Koncert Noworoczny

Noworoczne koncertowanie z całego serca

O przepięknym geście obdarowywania drugiej osoby swoją obecnością
i twórczością  nie tylko w święta Bożego Narodzenia przypomniał nastrojowy  Koncert Noworoczny, który co roku    odbywa się w „Jedynce“, Szkole Podstawowej nr 1 w Swarzędzu.

Zabrzmiały słowa kolędy… Na scenie Maryja roztkliwiona widokiem swego dzieciątka, zamyślony Józef,  pasterze czuwający przy błyskających światełkach ogniska. W takiej scenerii rozpoczął się świąteczny Koncert Noworoczny , który odbył się 9 stycznia bieżącego roku w „Jedynce“,
SP nr 1 im. Stanisława Staszica, szkole z największymi tradycjami edukacyjnymi w Swarzędzu.

Pośród pięknych dekoracji, przenoszących widza do Betlejem sprzed dwóch tysięcy lat, uczniowie klasy VI a wystawili staropolskie jasełka.
A gdy Amelka Wittke z klasy VII b zaintonowała pierwsze słowa piosenki:  Kiedy mamy siebie, każdy dzień świętem jest, kiedy mamy siebie, wtedy jest jak w niebie… i melodia rozpłynęła się  po sali wśród gości koncertu, nauczycieli, uczniów oraz towarzyszących im rodziców, wybrzmiało przesłanie tego wyjątkowego spotkania. Najpiękniejszym darem, który możemy ofiarować drugiemu człowiekowi, jest spotkanie i bycie z nim.

Na  ten piękny wieczór panie dyrektor: pani Elżbieta Nawrocka, pani Magdalena Bajer i pani Hanna Stasińska-Filary, nauczyciele oraz uczniowie przygotowali wyjątkowe widowisko teatralno-wokalno-taneczne.

Ola Zielazna, Igor Sarbinowski i Mateusz Wawrzyniak na keybordach wykonali kolędy i świąteczne piosenki: Przybieżeli do Betlejem, Cichą noc, Gore gwiazda Jezusowi, All I want for christmas is you oraz Deck the Halls.

Gracja Lemiesz, była uczennica, z sentymentem powracająca do „swojej Jedynki“, zaśpiewała pełne wzruszających słów utwory: Mario, czy już wiesz? i Kolędę dla nieobecnych.

W Tańcu śnieżynek zawirowały dziewczynki z klasy I b, wystrojone
w białe baletowe kostiumy i spódniczki z tiulu. Szkolna grupa taneczna Tańczące Jedynki w mikołajowych przebraniach zaprezentowała Świąteczny Dance Show, a Aniołki z klasy III b wzbudziły przyjemne emocje, wykonując gimnastyczno-taneczny pokaz.

Koncert uświetnił, od lat zaprzyjaźniony z „Jedynką“, ceniony, swarzędzki chór Akord pod kierownictwem pani Jadwigi Maćkowiak.
W swoim niepowtarzalnym męskim brzmieniu wykonał kolędy w kilku językach.

Finalnym punktem wieczoru był występ szkolnego chóru, który zaprosił wszystkich obecnych do wspólnego kolędowania z całego serca. Wówczas  radosnym i gromkim śpiewem wybrzmiały tradycyjne polskie kolędy, m.in. Gdy się Chrystus rodzi, Lulajże Jezuniu, Wśród nocnej ciszy, Gdy śliczna Panna, Przybieżeli do Betlejem.

Program artystyczny dobiegł końca. Żywo posypały się brawa.

Dziękując za czas spędzony w życzliwej atmosferze, jak również wspólną pracę podczas przygotowań do koncertu, dyrekcja szkoły zaprosiła obecnych do odwiedzenia „Jedynki“ w 2021 roku na kolejnym Koncercie Noworocznym.

Maria Kluczka

Aneta Kołpa