Kwiecień – miesiąc świadomości autyzmu

O autyzmie mówi się w kwietniu w sposób szczególny, próbując zwrócić uwagę na autentyczne zrozumienie tego zjawiska, nie tylko przez dorosłych, ale także przez dzieci.

 Być może macie Państwo autystyczne dziecko w rodzinie, w klasie, w sąsiedztwie…Być może Wasza Córka/ Wasz Syn spotyka takie dziecko na zajęciach dodatkowych, w szkole…Czy potrafimy jako rodzice wytłumaczyć, na czym polega odmienność takich dzieci? Czy potrafimy przygotować naszych najbliższych na stworzenie relacji, zawiązanie przyjaźni z autystą? Może warto im pokazać autystyczny świat w prosty i przystępny sposób, tak by potrafiły otworzyć się i zaakceptować inność…a może nawet przeżyć fantastyczne doświadczenia podczas spotkania z autystami?

Niedawno pojawił się w sieci wspaniały filmik stworzony właśnie dla młodszego odbiorcy, tłumaczący czym jest autyzm i jak go zrozumieć. Jest to piękna inicjatywa, która uczy dzieci empatii w stosunku do inności i pozwala zajrzeć do tego „nietypowego” świata.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia wraz z własnymi Pociechami. Pomóżmy im zrozumieć…

Maja Koczorowska-Rębacz, Anna Wietrzykowska, Adriana Helak