Wspomnienie o Pani Marii Ziółek, byłej dyrektor szkoły

 Spotkanie z grami planszowymi

W środę 9 listopada odbyło się w naszej szkole pierwsze spotkanie z grami planszowymi, którego inicjatorką była pani Małgorzata Wesołowska i były uczeń naszej szkoły, obecnie student trzeciego roku Politechniki Poznańskiej Arkadiusz Czmoch.  Na początek zaproszono do udziału w tym spotkaniu klasy trzecie i czwarte, choć pojawili się też uczniowie z klas starszych. Gry prowadził i tłumaczył pan Sławomir Andryszak oraz dwaj bracia, byli nasi uczniowie w/w Arkadiusz i jego brat Szymon. Cieszy fakt, że oprócz uczniów   uczestniczyli w tym spotkaniu również rodzice.  Panowie dostarczyli tak dużo gier, że trudno było się  zdecydować, którą z nich wybrać tym bardziej, że każda z nich była bardzo ciekawa. Obserwując wszystkich naszych graczy, zarówno uczniów jak i rodziców  można było stwierdzić, iż emocji nie brakowało. Każdy chciał zdobyć jak najwięcej punktów lub po prostu odnieść zwycięstwo bo któż z nas lubi przegrywać? Pomimo tej rywalizacji atmosfera spotkania była wspaniała i wszyscy świetnie się bawili.  Czas jednak szybko pędzi do przodu, tak więc i nasze pierwsze spotkanie z grami planszowymi również dobiegło końca. Myślę jednak, iż nie było to jedyne i zarazem ostatnie spotkanie z grami w naszej szkole. Mam nadzieję, że przy olbrzymim wsparciu panów prowadzących będziemy systematycznie je kontynuować. W takim razie do zobaczenia i już dziś zapraszam na kolejne gry planszowe.
                                Małgorzata Wesołowska – inicjatorka spotkania

sdc12657sdc12653

sdc12634sdc12650

sdc12656sdc12629

sdc12636sdc12631

wstazka-zalobna

W dniu 29 października 2016 roku, w wieku 79 lat,
odeszła Pani Marii Ziółek – długoletni nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Stanisława Staszica w Swarzędzu.

Pani Maria Ziółek rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Swarzędzu w 1959 roku jako nauczycielka języka polskiego. Od roku 1974 pełniła obowiązki zastępcy dyrektora szkoły, a w 1982 po śmierci ówczesnego dyrektora przejęła jego funkcję. Rolę tę pełniła do 1989 roku kiedy przeszła na emeryturę.
Niezależnie od pracy dydaktycznej położyła wielkie zasługi w tworzenie wizerunku Jedynki. W 1984 roku z inicjatywy pani Dyrektor Ziółek nadano Szkole nowy sztandar. Poprzez swoje zaangażowanie w pracę Społecznego Komitetu Rozbudowy Jedynki przyczyniła się do jej rozbudowy. W dniu 3 marca 1986 roku brała udział w wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego budynku szkoły, tzw. „białego budynku”.
Pani Maria była wspaniałym nauczycielem i wychowała wiele pokoleń swarzędzkich dzieci. W swym postępowaniu była konkretna i bardzo konsekwentna. Swoją postawą potrafiła zainteresować swoich uczniów i wzbudzać w nich ciekawość poznawania świata. W 1974 r otrzymała Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania oraz została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Odeszła od nas 29 października 2016 roku, ale na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Cytując słowa wielkiego pedagoga Celestyna Freineta: „Postawiłem swój kamień sygnałowy. Wiem, że pokaże on drogę tym, którzy przyjdą po mnie”.

ziolek

 

skanuj0001

 WSPOMNIENIE
       Pamięci   Marii Ziółek
długoletniej  nauczycielki i dyrektorki
swarzędzkiej „ Jedynki”