Tablica – 100 lecie odzyskania niepodległości

Rok 2018 to rok, kiedy często wracamy myślą do wydarzeń sprzed 100 lat, kiedy Polska po latach zaborów odzyskała niepodległość. Zastanawiamy się, co się do tego przyczyniło w tamtych burzliwych czasach, przyglądamy się „ojcom” i „matkom” tego sukcesu w historii Polski, ale też myślimy o znaczeniu niepodległości dzisiaj, o płynących z niej zobowiązaniach…

W Szkole Podstawowej nr 1 w Swarzędzu wisi znacząca i zabytkowa tablica z roku 1928, którą dzieci tej szkoły ufundowały „na pamiątkę dziesięciolecia niepodległości”. W stulecie odzyskania niepodległości postanowiliśmy powtórzyć ich gest i również tej rocznicy poświęcić pamiątkową tablicę. Chcemy wpisać się tym samym w tradycję tej szkoły, zaznaczyć rangę rocznicy, ale i zwrócić uwagę na konieczność dbania o to, jak wygląda nasza, dziś niepodległa, ojczyzna.

Dzieci tej szkoły, wieszając tablicę w 10 lat po 1918 roku nie wiedziały, co czeka je za raptem kolejne dziesięć lat, kiedy to świat ogarnęła II wojna światowa, znacząc szeroką wyrwę nie tylko w niepodległości Polski, ale w rozwoju kultury całej Europy i świata. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, trzeba o niej mówić, badać jej wartość i uczyć się o nią dbać. Temu ma służyć także ta tablica, którą uroczyście odsłonimy pierwszego dnia szkoły, 3 września 2018 roku.

Uroczystość odsłonięcia tablicy będzie miała miejsce w naszej szkole tego właśnie dnia o godzinie 13. Serdecznie zapraszamy.

Społeczność szkolna