Marzec w bibliotece

4 marca – Dzień Pisarzy i Pisarek

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club (międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 roku). 3 marca w naszej szkole obchodzone było Święto Patrona – Stanisława Staszica, który jaki wiemy również był pisarzem. Dla wszystkich, którzy postanowili zajrzeć do biblioteki 4 marca czekała tablica, na której umieszczono zadania. Na podstawie krótkiej informacji i zdjęcia należało odgadnąć imię i nazwisko pisarza. Oprócz jednej autorki (Olgi Tokarczuk), wszystkich łączyło to, że tworzą lub tworzyli książki dla dzieci i młodzieży. W nagrodę za rozszyfrowanie imienia i nazwiska pisarza czekała nagroda – długopis, który być może posłuży naszym uczniom do stworzenia wyjątkowej historii.

6 marca – Pasowanie uczniów klas I na czytelnika

Pasowanie uczniów klas I na czytelnika to dla biblioteki szkolnej bardzo ważne wydarzenie, do którego długo i bardzo starannie się przygotowujemy. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to przecież wyjątkowy moment, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli krótkie przedstawienie odegrane przez uczniów klasy 5 a: Natalię, Ignacego i Jasia, którzy wcielili się w role Księżniczki, Harry’ego Pottera i Pirata. Bohaterowie książek zdradzili dlaczego ostatnio są tacy smutni – martwią się, że coraz mniej dzieci czyta. Zasady korzystania z biblioteki przybliżyła dzieciom ich starsza koleżanka Maja, w specjalnie na tę okazję przygotowanym filmie. Kolejnym etapem było powtórzenie słów uroczystej przysięgi i umieszczenie na plakacie sowiej pieczątki będącej potwierdzeniem przystąpienia do grona czytelników biblioteki szkolnej. Następnie uczniowie wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę z serii Czytam sobie. Każdy pierwszoklasista otrzymał również kartę czytelnika, dyplom, ręcznie wykonaną zakładkę z prośbami książki oraz książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi uczniowie w końcu wywołają uśmiech na twarzach książkowych bohaterów.

7 marca – Poznańskie Targi Książki

Od 7 do 10 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywało się swoiste święto książki – Poznańskie Targi Książki. Wydarzenie to było niepowtarzalną okazją do zapoznania się z propozycją poszczególnych wydawnictw, wysłuchania ciekawych wystąpień, spotkania naszych ulubionych autorów. Oczywiście, bibliotekarz naszej szkoły też tam był i miał ogromną przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Martinem Widmarkiem – autorem m.in. bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Już niedługo 19 marca zapraszamy do biblioteki na urodziny pisarza.

18 marca – Dzień Mózgu

Mózg to najbardziej złożony narząd w ciele człowieka. Często określany jest mianem „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu, gdyż odpowiada za wiele złożonych funkcji. Jak można zadbać o swój mózg? Przede wszystkim należy wykonywać regularne badania kontrolne, dbać o odpowiednią ilość snu, prawidłowe odżywianie i regularną gimnastykę mózgu. W bibliotece, tak jak w poprzednim roku, zadbaliśmy o dwa ostatnie elementy. Chętni uczniowie mogli odpowiedzieć na pytania z różnych dziedzin nauki, a w nagrodę zdobyć zdrową przekąskę. Kto nie był w stanie wydobyć z odmętów swojej pamięci pewnych informacji, mógł skorzystać z odpowiednich książek. Dodatkowo na terenie szkoły pojawiły się karteczki z informacjami dotyczącymi mózgu.

19 marca – Urodziny w bibliotece – Martin Widmark

Tak jak już wcześniej zapowiadaliśmy, 19 marca obchodziliśmy w bibliotece 64 urodziny Martina Widmarka – Szwedzkiego pisarza, autora kilku fantastycznych serii książek dla dzieci m.in.: Biura Detektywistycznego Lassego i Mai, Nelly Rapp, Dawida i Larisy. Każdy uczeń, który zapoznał się z biografią pisarza i odpowiedział na pięć pytań otrzymał babeczkę. Chętnych było więcej niż słodkości, na szczęście dysponowaliśmy jeszcze pomarańczami. W końcu trudno sobie wyobrazić urodziny bez poczęstunku dla gości.