REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE w Szkole i w Kościele

„Być dobrym jak chleb”

W kościele św. Marcina siostra Gabriela zapytała nas, czy umiemy dziękować Bogu za Jego dary: za świat, za rodziców, dziadków, nauczycieli ….? W tym  dniu  uczyliśmy się na nowo trudnej sztuki wdzięczności. Drugiego dnia zbudowaliśmy mur z kartonów. Ten obraz uświadomił nam, że podobne mury możemy budować także między nami. Taki niewidzialny mur nie pozwala dostrzec drugiego człowieka i jego potrzeb. Tak zbudowany świat byłby bardzo szary, trudny, a wręcz nie do zniesienia.

Te rozważania rozwinęliśmy w szkole. Poznaliśmy postać świętego Brata Alberta, który swoje życie poświęcił ubogim i bezdomnym. Motywem przewodnim było hasło: „Być dobrym jak chleb”. Zastanawialiśmy się, kim mógłby być Adam Chmielowski, gdyby nie był bratem Albertem. Uczniowie wykonali plakaty, kolaże. Każda klasa pokazała, jak rozumie temat naszego spotkania.

Na spotkanie z klasami szóstymi przyjechali pan Krystian z poznańskiego Stowarzyszenia „Na tak” i jego podopieczny Paweł z zespołem Downa. Dowiedzieliśmy się na czym polega wolontariat. Rozmawialiśmy, tańczyliśmy i poznaliśmy ich historię. Podopieczni „Na Tak’ wspólnie spędzają czas, uczą się tańczyć, organizują biegi i wydarzenia kulturalne. Po tym spotkaniu jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, że wszyscy – zdrowi, chorzy, sprawni, niepełnosprawni – mają prawo żyć, cieszyć się, rozwijać. Każdy powinien być gotowy nieść pomoc i każdy ją otrzymać, gdy będzie jej potrzebować.

Spotkania w Kościele upłynęły nam przy dźwiękach gitary. Dzięki muzycznemu talentowi pedagoga szkolnego Pana Witka razem śpiewaliśmy między innymi „Chwalę Ciebie Panie…”, „Rysuję krzyż” oraz „Ofiaruję Tobie Panie…”. „Kto śpiewa, ten podwójnie się modli” – mówił święty Augustyn.

Tegoroczne rekolekcje były dobrym czasem, nawiązania przyjaźni z Bogiem i ludźmi.

Maria Kluczka