Maj w bibliotece

10 maja – Kawiarenka w Bibliotece

8 maja to wyjątkowa data w kalendarzu bibliotekarza. W tym dniu przypada bowiem Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto zostało zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W ramach podziękowań za codzienną współpracę postanowiłyśmy zaprosić pozostałych Pracowników Szkoły do Kawiarenki w Bibliotece. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy za życzenia i wspólne rozmowy. Między innymi dzięki Wam nasza biblioteka to miejsce nie tylko naszej pracy, ale miejsce, w którym realizujemy swoje pasje. Planujemy otwarcie kawiarenki również w przyszłym roku. Do zobaczenia!

22 maja – Dzień Praw Zwierząt

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia przez parlament Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku. Petycję za wprowadzeniem ustawy podpisało ponad 600 000 osób. W obliczu prawa, zwierzę przestało być rzeczą, a stało się istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Dla chętnych uczniów z okazji Dnia Praw Zwierząt czekały w bibliotece zadania: zwierzęta w przysłowiach i poszukiwania. W pierwszym przypadku należało wytłumaczyć znaczenia danego przysłowia, w drugim na podstawie krótkiego opisu okładki książki odszukać ją na terenie szkoły. Oczywiście bohaterami wszystkich książek były zwierzęta. Każdy uczeń, który wziął udział w konkursie otrzymał zwierzęcy tatuaż. Dodatkowo spośród wszystkich uczniów rozlosowano nagrody, które tym razem trafiły do rąk Hany Kubali i Natalii Sperzyńskiej.

20-24 maja – Ogólnopolskie Wybory Książek

Nasza szkoła wzięła udział Ogólnopolskich Wyborach Książek. W maju i czerwcu 2024 r. biblioteki i szkoły z całej Polski organizują masową akcję, w trakcie której setki tysięcy uczniów głosuje na najciekawsze książki przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat. To największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych. Autentyczne, oddolne, tworzone przez środowisko bibliotekarzy, bez możliwości manipulacji wynikami poprzez internet. Jednocześnie bardzo dobra okazja do promowania czytania bez przymusu, dla przyjemności, takich książek, na jakie mamy ochotę.
W naszej szkole Ogólnopolskie Wybory Książek zostały przeprowadzone w dniach 20-24 maja 2024 roku. W klasach 1-3 karty do głosowania wcześniej otrzymały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i wypełnione dostarczyły do biblioteki. W klasach 4-8 wybory odbywały się na lekcjach języka polskiego według wyznaczonego harmonogramu. Bibliotekarz w danym terminie udawał się do klasy z kartami do głosowania i skrzynką na karty. W wyborach brali udział tylko i wyłącznie chętni uczniowie. W rezultacie oddano 167 głosów, z czego 2 uznano za nieważne.
Link do strony ze sprawozdaniami placówek biorących udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek
Ogólnopolskie Wybory Książek
Poniżej prezentujemy wyniki dla naszej szkoły.