„Weź nie truj” – konferencja

6 lutego w Kostrzynie Wlkp. odbyła się konferencja oraz warsztaty dla przedstawicieli swarzędzkich szkół w ramach projektu ESA – Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Polska jest niestety w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Jak się okazało, największym generatorem polskiego smogu jest tzw. sektor komunalno-bytowy, czyli gospodarstwa domowe. Według raportu Polskiego Alarmu Smogowego odpowiadają one za prawie połowę całkowitej emisji pyłu zawieszonego, większość (85 proc.) emisji WWA i praktycznie za całość (blisko 100 proc.) zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez palenie toksycznych substancji (pochodzących głównie z tworzyw sztucznych – plastikowych śmieci, starych opon, etc.). Na liście europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, w pierwszej trzydziestce znajdziemy aż 15 polskich miejscowości. Dlatego udział naszej szkoły w projekcie „Weź nie truj” jest tak ważny! To dzięki dodatkowym działaniom możemy zwiększyć świadomość uczniów na wszystkich etapach edukacji. Na zewnątrz został zamontowany specjalny czujnik powietrza a w holu szkoły ( obok dyżurki ) pojawił się monitor, na którym możemy na bieżąco sprawdzać jakość powietrza. Jesteśmy także bardzo otwarci na współpracę z rodzicami, każdy pomysł się liczy, każde działanie ma sens. Wszelkie informacje dotyczące projektu można przeczytać również w zakładce „Weź nie truj”.

Hania Janowska, Sławomira Spiżewska, Mariusz Jagodziński