Jak motywować Dzieci do pracy w domu? Na co zwrócić uwagę?

 1. Zadbaj o stałą porę wykonywania zadań. Dziecko łatwiej zaakceptuje konieczność wykonywania zadań, jeśli staną się one częścią codziennego rytuału.
 2. Lepiej ćwiczyć krócej, po kilka razy dziennie niż raz a długo. Wówczas zadania nie będą takie nużące.
 3. Nie odkładaj ćwiczeń na sam koniec dnia, kiedy wszyscy są zmęczeni. Trudniej wówczas współpracować i efekty pracy będą gorsze.
 4. Zadbaj o regularne przerwy pomiędzy zadaniami. Jeśli pogoda na to pozwala, otwórz okno, przewietrz pokój. Zaproponuj dziecku wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych, w formie zabawy lub inną aktywność, która sprawia Mu przyjemność.
 5. Zwróć uwagę, by dziecko uczyło się systematycznie. Nieregularna praca powoduje nawarstwianie się materiału, utrudnia przyswojenie nowych treści i powoduje niepotrzebną frustrację.
 6. Doceniaj wysiłek. Niektóre zadania mogą być dla dziecka trudne. Nie zawsze wysiłek kończy się sukcesem. Chwal zatem wkład dziecka w pracę, nawet gdy coś Mu nie wychodzi.
 7. Wspieraj, nie wyręczaj. Bądź w gotowości, by wspólnie poszukać rozwiązania. Pokaż, gdzie Ty szukasz rozwiązania lub gdzie można by je znaleźć. Staraj się odpowiadać na nurtujące dziecko pytania.
 8. Jeśli nie masz w danej chwili czasu, by pomóc dziecku, powiedz to i zaproponuj, kiedy będziecie mogli do tego wrócić, np. „Teraz nie mogę Ci w tym pomóc, bo pracuję. Dokończę tę stronę i za jakieś 10 minut o tym pogadamy, ok?”
 9. Nie krytykuj. Dla dziecka nie ma nic gorszego niż napiętnowanie czy wyśmiewanie Jego niepowodzeń. Spróbuj poszukać przyczyny niepowodzenia i nowej taktyki działania, by zrobić to lepiej.
 10. Pobudzaj ogólną motywację do nauki. Staraj się pokazać, do czego przyda Mu się nauka w ogóle, np. że kiedy nauczy się czytać, będzie mógł sam sięgnąć po ulubione książeczki, że umiejętność liczenia przyda się podczas robienia zakupów, ułamki podczas dzielenia tabliczki czekolady między siebie i rodzeństwo itp.
 11. Pokazuj autorytety. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i wiesz, kto jest jego idolem. Pokaż do czego przydała Mu się nauka konkretnych rzeczy, np. dlaczego Robertowi Lewandowskiemu przydaje się język niemiecki czy regularny trening fizyczny.
 12. Rozwijaj pasje. Nie każdy przedmiot budzi u dziecka takie samo zainteresowanie. Jeśli nie jest fanem języka polskiego, ale uwielbia przyrodę, zaproponuj wspólne wykonanie eksperymentu przyrodniczego, ciekawą literaturę na ten temat, wspólne oglądanie filmu przyrodniczego. Dzięki rozwijaniu zainteresowań powstaje u dziecka przekonanie o wartościowości nauki i przyjemności z tego płynącej.
 13. Bądź dobrym przykładem. Pokazuj, jak sam czegoś się uczysz, gdzie szukasz inspiracji, jak organizujesz sobie pracę, dlaczego sprawia Ci to frajdę lub dlaczego to dla Ciebie ważne.
 14. Kochaj i akceptuj. W tym wyjątkowym dla wszystkich czasie najważniejsza jest bliskość i poczucie, że jest się kochanym, a dom to miejsce, gdzie czujemy się bezpiecznie i komfortowo.

Anna Wietrzykowska, Adriana Helak, Maja Koczorowska-Rębacz