Święto Patrona Szkoły

24 marca był niezwykle ważnym dniem dla społeczności swarzędzkiej Jedynki. To właśnie wtedy po raz pierwszy od czasów pandemii odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona – Stanisława Staszica. W związku z tym uczniowie, nauczyciele oraz licznie zaproszeni goście mieli okazję do wspólnego świętowania. Podczas występu przygotowanego przez uczniów klasy III a pod kierunkiem p. Hanny Janowskiej, młodzi artyści przypomnieli zebranym najważniejsze fakty z życia tego oświeceniowego działacza. Obchody uświetniły występy zespołu tanecznego ,,Tańczące Jedynki” prowadzonego przez p. Joannę Kunkel.  Wydarzenie to było także okazją do nagrodzenia uczniów odnoszących sukcesy w konkursach i zawodach sportowych. Na zakończenie uroczystości wystąpiły dzieci z funkcjonujących w szkole oddziałów przygotowawczych, które przygotowały piosenkę w języku ukraińskim.

Dzień ten był ważny również z innego powodu. Podczas uroczystej akademii odbyła się inauguracja roku jubileuszowego 190-lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 1 w Swarzędzu przypadającego na rok 2024. Pani Dyrektor Elżbieta Nawrocka wraz  z zaproszonymi gośćmi przecięła symboliczną wstęgę, co było oficjalnym otwarciem obchodów. Podczas licznych przemówień podkreślano fakt, że szkoła ta zajmuje specjalne miejsce na mapie miasta. Jako najstarsza szkoła w Swarzędzu wykształciła wiele pokoleń swarzędzan.

Pierwszym wydarzeniem w ramach obchodów stała się publikacja okolicznościowa
pt. ,,Opowiem Ci o mojej szkole” stworzona przez uczniów, absolwentów oraz nauczycieli
i pracowników. Osoby współtworzące to wydawnictwo za pomocą różnorodnych metod m.in. wspomnień, wierszy czy obrazów starały się pokazać, jak ważne miejsce w ich sercach zajmuje Jedynka.

               Jako społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Swarzędzu życzymy sobie roku pełnego różnorodnych działań i okazji do propagowania historii naszej Jedynki.

Judyta Kowalska

Życzenia dla Szkoły