Fundacja ZAGRAJMY w Szkole Podstawowej nr 1 w Swarzędzu

Wymieniona fundacja to młodzi ludzie, którzy są pasjonatami gier planszowych i jako wolontariusze organizują takie spotkania  w  szkołach o różnym stopniu nauczania. W minioną sobotę 11 marca zagościli w naszej, swarzędzkiej „Jedynce”, a inicjatorem tego spotkania był Arkadiusz Czmoch, były uczeń naszej szkoły, obecnie student trzeciego roku Politechniki Poznańskiej. Przygotowaniem natomiast tego sobotniego przedpołudnia w szkole zajęły się panie: Małgorzata Wesołowska i Anna Wietrzykowska. Należy dodać, że z inicjatywy w/w osób spotkania przy grach planszowych  odbywają się w naszej szkole systematycznie od kilku miesięcy, jednak takie spotkanie z wolontariuszami Fundacji odbyło się po raz pierwszy. Nazwano je „Wielkie, rodzinne granie”, gdyż oprócz uczniów uczestniczyli w tym również ich rodzice. Wszyscy bawili się wspaniale, choć nie zabrakło również elementów rywalizacji między określonymi graczami. Do dyspozycji uczestników spotkania było ok.  60 gier o różnej tematyce i zróżnicowanym stopniu trudności. Każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród uczestników spotkania przy grach planszowych nie brakowało też emocji, gdyż każdy  choć raz chciał odnieść zwycięstwo. Rywalizowały między sobą nie tylko dzieci, ale również i obecni rodzice, którzy walczyli o każdy wygrany punkt. Pomimo tej rywalizacji atmosfera podczas spotkania była wspaniała, a uśmiechnięte twarze zarówno dzieci jak i dorosłych świadczyły o  dużym zadowoleniu, że mogą uczestniczyć w jakże innym spotkaniu rodzinnym. Jednak gry planszowe to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim możliwość zdobycia lub doskonalenia wiedzy z różnych dziedzin, rozwijanie logicznego myślenia oraz wdrażanie dzieci do prawidłowego współdziałania w zespole. A co najważniejsze była to możliwość rodzinnego  spędzenia wolnego czasu i pokazanie dzieciom, że można spędzić ten czas inaczej, a nie przy komputerze. Czas pędzi szybko do przodu więc i spotkanie z grami planszowymi zorganizowane przez Fundację „Zagrajmy” dobiegło końca. Ostatnim elementem tego spotkania było wylosowanie dwóch osób, które z inicjatywy naszych gości  otrzymały w prezencie grę planszową. Mamy nadzieję, że  nie było to pierwsze i zarazem ostatnie spotkanie z Fundacją „Zagrajmy”. Prawdopodobnie następne odbędzie się jesienią. A póki co, kolejne gry planszowe w „Jedynce” w mniejszym gronie  będą miały miejsce w kwietniu. W takim razie do zobaczenia!

Małgorzata Wesołowska