MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ

Pod takim właśnie tytułem odbyła się w miesiącu wrześniu  tegoroczna akcja Sprzątanie Świata, w tym sprzątanie Polski ????Myślą przewodnią akcji jest nie tylko jednorazowe zebranie wielu worków śmieci, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania natury i naszego otoczenia, w którym chcemy przecież szczęśliwie i zdrowo żyć. My i następne pokolenia. ????

Sprzątanie Świata – Polska to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W tej ogólnoświatowej akcji wzięli udział również uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Wszyscy bowiem dobrze rozumiemy, że zaśmiecaniem terenów wokół nas sami sobie robimy krzywdę. Wszyscy razem zaopatrzeni w worki do segregowanych odpadów, rękawiczki , dobre humory i przy sprzyjającej pogodzie wyruszyliśmy na ulice miasta. Przeszliśmy w okolice licznie odwiedzanie przez mieszkańców, by dać dobry przykład jak proste jest działanie „ nie śmiecę”. Postawa naszych uczniów spodobała się wielu mieszkańcom, którzy wyrażali podziękowania oraz uznanie dla ich pracy, dziękowali dobrym słowem i uśmiechem. Zaskoczyło nas, że tak wiele śmieci zebraliśmy na terenach zielonych, w parku, w zielonych miejscach wokół jeziora, tam, gdzie przychodzimy by wypocząć, poprzebywać wśród zieleni, nacieszyć się naturą. Dlaczego więc zostawiamy tam  po sobie pamiątki – sterty śmieci ? Pomyślmy przez chwilę i sami odpowiedzmy sobie na to pytanie…

autorzy: Zespół Nauczycieli Nauk Przyrodniczo-Technicznych