Świetlica szkolna

SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Posiadamy certyfikat „Świetlica przyjazna uczniowi”

Rok szkolny 2018 – 2019

Katarzyna Nadulicz- koordynator
Joanna Korcz-Koralewska
  Magdalena Urbaniak – Szulc 
Marta Kapela-Górska
Danuta Wróbel
  Anna Rosalska
  Karol Niziołek

Konkursy

W II półroczu uczniowie klas 2 i 3 uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w II etapowym konkursie ze znajomości wybranych Baśni Hansa Christiana Andersena zorganizowanym przez p. Magdę.
Do II etapu konkursu, który odbędzie się już w najbliższy poniedziałek 27 maja od godziny 13:35 do 14:20 w bibliotece szkolnej zakwalifikowali się uczniowie z klasy 2 b : Magda T, Natalia S, Tosia R,  Olin G. oraz uczennice z klasy 3 b : Martynka S. oraz Bogusia W. Uczniom, którzy brali licznie udział w pierwszym etapie konkursu gratulujemy, zaś najlepszej szóstce uczniów życzymy powodzenia w poniedziałkowych potyczkach z Baśniami H. Ch. Andersena.

Znalezione obrazy dla zapytania postaci z baśni andersena

WYNIKI KONKURSU ŚWIETLICOWEGO

„ W ŚWIECIE BAŚNI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA”

Na poziomie klas drugich :
1 miejsce Olin G. kl. II b
2 miejsce Antonina R. oraz Magdalena T. kl. II b
Na poziomie klas trzecich:
1 miejsce Bogumiła W. kl. III b
2 miejsce Martyna S. kl. III b
Organizator konkursu p. Magdalena Urbaniak- Szulc wszystkim bardzo serdecznie gratuluje !
Dnia 14.05. nastąpiło rozstrzygnięcie dwóch konkursów zorganizowanych w świetlicy przez p. Anię i p. Kasię. W konkursie plastycznym „Motylem jestem”

Znalezione obrazy dla zapytania motyle

I miejsce  Jacek F.  kl. I c
II miejsce Magdalena T. kl. II b
III miejsce Natasza W. kl. IV d
Natomiast w konkursie na podstawie serii książek Holly Webb „Zaopiekuj się mną”
I miejsce Natalia Linkowska kl. V d
II miejsce Izabella B. kl. III b

Znalezione obrazy dla zapytania książki seria zaopiekuj się mną

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursach. Osoby, które zajęły I, II, i III miejsce otrzymają nagrody na zakończenie roku szkolnego.

Tydzień z baśnią  i bajką w świetlicy

Od 25-29.03 dzieci przebywające w świetlicy przeniosły się do zaczarowanego świata bajek i baśni. W trakcie zajęć z p. Anią i p. Kasią  rozmawialiśmy o naszych ulubionych baśniach.  Dzieci poznały postać H. Ch. Andersena, Ch. Perraulta oraz Braci Grimm. Korzystając z tablicy interaktywnej, uczniowie mieli okazję określić z jakiej baśni pochodziły rekwizyty, nie zabrakło również prac plastycznych wykonanych  różnymi technikami. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, quizy, zagadki tematyczne, zbudowali zamek dla księżniczki z figur geometrycznych znajdujących się w Radosnej Szkole. Celem tygodnia z baśnią było propagowanie czytelnictwa, poznanie najsłynniejszych baśniopisarzy, ich twórczości, morałów i nauk płynących z baśni, rozwijanie kreatywnego myślenia oraz zdolności plastycznych. Dzieci poznały również cechy oraz motywy baśniowe. Podsumowaniem tygodnia była praca w grupach polegająca na wykonaniu baśniowych plakatów.
W czwartek rano niewielka grupa dzieci wraz z p. Asią spotkała się w świetlicy z kotem w butach. Najpierw przejrzeliśmy książkę Jana Brzechwy „Bajki samograjki” Najbardziej spodobały nam się ilustracje do bajki o kocie w butach. Potem wysłuchaliśmy tej bajki nagranej na płycie w formie mini słuchowiska. Były wierszyki i piosenki do wpadającej w ucho muzyki. W niektórych momentach nawet śpiewaliśmy razem z aktorami odtwarzającymi postacie w bajce. Pan Brzechwa nas nie zawiódł – bajka była zabawna.
Następnie każdy zamknął oczy i wyobraził sobie kota w butach. I narysował go.

Kolorowa wiosna

Wiosna zawitała do naszej świetlicy rozpoczynając blok tematyczny „W marcu jak w garncu”. Na zajęciach z p.Anią i p. Kasią, przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej rozwiązywaliśmy zagadki przyrodnicze o ptakach, zwiastujących nadejście wiosny. Na zajęciach plastycznych  z kolorowego papieru wykonaliśmy śpiewającego skowronka oraz portret Pani Wiosny. Nie mogło również zabraknąć rozmowy o pierwszych wiosennych kwiatach, które co roku zakwitają nad naszym swarzędzkim jeziorem. W nawiązaniu do rozmowy oraz wiosennego spaceru,  z różnego rodzaju materiałów wykonaliśmy piękne przebiśniegi. Efekty naszych prac możecie podziwiać na gazetkach świetlicowych.
Pierwszy dzień wiosny dzieci powitały we  własnoręcznie, pod czujnym okiem p. Danusi,  wykonanych ozdobach – wiankach, kotylionach.
Paweł, Jadzia, Amelka i drugi Paweł stworzyli „potwornie  piękną” marzannę z surowców wtórnych – folii, plastikowych butelek, talerzyków i kubeczków. W sobotę 23 marca powędrowała ona razem ze sporą grupą dzieci i rodziców do Uzarzewa, gdzie miała miejsce meta rajdu wiosennego. Na trasie było bardzo wesoło i wszędzie już widać wiosnę!
Co tydzień grupa dzieci ze świetlicy, pod opieką p. Asi, wychodzi na krótki spacer w pobliżu szkoły – obserwujemy, co się zmieniło w przyrodzie, które drzewa mają już pączki, gdzie coś zakwitło….
Zaobserwowane na spacerze kwiaty rozpoznawali na zdjęciach Marcel z Aleksem, rozwiązywali też rebusy, żeby zapamiętać ich nazwy. A w czwartek rano powstały piękne”kwiatowe” wyklejanki.

Pastelowy Pablo Picasso

W piątkowy poranek razem z p. Anią i p. Kasia rozpoczęliśmy rozmowy o wiosennych kolorach. Wyróżniliśmy barwy ciepłe i zimne. Poznaliśmy znaczenie słowa kubizm oraz przybliżyliśmy postać artysty Pablo Picassa. Zainspirowani jego obrazami wykonaliśmy własne prace. Zobaczcie sami.

Święto Szkoły

Początek marca to ważna data w życiu naszej szkoły. To Święto  Patrona. W ramach świetlicowego bloku tematycznego przeprowadzono szereg ciekawych zajęć dotyczących poznania historii szkoły oraz jej patrona.

Projekt chemiczny

W lutym uczestniczyliśmy w projekcie „chemicznym”.
Poznaliśmy wielką polska badaczkę i naukowca, dwukrotną laureatkę nagrody Nobla, Marię Skłodowską -Curie.Świetlica kilkakrotnie zamieniła się w laboratorium chemiczne, w którym przeprowadzaliśmy różne obserwacje i doświadczenia:
  • Sprawdziliśmy, jak zmienia się napięcie powierzchniowe pod wpływem płynu do zmywania.Na powierzchnię wody nasypaliśmy brokat, a na mleko wlaliśmy krople kolorowego tuszu. Potem dotykaliśmy powierzchni wody i mleka wacikami nasączonymi płynem do zmywania, Ale śmiesznie – brokat „uciekał” na brzeg talerzyka. Plamy tuszu rozchodziły się na wszystkie strony.
  • Zobaczyliśmy, co się dzieje z zapaloną świeczką, kiedy nakryje się ją naczyniem, Świeczka stała w wodzie.Po przykryciu chwilę się paliła i zaraz zgasła, Do przykrywającego ją naczynia wpłynęła woda.Czy wiecie dlaczego?
  • Zrobiliśmy też mały wulkan z sody i octu. Powstały przy ich połączeniu gaz spienił wodę – nagazował ją!- i nadmuchał balony!
Świat chemii okazał się bardzo ciekawy.A na podsumowanie naszych poszukiwań urządziliśmy „bal chemiczny” Stroje powstały z surowców wtórnych. Grała muzyka, wisiały serpentyny i fruwały balony. Świetnie się bawiliśmy!

Walentynki

14 lutego w naszej świetlicy zrobiło się romantycznie. Na zajęciach plastycznych z p. Magdą  nasze utalentowane świetliczaki wykonały przepiękne prace z serduszek.

Pomagamy ptakom

Chociaż zima w tym roku jest łagodna, jednak od czasu do czasu śnieg pokrywa drzewa i trawniki, uniemożliwiając ptakom samodzielne zdobywanie pokarmu. Ruszyliśmy więc na pomoc. Najpierw wyszliśmy na spacer w pobliżu szkoły. Obserwowaliśmy napotkane ptaki. Następnie  grupa dzieci przejrzała atlasy ptaków i znalazła gatunki, które spotkaliśmy w parku, ale także te, które można  zobaczyć na balkonie.  Rozpoznaliście wróble, sikorki, gołębie i sroki. A Waleria obserwowała gile. Z  p. Asią opowiadaliście o ich zwyczajach i wyglądzie.
Następnie uczniowie z p. Danusią wykonali sylwetki ptaków, nauczyli się wielu zimowych piosenek i wierszy.
Z p. Asią, przy pomocy p. Kazia, zrobili prosty karmnik, a Amelka zawiesiła go na placu zabaw.

Najładniejsza choinka

Dnia 18 grudnia został rozstrzygnięty świetlicowy konkurs plastyczny pt” Najładniejsza choinka bożonarodzeniowa” zorganizowany przez panią Anię i panią Kasię. Oto laureaci:
I miejsce Angelika J.
II miejsce Martynka S.
III miejsce Darja S.
Wyróżnienie otrzymały: Valeriia M. i Martynka Ł.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Idą święta…

W naszej świetlicy już od dawna trwały przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci malowały farbami choinkę, kolorowały kredkami bombki, a efekty naszej pracy można podziwiać na gazetce. Niektórzy uczniowie przystąpili do świetlicowego konkursu pt.”Najładniejsza choinka bożonarodzeniowa”. Do 14 grudnia czekamy na prace konkursowe. W świetlicy stanęła już nasz choinka, którą ubieraliśmy samodzielnie. Są na niej ptaszki, aniołki, małe Mikołaje i kolorowe światełka, które przypominają nam, że niedługo rozpocznie się magiczny czas.

Święto Pluszowego Misia

W tym dniu wszystkie misie- przyjaciele dzieci przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach zrobiło się „misiowo”. W naszej świetlicy też obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Był czas na piosenki, zagadki, poznanie historii misia, dzieci wykazały się znajomością literatury i filmów z udziałem misiów, poznały historię Misia Paddingtona oraz uczestniczyły w zajęciach plastycznych, wśród których dominowały wyklejanko- wydzieranki. Przy pomocy pań ze świetlicy dzieci wykonały postać ogromnego misia, która posłużyła za ściankę do pamiątkowych zdjęć. Głowę świetlicowego misia wypełniły uśmiechy dzieci.

Literacki i artystyczny listopad

W naszej świetlicy listopad upływa pod znakiem książki i pędzla. Dzieci zapraszały do czytania bajek i wierszy różne osoby z naszej szkoły. Już niedługo efekty będziecie mogli zobaczyć oglądając film pt: Czytanie jest OK. W tym czasie również rozwijaliśmy się artystycznie. Przy pomocy p. Ani i p. Kasi wykonaliśmy portret Pana Listopada i krople deszczu ozdabiające nasze gazetki.

Sto lat nasza Polska Niepodległa

11 listopada – to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, zwłaszcza, że w tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci w naszej świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach  z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie także symbole narodowe takie jak: godło, flaga i hymn. Na zajęciach plastycznych wykonały dużą flagę ozdobioną kwiatami oraz małe rozetki. Oto efekty naszej pracy.

Rajdy, rajdy…

Wiele dzieci z naszej świetlicy bierze udział w sobotnich rajdach i wycieczkach. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza Rodzinny Rajd Rowerowy. Jego zwycięzcą w tym roku została rodzina Olina, stałego bywalca świetlicy. W rajdach mogą brać udział rodzice i dzieci. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Złota, polska jesień

Jesień w tym roku rozpieszczała nas fantastyczną pogodą. Oprócz zajęć na świeżym powietrzu, gdzie obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie i gromadziliśmy zbiory do jesiennego kącika, wykonywaliśmy prace plastyczne. Powstały kolorowe liście , drzewa, witraże z jeżykami, makiety muchomorów. Z materiałów wtórnych wykonaliśmy kolorowe sowy oraz liski, a z ziemniaków wyczarowaliśmy jeże i myszki. Pani Danusia uczyła nas jesiennych piosenek.
 

Bezpieczna droga do szkoły

We wrześniu przypominamy sobie jak bezpiecznie zachowywać się w drodze do szkoły. Poznawaliśmy znaki drogowe, niektóre z nich wykonaliśmy różnymi technikami, wykorzystaliśmy tablicę interaktywną przy rozwiązywaniu zagadek związanych z tematyką kodeksu drogowego. Bawiliśmy się samochodami aranżując ruch drogowy.

Witajcie w świetlicy!

W tym roku w świetlicy pojawiło się wielu nowych uczniów. Wszyscy chcą bawić się, współpracować bezpiecznie i zgodnie. Dlatego konieczne było zapoznanie dzieci z obowiązującymi zasadami-podczas zabaw w sali, w Radosnej Szkole i na placu zabaw.