Niepodległościowa choinka

eTwinning – społeczność szkół w Europie

W ramach unijnego programu pod patronatem Komisji Europejskiej, przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych, klasa I b dołączyła do realizacji projektu NIEPODLEGŁOŚCIOWA CHOINKA.

Uczniowie klasy I b realizowali w sposób ciekawy, atrakcyjny i niekonwencjonalny określone zadania.

Dzieci samodzielnie inicjowały, planowały i wykonywały przedsięwzięcie oraz dokonywały samooceny swojej pracy. Źródłem projektu był świat życia codziennego, towarzyszyły nam takie hasła, jak: niepodległość, historia, Rocznica Odzyskania Niepodległości, Święta Bożego Narodzenia.

Uczniowie pracując nad projektem stali się „ekspertami” w zakresie zagadnienia, które stanowiło temat projektu. Rola nauczyciela ograniczała się do stworzenia warunków do pracy uczniów, do motywowania i wspierania ich działań. Nauczyciel naprowadzał, ukierunkowywał dzieci pytaniami w przypadku kłopotów w jakiejkolwiek fazie realizacji projektu.

Końcowym efektem tej pracy było zamieszczenie zdjęć  i opisu na platformie e-Twinning, które było dzieleniem się wiedzą, pomysłami, współdziałaniem z nauczycielami z całej Polski.

Zapraszamy do oglądania przygotowanych przez nas ozdób na świąteczną choinkę – oto efekty naszej pracy:

Magdalena Kolasińska
Wspólne tworzenie niepodległościowej choinki !

Do projektu Niepodległościowa choinka, włączyła się świetlica szkolna w naszej szkole. Razem z p. Joasią zaprosiłyśmy  uczniów klas I – IV oraz dzieci z oddziału przedszkolnego do udziału w zajęciach plastycznych. Już wcześniej uczniowie z pomocą p. Asi wykonali tekturową choinkę, którą pomalowali zieloną farbą plakatową. Na początku zajęć rozwiązali krzyżówkę, której hasło brzmiało: niepodległość.
Wspólnie  ustalili cel zajęć: Niepodległościowa choinka.

Po krótkich wyjaśnieniach oraz omówieniu materiałów do wykorzystania, wszyscy ochoczo przystąpili do pracy. W ruch poszły nożyczki, kleje, ołówki, papier kolorowy, serwetki, podkładki pod filiżankę, sznureczki no i oczywiście mózgi! Tym kreatywnym działaniom towarzyszyła świąteczna muzyka, dobre humory i prawdziwie świąteczny nastrój.

Powstały, łańcuchy, bombki, aniołki, serduszka, koszyczki, flagi i wiele innych ciekawych ozdób choinkowych. Każdy wykonawca samodzielnie zawieszał swoją ozdobę na choince.

Hanna Stasińska-Filary