Fascynująca intelektualna przygoda uczniów klas piątych

Doskonałym środkiem dydaktycznym godnym polecenia są gry planszowe, które wprowadzone na zajęciach w sposób przemyślany pozwalają rozwijać u uczniów umiejętności opanowania wiadomości oraz wykorzystywać je w procesie uczenia się. Ponadto mogą także stanowić doskonałą formę sprawdzenia wiedzy uczniów.

Z całą pewnością wykorzystywanie gier planszowych na zajęciach kształtujących kreatywność łączy zabawę z nauką. Takie połączenie zapewnia atrakcyjną realizację procesu dydaktycznego, a także motywuje uczniów do dalszego aktywnego udziału w lekcjach. Przekonali się o tym uczniowie klas piątych, którzy w ostatnich tygodniach roku kalendarzowego pod okiem p. Karoliny Gruszczyńskiej mieli okazję poznać i zagrać w matematyczną grę planszową pt. „Rodzaje kątów”. Celem gry było nie tylko utrwalenie wiedzy na temat kątów, ale także kształtowanie kompetencji społecznych oraz wychowawczych. Ponadto uczniowie rozwijali swoją wyobraźnię oraz spostrzegawczość. Ćwiczyli strategiczne i logiczne myślenie, a także uczyli się konsekwentnego działania i zdrowej rywalizacji. Każdy z uczniów miał szansę pracować w swoim tempie, a dzięki współpracy w grupie łatwiej pokonywał napotkane trudności. Taka forma zajęć uczniom z klasy 5a oraz 5b bardzo przypadła do gustu 🙂

Aby wspomagać rozwój umysłowy dzieci dobrze jest wprowadzać ich w tajniki konstruowania gier, a następnie dać im możliwość rozegrania każdej utworzonej przez nich gry. Dlatego po zapoznaniu uczniów z prawidłowo skonstruowaną grą, kolejnym ich zadaniem było stworzenie własnej gry planszowej. Jej celem było przede wszystkim wzmacnianie potencjału twórczego uczniów. Dzieci mogły realizować własne pomysły, wdrażać kreatywne rozwiązania, co było świetną okazją do ćwiczenia rozumowania przyczynowo-skutkowego. Uczniowie stali się kreatywnymi autorami swoich gier planszowych. Każda gra była wyjątkowa, a świadomość, że została stworzona przez nich dodawała jeszcze większego uroku.

Uczniowie klas piątych wraz z opiekunem gorąco polecają korzystanie na zajęciach z gier planszowych. Jest to fascynująca intelektualna przygoda, która daje wiele radości i satysfakcji!