człowiek – słowo – komunikacja

Historia komunikacji sięga początków naszego istnienia.  Od zawsze ludzie starali się znaleźć sposób na przekazanie komunikatu (werbalnie i niewerbalnie). Z czasem stawał się on coraz bardziej precyzyjny: pismo obrazkowe, klinowe, alfabet, aż po telewizję, telefon i Internet. Dotarliśmy do momentu w dziejach człowieka, kiedy możemy swobodnie kontaktować się w czasie rzeczywistym z bliskimi mieszkającymi na drugim końcu świata.  Umiejętności te ulegały i wciąż ulegają nieustannym przemianom, aby dopasować się do norm technologicznych i zapotrzebowania społeczeństwa. Teraz, kiedy wydawać mogłoby się, że porozumiewanie się nie ma barier, pojawiają się zupełnie nowe, nieznane dotąd problemy.

Problem rozwoju komunikacji i jej przyszłość stała się inspiracją do powstania wystawy „człowiek – słowo – komunikacja” organizowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. S. Staszica w Swarzędzu Elżbietę Nawrocką. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć różnego rodzaju eksponaty i interpretacje tematu w wykonaniu uczniów, które zebrane zostały przez Panią Karolinę Andrzejewską – nauczycielkę historii i języka polskiego.

Następnie odbył się panel dyskusyjny poruszający problem współczesnej komunikacji. Wzięły w nim udział trzy pokolenia, przedstawiające zupełnie inne spojrzenie na temat porozumiewania się. W niezwykle ciekawej rozmowie uczestniczył prof. UAM. Waldemar Łazuga, neurochirurg p. Michał Kłos, licealistki z I Liceum Ogólnokształcącego w Szamotułach oraz uczennice naszej szkoły Izabella Bosy i Magdalena Taterka. W wyniku niezwykle ciekawej dyskusji paneliści doszli do konkluzji, że współczesny język młodzieży dąży do ekonomizacji. Komunikat ma być krótki i łatwo dostępny. Młodzi ludzie mają coraz mniejszą potrzebę nawiązywania wielu relacji, a także cenią sobie prywatność, jaką daje im Internet. Nie powinniśmy jednak odbierać tego przewrotu jako coś całkowicie negatywnego. To znak zmian społecznych, które powinniśmy dostrzegać i próbować zrozumieć.

Po zakończonym wydarzeniu goście złożyli naszej szkole życzenia z okazji 190-lecia powstania. Zapisali je na przygotowanej w tym celu kolumnie. Dziękujemy za wiele ciepłych słów. Zapraszamy do obejrzenia wystawy!

Poniżej przedstawiamy fotorelację z wydarzenia.