WARSZTATY CHEMICZNE

W piątek, 29 kwietnia odbyły się w naszej szkole „Warsztaty chemiczne”, które zostały przygotowane i przeprowadzone przez panią inż. dr hab. Karolinę Wieszczycką, wykładowcę na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Pani Karolinie pomagali studenci. W warsztatach uczestniczyły trzy klasy: II c, III c i III e.

Uczniowie samodzielnie – oczywiście pod kierunkiem p. Karoliny i studentów – wykonywali kilka eksperymentów. Działając, dowiedzieli się m. in. o tym, jak nadmuchać balon przy użyciu sody i octu; jak wykonać kolorowe obrazki na mleku z użyciem płynu do mycia naczyń, barwników i oczywiście mleka; a także jak wykonać sztuczną krew. Na zakończenie uczniowie byli uczestnikami pięknego pokazu chemicznego – wytworzeniu „wulkanu i lecących bąbelków”. Zajęcia były przeprowadzone w bardzo interesujący sposób. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości eksperymentowania i wyciągania wniosków na ich podstawie.

Dziękujemy p. inż. dr hab. Karolinie Wieszczyckiej za ponowne przybycie do naszej szkoły i umożliwienie uczniom udziału w warsztatach, które wzbudziły w nich ciekawość poznawczą, wzbogaciły ich wiedzę z zakresu chemii, a także dały wiele wrażeń z możliwości wykonywania ciekawych eksperymentów.

M. Lewandowska

M. Szymczak