eTwinning w Szkole Podstawowej nr 1 w Swarzędzu

Program eTwinning to program polegający na współpracy między szkołami w Polsce lub zagranicą. Klasa III a za sprawą swojej wychowawczyni Małgorzaty Wesołowskiej uczestniczy w tym programie już od ubiegłego roku szkolnego. Był to wówczas udział w tygodniowym projekcie „Pusta klasa”, w którym uczestniczyli wraz ze szkołami z Poznania, Warszawy i Chrząstawy Wielkiej. Przez cały tydzień dzieci wykonywały różne zadania, których końcowym efektem miał być dzień 17 czerwca  nazywany dniem „Pustej klasy”. Były więc zdjęcia, filmiki, plakaty, piosenki i przede wszystkim opisywanie wszystkich działań na stronie eTwinningu w tzw. Dzienniku projektu. Od września 2016 klasa III a wraz z uczniami w/w szkół uczestniczy w projekcie „Całoroczna podróż z książką”, którego autorką jest ich wychowawczyni Małgorzata Wesołowska. Tym razem projekt trwa cały rok szkolny i w wyznaczonym dniu każdego miesiąca dzieci wykonują określone zadanie. Do projektu dołączyła klasa druga ze Szkoły Podstawowej w Bodzanowie. Każdy miesiąc projektu to inne zadanie. Tak więc we wrześniu była  prezentacja  ulubionej  książki, w październiku lekcja biblioteczna, listopad  to „Mamo, tato poczytaj ze mną”. Zadanie grudniowe polegało na przygotowaniu „Wieczoru poezji świątecznej”, a styczniowe na zorganizowaniu Spotkania z poezją zimową”. Pomysłów na przygotowanie danego zadania nie brakuje zarówno dzieciom jak i ich wychowawczyniom, które jak zwykle na stronach programu eTwinnining tworzą dodatkową stronę swojej klasie, umieszczają powstające filmiki z wydarzeń, umieszczają zdjęcia z danych zadań, a przede wszystkim opisują wszystkie działania swoich uczniów w Dzienniku projektu. Celem projektu „Całoroczna podróż z książką” jest przede wszystkim zachęcenie dzieci do czytania, rozwijania zainteresowań poezją dla dzieci i  wprowadzenie w interesujący, fascynujący świat literatury  dziecięcej, rozwijania ich wyobraźni. Dzieciaki podchodzą do każdego zadania z wielkim zaangażowaniem i przede wszystkim są ciekawe poznawania swoich kolegów ze szkół współpracujących w projekcie. Program eTwinning rozwija nie tylko dzieci, ale przede wszystkim nauczycieli, którzy odchodzą od podręczników i szukają innych, ciekawszych sposobów przekazywania wiedzy swoim uczniom. Zajęcia stają się ciekawsze, a dzieci chcą chętniej uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. Mam nadzieję, że nasze działania zachęcą innych do podjęcia nowych wyzwań, by zmieniać polską szkołę.

                                                         Wychowawczyni kl. III a Małgorzata Wesołowska