Świetlica szkolna

SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Posiadamy certyfikat „Świetlica przyjazna uczniowi”

Rok szkolny 2018 – 2019

Katarzyna Nadulicz- koordynator
Joanna Korcz-Koralewska
  Magdalena Urbaniak – Szulc 
Danuta Wróbel
  Anna Rosalska
  Karol Niziołek

Projekt chemiczny

W lutym uczestniczyliśmy w projekcie „chemicznym”.
Poznaliśmy wielką polska badaczkę i naukowca, dwukrotną laureatkę nagrody Nobla, Marię Skłodowską -Curie.Świetlica kilkakrotnie zamieniła się w laboratorium chemiczne, w którym przeprowadzaliśmy różne obserwacje i doświadczenia:
  • Sprawdziliśmy, jak zmienia się napięcie powierzchniowe pod wpływem płynu do zmywania.Na powierzchnię wody nasypaliśmy brokat, a na mleko wlaliśmy krople kolorowego tuszu. Potem dotykaliśmy powierzchni wody i mleka wacikami nasączonymi płynem do zmywania, Ale śmiesznie – brokat „uciekał” na brzeg talerzyka. Plamy tuszu rozchodziły się na wszystkie strony.
  • Zobaczyliśmy, co się dzieje z zapaloną świeczką, kiedy nakryje się ją naczyniem, Świeczka stała w wodzie.Po przykryciu chwilę się paliła i zaraz zgasła, Do przykrywającego ją naczynia wpłynęła woda.Czy wiecie dlaczego?
  • Zrobiliśmy też mały wulkan z sody i octu. Powstały przy ich połączeniu gaz spienił wodę – nagazował ją!- i nadmuchał balony!
Świat chemii okazał się bardzo ciekawy.A na podsumowanie naszych poszukiwań urządziliśmy „bal chemiczny” Stroje powstały z surowców wtórnych. Grała muzyka, wisiały serpentyny i fruwały balony. Świetnie się bawiliśmy!

Walentynki

14 lutego w naszej świetlicy zrobiło się romantycznie. Na zajęciach plastycznych z p. Magdą  nasze utalentowane świetliczaki wykonały przepiękne prace z serduszek.

Pomagamy ptakom

Chociaż zima w tym roku jest łagodna, jednak od czasu do czasu śnieg pokrywa drzewa i trawniki, uniemożliwiając ptakom samodzielne zdobywanie pokarmu. Ruszyliśmy więc na pomoc. Najpierw wyszliśmy na spacer w pobliżu szkoły. Obserwowaliśmy napotkane ptaki. Następnie  grupa dzieci przejrzała atlasy ptaków i znalazła gatunki, które spotkaliśmy w parku, ale także te, które można  zobaczyć na balkonie.  Rozpoznaliście wróble, sikorki, gołębie i sroki. A Waleria obserwowała gile. Z  p. Asią opowiadaliście o ich zwyczajach i wyglądzie.
Następnie uczniowie z p. Danusią wykonali sylwetki ptaków, nauczyli się wielu zimowych piosenek i wierszy.
Z p. Asią, przy pomocy p. Kazia, zrobili prosty karmnik, a Amelka zawiesiła go na placu zabaw.

Najładniejsza choinka

Dnia 18 grudnia został rozstrzygnięty świetlicowy konkurs plastyczny pt” Najładniejsza choinka bożonarodzeniowa” zorganizowany przez panią Anię i panią Kasię. Oto laureaci:
I miejsce Angelika J.
II miejsce Martynka S.
III miejsce Darja S.
Wyróżnienie otrzymały: Valeriia M. i Martynka Ł.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Idą święta…

W naszej świetlicy już od dawna trwały przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci malowały farbami choinkę, kolorowały kredkami bombki, a efekty naszej pracy można podziwiać na gazetce. Niektórzy uczniowie przystąpili do świetlicowego konkursu pt.”Najładniejsza choinka bożonarodzeniowa”. Do 14 grudnia czekamy na prace konkursowe. W świetlicy stanęła już nasz choinka, którą ubieraliśmy samodzielnie. Są na niej ptaszki, aniołki, małe Mikołaje i kolorowe światełka, które przypominają nam, że niedługo rozpocznie się magiczny czas.

Święto Pluszowego Misia

W tym dniu wszystkie misie- przyjaciele dzieci przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach zrobiło się „misiowo”. W naszej świetlicy też obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Był czas na piosenki, zagadki, poznanie historii misia, dzieci wykazały się znajomością literatury i filmów z udziałem misiów, poznały historię Misia Paddingtona oraz uczestniczyły w zajęciach plastycznych, wśród których dominowały wyklejanko- wydzieranki. Przy pomocy pań ze świetlicy dzieci wykonały postać ogromnego misia, która posłużyła za ściankę do pamiątkowych zdjęć. Głowę świetlicowego misia wypełniły uśmiechy dzieci.

Literacki i artystyczny listopad

W naszej świetlicy listopad upływa pod znakiem książki i pędzla. Dzieci zapraszały do czytania bajek i wierszy różne osoby z naszej szkoły. Już niedługo efekty będziecie mogli zobaczyć oglądając film pt: Czytanie jest OK. W tym czasie również rozwijaliśmy się artystycznie. Przy pomocy p. Ani i p. Kasi wykonaliśmy portret Pana Listopada i krople deszczu ozdabiające nasze gazetki.

Sto lat nasza Polska Niepodległa

11 listopada – to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, zwłaszcza, że w tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci w naszej świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach  z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie także symbole narodowe takie jak: godło, flaga i hymn. Na zajęciach plastycznych wykonały dużą flagę ozdobioną kwiatami oraz małe rozetki. Oto efekty naszej pracy.

Rajdy, rajdy…

Wiele dzieci z naszej świetlicy bierze udział w sobotnich rajdach i wycieczkach. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza Rodzinny Rajd Rowerowy. Jego zwycięzcą w tym roku została rodzina Olina, stałego bywalca świetlicy. W rajdach mogą brać udział rodzice i dzieci. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Złota, polska jesień

Jesień w tym roku rozpieszczała nas fantastyczną pogodą. Oprócz zajęć na świeżym powietrzu, gdzie obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie i gromadziliśmy zbiory do jesiennego kącika, wykonywaliśmy prace plastyczne. Powstały kolorowe liście , drzewa, witraże z jeżykami, makiety muchomorów. Z materiałów wtórnych wykonaliśmy kolorowe sowy oraz liski, a z ziemniaków wyczarowaliśmy jeże i myszki. Pani Danusia uczyła nas jesiennych piosenek.
 

Bezpieczna droga do szkoły

We wrześniu przypominamy sobie jak bezpiecznie zachowywać się w drodze do szkoły. Poznawaliśmy znaki drogowe, niektóre z nich wykonaliśmy różnymi technikami, wykorzystaliśmy tablicę interaktywną przy rozwiązywaniu zagadek związanych z tematyką kodeksu drogowego. Bawiliśmy się samochodami aranżując ruch drogowy.

Witajcie w świetlicy!

W tym roku w świetlicy pojawiło się wielu nowych uczniów. Wszyscy chcą bawić się, współpracować bezpiecznie i zgodnie. Dlatego konieczne było zapoznanie dzieci z obowiązującymi zasadami-podczas zabaw w sali, w Radosnej Szkole i na placu zabaw.