NOC BIBLIOTEK

5 października w całej Polsce odbyło się V wydanie ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek”. W tym roku udział w niej wzięło 1761 biblioteki z całej Polski, w tym również nasza biblioteka szkolna. Ze względów organizacyjnych zaprosiliśmy uczniów na wspólne nocowanie później, bo w piątek 18 października. Tegoroczna „Noc bibliotek” wpisała się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tak jak rok wcześniej, pomysł nocy w szkole spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów. Do wspólnej zabawy mogliśmy niestety zaprosić tylko 15 osób. Impreza rozpoczęła się o godzinie 19-tej zabawami – bombą, 5 sekund i kalamburami. Oczywiście ze względu na okoliczności wspólnego nocowania, wszystkie gry zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby w jakiś sposób łączyły się z książką bądź naszą szkołą. O godzinie 21 dostarczyliśmy sobie energii pizzą ufundowaną przez Radę Rodziców, a następnie przystąpiliśmy do oglądania filmu pt. „Noc w muzeum”. Po seansie nastąpił najbardziej oczekiwany punkt „Nocy Bibliotek”, czyli „cinkowanie”, nocne podchody. Uzbrojeni w latarki uczniowie, podzieleni na grupy wraz ze swoimi Milczącymi Opiekunami wędrowali po szkole wykonując różnego rodzaju zadania. 18 października przypadał Dzień Poczty Polskiej i Dzień Listonosza, stąd uczniowie musieli m.in. rozszyfrować datę powstania pierwszego znaczka, znaleźć ukryty w butelce list, rozszyfrować informację napisaną alfabetem Morse’a, czy też przypisać listy właściwym autorom. Ostatnim zadaniem było napisanie listu do siebie z przyszłości. Każdy uczeń, biorący udział w „Nocy Bibliotek” w dniu zakończenia naszej szkoły otrzyma właśnie ten napisany przez siebie list. Spać udaliśmy się około godziny drugiej w nocy. O godzinie 7:30 rano z ogromnym bólem serca musieliśmy naszych śpiochów obudzić. Każdy uczeń na pamiątkę otrzymał „zaświadczenie o przetrwaniu nocy w bibliotece”, a najlepsza drużyna puchar w postaci… lizaka.
Bardzo dziękuję p. Hani Janowskiej – fantastycznej wychowawczyni klasy 3a za wcielenie się w rolę Milczącego Opiekuna podczas „cinkowania”.