CO SYMBOLIZUJĄ PALMY WIELKANOCNE?

Najbardziej charakterystycznym akcentem w obchodach Niedzieli Palmowej jest obrzęd święcenia palm. W tradycji Kościoła symbolizują one mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa. W tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody – zapowiedzią corocznej odnowy roślin.

Dla chrześcijan Niedziela Palmowa to przede wszystkim przypomnienie  uroczystego  wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Z tej okazji 25  marca odbył się  „Marsz dla Jezusa”, w którym uczestniczyli wierni z parafii św. Marcina i parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Dużo wcześniej do tego dnia przygotowywały się dzieci wykonując w szkole oraz w  domu kolorowe palmy z bibuły i bukszpanu. Oczywiście z pomocą pospieszyli rodzice, rodzeństwo i  babcie.

 

Z kolorowymi palmami i radosnym śpiewem po Mszy świętej przemaszerowano z kościoła na rynek, gdzie odbył się konkurs na największą palmę,  ale nie tylko … W tym roku jury doceniło również najgrubszą palmę oraz palmy, których wykonawcy zaskoczyli niebywałą  kreatywnością. Było wiele nagród, słodkich upominków, ale przede wszystkim dużo śpiewu, radości   i wspaniałego entuzjazmu.

E. Malicka