaj o długość i jakość snu dziecka. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje większej ilości snu niż osoba dorosła. 10-12 godzin jest wciąż normalne.
 • W miarę możliwości wybierzcie się na spacer ze swoja pociechą, oczywiście unikając skupisk ludzkich.

V. Zadbaj o właściwe podejście i motywację do nauki.

 • Nie rozwiązuj zadań za dziecko. To przynosi korzyść (oszczędność czasu i frustracji) tylko na krótką metę. W dłuższej perspektywie zaległości zaczną się nawarstwiać
 • Oceniaj zachowanie dziecka, a nie je samo. Nie mów, że jest głupie lub jest nieukiem. Zamiast tego powiedz, że chciałbyś, by następnym razem bardziej się  postarało i wierzysz, że jest w stanie osiągnąć lepsze wyniki.
 • Zachęcaj do używania zakreślaczy w czasie pracy z tekstem. Wykorzystanie kolorów w notatkach czy rysunkach stymuluje mózg, poprawia koncentrację, ułatwia zapamiętywanie.
 • Nagradzaj dziecko nie tylko za dobre wyniki, ale również za wysiłek włożony w naukę. Niech kojarzy swój sukces w szkole z docenieniem i przyjemnością.
 • Nie porównuj swojego dziecka z rówieśnikami czy starszym rodzeństwem. Każde dziecko jest niepowtarzalne. Każde ma własne talenty, zdolności oraz przedmioty, z którymi miewa problemy. Zamiast wymagać by było we wszystkim idealne, może warto skupić się właśnie na tych szczególnych uzdolnieniach?

Anna Wietrzykowska, Adriana Helak, Maja Koczorowska-Rębacz