W dniu 13 kwietnia sala gimnastyczna stała się miejscem, gdzie odbyła się podróż w czasie. Za sprawą uczniów z klasy IVe, IVb i uczennic z klasy IIIb i Va zebrana publiczność przeniosła się w czasy Mieszka I i Dobrawy. Odgłosy lasu, modlitwa Zdrowaś Maryjo po łacinie, śpiew Ave Maryja, trąbki na powitanie Dobrawy, Słowianki z wiankami, makieta bożka Swarożyca, chrzest księcia Mieszka I oraz uroczyście odśpiewana pieśń „Com przyrzekł Bogu” sprawiły, że uczniowie przeżyli wyjątkową lekcję historii.
Portrety księcia Polan i tarcze wykonane przez uczniów stanowiły bogatą scenografię przedstawienia, którą zaprojektowała pani H. Minginowicz. Występujący uczniowie zaskoczyli publiczność nie tylko piękną recytacją wiersza i prozy, ale starodawnym strojem z dobranymi rekwizytami oraz efektowną grą aktorską. Przygotowana przez panią E. Urbanek- Kaftan prezentacja multimedialna wzbogaciła przedstawienie. Wdzięczni jesteśmy pani A. Nawrot, która użyczyła swojego głosu uczniowi odgrywającemu „nauczyciela” i wspaniale zaśpiewała „ Ave Maryja”.
Gromkie brawa, gratulacje Dyrekcji i nauczycieli były najlepszą nagrodą za trud włożony w przygotowania do występu, w którym brało udział 37 uczniów. Słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy zadbali o oryginalne stroje swoich pociech i wspierali pomocą i dobrym słowem młodych artystów i opiekuna tego przedsięwzięcia. Spektakl obejrzeli także uczestnicy Mszy św. w kościele św. Marcina w dniu 10 kwietnia.
Relacje uczniów:
Dzisiaj wybraliśmy się na przedstawienie o chrzcie Polski. W przedstawieniu brała udział Dobrawa i książę Mieszko I, którzy byli głównymi bohaterami. Mieszko ożenił się z czeska księżniczką, a biskup ochrzcił jego poddanych. Na zakończenie wszyscy ukłonili się i publiczność biła brawo! Według mojej opinii przedstawienie było ekstra!
Julia IIIa
13 kwietnia w naszej szkole obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Chrzest Polski”. Opowiadało o księżniczce Dobrawie i księciu Mieszko I. Pewnego dnia ojciec Dobrawy zaproponował jej ślub z Mieszkiem. Dobrawa posłuchała i pojechali do Polski. Mieszko przywitał księżniczkę kwiatami i odbyła się scena zaślubin. Na koniec wszyscy aktorzy stanęli na środku sceny i zaśpiewali piosenkę „ Bóg jest tu, Bóg jest tam”. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, a scena zaślubin była tak urocza, że nasza koleżanka Ania bardzo się wzruszyła.
Laura IIIa
13 kwietnia byliśmy na przedstawieniu w naszej szkole. Klasy czwarte przygotowały przedstawienie o chrzcie Polski. Na początku Mieszko I powiedział, że poślubi Dobrawę i jego poddani pojechali po nią do Czech. Dobrawa wybrała na drogę pięciu rycerzy i biskupa. Kiedy dotarli do Polski książę przyjął chrzest. Przedstawienie bardzo mi się podobało. Mam nadzieję, że niedługo będzie kolejne.
Asia IIIa
W dzisiejszym dniu 13.04 odbyła się Akademia z okazji 1050-tej rocznicy Chrztu Polski. Na drugiej lekcji poszliśmy cała klasą na salę gimnastyczną na przedstawienie o Chrzcie Polski. Na sali wszyscy byli ubrani na galowo. Dzieci z klasy:5a,4e,4d,3b występowali jako aktorzy, Każdemu podobała się akademia. Przedstawienie organizowała pani Ewa Malicka.
Na samym końcu Pani Dyrektor zabrała głos i powiedziała że Chrzest Polski był dla naszego kraju bardzo ważny. Gdy pani Dyrektor skończyła już przemawiać to wszyscy podziękowali ogromnymi oklaskami i każda klasa rozeszła się do swojej sali. Przedstawienie mi się podobało bo można było się dużo dowiedzieć o dawnej tradycji.
Julia IVa
W dniu trzynastego kwietnia odbyła się akademia 1050-lecia Chrztu Polski. O ósmej pięćdziesiąt zaczęła się akademia. Wszyscy byli ubrani na galowo. Występowali uczniowie z klasy 5a, 4d, 4e, 4b i 3a. Najpierw dwie dziewczyny powiedziały kilka słów o Chrzcie Polski. Po tych słowach zaczął się występ. Ta akademia miała nam przypomnieć, że Mieszko I poślubił czeską księżniczkę Dobrawę. W akademii tą księżniczką była Gracja z 4e i gdy dowiedziała się od swojego ojca że ma poślubić Mieszka I to poszła do kościoła i odmówiła „Zdrowaś Maryjo” po łacinie. Pani Ewa Malicka tą akademie przygotowywała przez miesiąc. Naprawdę się postarała, aby ta akademia była ciekawa.
Ewa IVa