Świetlica szkolna

SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ
20161021_095337

Posiadamy certyfikat „Świetlica przyjazna uczniom”

Rok szkolny 2017 – 2018

Witajcie w szkole!!!

Świetlica pracuje od poniedziałku do piątku

w godzinach 630– 1700

Nasi Wychowawcy:

Katarzyna Nadulicz- koordynator
Joanna Korcz-Koralewska
Monika Jarota
Karol Niziołek
Witold Dobrogowski
Anna Jankowska
Anna Rosalska
Anna Szymczak
Anna Wietrzykowska

Z wizytą u pani Danusi

10.05.2018 r. odwiedziliśmy naszą kochaną p. Danusię – pielęgniarkę szkolną. Wychowankowie świetlicy wraz z p. Anią i p. Kasią wykonali kartkę z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki. Uczniowie naszej świetlicy zaśpiewali tradycyjne „sto lat” i złożyli serdeczne życzenia w podziękowaniu za codzienny trud i opiekę nad naszym zdrowiem.

Z przyrodą na Ty

Wiosna wreszcie nadeszła. Ciepło, miło, słoneczko świeci, ptaki śpiewają, wszystko kwitnie. W przyrodzie stale coś się dzieje! I my w świetlicy nie próżnujemy. Poznajemy tajemnice natury na różne sposoby.
Pod okiem p. Moniki i p. Asi obserwowaliśmy przez miesiąc pogodę. Mierzyliśmy temperaturę, sprawdzaliśmy zachmurzenie, opady i wiatr. Wszystko to zapisywaliśmy przy pomocy obrazków na specjalnych kartach.
Również z tymi paniami poznawaliśmy ptaki, które żyją w naszym parku, na łąkach i w ogródkach. Samodzielnie poszukiwaliśmy w przewodnikach, albumach i internecie informacji o wyglądzie i zwyczajach najbardziej znanych ptaków. W oparciu o zdobyte wiadomości sami wykonaliśmy zagadki – kolorowanki, których kontury przygotowała dla nas p. Maria Kluczka. Wzięliśmy też udział w wirtualnym quizie, który był doskonałym sprawdzianem naszych umiejętności.
Przyleciały  bociany….. Do nas też! Usiadły w świetlicy w galerii i machają długimi nogami. Możecie na zdjęciach zobaczyć, jak świetnie się bawiliśmy przy ich wizycie.
P. Asia i p. Monika przy pomocy p. Danusi Wróbel nauczyły nas piosenki o bocianach. Aby uczcić Dzień Ziemi, z różnych odpadków – butelek, puszek, kartonów, gumek– wykonaliśmy baaardzo głośne instrumenty muzyczne i przy ich akompaniamencie śpiewaliśmy wiosenne piosenki. Tę o bocianach też.
Pani Magda Chmielewska również pamiętała o Dniu Ziemi. Pod jej kierunkiem, na zajęciach logopedycznych, powstały eko-zwierzaki-cudaki.
A wszystko to robiliśmy zgodnie z zasadą: „pomóż mi, żebym zrobił to sam” I udało nam się.
Na zajęciach plastycznych z p. Anią Rosalską, p. Anią Jankowską i p. Kasią uczniowie wykonali papierowe kwiaty, które ozdobiły całą tablicę znajdującą się w świetlicy. Metodą decoupage wykonały motyle i barwne kwiaty. Z nastaniem wiosny pomyśleliśmy także o naszych świetlicowych kwiatach doniczkowych. Niektóre wymagały przesadzenia do większych doniczek lub uzupełnienia ziemi. Dzieci uczestnicząc w tych zajęciach dowiedziały się o konieczności dbania o rośliny.
Z p. Anią i p. Kasią odkrywaliśmy zadziwiający świat ssaków. Dzieci poznały ciekawostki związane z życiem nietoperzy i fok. Wykorzystując tablicę interaktywną rozwiązywaliśmy zagadki i quizy dotyczące funkcjonowania tych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Uczniowie z klasy II a mogli poznać tajemnice pszczół. Na zajęciach z p. Kasią dowiedziały się o życiu i wyglądzie pszczół, pracy pszczelarza, bezpieczeństwie w kontakcie z pszczołami oraz znaczeniu pszczół dla przyrody i człowieka. Na podstawie książki Piotra Sochy przyniesionej z naszej szkolnej biblioteki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda strój pszczelarza, ul w środku, obejrzały sprzęt potrzebny w pracy pszczelarza.

Ruch to zdrowie

Dzieci spędzające czas w świetlicy prawie każdego dnia korzystają z placu zabaw i boiska szkolnego. Pogoda nam sprzyja i to nas bardzo cieszy! Pamiętając o zasadach bezpieczeństwa wykorzystujemy czas na różnorodne gry i zabawy.
Dnia 12.04.2018r. dzieci miały okazję wziąć udział w  zorganizowanych przez p. Karola zajęciach z dziecięcej piłki nożnej. Zajęcia te miały na celu nie tylko grę w piłkę nożną, ale przede wszystkim nauczanie  podstawowych umiejętności technicznych tj. przyjęcie, prowadzenie, uderzenie piłki. Poprzez zastosowanie różnego rodzaju berków i zabaw ożywiających, dzieci dodatkowo kształtowały swoją zwinność, koordynację oraz czas reakcji. Zajęcia te przebiegły w bardzo miłej atmosferze, gdzie oprócz chłopców znalazły się również w licznej grupie dziewczyny.

Nadchodzi Wielkanoc

„Przyszła do nas Wielkanoc” to kolejny projekt realizowany przez dzieci spędzające czas w świetlicy.
Oczekiwaliśmy Wielkanocy z niecierpliwością, bo to takie Święta, które, można powiedzieć, pozwalają „zacząć wszystko od początku”. Ale też przygotowywaliśmy się do nich solidnie.
A było tak:
Najpierw Oliwia i Remik przy pomocy p. Moniki zrobili Marzannę. Bo przed Wielkanocą chcieliśmy przepędzić zimę.
W sobotę grupa uczniów pod opieką p. Karola i p. Asi wyruszyła na poszukiwanie wiosny do Uzarzewa. Po drodze widzieliśmy kwitnące przebiśniegi, a na wierzbie bazie. Tradycyjnie już w Uzarzewie spaliliśmy kukłę zimy i od tej chwili zaczęło się oczekiwanie „na nowe”
W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową dużo rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach związanych z Wielkanocą. O robieniu palm, malowaniu jajek, i szukaniu zajączka.
Potem, pod okiem p. Moniki i p. Asi, wykonaliśmy piękne palmy, z kolorowych kwiatów, piórek i bukszpanu. Zabraliśmy je do domów, aby w Niedzielę Palmową mogły zostać poświęcone.
Dnia 21.03 odbyły się pierwsze w historii szkoły „Pisankowe Wyścigi Rzędów” zorganizowane przez p. Karola. Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej miały okazję sprawdzić swoje umiejętności ruchowe podczas pokonywania toru przeszkód, gdzie ich głównym zadaniem oprócz jak najszybszego pokonania toru była ochrona jajka przed upadkiem. Podczas zabawy towarzyszyła nam świąteczna atmosfera. Wyścigi te przebiegły w bardzo wesołej atmosferze co widać na załączonych zdjęciach.
W sobotę, na tydzień przed świętami pojechaliśmy pod opieką p. Ani i p. Asi do Szreniawy, na Jarmark Wielkanocny. Tam wzięliśmy udział w kreatywnych warsztatach rękodzieła. Wykonywaliśmy palmy, kartki świąteczne, ozdabialiśmy jajka różnymi technikami, ubieraliśmy mazurki i baby wielkanocne. Zobaczyliśmy na własne oczy, jak wytwarza się koronki i serwetki do koszyczka, jak twórcy ludowi malują jajka i jak wypiekało się kiedyś chleb.
Ozdoby wielkanocne są czymś, bez czego nie wyobrażamy sobie świąt, a pisanki to obowiązkowy element Wielkanocy. Ta prosta i efektowna ozdoba została wykonana na zajęciach prowadzonych przez p. Anię, p. Kasię i p. Karola. Wykorzystując wcześniej przygotowane szablony dzieci miały możliwość wykonania witrażowych pisanek. Z p. Anią i p. Kasią dzieci szyły wielkanocne zajączki, wykonywały kartki świąteczne, baranki wielkanocne,wykorzystując przy tym różnego rodzaju techniki i rozmaite materiały. Ciekawostką było wykonywanie łowickich wycinanek metodą decoupagu. W ten sposób dzieci rozbudzały własną wyobraźnię, kreatywność i umiejętności manualne.
W ostatnim tygodniu przygotowania ruszyły pełną parą. Dowiedzieliśmy się, jakie są tradycyjne potrawy wielkanocne i sami postanowiliśmy takie zrobić. Najpierw powstały zabawne kurczątka – choć niektórym przypominały dinozaury? Bo kurczątka wyklute z jajek są symbolem nowego, odradzającego się na Wielkanoc życia. A ostatniego dnia zrobiliśmy przepiękne mazurki, ozdobione migdałami, czekoladą i rodzynkami. Pomocą przy pracach kulinarnych służyły nam p. Monika i p. Asia.
Przy wszystkich tych zadaniach świetnie się bawiliśmy, ale też sporo dowiedzieliśmy się o zwyczajach związanych z Wielkanocą.

Święto Szkoły

Dzień 3 marca to ważna data w życiu naszej szkoły. To Święto Szkoły, Dzień Patrona. Wszyscy chcą ten dzień uczcić. Również świetlica włączyła się w przygotowania.
W ramach projektu „Nasza szkoła – nasz patron” przeprowadzono szereg ciekawych zajęć. Panie Ania i Kasia ogłosiły konkurs „Moja wymarzona szkoła”, którego efekty możecie obejrzeć na naszej wystawce przy świetlicy. Pierwsze miejsce zajęły Maja Kaźmierczak w klasach I-III i Amelka Rykowska z klas starszych.Panie przeprowadziły też ankietę wśród dzieci, pytając je:„za co lubię swoją szkołę?”, a odpowiedzi umieściły na kolorowych listkach na tablicy. Okazało się, że lubicie szkołę bo jest wesoła, nie jest nudna i panuje w niej przyjazna atmosfera. Cieszymy się!
Z wizytą do dzieci przyszła p. Małgosia Iwańska, absolwentka naszej szkoły, która przez wiele lat pracowała w świetlicy. Opowiedziała, jak to było uczyć się w szkole, w której tato był dyrektorem, i jakie to uczucie, kiedy przychodzi się potem do tej samej szkoły jako nauczyciel. Przyniosła stare zdjęcia, świadectwa. Bardzo miło spędziliśmy z nią czas.
Pani Monika przybliżyła uczniom sylwetkę Stanisława Staszica i opowiedziała o historii szkoły.
Z p. Asią uczniowie odwiedzili Muzeum szkolne, w którym z ciekawością oglądali zwłaszcza zdobyte przez uczniów puchary, ale interesowały ich też stare kroniki i zdjęcia.
P. Ania uszyła z dziećmi kolorowe jedyneczki, zdobiące nasze tablice na korytarzu.
Pod kierunkiem p. Asi uczniowie przeprowadzili szereg wywiadów z absolwentami naszej szkoły, którzy są teraz…. ich rodzicami lub wychowawcami.
Święto Szkoły długo zostanie w naszej pamięci.

W krainie lodu

Zima, zima? Do nas nie chce przyjść, więc postanowiliśmy poszukać jej na świecie. Z paniami: Anią, Asią, Moniką i Kasią wybraliśmy się w podróż na biegun północny i na Antarktydę.
Poznaliśmy życie Inuitów – kiedyś nazywano ich Eskimosami – i wykonaliśmy ich portrety w ciepłych okryciach.
Podglądaliśmy zwierzęta żyjące na obu biegunach. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o groźnych polarnych niedźwiedziach i o zabawnych pingwinach. Obejrzeliśmy interesujące filmy przyrodnicze. Powstały śmieszne figurki pingwinów i bardzo ciekawy kolaż, który zatytułowaliśmy „Zwierzaki-cudaki”.
Dowiedzieliśmy się, kto zdobywał biegun i kim był Polak Marek Kamiński, który zabrał niepełnosprawnego Janka Melę na wyprawę polarną.
Sprawdziliśmy też, czy śnieg jest czysty.  okazało się, że NIE!. Zrobiliśmy doświadczenie –  do przezroczystego naczynia nabraliśmy czystego? śniegu z niezadeptanego miejsca i postawiliśmy na oknie w sali. Po pewnym czasie śnieg zamienił się w baaaardzo brudną wodę.
Przypomnieliśmy sobie też zasady zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu oraz na lodzie, zwłaszcza, że Jezioro Swarzędzkie tak blisko i kusi……
Nie zabrakło wesołej zabawy na śniegu, bo i u nas się on wreszcie pojawił! Toczyliśmy kule śnieżne, ulepiliśmy ogromnego bałwana, a na placu zabaw pozostał „orła ślad”
Podczas całej „podróży” przez lodowe krainy świetnie się bawiliśmy, a wszystkie nasze działania można zobaczyć na gazetkach przy świetlicy.

Zimowe inspiracje

Styczeń to miesiąc aktywnych działań w naszej świetlicy. Dzieci przy pomocy pani Kasi i pani Ani wykonały prace plastyczne inspirowane zimą. Wykorzystaliśmy techniki origami, scrapbooking oraz wyklejanki z kolorowego papieru. Zobaczcie naszą zimową galerię.

Nasze zabawy plastyczne

Maski
Już po Świętach, karnawał puka do drzwi. A jak karnawał to i bale, maskarady… trzeba mieć odpowiedni strój! Przy pomocy nożyczek, kredek i świecącego papieru wyczarowaliśmy śmieszne maski karnawałowe. Ozdobione są brokatem, piórkami. Muszą błyszczeć! Karnawał jest kolorowy!
Radą służyła nam p. Monika.

Zimowe drzewa
Za oknem szaro, ponuro, a my pod czujnym okiem p. Ani i p. Kasi wyczarowaliśmy ośnieżony krajobraz i bajkowe drzewa w koronkowych ubrankach. Piękne!
Może w ten sposób namówimy zimę, aby do nas przywędrowała ze śniegiem?

Zwierzątka
Mama Antosia i Wojtka podarowała nam książeczki z wkładkami do wycinania. Przy małej pomocy p. Hani i p. Asi powstał zwierzyniec z kurami, krowami, zebrą i pieskiem.  I nawet autobus podjechał po zwierzaki.Ale nie było łatwo! Jedna krowa straciła przy wycinaniu swój róg!
Dziękujemy p.  BEACIE GRZEŚKOWIAK za książeczki, sprawiła nam wielką radość!
Ciekawe, jakie jeszcze zabawy plastyczne na nas czekają?

Hej Kolęda, Kolęda…

W ostatnim tygodniu przed świętami naszą świetlicę odwiedzili kolędnicy. Przy akompaniamencie skrzypiec, dzieci wraz z paniami Anią i Kasią śpiewały kolędy. Uczniowie rozwijali talent kulinarny, ozdabiając świąteczne pierniki pod czujnym okiem pani Asi i Moniki. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy pierwszej gwiazdki.
 DZIECIOM I RODZICOM ŻYCZYMY WESOŁYCH ŚWIĄT!

Święta tuż, tuż…

W naszej świetlicy rozpoczęły się przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci wraz z paniami Anią i Kasią wykonały anioły, które ozdobiły gazetkę na szkolnym korytarzu. Wspólnie ubieraliśmy też choinki w holu szkoły i w świetlicy. Teraz pozostaje już tylko czekać na prezenty!!

Czy znasz św. Mikołaja?

 Dziś Mikołajki! Czas zapoznać się bliżej z tym świętym, który był tak życzliwy dzieciom.
Pani Monika przybliżyła więc nam jego sylwetkę. Opowiedziała, skąd wziął się zwyczaj obdarowywania innych drobiazgami i dlaczego prezenty chowamy do butów.
Pani Asia zaproponowała stworzenie portretu Mikołaja. Maluszki zrobiły Mikołaje z …….. własnej odrysowanej dłoni. Starsi wykorzystali inne materiały. Powstały wspaniałe portrety – możecie zobaczyć je w naszej galerii przy świetlicy.

W poszukiwaniu Św. Mikołaja !

W przeddzień Mikołajek  dzieci ze świetlicy wraz z panią Anią i panią Kasią wybrały się na swarzędzki Rynek szukać Św. Mikołaja. Nasza wyprawa zakończyła się sukcesem! Znaleźliśmy go w…..naszej szkolnej bibliotece!

Andrzejki w świetlicy

W ostatnim tygodniu listopada w naszej świetlicy odbyły się wróżby i zabawy andrzejkowe. Zobaczcie na zdjęciach jak wspaniale się bawiliśmy!

Dzień Pluszowego Misia w naszej świetlicy

Dnia 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. W naszej świetlicy na zajęciach z paniami: Anią, Kasią i Moniką dzieci wyklejały misie z różnego rodzaju materiału. Uczyły się piosenek o misiach, zostały zapoznane z historią tego święta oraz obejrzały krótki film o przygodach Misia Uszatka przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej.
Światowy Dzień Pluszowego Misia był znakomitą okazją aby na zajęciach czytelniczych z panią Kasią przybliżyć dzieciom literaturę, której bohaterami są misie. Wszyscy obecni uczniowie zgodnie stwierdzili, że miś jest najlepszym przyjacielem dzieci.

 Wyprawa świetlicowa z Panią Asią

Druga wyprawa świetlicowa za nami. Wzięło w niej udział sześcioro dzieci, które w świetlicy czekały na rozpoczęcie zajęć. Tym razem udaliśmy się na poszukiwanie śladów obrońców naszej ojczyzny. Zapaliliśmy znicze na cmentarzu przy ul. Poznańskiej na grobie poległych harcerzy oraz przy tablicy poświęconej dzieciom swarzędzkim. One również walczyły o Polskę. Podczas wycieczki nie zabrakło nam też czasu na zabawę na placu zabaw.

Kolorowo, pastelowo, jesiennie…

W świetlicy nie nudzimy się nawet w jesienne poranki. W piątek 17 listopada na zajęciach plastycznych z panią Anią wykorzystaliśmy pastele do wykonania pracy plastycznej pt. „Brzoza”. Zobaczcie sami jakie piękne obrazy powstały dzięki naszej starannej pracy!

Czarodziejski dywan

W „Radosnej Szkole” czekała na nas miła niespodzianka. Pojawił się magiczny dywan. Oto jak wyglądała zabawa na tym czarodziejskim wynalazku.

Hałas szkodzi zdrowiu!

W naszej świetlicy włączyliśmy się w akcję Szkoły Promującej Zdrowie „Hałas boli, hałas szkodzi”. Na zajęciach świetlicowych z paniami: Kasią, Anią i Moniką prowadziliśmy dyskusję o szkodliwości hałasu w wyniku której powstał plakat „Hałas szkodzi zdrowiu”.

11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku- to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzieci w naszej świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez panią Anię i panią Kasię z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, przypominającej to istotne dla naszego kraju wydarzenie. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie także symbole narodowe takie jak: godło, flaga i hymn.

Spotkanie autorskie

Dnia 7 listopada dzieci ze świetlicy wraz z panią Kasią uczestniczyły w spotkaniu autorskim z panią Magdaleną Zarębską- autorką książek dla dzieci. Spotkanie zostało zorganizowane w Publicznej Bibliotece w Swarzędzu. Dzieci zapoznały się z twórczością literacką pani Zarębskiej. Pisarka, czytając fragmenty swoich książek przybliżyła dzieciom Śląsk i jego gwarę. Uczniowie uczestniczyli także w zabawach zorganizowanych przez panią Magdalenę. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Listopad pod parasolem!

Kiedy za oknem robi się ponuro, a na dworze pada deszcz- dzieci w świetlicy potrafią radzić sobie z jesienną szarugą, wykonując pracę plastyczną pod kierunkiem pani Ani  „Bajkowe parasole”. Teraz, mimo, że dni są zachmurzone nasz szkolny korytarz mieni się kolorami.
Zresztą zobaczcie sami!

Z książką za pan brat!

Jak co roku w naszej szkole w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Dzieci ze świetlicy brały aktywny udział w zajęciach organizowanych przez panie bibliotekarki.  Uczniowie pisali listy, uczestniczyli w zajęciach czytelniczych oraz zapoznawali się z pracą bibliotekarza.

Kolorowy Zawrót Głowy

W październiku do naszej świetlicy zawitała jesień. Poszukiwaliśmy jej w czasie spaceru nad Jeziorem Swarzędzkim. Wykonaliśmy również prace plastyczne, które można podziwiać na świetlicowych gazetkach. Z Panią Asią malowaliśmy farbami jesienne drzewa, a z Panią Kasią wyklejaliśmy dynie metodą wydzieranki. Zaprojektowaliśmy również jesienne fryzury z kolorowych liści pod okiem Pani Ani.
Oto efekty naszej pracy!

   

Świetlicowe rozgrywki szachowe

  

Jesienią aktywnie spędzamy czas na świeżym powietrzu i poznajemy zasady gry w szachy. Mimo, że gra nie jest łatwa, to bardzo nam się podobało i już czekamy na kolejną rozgrywkę!!!

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13.10.2017r. dzieci ze świetlicy wraz z Panią Ewą Kruświcką i Panem Witkiem Dobrogowskim odwiedziły Wydział Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy Swarzędz, aby złożyć życzenia pracownikom.

Po południu w Eurohotelu odbyło się krótkie przedstawienie muzyczne przygotowane przez wychowawców świetlicy. Scenariusz opracował p. W. Dobrogowski. Próby odbywały się pod czujnym okiem p. Ani i p. Kasi. W uroczystości wzięły udział dziewczynki z klasy VIe- Gracja i Amelka oraz z Vb Amelka i z VId- Dominika.

Wszystkim pracownikom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia!!!!

Konkurs „Zostań detektywem”

Dnia 4. 10. 2017r.  w naszej świetlicy, wraz z księgarnią „Pinokio” został ogłoszony konkurs pt.: „Zostań Detektywem”. Dzieci otrzymały ulotkę informacyjną wraz z zadaniem do wykonania oraz legitymacje detektywa. Zachęcamy do udziału! Informacje w świetlicy i w bibliotece.

Zajęcia plastyczne

We wrześniu w naszej świetlicy zostały zorganizowane zajęcia plastyczne pt.”Jesień w mieście”. Dzieci kolorowały kamienice, które przyozdobiły gazetkę na korytarzu szkoły. Oto efekty naszej pracy.

Zajęcia muzyczno- wokalne

 

Śpiewać każdy może… i ważne jest, aby dobrze się przy tym bawić!!!

Poznajemy zasady obowiązujące w świetlicy

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018 pojawiła się tablica z zasadami obowiązującymi w naszej świetlicy. Wszyscy uczniowie, zarówno starsi, jak i młodsi mieli okazję wziąć udział w zajęciach przypominających reguły bezpiecznej zabawy.