LISTOWNA MAPA ŚWIATA

Na początku roku szkolnego w klasie III b zrodził się pewien pomysł…Postanowiliśmy, że napiszemy i wyślemy listy do dzieci ze szkół z różnych stron świata. Napisaliśmy list, w którym krótko się przedstawiliśmy i opisaliśmy co lubimy robić w szkole. Oczywiście list napisaliśmy po polsku – bardzo starannie, ręcznie. Dzięki dobrej znajomości języka angielskiego Ala Ochla przetłumaczyła nasz list, który napisaliśmy na komputerze. Poprosiliśmy w naszym liście o to, aby dzieci, które zechcą nawiązać z nami kontakt odpisały nam w swoim ojczystym języku – po to, żebyśmy mogli zobaczyć jak wygląda ich pismo. Oczywiście poprosiliśmy również o to, aby swój list przetłumaczyli na język angielski, ponieważ inaczej nie będziemy wiedzieli co do nas napisali. Do tego dołączyliśmy portret naszej klasy żeby uczniowie, którzy  otrzymają naszą przesyłkę widzieli jak wyglądamy ? Ale to nie wszystko… Dołączyliśmy również mapę Europy, zaznaczyliśmy na niej kontury Polski a malutkim punktem oznaczyliśmy naszą miejscowość i napisaliśmy „We are here”. Tak przygotowany pakiet wysłaliśmy do blisko dwudziestu szkół: Francja,Hiszpania, Islandia, Norwegia, Tokio, Włochy, Grecja, Los Angeles, Waszyngton, Londyn – po dwa listy na każdy kraj. Byliśmy bardzo ciekawi, czy  np. nasi koledzy ze szkoły Celestyna Freineta w Vence z Francji nam odpiszą?  I czy będzie nam dane zobaczyć pismo Japończyków? 

I co? Udało się!!!! Jako pierwsi odezwali się do nas uczniowie z Tokio 🙂  Bardzo się ucieszyli, że do nich napisaliśmy – są niezwykle ciekawi w co lubimy się bawić i jak spędzamy wolny czas? To właśnie dzięki naszym nowym kolegom dowiedzieliśmy że w Tokio, w zasadzie w ogóle nie obchodzi się świąt Bożego Narodzenia, za to hucznie wita Nowy Rok! Dzieci ze szkoły Aoba – Japan International School  uwielbiają bawić się w gonito i często grają w piłkę nożną. Co do zadań domowych…hmmmm… Mają mało zadawane 🙂 Dostaliśmy upominek w postaci oryginalnego origami oraz książeczkę w języku japońskim. Co do pisma – no cóż, jest po prostu niezwykłe 🙂 Jako ciekawostkę możemy Wam zdradzić, że wychowawcą uczniów, którzy nam odpisali jest Polka!!! Pani Asiu gorąco pozdrawiamy 🙂

 

W tym tygodniu czekała na nas kolejna niespodzianka – korespondencja z Włoch! Radość, duma i  niesamowite zaskoczenie – dlaczego? Dlatego, że nasze listy jednak gdzieś dotarły. Tym razem odezwali się do nas uczniowie klasy III  Scuola per l’europa z Parmy. Jak dowiedzieliśmy się z listu jest to nowoczesna, bardzo duża szkoła europejska, w której uczą się dzieci z różnych stron świata. Jest np. Pighteous, Great, Gusner oraz Success z Nigerii, Lydwien z Belgii, Lea z Niemiec, Matthias z Nowego Yorku, Martina z Bostonu, Rippan z Indii, Irida z Grecji, Leo i Ricardo z Hiszpanii, Bruno z USA, Sabrina z Anglii, Otavia z Brazylii i Lilla z Węgier. Wychowawcą klasy jest pani Silvana, która przyjechała do Parmy z Londynu. Naszych włoskich kolegów i koleżanek jest łącznie w klasie dwudziestu jeden a listy zostały napisane przez dziewiętnastu uczniów!  Teraz dopiero będziemy mieli co pisać 🙂  Wszyscy są bardzo ciekawi, jakie są nasze ulubione kolory, czy mamy rodzeństwo, ile mamy lat oraz to, w którym miesiącu się urodziliśmy. Wszyscy bardzo liczą na to, że jeszcze do nich napiszemy. A czy napiszemy? Oczywiście, że tak! 

Wszystkich uczniów oraz nauczycieli Jedynki, którzy mieliby ochotę dołączyć do naszego projektu „Listowa Mapa Świata” bardzo serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wspólnego pisania i wysyłania listów w różne strony świata! Może być ciekawie… Jest tylko jeden warunek: prowadzimy tradycyjną korespondencje – papier, koperta, znaczek, poczta 🙂 O kolejnej przesyłce, na pewno Was poinformujemy, trzymajcie kciuki!

Hania Janowska