Kwiecień w bibliotece

3 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W 1967 roku IBBY (międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją literatury dla dzieci i młodzieży) ustanowiła 2 kwietnia Światowym Dniem Książki dla Dzieci. Data jest nieprzypadkowa – 2 kwietnia urodził się Hans Christian Andersen, duński autor wielu doskonale nam znanych baśni m.in. „Królowej Śniegu”, „Małej Syrenki”, „Dziewczynki z zapałkami”. Co roku gospodarzem tego święta jest inny kraj. W 2024 roku gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci była Japonia.
Trudno sobie wyobrazić, aby nasza biblioteka mogła zapomnieć o takim dniu. Ze względu na przerwę wielkanocną nie mogliśmy świętować 2 kwietnia, więc przenieśliśmy obchody na 3 kwietnia. Nasi uczniowie mogli spróbować rozszyfrować tytuły książek dla dzieci lub tytuły baśni Hansa Christiana Andersena. Te pierwsze ukryto w ilustracjach lub krótkich opisach, te drugie za pomocą emotikon i emoji. Dla ambitnych uczniów istniała możliwość rozwiązania czytelniczej krzyżówki lub stworzenia plakatu na temat swojej ulubionej książki. Spośród wszystkich osób, które wzięły udział w zabawie rozlosowano nagrody. Tym razem trafiły one do 4 osób: Julii Żurek, Zofii Szumskiej, Jagody Rytwińskiej i Violetty Stanko.
Nagrody za wykonanie zadań dla ambitnych otrzymali: Maja Januszewska i Wojciech Taterka.

17 kwietnia – Spotkanie autorskie z Zofią Staniszewską

17 kwietnia mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole Zofię Staniszewską-autorkę m.in. serii książek detektywistycznych „Ignacy i Mela na tropie złodzieja”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy 4A, 4B i 5B oraz klasy 1A i 2A. Autorka, na co dzień bibliotekarka, zaprezentowała nam swoją najnowszą książkę pt.: „Zagadka konia Jasira”. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki, a następnie podzieleni na grupy zostali sprawdzeni z umiejętności uważnego słuchania. Rywalizacja wśród starszych uczniów zakończyła się remisem, natomiast wśród młodszych lepszą pamięcią wykazała się klasa 2A. Każdy uczeń otrzymał zakładkę z autografem, a chętni mogli zakupić książkę autorki. Pani Zofia przekazała naszej szkole dwie książki: „Zagadkę konia Jasira” i „Dzieci w sieci czyli dobre maniery w internecie”. Niedługo ma się ukazać najnowsza książka autorki „Zagadka kotki Grzanki”, więc będzie okazja do kolejnego, tym razem „kociego” spotkania. Spotkanie odbyło się w ramach „Tygodnia z kryminałem” a było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców i rodziców uczniów biorących udział w spotkaniu.

22-26 kwietnia – TYDZIEŃ Z KRYMINAŁEM

Kolejny tematyczny tydzień za nami. Po komiksie, fantastyce, baśni i mandze przyszedł czas na kryminał ze szczególnym uwzględnieniem powieści detektywistycznej. Uczniowie mogli wziąć w udział w specjalnie na tę okazję przygotowanych zajęciach, konkursach, zabawach i imprezach.

22-26 kwietnia – „Tajemnica diamentów. Odgadnij kto jest złodziejem”

Uczniowie klas II i III zostali zaproszeni na zajęcia, w trakcie których spróbowali wcielić się w rolę detektywów. Na podstawie pierwszych rozdziałów książki Martina Widmarka „Tajemnica diamentów” spróbowali spośród trzech podejrzanych wytypować złodzieja kamieni szlachetnych. Okazało się, że każda klasa poradziła sobie z tym zadaniem znakomicie. Następnie uczniowie mieli okazję rozwiązać kilka detektywistycznych łamigłówek. Spotkanie było również okazją do przedstawienia pozostałych książek z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, która liczy już 31 tomów.

23, 24 kwietnia – Kino w bibliotece

Tym razem w ramach kina w bibliotece wyświetlono dwa filmy.Uczniowie klas I-III przebywający w świetlicy obejrzeli film pt: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby”. Natomiast uczniowie klas IV-VI „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. Przed seansem była okazja do poznania książek autorstwa Martina Widmarka na podstawie których powstały filmy. Każdy uczeń otrzymał popcorn i soczek, których zakup był możliwy dzięki wsparciu Rady Rodziców.

22, 25, 26 kwietnia – Escape Room w bibliotece

W związku z dużą ilością chętnych, do rywalizacji w ramach escape room w bibliotece, trójka reprezentantów w poszczególnych klasach została wyłoniona w ramach losowania. Uczniowie musieli sprawdzić się w różnych szyfrach, łamigłówkach i zagadkach. Czwartoklasiści wkroczyli do świata baśni, piątoklasiści wyruszyli w listowną podróż, szóstoklasiści zanurzyli się w uniwersum Harry’ego Pottera, a najstarsi zapoznali się ze słynną autorką kryminałów Agathą Christie. Współpraca uczniów okazała się owocna-każda grupa wykonała wszystkie zadania. Zabawa miała jednak charakter rywalizacji, więc zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy otrzymali nagrody i cukierki dla klasy.

22-26 kwietnia – Detektywistyczne łamigłówki

Przez cały tydzień na tablicy w bibliotece wywieszone były łamigłówki z książek „Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai”. Codziennie można było zmierzyć się z jedną zagadką. W ostatni dzień chętni uczniowie mogli rozwiązać więcej łamigłówek. Spośród wszystkich uczniów biorących udział w zabawie rozlosowano nagrodę. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Ingi Kaźmierczak. Nagrodzono również uczniów, którzy rozwiązali najwięcej łamigłówek.
Na poziomie klas I-III
I miejsce Vanessa Skórzanek i Emilia Nowakowska
Na poziomie klas IV-VIII
I miejsce Lena Dziczek
II miejsce Jagoda Rytwińska
III miejsce Natalia Sperzyńska i Kornelia Kuźmenko

26 kwietnia – „Podwieczorek z Enolą Holmes”

Tydzień z kryminałem zakończył się „Podwieczorkiem z…”. Okazją do popołudniowego spotkania była seria książek autorstwa Nancy Springer, której bohaterką jest siostra słynnego detektywa, Enola Holmes. Projekcji filmu towarzyszyła prezentacja na temat autorki, jej książek, a także innych autorów powieści detektywistycznych. Zamiast głośnego czytania, tym razem były detektywistyczne zagadki. Fantastycznie poradził sobie z nimi Marcel Mitkiewicz. Oczywiście nie mogło zabraknąć małego co nie co. Zaskoczeniem okazały się galaretki z owocami – pomarańczą i borówkami.