Archiwum Klasa 1a
ZNOWU RAZEM!
Cudownie znowu być RAZEM! Tęskniliśmy za sobą, ale ponownie rozpoczynamy naszą wspólną przygodę!
SAMORZĄD KLASOWY
Leon, Oluś i Czarek – tak zdecydowała klasa. Brawo! Chłopcy – to nowy, ważny czas i rola, jaką przyjdzie Wam pełnić w nowym roku szkolnym. Pamiętajcie, że zawsze możecie na mnie liczyć.
p.Hania
Piknik Polsko-Ukraiński
17 września był dniem, w którym spotkały się dzieci ukraińskie, uczące się w swarzędzkich szkołach z polskimi koleżankami i kolegami. Nie było to jednak spotkanie na terenie szkoły, ale w pięknym otoczeniu przyrody. Organizatorzy festynu zaprosili dzieci i dorosłych do Eurohotelu w Swarzędzu. Przywitało nas słońce i zwierzęta w mini zoo. Mogliśmy z bliska podejrzeć różne zwierzaki i skorzystać z atrakcji. Najważniejszym punktem programu były popisy wokalne uczniów ze swarzędzkiej „ Jedynki”. Organizatorzy zadbali także o kulinaria, które cieszyły się wielką popularnością. Uczestnicy otrzymali także słodkie upominki. Mogliśmy też obejrzeć przedstawienie z dawnych czasów. Czyli jak to „ drzewiej bywało”. Mieszkańcy średniowiecznej Polski pokazali nam, jak się strzela z łuku do tarczy! Było wielu chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności. Czas szybko minął, ale wrażeniami pozostaną z nami na długo.
Dzień Chłopca
To bardzo ważny dzień – a my uwielbiamy wspólne świętowanie! Tym razem wybraliśmy się na kręgle i wspaniale się bawiliśmy. Naszym cudownym Chłopcom składamy najlepsze życzenia i już czekamy na kolejne święto!
Owoce i warzywa
Zdrowe odżywianie, dieta bogata w warzywa i owoce to częsty temat w naszej szkole, tym bardziej, że jesteśmy „Szkołą promującą zdrowie”. Oprócz lekcji teoretycznych, dzieci uwielbiają te praktyczne – choć nie zawsze bywa łatwo. Całe szczęście nie lubimy iść na skróty i nie boimy się wyzwań, dlatego połączyliśmy praktyczne z pożytecznym. Zajęcia plastyczne w ramach „Terapii ręki” to doskonałe połączenie.
Czym jest terapia ręki?
Terapia ręki jest zespołem indywidualnych, skoordynowanych ćwiczeń oraz działań, które umożliwiają usprawnienie mechanizmów odpowiadających za kontrolę ruchów kończyny górnej.
Ręka jest skomplikowaną częścią ciała, której zadaniem jest nie tylko chwytanie, przesuwanie czy podnoszenie. Odpowiada ona również za niezwykle ważne w codziennym życiu funkcje, takie jak pisanie czy precyzyjne ruchy. Śmiało można również rzec, że dzięki niej człowiek jest samodzielny, ponieważ może przy jej pomocy wykonywać każdego dnia wiele zarówno prostych, jak również bardziej złożonych czynności.
Głównym celem tego typu terapii jest wspomaganie dziecka lub osoby dorosłej w osiągnięciu jak najbardziej optymalnego poziomu sprawności. Istotnym zadaniem jest także doskonalenie umiejętności manualnych oraz grafomotoryki dzięki usprawnianiu funkcji percepcyjno-motorycznych.
Tydzień zdrowia psychicznego
W ramach „Tygodnia zdrowia psychicznego” uczniowie klasy 2a wzięli udział w fantastycznych zajęciach jogi, którą poprowadziła p. Maja Koczorowska-Rębacz – szkolna psycholog. To było bardzo ciekawe doświadczenie, dzieci już czekają na kolejne zajęcia jogi!
Podczas tygodnia profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci bardzo chętnie rozmawiały na trudne tematy. Wspominaliśmy o szacunku, tolerancji, empatii i zwykłej ludzkiej życzliwości. Jestem głęboko przekonana, że moje Zuchy będą wiedziały, jak się zachować w sytuacji, w której druga osoba będzie potrzebowała pomocy, jak skutecznie rozładować napięcie lub będą wiedzieli do kogo się zwrócić, jeśli sami będą potrzebowali wsparcia. Wykorzystując tę wiedzę, samodzielnie wykonali piękny plakat.
Twórczo i kreatywnie na dworze – RAZEM!
Szkolny plac zabaw, to nie tylko dzikie pląsy 🙂 Okazuje się, że współpraca, integracja i trochę piasku mogą zdziałać cuda!!! Wspaniale patrzeć, jak dzieci potrafią się całkowicie zatracić w ramach jednego – jakże trafnego pomysłu. A przy tym, jakie komentarze i zintegrowany system wydawania poleceń :)))
Dzień Nauczyciela
Tak już mamy, że lubimy świętować wspólnie. A jak nie świętować, skoro zostaliśmy obdarowani takimi pysznościami? Dziękujemy p. Yulianie, za przepyszne jak zwykle słodkości, na które nie można się nie skusić. W takich chwilach, żadna dieta nie ma szans :))
Domki dla jeży
Jeże to cudowne istoty i bardzo pożyteczne zwierzęta – wzbudzają wiele pozytywnych emocji, a ich widok rozczula, ilekroć spotka się je na swojej drodze. Ponieważ populacja naszych kolczastych przyjaciół drastycznie się zmniejsza, postanowiliśmy zadbać o ich bezpieczeństwo w czasie zimy. Moje Zuchy jak zwykle udowodniły, że w obronie przyrody są w stanie wejść nawet w największe zarośla. To była piękna lekcja przyrody!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych!
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, dzięki czemu gościliśmy dwukrotnie w naszej – szkolnej bibliotece. Biblioteka to miejsce niezwykłe, każdy mol książkowy o tym wie. Aby zachęcić dzieci do czytania p. Iza przygotowuje wszelkie różności – od konkursów po seanse, lekcje biblioteczne oraz kino. Mieliśmy okazję uczestniczy w różnych wydarzeniach, ale tym razem zgłębialiśmy tajniki detektywistyczne razem z Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Nasz pierwszy wyjazd do kina Muza w Poznaniu zaliczony! Tym razem, wybraliśmy się na bajkę pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy”.
Jakub i Mimmi to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Wkrótce jednak pojawia się szansa, by to zmienić. Dzieci zaprzyjaźniają się z gangiem gadających psów.
Jakub mieszka w centrum Rygi. Na co dzień pochłania go rysowanie. Fascynuje go planowanie przestrzeni urbanistycznej, ponieważ w przyszłości chce zostać, tak jak jego ojciec, architektem. Pewnego dnia tata oznajmia mu, że będzie musiał spędzić tydzień ze swoją kuzynką Mimmi i wujkiem Orłem na obrzeżach miasta, w Maskaczce. Chłopiec nie jest zadowolony z takiego pomysłu. Wkracza w inny, nieznany mu świat. Jakub czuje się samotny, bo niespecjalnie dogaduje się ze swoją kuzynką Mimmi. Sytuacja zmienia się gdy poznaje okoliczne psy z Bossem na czele. Razem z Mimmi i zaprzyjaźnionymi psami, które potrafią mówić ludzkim głosem, walczy o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy. Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w jego pamięci.
ZIELNIKI
Czy w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze robi zielniki? Okazuje się, że tak 🙂 To wspaniała lekcja przyrody, bliskość z otaczającym nas światem oraz wspaniała zabawa dla całej rodziny. Roślinki zasuszone na medal, brawo!
Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. W tym dniu uczniowie wysłuchali fragmentów bajek, rozpoznawali bajkowe postacie i tytuły bajek oraz dobrze się bawili.
Święto Niepodległości
POLSKA!!! Ważne i piękne słowo dla każdego patrioty. W hołdzie dla wszystkich, którzy walczyli o wolność dla naszej Ojczyzny, uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości. Klasa 3a i 3b zafundowała nam prawdziwą ucztę artystyczną oraz niesamowitą lekcję historii. Dziękujemy!
Praca zespołowa
Każda lekcja powinna być ciekawa i porywająca, ale jedną z najbardziej lubianych przez uczniów jest ta, na której dzieci mogą popracować w zespole. I w taki oto sposób zwyczajna lekcja o bogactwie mineralnym Polski, stała się nadzwyczajna 🙂 Każdy zespół miał swojego lidera, który był odpowiedzialny za prawidłowy przebieg pracy w swoim zespole. Każdy zespół stanął na wysokości zadania!
Wieże z klocków
Zabawa klockami jest ponadczasowa. Układanie wieży z klocków niesamowicie rozwija sprawność manualną, ćwiczy koncentrację i wytrwałość, logiczne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną. Jest także doskonałą okazją do urządzenia małych zawodów klasowych w ułożeniu najwyższej wieży.
Było skupienie, były emocje – a najwyższa wieża mierzyła ponad 40 cm!
Dzień Misia
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie. Misie kochamy, uwielbiamy i chętnie się do nich przytulamy! To święto obchodzimy zawsze z wielką radością! Jest to również doskonała okazja do wszelkiej twórczości i pracy plastyczno-technicznej.
Dobra atmosfera w klasie
Dobra atmosfera w klasie to niezwykle ważna sprawa. Każdy chce się czuć dobrze wśród swoich rówieśników, a budowanie relacji to proces. Niełatwy… Ale właśnie od tego zależy wartość dobrego zespołu klasowego. Czasami trzeba się o to troszkę bardziej postarać, coś przeanalizować i postanowić, co zrobić, żeby było jeszcze lepiej 🙂
Andrzejki
Andrzejki to czas dobrej zabawy i ciekawych wróżb. My już wiemy, co nas czeka 🙂
MIKOŁAJKI
W tym roku Mikołaj zrobił nam niesamowitą niespodziankę i zabrał nas na warsztaty ceramiczne do pracowni p. Ewy Wanat w Swarzędzu. Zajęcia z ceramiki rozwijają zmysł dotyku i orientacji przestrzennej, kształcą wrażliwość na barwy, formy, jak i poczucie estetyki. Dzieci mają okazję ćwiczyć zdolności manualne oraz poznają cały proces tworzenia z gliny w różnych technikach ceramicznych.
Było „klapanie”, „dziabanie” i wiele innych śmiesznych skrótów myślowych 🙂 Każdy wiedział o co chodzi i dał z siebie wszystko!