XIII Charytatywny Bal „Jedynki“

Wytworne kreacje, doskonałe towarzystwo, świetna muzyka, wyśmienite dania
i wspaniała zabawa do białego rana w eleganckiej restauracji – w takim stylu „Jedynka“, czyli Szkoła Podstawowa nr 1 w Swarzędzu  już od 13. lat wydaje karnawałowe bale charytatywne. Uzyskany z nich dochód szkoła przeznacza na rozwój zamiłowań i talentów swoich uczniów.

XIII bal dobroczynny  „Jedynki“ odbył się 18 stycznia 2020 roku w Restauracji Greys Siedlec.  Podobnie jak w poprzednich latach zorganizowała go Rada Rodziców we współpracy z Dyrekcją szkoły. Środki finansowe pozyskane z imprezy każdego roku stanowią dodatkowe źródło, z którego opłacamy wycieczki, rajdy rowerowe, przedsięwzięcia kulturalne, sportowe i edukacyjne, zakupujemy pomoce dydaktyczne – mówi dyrektor SP nr 1 w Swarzędzu pani Elżbieta Nawrocka. – Tym samym efektywniej wpływamy na rozwój uzdolnień wszystkich naszych uczniów. A to jeden z kluczowych celów „Jedynki“, za którego realizację uzyskała certyfikat Szkoły Odkrywców Talentów.

Uroczystego otwarcia tegorocznego balu dokonała dyrektor szkoły pani Elżbieta Nawrocka. Niespodzianką wieczoru był Pokaz Talentów „Jedynki“, przygotowany na tę okazję przez panią Joannę Kunkel, nauczycielkę wychowania fizycznego.                                                                 

Kiedy mamy siebie, czego jeszcze mogłabym chcieć? Kiedy mamy siebie, troski idą precz (…) to fragment piosenki, którą z wdziękiem zaśpiewała Amelia Wittke z klasy VII b. I stało się oczywiste, że  dzisiejsza noc karnawałowa jest idealna, by spędzić ją na wesołej zabawie w miłym gronie przyjaciół oraz nowych znajomych. Po chwili w białych baletowych kostiumach i tiulowych spódniczkach przed gośćmi pojawiły się „Jedynkowe“ Aniołki.  Wzbijając w powietrze falujące neonoworóżowe wstążki, dziewczynki z klasy III b, dały wspaniały popis gimnastyczno – tanecznych umiejętności do nastrojowego utworu O Holy Night. Rytm muzyki zmieniał się. Z głośników popłynęła wyrafinowana składanka przebojów znamiennych  dla ubiegłego stulecia, a pośród nich: Cicha woda brzegi rwie Zbigniewa Kurtycza, Ach, śpij kochanie Adolfa Dymszy & Eugeniusza Bodo, Gramofonomanka i Już taki jestem zimny drań w wykonaniu Mieczysława Fogga.  A przed widzami wyrosły energiczne, wesołe Tańczące Jedynki w swoim Tanecznym Show. Szalone lata 20 -ste, lata 30 -ste. Uczennice klasy VII a, VII b oraz V b, wystrojone jak na modę z czasów dwudziestolecia międzywojennego przystało, z gracją podrygiwały w takt charlestona i miękko płynęły z melodią swingu. Zachwycona publiczność
żywiołowymi oklaskami nagrodziła młode talenty.

Występy uczniów pozostawiły gościom wspaniały nastrój i przedsmak znakomitej zabawy karnawałowej inspirowanej stylem lat 20. i 30. XX wieku. Teraz, wyłącznie w gronie dorosłych, rozpoczęła się prawdziwa szampańska zabawa pod hasłem „W starym kinie“. Na parkiecie pojawiły się wytworne panie i  przystojni dżentelmeni. Zdecydowana większość dam zaprezentowała się w wieczorowej „małej czarnej“ wylansowanej przez Coco Chanel; odważniejsze wybrały pasiasty garnitur. Suknie z połyskujących tkanin z cekinami, kryształkami, frędzlami i haftami uzupełniały długie sznury jasnych pereł.  A krótkie, ciemne, gładko zaczesane lub ułożone w  delikatne fale fryzury zdobiły opaski  z piórem.     Otulonym w futrzane szale lub pierzaste boa damom towarzyszyli nonszalancko eleganccy panowie, którzy upodobali sobie styl gangsterski wykreowany w I połowie XX wieku przez 
amerykańskiego mafioza  Ala Capone. Nieliczni zdecydowali się na dostojny smoking. W męskiej garderobie dominowała czerń koszul i oxfordów, spodni z szerokimi nogawkami. Najchętniej wybieranymi dodatkami okazały się białe szelki, krawaty i kapelusze trilby z wygiętym rondem, przepasane szeroką wstążką.. Z głośników zabrzmiała muzyka. Przeboje z początku XX wieku przeplatały się ze znanymi i lubianymi współczesnymi piosenkami. Przy bogato zastawionych stołach gwarnie toczyły się towarzyskie rozmowy.

Ekscytującą atrakcją balu był pokaz fajerwerków oraz loteria fantowa, do której cenne nagrody ufundowali liczni sympatycy szkoły, m.in.: Meble PERFECT, CLIP LOGISTIC, STS group, Sylwia Mydlarz, Marcin Musioł, Monika i Tomasz Witkowscy, Firma BOGUŚ, PAW DRUK, GREYS, PIÓREX S.A., Stay Beauty, Warsztaty Kosmetologii Natalia Krawczyk, JAŚME , SALON MARIUSZ, AKADEMIA REISSA, K.S. JANKOWSCY.

Szacownym gościom czas szybko płynął na świetnej zabawie. Wzięło w niej udział
około 100 osób. Wśród uczestników można wyliczyć dyrektor SP nr 1 w Swarzędzu panią Elżbietę Nawrocką, panią wicedyrektor Magdalenę Bajer, nauczycieli, rodziców, przyjaciół szkoły oraz liczne grono osób niezwiązanych z nią.

Po wspólnym śniadaniu o świcie, goście zostali odwiezieni do domów autokarem.
Zabrali ze sobą miłe wspomnienia. A my oprócz wspomnień mamy już pomysły na przyszłoroczną edycję imprezy dobroczynnej
– zapowiada pani Anna Sobaszkiewicz- Lesińska Przewodnicząca Rady Rodziców. I uprzejmie dodaje: Jeżeli marzą Państwo o prawdziwym, niepowtarzalnym  balu we wspaniałych kreacjach, w przyjemnym towarzystwie, mam zatem zaszczyt zaprosić Państwa w imieniu Rady Rodziców oraz Dyrekcji  SP nr 1 w Swarzędzu na XIV karnawałowy bal charytatywny „Jedynki“, który odbędzie się w 2021.

Aneta Kołpa