Skończył się pierwszy semestr wzmacniania ciała i umysłu w myśl greckiego Kalokaghati. Szachy z tenisem to połączenie doskonałe. Tenis stymuluje synchronizacje półkul mózgowych prawej i lewej. Szachy poprawiaja pamięć i zdolność logicznego myślenia.





Podsumowując ten intensywny semestr dzieci z klasy Ia mogły nasiąknąc pozytywnym wpływem szachów i tenisa. Najwięksi mistrzowie zaczynali przygodę z tymi królewskimi dyscyplinami właśnie w wieku 7 lat np. Roger Federer (7 lat) czy Gari Kasparow (5 lat).
Kto wie, może wśród naszych młodych adeptów obudzi się iskierka pasji i otworzy się droga do mistrzostwa.
W pierwszej klasie nauka ściśle łączy się z zabawą i delikatnym przemycaniem łagodnego treningu. Ścisły wyczynowy trening można powoli wdrażać w zależności od predyspozycji indywidualnych w wieku 14 lat.
Bardzo ważne, żeby dzieci poczuły ‘’vibe’’ zabawy i rywalizacji grając codziennie jedną partie np. 5 minutową na najlepszej aplikacji do szachów Chess.com.
Ciekawostki o tenisie
- Tradycja białego stroju na Wimbledonie pochodzi prawdopodobnie z czasów wiktoriańskich, kiedy to tenis był dystyngowanym sportem uprawianym podczas spotkań towarzyskich, zwłaszcza przez kobiety. Plamy potu dobrze widoczne na kolorowych ubraniach były uważane za „niestosowne”, aby uniknąć wstydu zakładano więc białe ubrania. Biały „dress-code” jest do dziś ściśle przestrzegany. Złamanie go grozi dyskwalifikacją.
- Do 2003 r. tenisiści po wejściu na kort centralny musieli kłaniać się w kierunku Royal Box’u, miejsca na trybunie zarezerwowanego dla rodziny królewskiej. Zasada ta została przerwana przez księcia Kentu Edwarda, który nazwał ją anachronizmem. Obecnie tenisiści muszą się jednak ukłonic, kiedy w boxie siedzi królowa Elżbieta II lub książę Walii.
- W 2006 r.podczas Wimbledonu skonfiskowano pewnej pani 2 kubeczki jogurtu i napój mleczny ponieważ zostały wyprodukowane przez firmę Alpro, a nie oficjalnego sponsora turnieju.
- Na czubku pucharu jaki otrzymuje zwycięzca rozgrywki singlowej mężczyzn, znajduje się ananas. Prawdopodobnie ma to związek z tradycją żeglarską, kiedy to brytyjscy żeglarze wracając do domu po długim pobycie na morzu wystawiali na słupie przy bramie właśnie ten owoc. W owych czasach ananas był rzadkością i symbolizował status i zamożność. W 18 wieku za 1 ananasa płacono równowartość dzisiejszych 5000 funtów (ok. 24 000 zł))
- Na pucharze mężczyzn znajduje się inskrypcja :”The All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World”. Aż do lat 80-tych grano wyłącznie jedną ręka, stąd „single handed”. Dwuręczny backhand spopularyzował dopiero Andre Agassi. Na uwagę zasługuje fakt, że większość zdobywców pucharu to jednak „dwuręczni bekhendowcy”
- Zwycięzcy singla mężczyzn otrzymują na własność jedynie replikę pucharu. Oryginalny puchar jest tylko jeden i jest własnością All England Lawn Tennis Club. Zwycięzca otrzymuje oryginał tylko na krótką chwilę (np. do zdjęć) i musi go oddać zanim zejdzie z kortu.
- Najmłodszym finalistą Wimbledonu jest Boris Becker, który wygrał ten turniej w wieku 17 lat w 1985 r.
- Rufus, myszołowiec (Parabuteo unicinctus ) codziennie, podczas każdego dnia turnieju na Wimbledonie, punktualnie o 9.00 wzbija się w powietrze i przez równą godzinę straszy swoją obecnością lokalne gołębie.
- Rufus jest jednym z ulubionych z ptasich celebrytów w Wielkiej Brytanii, ma ponad 9000 fanów na Twitterze.#RufusTheHawk W 2012 r. został skradziony, co wywołało oburzenie całego narodu. Na szczęście szybko się odnalazł.
- Kobiety uczestniczące w pierwszych turniejach na Wimbledonie musiały grać w sukniach sięgających kostek.
- Pierwszą osobą na Wimbledonie, która zagrała w krótkich spodenkach był Brame Hillyard (1932 r.), kort nr 10. 3 lata później Henry Austin zagrał w spodenkach na korcie centralnym, czym ponoć zszokował królową Marię.
- Na dachu kortu centralnego Wimbledonu można ułożyć 290 milionów piłek .
- W 2010 roku podczas Wimbledonu zużyto 54 250 piłek.
Źródło: www.tenisista.com.pl
Ciekawostki o szachach :
1. Za kolebkę szachów uznaje się Indie. Gra była znana na dworze szacha Chosrowa I Anoszirwana w VI wieku.
2. Szachy pojawiły się w Europie w IX wieku.
3. Pierwsze turnieje szachowe organizowane były w Europie pod koniec XVI wieku
4. Pierwsze międzynarodowe zawody zorganizowane zostały w Londynie w 1851 roku.
5. Wyliczono, że najdłuższa możliwa partia szachowa prowadząca do wygranej teoretycznie może mieć aż 5949 posunięć.
6. Liczba unikalnych partii szachowych możliwych do rozegrania wynosi 10 do potęgi 120. Jest to liczba większa od wszystkich elektronów znajdujących się we wszechświecie. Liczba wszystkich kombinacji wykonania tylko pierwszych 8 ruchów wynosi 318 979 564 000.
7. Najdłuższa oficjalna partia szachowa trwała 269 posunięć. Rozegrana została w 1989 roku pomiędzy Nikolicem i Arsovinem. Trwała ponad 20 godzin i zakończyła się remisem.
Źródło: https://paczka-wiedzy.pl/szachy-ciekawostki/