Październik to jeden z naszych ulubionych miesięcy. Po żmudnej i nudnej pracy z podręcznikami przychodzi czas na organizację rożnego rodzaju działań mających na celu promocję książki i czytania. W październiku przypada bowiem Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku odbywał się pod hasłem „Poznajmy się…”.
30 września-4 października – „Zaopiekuj się mną”
4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. Święto ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji (Włochy). Dzień obchodów odnosi się do wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. Cele święta od lat są niezmienne: mają zmienić zachowania ludzi w stosunku do zwierząt.
Od poniedziałku do piątku chętni uczniowie mogli wziąć udział w akcji „Zaopiekuj się mną” polegającej na wypożyczaniu książek o zwierzętach „w ciemno”. Dodatkowo każdy oprócz tajemniczego pakunku mógł zabrać zwierzęcą kolorowankę.
7-10 października – „Rozgryź książkę”
Dla wszystkich słodkich łasuchów i znawców literatury przygotowano zabawę, w której należało na podstawie trzech słów kluczowych rozszyfrować tytuł książki i określić jej autora. Przez cztery dni udało się rozgryź 94 tytuły.
11 października – Noc Bibliotek
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2015 roku. Tegoroczna jubileuszowa już edycja odbyła się 11 października pod hasłem „Moc Bibliotek” i wpisała się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
W naszej Nocy Bibliotek wzięło udział 11 uczniów (wcześniej zapisanych) z klas 5-8. Ze względów organizacyjnych nie mieliśmy do dyspozycji całej nocy, a czas między 17:30 a 21:30. Krócej nie oznacza jednak, że mniej intensywnie. Zgodnie z hasłem tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych skupiliśmy się na poznawaniu… siebie nawzajem, biblioteki, księgozbioru i wybranych autorów książek dla dzieci i młodzieży.
Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy, w obrębie których rywalizowali o punkty. Punkty można było zdobyć biorąc udział w różnych, specjalnie na tę okazję przygotowanych grach: 5 sekund, Bomba, Tabu. Ostatnią konkurencją było mini-cinkowanie czyli biblioteczne podchody. Zadaniem uczniów było zebranie informacji na temat jednego z autorów książek. W ten sposób poznaliśmy Pawła Beręsewicza, Elizę Piotrowską i Katarzynę Ryrych. Po intensywnych zabawach przyszedł czas na odpoczynek i seans filmowy. W ramach Nocy Bibliotek obejrzeliśmy „Mój brat ściga dinozaury”, włoską produkcję nakręconą na podstawie książki autorstwa Giacomo Mazzariolego, niezwykłą historię o rodzinie, przyjaźni i akceptacji.
Każdy z uczestników na zakończenie Nocy Bibliotek otrzymał zaświadczenie o jej przetrwaniu, natomiast najlepsza drużyna nagrodę w postaci notesika i zawieszki. Zapraszamy za rok.
15, 16 października – „Tajemnica diamentów. Odgadnij kto jest złodziejem”
Uczniowie klasy 2a i 2b zostali zaproszeni na zajęcia, w trakcie których spróbowali wcielić się w rolę detektywów. Na podstawie pierwszych rozdziałów książki Martina Widmarka „Tajemnica diamentów” spróbowali spośród trzech podejrzanych wytypować złodzieja kamieni szlachetnych. Okazało się, że każda klasa poradziła sobie z tym zadaniem znakomicie. Następnie uczniowie mieli okazję rozwiązać kilka detektywistycznych łamigłówek. Spotkanie było również okazją do przedstawienia pozostałych książek z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, która liczy już 31 tomów.
18 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw
Światowy Dzień Owoców i Warzyw obchodzony jest co roku w trzeci piątek października. Pierwsze obchody święta miały miejsce w Nowej Zelandii 18 października 2013 roku. W tym dniu każdy miłośnik zdrowego odżywiania mógł zdobyć owocową przekąskę za odnalezioną w bibliotece książkę, a odszukanie wśród bogatego księgozbioru konkretnego tytułu często nie było łatwym zadaniem. Łącznie wyszukano 40 książek i tym samym rozdano 40 owocowych przekąsek (jabłek, pomarańczy, słodkich grejpfrutów, kaki, kawałków arbuza i ananasa).
21-25 października – konkurs „Poznajmy się”
Szkoła to ogromna społeczność. Są wśród niej uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Każdy pełni w szkole określoną rolę i każda z tych ról jest bardzo ważna. Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie „Poznajmy się” było skompletowanie 12 miłośników literatury pracujących w swarzędzkiej jedynce. Na podstawie opisu, należało zidentyfikować tę osobę, podać imię i nazwisko, zajmowane stanowisko, określić zainteresowania czytelnicze, ostatnio przeczytaną książkę oraz książkę, która wywarła szczególne wrażenie. Zadanie nie było jednak łatwe. Wymagało dużo pracy, biegania po szkole i dopytywania. Najlepiej poradziły sobie trzy uczennice: Maja Januszewska, Lena Dziczek i Natalia Sperzyńska. Gratulujemy wytrwałości.
22, 23 października – Kino w bibliotece
Po zajęciach bibliotecznych zorganizowanych na podstawie książki Martina Widmarka „Tajemnica diamentów”, nasi drugoklasiści zostali zaproszeni na seans filmowy. W ramach kina w bibliotece wyświetlono filmy nakręcone na podstawie serii Biuro detektywistycznego Lassego i Mai – „Sekret rodziny von Broms” i „Cienie nad Valleby”. Na każdego uczestnika czekał również soczek i popcorn.
25 października – „Podwieczorek z Koraliną”
Pierwszy „Podwieczorek z …” został zorganizowany 28 października 2016 roku i wzięło w nim udział 20 uczniów. Wyświetliliśmy „Koralinę” zrealizowaną na podstawie książki Neila Gaimana. Niektóre opowieści nigdy się nie starzeją, więc po 8 latach znowu wróciliśmy do Koraliny. Tym razem w popołudniowym spotkaniu wzięło udział 14 uczniów. Była oczywiście prezentacja dotycząca autora, a także krótki przegląd polecanych książek z dreszczykiem. W ramach czytanej historii zaprezentowaliśmy „Wilki w ścianach” Gaimana, a w ramach przekąski zaserwowaliśmy oczy w formalinie, paluchy wiedźmy, halloweenowe babeczki i mandarynkowe dynie.
29-31 października – konkurs-zabawa „Łowca bohaterów”
Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie było zidentyfikowanie 5 bohaterów literackich. W tym celu uczniowie klas V-VII musieli rozwiązać krzyżówkę, ułożyć puzzle, rozszyfrować napis i zestaw emotikonów, odszukać konkretną książkę w bibliotece i rozwiązać zagadkę. Do zabawy przystąpiło 6 grup. Zadania można było wykonywać tylko podczas przerw lekcyjnych. Spośród wszystkich uczniów biorących udział w konkursie najlepiej poradziły sobie: Maja Sarnikowska i Martyna Łuczak. Gratulujemy!